Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Nie stać cię na wynajęcie adwokata? Marek Dobrzycki zaprasza do skorzystania z darmowych porad prawnych

Opublikowano

dnia

Działająca od blisko 30 lat poradnia prawna Amicus Poloniae przeznaczona jest głównie dla osób, które nie mają możliwości finansowych, żeby zatrudnić prawnika, a znajdują się w sytuacji, w której potrzebują pomocy prawnej. Adwokaci pomagają Polonii w sprawach rodzinnych, imigracyjnych oraz spadkowych. Jak podkreśla Marek Dobrzycki, Amicus Poloniae jest organizacją, która pomaga za darmo, trzeba się jednak kwalifikować

Marek Dobrzycki zaznacza, że na spotkaniu pomocą służą profesjonaliści, osoby, które znają się na tym, co robią. Dyrektor poradni Amicus Poloniae podkreśla, że prawnicy wolontariusze specjalizują się w różnych kierunkach prawa

 

Kontakt z adwokatami możliwy jest pod numerem telefonu 773 – 286- 2325

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Marta Kędzior, pixabay.com

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Kandydat do Sejmu RP, Minister Piotr Gliński: Wierzę w politykę, która ma budować dobro publiczne

Opublikowano

dnia

Autor:

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Profesor Piotr Gliński, startuje w polskich Wyborach Parlamentarnych z listy Prawa i Sprawiedliwości, na której jego nazwisko znajduje się na 1. miejscu. Jako Gość Radia Deon Chicago mówi o tym jak ważne jest by promować polską kulturę za granicą i opiekować się naszym dziedzictwem narodowym.

1 października Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński wziął udział w 86. Paradzie Pułaskiego w Nowym Jorku jako Honorowy Marszałek. W Chicago odwiedził m.in. Fundację Kopernikowską, Polskie Muzeum w Ameryce oraz spotkał się z kierownictwem Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Przez 8 lat sprawowania stanowiska Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przeprowadził ponad 30 tys. projektów w kulturze i 8 tys. inwestycji w kulturze, które były możliwe dzięki temu, że państwo polskie zaczęło działaś bardziej racjonalnie i polepszyło swoje finanse.

Wśród nowych inicjatyw w Polsce powstaje m.in. oddział Muzeum Tatrzańskiego poświęcony narciarstwu i taternictwu, czy remontowany jest budynek dla Muzeum Walki i Męczeństwa „Palace” w Zakopanem.

„To świadoma decyzja naszej partii, naszego środowiska politycznego, że kultura musi być wreszcie dofinansowana” podkreśla Gość Radia Deon Chicago. „Nie można oszczędzać na kulturze”.

Pieniądze i powstające instytucje służą także by „budować machinę polskiego interesu, w tym machinę wizerunkową” tłumaczy Minister Piotr Gliński, by uczyć prawdziwej historii i np. żeby świat wiedział, że Fryderyk Szopen był Polakiem a nie Francuzem. Takie informacje trzeba wciąż powtarzać i propagować aby zmieniać świadomość ludzi.

Powinniśmy jako Polacy powtarzać także, że Niemcy wciąż nie spłacili nam rachunku za szkody wyrządzone w czasie II Wojny Światowej, skazując nas na komunizm i lata braku perspektyw rozwoju, co dopiero odbudowujemy, zaznacza nasz Gość.

„Pandemię i wojnę na Ukrainie przeszliśmy z 14 procentowym wzrostem” podkreśla Minister Piotr Gliński. Podczas gdy Niemcy zanotowały spadek o 0,3%. I o takich faktach trzeba mówić, by promować nasz kraj.

Instytuty promujące polską kulturę za granicą wciąż wymagają dofinansowania, przyznaje Gość Radia Deon Chicago, któremu udało się zwiększyć budżet Instytutu Adama Mickiewicza na przyszły rok o 100%.

W ramach opieki na polskim dziedzictwem narodowym został powołany Instytut Polonika, współpracujący m.in. bezpośrednio z Muzeum Historii Polski w Ameryce, powołanym w 2006 roku, którego Profesor Piotr Gliński odwiedził przebywając w Chicago.

Muzeum od 1986 roku istniało tylko na papierze a od niedawna ma swój nowy, piękny budynek.

Muzeum Polskie w Ameryce przypomina nową i niezwykle popularną inicjatywę – Muzeum Powstania Warszawskiego, które od 2004 roku funkcjonuje w Warszawie. Nasz Gość przypomina, że przeciwnicy polityczni Prawa i Sprawiedliwości nie chcieli go budować.

„Znowelizowaliśmy polskie prawo, które dotychczas uniemożliwiało nam np. utrzymywanie polonijnych archiwów, bibliotek, muzeów” przypomina Minister Piotr Gliński, który zapowiada także, że rząd Polski może wspierać finansowo polskie święto w Chicago, czyli Paradę Dnia Konstytucji 3-Maja, by była ona jeszcze wspanialsza.

„Polonia jest niebywale zasłużona, jeśli chodzi o relacje z Polską i wpływ na polską historię” podkreśla nasz Gość, dodając, że zwłaszcza po 1989 roku była jednak niedoceniana w kraju. Wiele organizacji polonijnych było w tym czasie niszczonych, ale teraz relacja z Polonią rozwija się i odbudowuje.

14 października głosujemy w Chicago w polskich Wyborach Parlamentarnych.

Na pytanie jak zmobilizować Polonię do wzięcia udziału w Wyborach, Profesor Piotr Gliński ma jedną odpowiedź, a jest nią „miłość do Polski”.

„Jeżeli jesteśmy Polakami i szanujemy naszą wspólnotę, bo z niej wyrośliśmy, to nie jest coś, co można lekceważyć” zaznacza Gość Radia Deon Chicago, zachęcając by iść do wyborów,

„Musimy stawiać na Polskę suwerenną, piękną, demokratyczną, wolną i niezależną” dodaje Minister Gliński.

Prof. dr hab. Piotr Gliński urodził się 20 kwietnia 1954 roku w Warszawie.

Jest profesorem socjologii i magistrem ekonomii, wykładowcą akademickim, w latach 2005-2011 przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Socjologicznego, od 2014 r. – przewodniczącym Rady Programowej Prawa i Sprawiedliwości.

Studiował w Instytucie Nauk Ekonomicznych oraz w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1978 roku uzyskał tytuł magistra w zakresie ekonomii. Odbył studia doktoranckie w Zakładzie Badań nad Stylami Życia Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk. W 1984 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych.

Habilitował się również w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN w 1997 roku. W 2008 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. W latach 1997-2005 kierował Zakładem Społeczeństwa Obywatelskiego IFiS PAN. Profesor zwyczajny, kierownik Katedry Socjologii Struktur Społecznych Instytutu Socjologii Uniwersytetu w Białymstoku, w którym pracuje od 1998 roku (obecnie na urlopie bezpłatnym).

Źródło: informacja własna, gov.pl
Foto: YouTube, gov.pl

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Wicemarszałek Małgorzata Gosiewska: Polska będzie wspierać polonijne przedszkola

Opublikowano

dnia

Autor:

Studio Radia Deon Chicago odwiedziła Posłanka i Wicemarszałek Sejmu RP, Małgorzata Gosiewska. Pani Wicemarszałek jest również kandydatką Prawa i Sprawiedliwości w nadchodzących Wyborach Parlamentarnych w Polsce, z listy warszawskiej, na którą także głosuje Polonia. Zajmuje na liście 2. miejsce.

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska pochodzi z Gdańska. W 2001 roku podjęła działalność w partii Prawo i Sprawiedliwość, wchodząc w skład jej władz krajowych i regionalnych. W wyborach w 2005 r. z listy PiS uzyskała mandat posła w okręgu warszawskim.

W 2007 r. nie udało jej się uzyskać reelekcji, ale w 2011 r. powróciła do Sejmu jako posłanka VII kadencji. Ponownie z powodzeniem ubiegała się o poselską reelekcję w 2015 roku, a w 2019 r. została wybrana na Wicemarszałka Sejmu VIII kadencji.

Wicemarszałek Gosiewska uważa, że relacje Polonii z Polską są dobre, ale, jak zaznacza „na pewno mogą być dużo lepsze i nad tym pracujemy”.

„Środki, które kierujemy jako państwo w stosunku do Polonii w różnych miejscach na świecie rosną systematycznie” mówi Małgorzata Gosiewska.

Rząd Polski tworzy także profesjonalne instytucje, które tymi środkami będą dysponowały.

Należy do nich niedawno utworzony Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, którego zadaniem jest zapewnienie wszechstronnego wsparcia Polonii oraz Polaków za granicą w podtrzymywaniu ich tożsamości narodowej oraz więzi z Ojczyzną.

Jak wyjaśnia nasz Gość, inicjatywa wesprze także działanie polskich przedszkoli za granicą.

Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego będzie pomagał tworzyć przedszkola i będzie je współfinansował. Dlatego osoby prowadzące takie placówki, lub planujące je założyć, mogą jak najbardziej zapoznać się z ofertą programową Instytutu, wyjaśnia Małgorzata Gosiewska.

W tej chwili Instytut planuje ogłoszenie konkursu na doposażenie placówek w sprzęt komputerowy i multimedialny, ale będą także inne programy, zapowiada Wicemarszałek Gosiewska.

„Jestem pełna uznania dla nauczycieli kształcących dzieci poza granicami bo nie tylko potrafią dzieci nauczyć j. polskiego ale potrafią też zachęcić do nauki” podkreśla Małgorzata Gosiewska, która zdaje sobie sprawę, że dzieci muszą uczęszczać na dodatkowe zajęcia poza swoimi licznymi obowiązkami.

Zbliżają się Wybory Parlamentarne w Polsce a niewielki procent Polonii bierze udział w polskich wyborach, co nie świadczy dobrze o posiadanej przez nas więzi z krajem.

Wg Gościa Radia Deon Chicago więź z Ojczyzną tworzy się m.in. „poprzez możliwość przyjazdu do Polski i bezpośredniej konfrontacji z polską historią – tą żywą, tą, która dopiero się tworzy, ale też tą, którą wspólnie celebrujemy”.

Także w tym celu Instytut Kolbego przygotowuje na przyszły rok letni program warsztatów dla młodych ludzi, zaznacza Wicemarszałek Gosiewska. Inicjatywa zakończy się wspólnym świętowaniem okrągłej rocznicy Powstania Warszawskiego.

„Zależy nam także (..) by ci przyszli młodzi liderzy włączyli się np. w życie polityczne Stanów Zjednoczonych” i byli aktywni w swoim środowisku, mówi Gość Radia Deon. Posłanka rozmawiała w Chicago  z różnymi organizacjami by taki plan dla liderów stworzyć i umożliwić młodym ludziom odbycie rozwijających staży.

Następnie te osoby także w pewnym stopniu reprezentowałyby Polskę w strukturach państwa amerykańskiego.

Małgorzata Gosiewska podkreśla znaczenie aktywnego udziału młodej Polonii, zarówno w życiu Ojczyzny ich rodziców, którą maja w sercach jak i kraju, w którym mieszkają.

„Polonia przez lata pomagała nam (..), ale przyszedł czas, by Polska zaangażowała się w pomoc organizacjom polonijnym” zaznacza Wicemarszałek Sejmu RP.

Wielki wkład Polonii w rozwój Chicago upamiętni nowa seria pocztowych kart z polskimi kościołami. Pierwsza z nich przedstawia Bazylikę Św. Jacka.

Jeśli chodzi o zbliżające się wybory, które w Stanach Zjednoczonych będą miały miejsce 14 października, Małgorzata Gosiewska jest za tym by tworzyć więcej komisji wyborczych i punktów głosowania i nie wracać do głosowania korespondencyjnego, które powodowało opóźnienia.

Poza pogłębianiem relacji Polonii z Polską, kandydatka do Sejmu zapowiada w swoim programie wyborczym dalszą profesjonalizacje wydatkowania środków na organizacje polonijne oraz przejrzystość organizowanych projektów.

„Jestem blisko naszych Rodaków poza granicami od wielu, wielu lat” podkreśla Wicemarszałek Gosiewska.

Małgorzata Gosiewska w tym roku uczestniczyła m.in. w chicagowskiej Paradzie Dnia Konstytucji 3 Maja.

Kandydatka do Sejmu RP zajmuje 2. miejsce na liście partii Prawo i Sprawiedliwość.

 

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube, Instytut Kolbego, Katalog Znaków Pocztowych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

O. Piotr Kochanowicz: Dom Magnificat pod Łodzią to bezpieczna przystań dla potrzebujących terapii

Opublikowano

dnia

Autor:

Chicago odwiedził Ojciec Piotr Kochanowicz, dobrze znany naszej Polonii założyciel Wspólnoty Jaśmin dla dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin oraz Światełka – miejsca, gdzie można znaleźć pomoc w różnych uzależnieniach, a także były kapelan polonijnego harcerstwa. W studiu Radia Deon, mówi o ośrodku leczenia uzależnień, gdzie z terapii mogą skorzystać także Polacy mieszkający w Stanach Zjednoczonych.

Inicjatywy założone przez Ojca Piotra Kochanowicza w Chicago wciąż trwają i pomagają potrzebującym osobom.

Były polonijny duszpasterz, który jest także współtwórcą naszej redakcji Radia Deon Chicago 1080AM, oraz inicjatorem Portalu Informacyjnego Deon24.com, od kilku lat mieszka w Polsce. Do Wietrznego Miasta stara się przyjeżdżać co roku, by spędzić tu urlop i spotkać się z licznymi przyjaciółmi.

Nasz Gość na co dzień mieszka i pracuje w Domu Magnificat, ośrodku leczenia uzależnień, w którym pracuje jako terapeuta.

„Oferujemy tam terapie dla osób uzależnionych nie tylko od substancji, ale także od hazardu i od gier” wyjaśnia Ojciec Piotr Kochanowicz.

„Można też u nas zostać po terapii i mieszkać z nami w tej wspólnocie, którą tworzymy” mówi nasz Gość. Takie osoby mają wtedy zapewniony dom, w którym czują się bezpiecznie nawet przez kilka miesięcy, ale szukają pracy na zewnątrz.

W Polsce jest dużo ośrodków leczących uzależnienia, ale potrzeby, jak twierdzi Ojciec Piotr Kochanowicz, są ogromne.

Działający od 7 lat Dom Magnificat, znajdujący się w Łasku, niedaleko Łodzi, stosuje terapię poprzez pracę, czyli ma zwierzęta hodowlane, którymi opiekują się osoby, które przychodzą tu po pomoc.

Ludzie tu przybywający rezygnują z kontaktowaniem się ze swoim starym światem – nie używają osobistych telefonów. Ci co uczestniczą w rocznym leczeniu mogą skorzystać z niego dopiero po 9 miesiącach pobytu w domu.

Radykalna zmiana środowiska pomaga by terapia była skuteczna.

Terapia przynosi trwałe efekty tym, którzy „podjęli decyzję i wytrwali w tej decyzji i bardzo mocno pracowali na terapii długoterminowej”. Takie osoby wracają do swoich rodzin i potrafią dobrze funkcjonować, mówi Ojciec Piotr Kochanowicz.

Kilkadziesiąt z nich żyje w abstynencji i wciąż utrzymuje kontakt z Domem Magnificat.

Do domu przyjeżdżają także Polacy mieszkający poza krajem. Są to głównie osoby z Europy, ale także ze Stanów Zjednoczonych i Kanady. Było także kilka osób z Chicago – wspomina Gość Radia Deon.

Daleki wyjazd na terapię może być bardzo dobrym pomysłem, uważa Ojciec Piotr Kochanowicz.

Osoby potrzebujące pomocy dowiadują się o Fundacji Magnificat i prowadzonym przez nią domu ze strony internetowej, audycji radiowej oraz od osób, które przeszły tutaj terapię.

Dom Magnificat przyjmuje zarówno mężczyzn jak i kobiety. Warunkiem, który trzeba spełniać jest porozumiewanie się w j. polskim. Najlepiej skontaktować się poprzez stronę internetową fundacji.

Fundacja w całości pokrywa koszty pobytu osobom bezdomnym. Pozostali płacą bardzo niewielkie opłaty.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Dom Magnificat

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

sierpień 2020
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu