Połącz się z nami

News USA

Wirus zabija amerykański biznes. W tym roku już 30 znanych firm ogłosiło bankructwo

Opublikowano

dnia

Od sieci sklepów JCPenney po sieciową restauracje Ruby Tuesday, wszyscy zamykają się. Ten rok jest brutalny dla restauracji i wielu amerykańskich sklepów. Pandemia, ogromne zadłużenie i zmiana zwyczajów przez kupujących stworzyły śmiercionośny koktajl bankructw i zamknięć.

Z najnowszych danych Coresight Research wynika, że amerykańscy detaliści zapowiedzieli tylko w tym roku zamknięcie 8400 lokalizacji. To absolutny rekord. Ponuro jest także w branży restauracyjnej w Stanach Zjednoczonych. Około 110 000 restauracji w całym kraju, około 17% zostało zamkniętych, a tysiące kolejnych ledwo zipie, tak wynika z ostatniego raportu National Restaurant Association czyli organizacji skupiającej właścicieli restauracji w Stanach Zjednoczonych.

Firmy, które ogłosiły bankructwo to miedzy innymi: Sieć restauracji, która była znana z ofert happy hour – Bar Louie. Sprzedawca detaliczny artykułów gospodarstwa domowego, który miał ponad 1000 lokalizacji, ogłosił upadłość z powodu konkurencji online to Pier 1 Import. W lipcu marka została kupiona przez firmę inwestycyjną i ponownie zobaczymy jej produkty, ale już tylko w sklepie internetowym.

Kultowe dżinsy True Religion podczas pandemii tymczasowo zamknęli swoje sklepy. Firma powoli zmniejsza zadłużenie, ale na stałe zamknięto dziesiątki lokalizacji na terenie całego kraju. W połowie roku upadłość ogłosiła znana wśród Polaków firma J.Crew. Marka szuka sposobu, aby przetrwać ciężki czas. JCPenney – pandemia jest ostatnim ciosem dla 119-letniej firmy, która walczyła przez ostatnie lata z błędnymi decyzjami marketingowymi, niestabilnością i szkodliwym wizerunkiem popierając małżenstwa jednopłuciowe i zrażając sobie klientów konserwatywnych. JCPenney zamknęła około jednej trzeciej swoich sklepów. Firma została uratowana w grudniu przez właścicieli centrów handlowych Simon Property Group i Brookfield Asset Management, którzy wykupili JCPenney. Co dalej będzie się działo z tą marką zobaczymy.

REKLAMA REKLAMA

W ramach bankructwa 85-letnia firma GNC zajmująca się witaminami i suplementami diety zamknęła około 1200 sklepów. GNC ma dług o wartości prawie 1 miliarda dolarów. W tarapatach znalazła sie inna sieciówka – California Pizza Kitchen. W kilku amerykanskich stanach 35-etnia sieć pizzerii ogłosiła upadłość z powodu ograniczeń dotyczących spożywania posiłków w pomieszczeniach. Na stałe zamknęli kilka nierentownych lokalizacji. W połowie listopada firma wyszła z upadłości.

W sierpniu marka Lord & Taylor, niegdyś odlotowy ekskluzywny sprzedawca ubran ogłosiła upadłość zaledwie rok po tym, jak została kupiona za 75 milionów dolarów. Nadzieje na utrzymanie niektórych sklepów szybko upadły. Ze wzgledu na pandemię firma zamknęła wszystkie lokalizacje i zakończyła prawie 200-letnią historię. We wrześniu inna sieć restauracji Ruby Tuesday zbankrutowała. W ciągu ostatnich kilku lat firma zamknęła około 200 swoich lokalizacji. Na całym świecie pozostało jeszcze około 300. I na koniec naszej wyliczanki smutna wiadomość. W listopadzie bankructwo ogłosiła firma z ponad 60-letnią historią – Guitar Center. To największy sprzedawca instrumentów muzycznych w Stanach Zjednoczonych. Dla wielu firm rok 2020 to rok smutku i rozczarowania.

foto: flickr/Mike Mozart

News USA

Dzieci piszą listy do Św. Mikołaja. Ty możesz spełnić ich marzenia

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od 110 lat amerykańska poczta prowadzi akcję „Operation Santa”. Wg tej tradycji udostępnia listy adresowane do Św. Mikołaja zainteresowanym mieszkańcom, którzy mają okazję zostać elfami i obdarować dzieci. W tym roku „Operation Santa” odbywa się wirtualnie.

Program „Operation Santa” udostępnia listy do Św. Mikołaja wolontariuszom, którzy gotowi są spełnić zawarte w nich życzenia.

Ponieważ w tym roku po raz pierwszy program odbywa się w całości online, zainteresowane elfy mogą wejść na stronę internetową USPSOperationSanta.com i wybrać list.

Gdy paczka z prezentami jest już gotowa, należy udać się na pocztę i wysłać ją, używając otrzymanego wcześniej wraz z listem kodu QR.

REKLAMA REKLAMA

Listy do Św. Mikołaja będę przyjmowane w tym roku do 12 grudnia.

Muszą być one zaadresowane na 123 Elf Road, North Pole 88888, mieć znaczek i adres nadawcy.

Elfy mają czas na odbiór listów online do 19 grudnia.

Amerykańska poczta USPS oficjalnie zaangażowała się w tą akcję w 1912 roku, kiedy główny poczmistrz Frank Hitchcock zezwolił pracownikom poczty oraz zwykłym obywatelom – klientom urzędów pocztowych na odpowiadanie na stale rosnącą w sezonie świątecznym liczbę listów kierowanych do Św. Mikołaja.

W latach 40. ubiegłego wieku liczba ta wzrosła do tego stopnia, że amerykańska poczta zwróciła się do organizacji charytatywnych, grup społecznych oraz przedsiębiorstw o pomoc w odpowiadaniu na korespondencję od dzieci.

Tak zrodził się program „Operation Santa”, który w tym roku obchodzi już swoją 110. rocznicę.

 

Źródło: usps operation santa
Foto: YouTube, istock/opolja

 

Czytaj dalej

News USA

Ameryka wciąż zatrudnia i podwyższa płace. Może to przeszkodzić staraniom Fed w walce z inflacją

Opublikowano

dnia

Autor:

Mimo wysokiej inflacji i wolno rozwijającej się gospodarki, krajowi pracodawcy nadal mocno zatrudniali w listopadzie, co jest oznaką odporności na agresywne podwyżki stóp procentowych przez Rezerwę Federalną.

Gospodarka dodała 263 000 miejsc pracy, podczas gdy stopa bezrobocia utrzymała się na poziomie 3,7%, wciąż blisko najniższego poziomu od 53 lat, poinformował w piątek Departament Pracy.

Listopadowy wzrost liczby miejsc pracy spadł tylko nieznacznie w porównaniu z październikowym wzrostem, który wyniósł 284 000.

Przez cały rok, gdy inflacja rosła, a Fed narzucał coraz wyższe stopy procentowe, rynek pracy w Ameryce przeciwstawiał się sceptykom, dodając setki tysięcy miejsc pracy miesiąc po miesiącu.

REKLAMA REKLAMA

Siła listopadowego wzrostu zatrudnienia wzbudza obawy, że Fed może teraz utrzymywać wysokie stopy procentowe nawet dłużej, niż wielu zakładało. Reakcja na Wall Street była natychmiastowa, a średnie kontrakty terminowe Dow Jones Industrial spadły o prawie 400 punktów.

Ponieważ pracodawcy kontynuowali zatrudnianie, nastąpił wzrost płac.

W listopadzie średnia stawka godzinowa wzrosła o 5,1% w porównaniu z rokiem ubiegłym, co stanowi silny wzrost, który może skomplikować wysiłki Fed mające na celu ograniczenie inflacji.

W tym tygodniu prezes Fed Jerome Powell podkreślił w przemówieniu, że miejsca pracy i płace rosną zbyt szybko, aby bank centralny mógł szybko spowolnić inflację.

Fed podniósł swoją referencyjną stopę procentową z bliskiej zera w marcu do prawie 4%, aby zmniejszyć inflację do rocznego celu na poziomie 2%.

W międzyczasie zatrudnianie i rosnące pensje pomogły amerykańskim gospodarstwom domowym napędzać gospodarkę.

W październiku wydatki konsumpcyjne rosły w zdrowym tempie, nawet po uwzględnieniu inflacji. Amerykanie zintensyfikowali zakupy samochodów, posiłków w restauracjach i innych usług.

Po skurczeniu się w pierwszych sześciu miesiącach roku, gospodarka USA rozwijała się w szybkim tempie 2,9% rocznie w ostatnim kwartale. Oprócz siły płynącej z wydatków konsumpcyjnych, gwałtowny wzrost eksportu miał na nią wpływ.

Niektóre firmy przeprowadzają jednak zwolnienia z obawy przed przyszłoroczną recesją.

Oprócz gigantów technologicznych, takich jak Amazon, Meta i Twitter, mniejsze firmy – w tym DoorDash, firma zajmująca się nieruchomościami Redfin oraz detaliści Best Buy i Gap – zapowiedziały, że zwolnią pracowników.

A w listopadzie miara aktywności fabryk spadła do poziomu, który sugerował, że sektor produkcyjny kurczy się po raz pierwszy od maja 2020 r.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Elektroniczne zawieszki bagażowe wprowadzają Alaska Airlines. Nie będzie konieczne nadanie walizki

Opublikowano

dnia

Autor:

Alaska Airlines poinformowała w zeszłym tygodniu, że jako pierwsza amerykańska linia lotnicza uruchomiła program elektronicznych znaczników bagażowych, umożliwiający podróżnym oznakowanie własnego bagażu za pomocą aplikacji mobilnej linii lotniczej, jeszcze zanim dotrą na lotnisko.

Linia lotnicza poinformowała, że jej 2500 członków Alaska Mileage Plan zacznie otrzymywać elektroniczne znaczniki.

Ci elitarni członkowie, którzy zostali włączeni do pierwszej tury programu, podróżowali w ciągu ostatniego roku i odprawili co najmniej jeden bagaż oraz byli jednymi z pierwszych, którzy zarejestrowali się, aby używać tagów.

Urządzenia o wymiarach trzy na pięć cali są aktualizowane informacjami o locie gościa za pośrednictwem aplikacji mobilnej Alaska Airlines podczas procesu odprawy.

REKLAMA REKLAMA

Etykiety zasadniczo pozwalają klientom na udanie się bezpośrednio do strefy zrzutu bagażu po przylocie, skracając czas spędzany w holach lotniskowych o 40%.

Urządzenia nie wymagają ładowania ani baterii, a pracownicy przetestowali ich wytrzymałość, przejeżdżając po nich ciężarówką.

Aktywacja odbywa się poprzez przyłożenie telefonu używanego do odprawy do przywieszki bagażowej, która posiada antenę, która odczytuje informacje przesyłane z telefonu. Na ekranie zawieszki zostają wyświetlone informacje o locie gościa.

Elektroniczna zawieszka bagażowa będzie dostępna do zakupu dla wszystkich gości Alaska Airlines od 2023 roku.

Będzie działać na wszystkich sprzedawanych lotach Alaska Airlines obsługiwanych przez Alaska Airlines, Horizon Air i SkyWest Airlines.

Oprogramowanie do urządzenia dostarcza holenderska firma BAGTAG.

Elektroniczne znaczniki znalazły się na liście Best of What’s New 2022 magazynu Popular Science.

„Przetestowaliśmy nasze elektroniczne zawieszki bagażowe podczas niezliczonych lotów w całym kraju, w tym na trasach międzynarodowych, na których latają Alaska Airlines, i urządzenia działały dokładnie tak, jak powinny” — powiedział Charu Jain, starszy wiceprezes ds. merchandisingu i innowacji linii.

„Zbierzemy opinie od naszej pierwszej fali użytkowników, zanim urządzenia będą dostępne do zakupu dla wszystkich naszych gości na początku przyszłego roku”.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Alaska Airlines, istock/Digitalmediapro
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu