Połącz się z nami

News USA

Wirus zabija amerykański biznes. W tym roku już 30 znanych firm ogłosiło bankructwo

Opublikowano

dnia

Od sieci sklepów JCPenney po sieciową restauracje Ruby Tuesday, wszyscy zamykają się. Ten rok jest brutalny dla restauracji i wielu amerykańskich sklepów. Pandemia, ogromne zadłużenie i zmiana zwyczajów przez kupujących stworzyły śmiercionośny koktajl bankructw i zamknięć.

Z najnowszych danych Coresight Research wynika, że amerykańscy detaliści zapowiedzieli tylko w tym roku zamknięcie 8400 lokalizacji. To absolutny rekord. Ponuro jest także w branży restauracyjnej w Stanach Zjednoczonych. Około 110 000 restauracji w całym kraju, około 17% zostało zamkniętych, a tysiące kolejnych ledwo zipie, tak wynika z ostatniego raportu National Restaurant Association czyli organizacji skupiającej właścicieli restauracji w Stanach Zjednoczonych.

Firmy, które ogłosiły bankructwo to miedzy innymi: Sieć restauracji, która była znana z ofert happy hour – Bar Louie. Sprzedawca detaliczny artykułów gospodarstwa domowego, który miał ponad 1000 lokalizacji, ogłosił upadłość z powodu konkurencji online to Pier 1 Import. W lipcu marka została kupiona przez firmę inwestycyjną i ponownie zobaczymy jej produkty, ale już tylko w sklepie internetowym.

Kultowe dżinsy True Religion podczas pandemii tymczasowo zamknęli swoje sklepy. Firma powoli zmniejsza zadłużenie, ale na stałe zamknięto dziesiątki lokalizacji na terenie całego kraju. W połowie roku upadłość ogłosiła znana wśród Polaków firma J.Crew. Marka szuka sposobu, aby przetrwać ciężki czas. JCPenney – pandemia jest ostatnim ciosem dla 119-letniej firmy, która walczyła przez ostatnie lata z błędnymi decyzjami marketingowymi, niestabilnością i szkodliwym wizerunkiem popierając małżenstwa jednopłuciowe i zrażając sobie klientów konserwatywnych. JCPenney zamknęła około jednej trzeciej swoich sklepów. Firma została uratowana w grudniu przez właścicieli centrów handlowych Simon Property Group i Brookfield Asset Management, którzy wykupili JCPenney. Co dalej będzie się działo z tą marką zobaczymy.

W ramach bankructwa 85-letnia firma GNC zajmująca się witaminami i suplementami diety zamknęła około 1200 sklepów. GNC ma dług o wartości prawie 1 miliarda dolarów. W tarapatach znalazła sie inna sieciówka – California Pizza Kitchen. W kilku amerykanskich stanach 35-etnia sieć pizzerii ogłosiła upadłość z powodu ograniczeń dotyczących spożywania posiłków w pomieszczeniach. Na stałe zamknęli kilka nierentownych lokalizacji. W połowie listopada firma wyszła z upadłości.

W sierpniu marka Lord & Taylor, niegdyś odlotowy ekskluzywny sprzedawca ubran ogłosiła upadłość zaledwie rok po tym, jak została kupiona za 75 milionów dolarów. Nadzieje na utrzymanie niektórych sklepów szybko upadły. Ze wzgledu na pandemię firma zamknęła wszystkie lokalizacje i zakończyła prawie 200-letnią historię. We wrześniu inna sieć restauracji Ruby Tuesday zbankrutowała. W ciągu ostatnich kilku lat firma zamknęła około 200 swoich lokalizacji. Na całym świecie pozostało jeszcze około 300. I na koniec naszej wyliczanki smutna wiadomość. W listopadzie bankructwo ogłosiła firma z ponad 60-letnią historią – Guitar Center. To największy sprzedawca instrumentów muzycznych w Stanach Zjednoczonych. Dla wielu firm rok 2020 to rok smutku i rozczarowania.

foto: flickr/Mike Mozart

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Grudzień 2020
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne