Połącz się z nami

News Chicago

Dzień Polskiego Dziedzictwa w Illinois. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z gubernatorem naszego stanu Illinois

Opublikowano

dnia

W związku z wizytą polskiej Pary Prezydenckiej Andrzeja Dudy i Agaty Kornhauser-Dudy w Chicago oraz „ze względu na bogate tradycje kulturowe i osiągnięcia polskiej społeczności” Gubernator stanu Bruce Rauner ustanowił 19 maja 2018 r. dniem polskiego dziedzictwa w stanie Illinois. Wizytę w Chicago w piątek 18 maja Prezydent RP Andrzej Duda rozpoczął od spotkania w konsulacie z gubernatorem Brucem Raunerem.

ZWAŻYWSZY, że od roku 1608, kiedy pierwsi polscy osadnicy przybyli do Jamestown w stanie Virginia, Polacy byli ważną częścią historii i kultury Ameryki, oraz

ZWAŻYWSZY, że w Stanie Illinois Amerykanie polskiego pochodzenia stanowią prawie 7 procent ludności, co czyni ich największą społecznością polską poza Rzeczpospolitą Polską; a język polski jest trzecim najczęściej używanym językiem w Chicago po języku angielskim i hiszpańskim; oraz
ZWAŻYWSZY, że na rok 2018 przypada 227 rocznica ratyfikacji polskiej Konstytucji z 1791 roku, jak również setna rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę, co stanowi stulecie przywrócenia w 1918 roku bytu Polski jako Drugiej Rzeczypospolitej, suwerennej względem imperiów niemieckiego, austriackiego i rosyjskiego;

ZWAŻYWSZY, że rok ten jest także niezwykły na terenie Stanu Illinois, gdyż upamiętnia 200-lecie Stanu. W trakcie całorocznych obchodów Dwusetlecia pragniemy uczcić osoby, miejsca i obiekty, które każdego dnia rodzą się, powstają i rozwijają się w Illinois, w tym tysiące mieszkańców Illinois polskiego pochodzenia; oraz

REKLAMA REKLAMA

ZWAŻYWSZY,  że w sobotę, dnia 19 maja 2018 roku, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, pan Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą, panią Agatą Kornhauser-Duda, odwiedzą Chicago, włączając w tę wizytę program oficjalny w Millennium Park;

Ja, Bruce Rauner, Gubernator Stanu Illinois, niniejszym ogłaszam dzień 19 maja 2018 roku DNIEM POLSKIEGO DZIEDZICTWA  w Illinois dla uczczenia wizyty Pary Prezydenckiej w Chicago, a także dla upamiętnienia  bogatych tradycji i osiągnieć kulturowych naszych polskich społeczności.

WHEREAS, since 1608, when the first Polish settlers arrived at Jamestown, Virginia, Polish people have been an important part of America’s history and culture; and,

WHEREAS, in Illinois, Polish Americans make up nearly seven percent of Chicago’s population, which is the largest Polish community outside of Poland; Polish is also the third-most spoken language in Chicago, behind English and Spanish; and,

WHEREAS, 2018 marks the 227th anniversary of the ratification of the Polish Constitution in 1791, as well as 100 years of Polish independence, marking a century since the restoration of Poland’s sovereignty as the Second Polish Republic in 1918 from the German, Austrian, and Russian Empires; and,

WHEREAS, this is also an exciting year across the State of Illinois, commemorating Illinois’ 200thbirthday. During the yearlong Bicentennial celebration, we pay tribute to the people, places, and things that are born, built, and grown in Illinois every single day, including thousands of Illinoisans of Polish descent; and,

WHEREAS, on Saturday, May 19, 2018, the President of the Republic of Poland, Mr. Andrzej Duda, and the First Lady, Mrs. Agata Kornhauser-Duda, will visit Chicago, including an official program in Millennium Park;

THEREFORE, I, Bruce Rauner, Governor of the State of Illinois, do hereby proclaim May 19, 2018, as POLISH HERITAGE DAY in Illinois in celebration of President and First Lady Duda’s visit to Chicago, as well as the rich cultural traditions and achievements of our Polish communities.

W sobote 19 maja w Millennium Park w Chicago Para Prezydencka spotkała się z przedstawicielami Polonii mieszkającymi w Stanach Zjednoczonych Ameryki. To najważniejsze wydarzenie polonijne na świecie w roku 100-lecia odzyskania niepodległości.

 

źródło i foto; Kancelaria Prezydenta RP

News Chicago

Praca w komisjach wyborczych we Wczesnym Głosowaniu od 13 do 29 lutego! Zgłoś się!

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeśli jesteś obywatelem Stanów Zjednoczonych, mówisz i piszesz biegle zarówno po polsku jak i angielsku oraz mieszkasz w Chicago, to masz okazję na dobrą pracę w okresie Wczesnego Głosowania. Komisja Wyborcza miasta Chicago pilnie poszukuje dwujęzycznych osób do pracy w komisjach wyborczych od 13 do 29 lutego (siedem dni w tygodniu)!

Wymagania dla kandydatów:

  • Należy być w pełni zaszczepionym (2 dawki Moderny lub Pfizera, lub 1 dawka J&J)
  • Być rezydentem miasta Chicago
  • Być zarejestrowanym do głosowania
  • Być obywatelem USA
  • Mówić i pisać biegle po polsku i angielsku

Wynagrodzenie:

  • $17 / godzinę
  • $50 za ukończenie szkolenia na internecie
  • $230 Dzień Wyborów, 28 lutego

Osoby zainteresowane mogą złożyć aplikacje na stronie internetowej:
Apply to become an Early Voting Official!

Osoby zaineresowane muszą być dostępne we wszystkie dni, włącznie z weekendami od 13 do 29 lutego.

Po więcej informacji prosimy o kontakt z Moniką Myśliwiec-Gałuszką pod numerem telefonu 312-269-5702 lub polishvote@chicagoelections.gov.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Komisja Wyborcza miasta Chicago, istock/fizkes
Czytaj dalej

News Chicago

Spotkanie imigracyjne z mecenas Magdaleną Grobelski w tą niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Duszpasterstwo Imigranci Imigrantom w Archidiecezji Chicago organizuje 5 lutego spotkanie informacyjne dotyczące wszystkich spraw emigracyjnych. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do Kościoła św. Błażeja po mszy o godz. 10:30 a.m.

Spotkanie imigracyjne odbędzie się w Biurze Polskiej Szkoły w Kościele św. Błażeja pod adresem 6101S.75th Ave. w Summit. W czasie spotkania porad i konsultacji będzie udzielała mecenas Magdalena Grobelski, specjalistka prawa imigracyjnego.

Duszpasterstwo Imigranci-Imigrantom powstało w Archidiecezji Chicago 2008 roku dla Polonii. Jest organizacją niesienia pomocy Polakom przez Polaków. Posługa ta dąży do zjednoczenia Polaków miedzy sobą oraz ze społecznościami, w których żyją.

Spotkania imigracyjne zazwyczaj są organizowane co miesiąc, w różnych parafiach, zwłaszcza tam gdzie mieszkają Polacy.

REKLAMA REKLAMA

„Zawsze staramy się znaleźć jakieś rozwiązanie, wyjście i skierować osobę do odpowiednich instytucji, odpowiednich jednostek administracyjnych” mówiła na antenie Radia Deon Chicago  Małgorzata Tys – koordynator ds. imigracyjnych w Archidiecezji Chicago.

Kontakt do Małgorzaty Tys, organizatorki spotkania – tel. 773 720 59 74.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: inf.własna
Foto: istock/photosvit
Czytaj dalej

News Chicago

Wybitny pianista Albert Cano Smit zagra pod batutą nowojorskiego dyrygenta w Elgin

Opublikowano

dnia

Autor:

Uznany nowojorski dyrygent Kyle Ritenauer pokieruje Elgin Symphony Orchestra z gościnnie występującym pianistą Albertem Cano Smitem na koncertach 4-5 lutego. Ritenauer jest jednym z ośmiu finalistów konkursu orkiestry poszukającej dyrektora muzycznego.

Koncerty odbędą się o godzinie 7:30PM w sobotę, 4 lutego i 2:30PM w niedzielę, 5 lutego, w Hemmens Cultural Center, 45 Symphony Way w Elgin. Na godzinę przed spektaklami odbędzie się dyskusja przedkoncertowa dla posiadaczy biletów.

Na koncertach zabrzmi „Siegfried Idyll” Richarda Wagnera; Koncert fortepianowy nr 5 Beethovena „Cesarz” z udziałem pianisty Alberta Cano Smita; oraz III Symfonia „Reńska” Roberta Schumanna.

Ritenauer ugruntowuje swoją pozycję jednego z wyjątkowych artystycznych liderów muzyki klasycznej i współczesnej. Jako założyciel i dyrektor artystyczny Uptown Philharmonic zyskał sławę dzięki swojej pomysłowej muzykalności i odniósł dalsze sukcesy prowadząc zespoły w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

REKLAMA REKLAMA

Albert Cano Smit otrzymał nagrodę Arthur Rubinstein Piano Prize 2020 od The Julliard School.

Występował z Las Vegas Philharmonic, San Diego Symphony, Montreal Symphony, Orquesta Filarmónica de Boca del Río, Barcelona Symphony i Catalonia National Orchestra, Manchester Camerata, Nottingham Youth Orchestra i American Youth Symphony.

Bilety są dostępne na stronie internetowej ESO www.ElginSymphony.org oraz w godzinach od 10:00AM do 3:00PM, od poniedziałku do piątku, w kasie pod numerem tel. (847) 888-4000.

Ceny biletów zaczynają się od 20 dolarów. Bilety studenckie kosztują 10 USD, a młodzież w wieku do 17 lat ma wstęp bezpłatny z towarzyszącą osobą dorosłą.

Elgin Symphony Orchestra ma długą historię podkreślania dzieł światowej sławy dyrygentów, kompozytorów i muzyków oraz promowania postępu kobiet w sztuce.

Założona w 1950 jako orkiestra społeczna, ESO stała się profesjonalnym zespołem w 1985, w dużej mierze dzięki kierownictwu nieżyjącej już Margaret Hillis, która była dyrektorem muzycznym w ESO w latach 1971-85.

Hillis była jedną z pierwszych kobiet, które przebiły się przez zdominowany przez mężczyzn świat dyrygentury i jest uznawana za impuls do stworzenia Stowarzyszenia Orkiestry Symfonicznej Elgin, powstania Ligi ESO i rozpoczęcia docierania ESO do młodzieży poprzez koncerty dla uczniów szkół.

Dziś ESO nadal czerpie swoją kreatywność i artyzm z okolic Elgin i oddaje je społeczności poprzez program Adopt-a-School, występy w lokalnych szpitalach, hospicjach i domach spokojnej starości, Kluby Słuchaczy i inne bezpłatne programy w bibliotekach publicznych, w miejscach kultu, koncerty Ainsworth dla młodzieży, bezpłatne bilety dla młodzieży poniżej 18 roku życia, oraz otwarte próby i bezpłatne koncerty dla społeczności w całym regionie.

Elgin Symphony Orchestra czterokrotnie otrzymało tytuł Orkiestry Roku od Illinois Council of Orchestras (1988, 1999, 2005 i 2016).

ESO jest organizacją non-profit. Aby dowiedzieć się więcej lub wesprzeć ESO, odwiedź stronę www.elginsymphony.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Elgin Symphony Orchestra
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Popularne w tym miesiącu