Połącz się z nami

News Chicago

Minister Spraw Zagranicznych Polski w Chicago. Jacek Czaputowicz spotyka się z liderami środowisk polonijnych

Opublikowano

dnia

W środę 21 sierpnia 2019 roku w Chicago będzie przebywał Minister Spraw Zagranicznych RP, Jacek Czaputowicz. W programie wizyty zaplanowano złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim oraz wiązanki kwiatów pod Tablicą Smoleńską na Cmentarzu św. Wojciecha w Niles, odwiedziny Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago, pobyt w Muzeum Polskim w Ameryce oraz śniadanie robocze z liderami organizacji polonijnych w Konsulacie Generalnym RP w Chicago.

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz trzydniową wizytę w Stanach Zjednoczonych rozpoczął od spotkania z sekretarzem stanu Mikem Pompeo. Poprowadził też debatę na temat bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie. Na antenie Radia Deon Konsul Generalny RP Piotr Janicki wyjaśnia, z jakiej inicjatywy doszło do spotkania polityka z chicagowską Polonią

Konsul Generalny RP w Chicago na antenie Radia Deon przedstawia poszczególne punkty w planie pobytu ministra Jacka Czaputowicza w Wietrznym Mieście. Piotr Janicki mówi także o głównym celu wizyty polityka w Chicago

O przygotowaniach do wizyty Jacka Czaputowicza mówi na antenie Radia Deon proboszcz parafii św. Trójcy. Jak podkreśla ks. Andrzej Totzke, przedstawiciele Polonii przede wszystkim będą chcieli zaprezentować ministrowi, jak działają chicagowskie ośrodki duszpasterskie

Spotkanie w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago rozpocznie się o godzinie 10 przed południem. Ksiądz proboszcz Andrzej Totzke zaznacza, że będzie to z powodu ograniczeń czasowych, spotkanie zamknięte

Ks. proboszcz podkreśla, że spotkanie z ministrem Jackiem Czaputowiczem właśnie w parafii św. Trójcy jest dla chicagowskiej Polonii bardzo istotne. Według niego jest to zaznaczenie wyjątkowości tego miejsca

W trakcie wizyty ministra Czaputowicza w Chicago zaplanowano jeszcze kilka innych spotkań z liderami środowisk i organizacji polonijnych. Konsul Generalny RP Piotr Janicki przewiduje, jakie tematy zostaną podczas nich poruszone

Szczegółowy program wizyty ministra Jacka Czaputowicza w Chicago:

– 7.40 am – wyjazd spod Konsulatu Generalnego RP (1530 N. Lake Shore Dr., Chicago, IL 60610)

– 9.00 am- odwiedziny Cmentarza św. Wojciecha w Niles- złożenie wieńca pod Pomnikiem Katyńskim oraz wiązanki kwiatów pod Tablicą Smoleńską, (St. Adalbert Catholic Cemetery&Mausoleums, 6800 N Milwaukee Ave, Niles, IL 60714)

– 10.00 am – Wizyta w Polskiej Misji Duszpasterskiej pw. Trójcy Świętej w Chicago (Holy Trinity Polish Mission, 1118 N Noble Street, Chicago, IL 60642)

-10.40 am – Wizyta w Muzeum Polskim w Ameryce (Polish Museum of America, 984 North Milwaukee Avenue, Chicago, IL 60642) – Wypowiedź Ministra Spraw Zagranicznych RP Pana Jacka Czaputowicza dla mediów

– 11.45am – śniadanie robocze z liderami organizacji polonijnych w Konsulacie Generalnym RP w Chicago (1530 N. Lake Shore Drive, Chicago, IL 60610).

W czwartek szef polskiej dyplomacji będzie w Nowym Jorku. Spotkanie Rady Bezpieczeństwa pod przewodnictwem ministra Jacka Czaputowicza zbiega się, z obchodzonym po raz pierwszy Międzynarodowym Dniem upamiętniającym ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie. Dzień ten ustanowiono w tym roku z inicjatywy Polski.

Marta Kędzior
redakcja@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Twitter.pl/Ministry of Foreign Affairs, www.trojcowo.com, Rafał Muskała, Flickr,com/Kancelaria Prezydenta

 

News Chicago

Plaże północnego Illinois: idealne miejsca na letni relaks z dala od zgiełku Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

Batavia Park District Harold-Hall-Quarry-Beach

Lato w pełni, a to oznacza tylko jedno — czas schłodzić się nad wodą! Czy marzysz o orzeźwiającej kąpieli w jeziorze, opalaniu na miękkim piasku czy rodzinnym dniu pełnym wodnych atrakcji, północne Illinois oferuje szeroki wybór plaż, które pozwolą Ci uciec od miejskiego upału bez konieczności przedzierania się przez korki w Chicago.

Three Oaks Recreation Area – Crystal Lake

📍 5517 Northwest Hwy., Crystal Lake
🌐 crystallake.org/three-oaks-recreation

Nowoczesny kompleks z plażą do pływania, nurkowaniem, paddleboardami, kajakami, placem zabaw i ścieżkami przyrodniczymi. Mieszkańcy Crystal Lake wchodzą za darmo, pozostali – 12 USD (dorośli) lub 7 USD (dzieci).
Dodatkowe atrakcje: nurkowanie z certyfikatem, Lake House z jedzeniem i napojami oraz wspaniałe widoki na jeziorne wyspy.


Illinois Beach State Park – Zion

📍 1 Lake Front Drive, Zion
🌐 dnr.illinois.gov

Ukryty klejnot tuż przy granicy z Wisconsin. Prawie 11 kilometrów dziewiczych plaż, wydm i dzikiej przyrody. Brak ratowników, więc pływanie na własną odpowiedzialność. Na miejscu: kemping, trasy rowerowe, ryby i wspaniały resort nad brzegiem jeziora Michigan.


Harold Hall Quarry Beach – Batavia

📍 400 S. Water St., Batavia
🌐 bataviaparks.org

Idealna dla rodzin z dziećmi. Zjeżdżalnie wodne, trampoliny, place zabaw, piaskownice i boiska do siatkówki. Wstęp: 10 USD (mieszkańcy), 15 USD (pozostali). Sprawdź godziny otwarcia online.


Petersen Park Beach – McHenry

📍 4300 Petersen Park Road, McHenry
🌐 cityofmchenry.org

Położona nad jeziorem McCullom plaża z piaszczystą strefą, sprzętem wodnym, boiskami, kortami i dużą przestrzenią do piknikowania. W sam raz na aktywny dzień na świeżym powietrzu.

Petersen Park Beach – McHenry


Rosewood Beach – Highland Park

📍 833 Sheridan Road, Highland Park
🌐 pdhp.org

Malownicza plaża nad jeziorem Michigan z promenadą, toaletami i zajęciami fitness na piasku (joga, bootcamp). Ratownicy od 10:00 do 18:00. Wstęp dzienny: 10 USD dla osób spoza miasta.


Centennial Beach – Naperville

📍 500 W. Jackson Ave., Naperville
🌐 napervilleparks.org

Historyczny kamieniołom przekształcony w kąpielisko z naturalnym dnem i głębokością do 15 stóp. Dmuchane tratwy, strefa dla dzieci, zjeżdżalnie i boiska. Wstęp: 16 USD (dorośli spoza miasta), 14 USD (dzieci).


Glencoe Beach – Glencoe

📍 55 Hazel Ave., Glencoe
🌐 glencoeparkdistrict.com

Plaża z szeroką ofertą rekreacyjną: paddleboardy, kajaki, żaglówki, plac zabaw wodny i boiska do siatkówki. Ratownicy w godz. 10:00–19:00. Wstęp dzienny: 24 USD (spoza miejscowości).


Lake Park/Main Beach – Crystal Lake

📍 300 Lakeshore Drive, Crystal Lake
🌐 crystallakeparks.org

Rozległa plaża z przystanią, pomostem, wypożyczalnią łodzi, boiskami i placem zabaw. Wstęp: 12 USD (dorośli), 9 USD (dzieci 4–15 lat).


Forest Park Beach – Lake Forest

📍 801 N. Lake Road, Lake Forest
🌐 lfparksandrec.com

Plaża w malowniczym 29-akrowym parku nad jeziorem Michigan. Znajdziesz tu pawilony, rampę dla łodzi, ścieżki spacerowe i stoisko z przekąskami serwujące również piwo i wino. Wstęp: 25 USD dziennie dla osób spoza miasta.

Źródło: dailyherald
Foto: Supracoriolis, Batavia Park District
Czytaj dalej

News Chicago

Ponad 700 nowych obywateli z 93 krajów złożyło przysięgę wierności na Wintrust Arena

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 700 osób z 93 krajów świata oficjalnie zostało obywatelami Stanów Zjednoczonych podczas wzruszającej ceremonii naturalizacji, która odbyła się we wtorek w Wintrust Arena w Chicago. W otoczeniu bliskich i przyjaciół, nowi obywatele złożyli przysięgę wierności i odebrali certyfikaty naturalizacji – symboliczne przypieczętowanie ich nowego rozdziału życia.

Ceremonię poprowadziła sędzina Virginia M. Kendall z Sądu Okręgowego Stanów Zjednoczonych dla Północnego Dystryktu Illinois, która w swoim wystąpieniu zachęciła uczestników, by nie zapominali o swoich korzeniach i dzielili się swoją kulturą z innymi obywatelami USA.

“To nie tylko początek waszego nowego życia jako Amerykanów – to także szansa, by wzbogacić ten kraj swoim dziedzictwem” – podkreśliła sędzia Kendall.

Spełnione marzenia i długie drogi

Dla wielu uczestników ceremonia była zwieńczeniem wieloletniej drogi, pełnej wyzwań, wyrzeczeń i nadziei. Wśród nowych amerykańskich obywateli znalazły się osoby m.in. z Nigerii, Wielkiej Brytanii, Karaibów, Ekwadoru, Indii czy Nepalu. Większość na ten moment czekała od kilkunastu do nawet 30 lat.

Trudna, ale satysfakcjonująca ścieżka

Uzyskanie obywatelstwa USA to proces wymagający spełnienia wielu kryteriów – od znajomości języka angielskiego i historii kraju, po niekaralność i odpowiedni czas stałego pobytu. Wnioskodawcy muszą najczęściej posiadać Zieloną Kartę przez minimum pięć lat, choć istnieją wyjątki dla małżonków obywateli USA, dzieci obywateli lub członków amerykańskich sił zbrojnych.

Nowe możliwości

Dla wielu świeżo upieczonych obywateli, naturalizacja oznacza nie tylko nowe prawa, ale też poczucie bezpieczeństwa i przynależności.

Po złożeniu przysięgi, nowi obywatele mogli od razu zarejestrować się do głosowania, zrobić pamiątkowe zdjęcia z amerykańską flagą oraz świętować ze swoimi bliskimi – często tymi, z którymi dzielili całą drogę do obywatelstwa.

Wtorkowa ceremonia była nie tylko formalnością. Była świadectwem determinacji, odwagi i marzenia o lepszym życiu – zrealizowanego w kraju, który wielu z nich teraz oficjalnie nazywa swoim domem.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Po 30 latach Keith’s Komix żegna się z fanami – kultowy sklep w Schaumburgu zostanie zamknięty tej jesieni

Opublikowano

dnia

Autor:

Keith’s Komix

Dla tysięcy fanów komiksów z północno-zachodnich przedmieść Chicago to smutna wiadomość: po 30 latach działalności legendarny sklep Keith’s Komix w Schaumburgu zamknie swoje drzwi na zawsze. Właściciele, Keith i Cathy Anderson, ogłosili, że przechodzą na emeryturę, a ostatnim dniem otwarcia sklepu przy 528 S. Roselle Road będzie 20 września 2025 r.

Miejsce z duszą i historią

Keith’s Komix to nie był zwykły sklep z komiksami – to było miejsce wspólnoty, jak powiedział stały klient, Joshua Winchester z West Chicago. “Keith i jego sklep sprawili, że przedmieścia stały się lepszym, jaśniejszym i bardziej „nerdowskim” miejscem do życia” – dodał.

Sklep zyskał status kultowego miejsca wśród kolekcjonerów, fanów i lokalnych twórców. Na jego wystawie widniały ręcznie malowane podobizny Spider-Mana, Hulka i Thora. W środku panował urok starej szkoły – długie półki z komiksami, figurki, plakaty, tekstylia z motywami popkultury tworzyły przestrzeń, której nie da się podrobić w internecie.

30 lat pasji

Keith Anderson rozpoczął swoją przygodę z komiksami w 1985 roku, pracując w sieci Moondog’s. Gdy ta została sprzedana w 1994 roku, postanowił pójść własną drogą i już rok później otworzył Keith’s Komix. Wspólnie z żoną Cathy prowadził sklep, w którym pracował także ich syn Brandon. Córka Amanda często wspierała działania rodziny zza kulis.

Sklep nie tylko sprzedawał komiksy – organizował spotkania z artystami, wydarzenia tematyczne, aktywnie uczestniczył w lokalnych konwentach i wydarzeniach bibliotecznych jak Schaumburg Library Comic Con czy Comic Book Mania! w Elgin.

Koniec pewnej epoki

Decyzja o zamknięciu Keith’s Komix nie była łatwa, ale jak mówią Andersonowie„to wyjście na własnych warunkach”. W poście na Facebooku wyjaśnili, że przyczyną jest kryzys w branży komiksowej, który dotknął nie tylko ich sklep.

Sprzedaż komiksów znacząco spadła od lat 90., a system dystrybucji uległ poważnemu rozpadowi. Najwięksi wydawcy odwrócili się od dominującego pośrednika Diamond Comic Distributors, który w styczniu 2025 ogłosił bankructwo. Dodatkowo niepewność związana z amerykańskimi cłami na drukowane w Kanadzie komiksy może wpłynąć na dalsze wzrosty cen.

Keith’s Komix

Komiksy będą wyprzedane

Zamiast wyprzedaży wszystkiego „na raz”, para planuje stopniowo wystawiać produkty w internecie – przez Facebook Marketplace i eBay. A po zamknięciu Keith i Cathy chcą spełnić marzenie – przejechać Route 66 do Kalifornii, jak bohaterowie filmowych „Wakacji” z Clarkiem Griswoldem.

Źródło: dailyherald
Foto: Keith’s Komix
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2019
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu