Połącz się z nami

Kościół

Urodziny Jezusa. My jesteśmy szczęściem i – niestety – również nieszczęściem Boga

Opublikowano

dnia

Bóg jest sensem rzeczywistości tego świata, to znaczy, że ten świat ma więcej przed sobą niż za sobą. Na rozwoju świata zyskuje więc nie tylko człowiek, lecz także Bóg. Przecież to my jesteśmy szczęściem i – niestety – również nieszczęściem Boga.

Bóg jest niezmienny, Stworzyciel, Pierwszy Poruszyciel, Przyczyna Przyczyn, Niewidzialny i Wszechmogący – to wszystko i wszystko inne, co tylko można o Bogu pomyśleć i powiedzieć, jest prawdą.

Takim Bogiem, zupełnie innym, a więc w ostatecznym rozrachunku jak najdokładniej oddzielonym od nas i wszystkiego pozostałego świata, można się zachwycać, takiego Boga można adorować, wzywać na pomoc, przepraszać, błagać o litość, ale nie kochać.


Bóg, który jest obok, który jest ponad czy nawet wewnątrz rzeczywistości, będzie zawsze niewiarygodny. Nawet wtedy, gdy powołując się na swoją wszechmoc, zapewnia człowieka o swojej miłości. Można wprost powiedzieć, że im więcej tych zapewnień i wyznań, tym mniejsza wiarygodność. Miłość bowiem wymaga nie tylko bycia, ale przede wszystkim współżycia.

Świetnie towidać na przykładzie zaślubin. Kościelne ich rozumienie jest takie, że przebiegają one w dwu etapach. Pierwszy etap w kościele, drugi w domu, w sypialni. Na dobrą sprawę trzeba by dodać jeszcze jeden etap, narzeczeństwo, jako że miłość jest fundamentem dla takiego związku. Podobnie rzecz ma się z Bogiem. Same słowa, zapewnienia nie wystarczą, jeśli chce się być wiarygodnym – trzeba z tymi, którym wyznaje się miłość, po prostu zamieszkać pod jednym dachem. Zamieszkać nie jako gość, ale domownik, by dzielić z pozostałymi domownikami ich dole i niedole.

Żona, mąż, matka, ojciec, dziecko mają to do siebie, że nie mogą być domownikami tylko trochę. Przez ileś godzin, na jakiś czas. Nie można być tylko trochę żoną, tylko trochę ojcem, bo takie „tylko trochę” to po prostu zdrada. Jeśli tak, to domownikiem nigdy niemożna przestać być, jest się nim stale, na wieki. Owszem, wraz z upływem czasu to bycie się zmienia, na przykład z dziecka wyrasta dorosły, ale to tym bardziej nas udomawia, jeszcze bardziej wiąże z pozostałymi.


Podobnie rzecz ma się z Bogiem. Wierzymy, że Bóg stał się człowiekiem. Mówiąc inaczej, Bóg się wcielił. To znaczy, że stał się jednym z ludzi, jednym z nas. Urodziła Go kobieta, raczkował jak każde niemowlę, jako podrostek miał odwagę powiedzieć rodzicom „nie”, zarabiał pieniądze na swoje i rodziny utrzymanie, był sąsiadem, wreszcie nauczycielem, prorokiem i Mesjaszem.

A potem – potem trzeba było czekać aż trzy stulecia, by usłyszeć, że jest prawdziwym człowiekiem i jednocześnie prawdziwym Bogiem. Na tym jednak nie koniec, żadna przecież wypowiedź nie jest wypowiedzią obowiązującą raz na zawsze. Mowa ludzka jest mało pojemna, zbyt ciasno jest w naszych słowach, by zmieścić tam prawdę o człowieku, a cóż dopiero o Bogu. Dlatego wszystko przed nami. Dogmaty nie zamykają nas przecież w tym, co już wiemy, ale otwierają nas na to, co jest do poznania.

Bóg Biblii, stając się człowiekiem, zamieszkał z nami, a więc udowodnił, że nie rzuca słów na wiatr. Skoro tak, skoro to Bóg jest sensem rzeczywistości tego świata, to znaczy, że ten świat ma więcej przed sobą niż za sobą. Na rozwoju świata zyskuje więc nie tylko człowiek, lecz także Bóg.

Przecież to my jesteśmy szczęściem i – niestety – również nieszczęściem Boga.

jezuita, poeta i publicysta, absolwent KUL, wykładowca homiletyki w Collegium Bobolanum Papieskiego Wydziału Teologicznego. Należy do Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Autor wielu książek, w tym kilku tomów poetyckich

źródło: DEON.pl
foto: arch RD

Adwent

Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines oczekuje tysięcy pielgrzymów w tym roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Coroczna uroczystość w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe w Des Plaines w stanie Illinois powróci w 2021r. po tym, jak została odwołana w zeszłym roku, z powodu pandemii.

W 2020 r. władze kościelne przeniosły obraz Matki Bożej z Guadalupe, aby zapobiec zbieraniu się tłumów. A Kardynał Blase Cupich wydał oświadczenie, w którym prosił pielgrzymów o unikanie corocznej tradycji z powodu wirusa COVID-19.

W tym roku rektor Sanktuarium – ks. Esequiel Sanchez – oczekuje, że tysiące osób odda hołd Maryi Dziewicy, która objawiła się św. Juanowi Diego w Meksyku w 1531 roku.

„Ta uroczystość Matki Bożej z Guadalupe jest wspólnotowym wyrazem mocy nadziei, która pomaga nam przezwyciężać przeciwności naszego życia, w tym tych, którzy mają dopiero nadejść” powiedział wielebny Sanchez, mając na myśli trwającą pandemię, trudności i straty wśród społeczności latynoskiej.

„Wszyscy szykują się do Twojej wizyty” – powiedział, zwracając się do dziesiątek tysięcy osób, które będą pielgrzymować w tym roku.

Święto Matki Bożej z Guadalupe w 2021 r. odbędzie się w sobotę 11 grudnia. Uroczysta msza inauguracyjna rozpoczyna się o godz. 7 z pokazem fajerwerków o 8:30. Przez całe dwudniowe wydarzenie pielgrzymi mogą odmawiać różaniec i uczestniczyć w różnych mszach i modlitwach zaplanowanych prawie co godzinę. Msza św. na zakończenie rozpoczyna się w niedzielę o godzinie 18:00.

Kustosz sanktuarium ksiądz Sanchez poprosił ludzi, aby przyjeżdżali w grupach i używali maseczek. Zabroniony jest alkohol, broń i zwierzęta domowe.

Policja także zwraca się z apelem. „W minionych latach padał śnieg lub zimno, więc ubierz się odpowiednio do pogody” – powiedział komandor Matt Bowler z Departamentu Policji Des Plaines.

Oddalone parkingi i autobusy będą bezpłatne, jedynie w sobotę trzeba będzie zapłacić 10 USD za parkowanie na terenie sanktuarium.

Przed wielkim weekendowym świętem, ważnym zwłaszcza dla ludności pochodzenia latynoskiego, zaplanowane są także inne wydarzenia w Sanktuarium w Des Plaines. W piątek 3 grudnia Sanktuarium rozpoczyna Nowennę – czyli 9 dni modlitwy. W sobotę 4 grudnia zostanie poświęcone nowe wejście do Sanktuarium.

Ksiądz Sanchez widzi w powrocie obchodów uroczystości znak nadziei. „Ludzie mówią: „Ojcze, tu po prostu czuję się jak w domu” – powiedział. „Jeśli mogą mi to powiedzieć, wykonujemy swoją pracę”.

Sanktuarium jest miejscem spotkań dla tych, których poruszyła Matka Boża z Guadalupe. „Potrzebujemy tego” mówią chicagowscy pielgrzymi.

 

Źródło:abc7
Foto: YT

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Porucznik Wyszyński w Chicago. Producent filmu Maciej Syka zaskakuje historią późniejszego Prymasa Polski

Opublikowano

dnia

Wyszyński – zemsta czy przebaczenie. Wojenna biografia przyszłego Prymasa Polski już niebawem w Pickwick Theatre w Chicago. Producent Maciej Syka na antenie Radia Deon24 zaprasza na amerykańską premierę polskiego filmu.

Historia bł. Stefana Wyszyńskiego została obejrzana w ciągu miesiąca przez ponad 130 tys. widzów w Polsce. Film wyreżyserował Tadeusz Styka, a wystąpili w nim Ksawery Szlenkier, w roli porucznika Wyszyńskiego, Małgorzata Kożuchowska w roli niewidomej łączniczki powstania Marii Różyczewskiej, a także Marcin Kwaśny, Ida Nowakowska, Adam Fidusiewicz.

Jak mówi na antenie Radia Deon Chicago 1080AM producent filmu, Maciej Syka opiekę artystyczną nad filmem objął sam Krzysztof Zanussi. Muzykę stworzył Atanas Valkow.

Film opowiada wojenną, nieznaną do tej pory, historię Stefana Wyszyńskiego jako młodego żołnierza.  Przedstawia wydarzenia, które w dużym stopniu ukształtowały go jako człowieka, zanim został Prymasem Tysiąclecia.

Wybory, których wtedy musiał dokonać, na pewno wpłynęły na jego późniejszą siłę i hart ducha. „Jak miłować nieprzyjaciół, kiedy przyszło nam do nich strzelać?” to pytanie, na które Ksiądz Wyszyński, młody kapelan, musiał szukać odpowiedzi w trudnych doświadczeniach wojny.

Akcja filmu rozgrywa się w roku 1944, kiedy przyszły kardynał pomaga w szpitalu polowym w podwarszawskich Laskach. Podejmuje się przeprowadzenia niebezpiecznych zadań związanych z przemytem broni oraz lekarstw dla warszawskich powstańców.

Film powstawał przez dwa lata w oryginalnym, istniejącym budynku szpitala polowego w Laskach. W scenografii użyto wielu autentycznych przedmiotów z  lat drugiej wojny światowej. W jego realizację zaangażowała się młodzież i wojsko powiedział na naszej antenie Maciej Styka.

„Wyszyński – zemsta czy przebaczenie” to też oficjalny film beatyfikacyjny ks. kardynała Wyszyńskiego. Można go zobaczyć w dniach 10, 11, 12 w Pickwick Theatre, gdzie odbędą się również spotkania z jego twórcami.

W sprawie biletów grupowych powyżej 30 sztuk prosimy o tel. 773 340 3135 lub wysłać wiadomość tekstową. Bilety dostępne są w polonijnych i amerykańskich parafiach oraz na stronie www.bilety.com

 

Czytaj dalej

Kościół

Odpływ uczniów szkoł katolickich w USA jest większy niż po wybuchu skandali seksualnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pierwsza fala odchodzenia od szkół katolickich w roku 2002 nastąpiła po wybuchy skandali seksulanych wśród amerykańskich księży. Druga fala dotyczyła kryzysu finansowego w roku 2008, a teraz w wyniku pandemii mamy trzecią falę, która jest dużo większa i poważniejsza od pierwszej czy drugiej – tak wynika z najnowszego raportu Pew Research.

W raporcie możemy przeczytać, że zamykanie szkół katolickich nieproporcjonalnie dotknęło uczniów pochodzących z rodzin o niższych dochodach, mieszkających w amerykańskich miastach.

Według autorów tego raportu stwarza to ogromne zagrożenie dla całych społeczności, bo jest równoznaczne z pozbawieniem możliwości rozwoju wielu rodzin.

Spadki zapisów nastąpiły, mimo iż znacznie więcej osób wybierało szkoły katolickie niż w ubiegłych latach. Powodem takich decyzji było to, że ponad 90 proc. szkół prowadzonych przez Kościół zaprosiło w tym roku szkolnym swoich uczniów do klas. Tylko niewielka ich część postawiła na zdalne nauczanie w przeciwieństwie do szkół publicznych.

Z raportem Pew Research zapoznał się nasz publicysta, komentator jezuita Paweł Kosiński:

Ta dysproporcja skłoniła wielu rodziców do wyboru placówki katolickiej. Nie powstrzymało to jednak ogólnego spadku ilości uczniów i zamykania szkół katolickich. Autorzy raportu zastrzegają, że nie jest oczywiste, iż nastąpi poprawa, gdy znikną ograniczenia związane z pandemią.

 

źrodło: RV, Łukasz Sośniak SJ
foto: Flickr/USAG- Humphreys, Mundial Perspectives,

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne