Połącz się z nami

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

News USA

Amerykanie częściej wychodzą z domów niż przed pandemią

Opublikowano

dnia

Zmęczeni covidowymi restrykcjami mieszkańcy Stanów Zjednoczonych coraz częściej opuszczają swoje domy i mieszkania.

Według analiz naukowców z Uniwersytetu Stanowego Maryland Amerykanie przemieszczają się obecnie częściej niż przed pandemią. Liczba przypadków koronawirusa w USA zmniejsza się a kolejne stany znoszą pandemiczne ograniczenia.

Po nadejściu w ubiegłym roku pierwszej fali pandemii Covid-19 Ameryka zastygła w bezruchu. Wyludniły się ulice, opustoszały wagony metra, mało kto decydował się na jazdę autobusem. Z analizy lokalizacji telefonów komórkowych wynika, że w połowie kwietnia około połowy Amerykanów nie wychodziło z domów.

Najnowsze dane zebrane przez badaczy Uniwersytetu Stanowego Maryland wskazują na to, że Amerykanie znów wyszli ze swoich czterech kątów. W pierwszym tygodniu marca liczba wypraw na odległość co najmniej jednej mili poza miejsce zamieszkania była o 13 procent wyższa niż w pierwszym tygodniu marca ubiegłego roku – zanim jeszcze zaczęto wydawać nakazy pozostania w domach.

Nawet osoby pracujące zdalnie (ok 22% Amerykanów) częściej wychodzą na zewnątrz – na spacery czy na zakupy.

W Stanach Zjednoczonych od kilku tygodni spada liczba przypadków Covid-19, hospitalizacji i ofiar śmiertelnych. Co piąty Amerykanin otrzymał już co najmniej jedną dawkę szczepionki a wśród osób powyżej 65 roku życia ponad 60 procent. Skłoniło to gubernatorów wielu stanów do poluzowania restrykcji.

W stanie Teksas wszystkie biznesy powróciły do normalnej działalności, nie obowiązuje tam nakaz noszenia masek. Eksperci przestrzegają lokalne władze przez zbyt szybkim znoszeniem ograniczeń.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Will, Flickr/

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Marzec 2021
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne