Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Ten koncert to absolutne zjawisko! Nie może cię na nim zabraknąć. Do Copernicus Center zaprasza Agnieszka Topolska

Opublikowano

dnia

6 maja w Copernicus Center Tercet Egzotyczny będzie świętował dwie okazje: jubileuszową, pięćdziesiątą trasę po Stanach Zjednoczonych i pięćdziesięciopięciolecie istnienia. Z ikoną polskiej muzyki rozrywkowej, Izabelą na czele, zespół przypomni największe swoje przeboje. Nie zabraknie także nowych piosenek.
[youtube id=”oT2ihpVndys” width=”620″ height=”360″]
Do wysłuchania przebojów Tercetu Egzotycznego w Copernicus Center zaprasza Agnieszka Topolska. Organizator zapewnia, że będzie to koncert niezapomniany, spektakularny, barwny i pełen niespodzianek

„Jest to już pięćdziesiąta wizyta zespołu w Stanach Zjednoczonych. Patronat honorowy nad tym koncertem objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzyka Tercetu Egzotycznego jest pełna energii, będzie także można podziwiać niezwykle barwną oprawę artystyczną, meksykańskie stroje i kapelusze. Jest to swego rodzaju absolutnie zjawisko”.

Tercet Egzotyczny to legenda polskiej muzyki rozrywkowej. Zespół powstał jesienią 1963 roku, ale wciąż przyciąga tłumy na koncertach. Jak twierdzi Agnieszka Topolska każdy, kto lubi rytmy latynoamerykańskie nie powienien być zawiedziony

 „Całe rodziny przychodzą na koncerty zespołu Tercetu Egzotycznego. To jest zespół, który rzeczywiście przyciąga pokolenia. Zespół już jest <na walizkach>, spakowany i podekscytowany. Przygotował najnowsze utwory i te najstarsze. Oczywiście nie zabraknie największego hitu <Żegnaj Pamelo>”.

To wyjątkowy koncert

Agnieszka Topolska przypomina, że jest to jubileuszowa, pięćdziesiąta trasa Tercetu Egzotycznego po Stanach Zjednoczonych z okazji 55 lat istnienia zespołu. Koncert z tej okazji będzie więc wyjątkowy

„Ten koncert będzie jedyny w swoim rodzaju. Kto wie, kiedy następnym razem będziemy mogli zobaczyć Tercet Egzotyczny na żywo na scenie. Zespół istnieje już pięćdziesiąt pięć lat. Jest to więc wyjątkowe wydarzenie, nie może nikogo zabraknąć na tym wspaniałym koncercie”.

Koncert odbędzie się 6 maja. Początek o godzinie 4.30 po południu. Informacje dotyczące biletów dostępne są na stronie internetowej copernicuscenter.org/tercet-egzotyczny/

Tercet Egzotyczny podczas swojej ponad półwiecznej kariery nagrał 27 albumów, spośród których 17 to krążki złote, 3 platynowe oraz jedna diamentowa płyta, zawierająca największy hit zespołu „Pamelo żegnaj”.

Pod koniec 2015 roku Universal Music Polska wydał najnowszy, 3-płytowy album zespołu zatytułowany „Tercet Egzotyczny – 50 lat legendy polskiej muzyki”, na którym znajduje się 50 największych przebojów Tercetu.

Zespół koncertował na całym świecie.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Muzyka – najlepsza inwestycja w rozwój dziecka. Weźcie pociechy na darmowe lekcje w PaSO

Opublikowano

dnia

Autor:

Jak udowodniają naukowcy, dźwięk pobudza najszersze obszary naszej kory mózgowej. Dlatego nauka gry na instrumencie to nie tylko wspaniała pasja, ale też doskonałe wsparcie dla intelektualnego rozwoju młodego człowieka. W studiu Radia Deon Barbara Bilszta, dyrektor generalna Akademii Muzyki PaSO, zaprasza na darmowe konsultacje, które pomogą odkryć muzyczne talenty Waszych pociech. Muzyka kształtuje umysł, rozwija kreatywność, cierpliwość, wytrwałość i wrażliwość na piękno – warto dać to naszym dzieciom!

Nauka gry na instrumencie to nie tylko rozwijanie talentu – to również kształtowanie cech, które pomagają w każdej dziedzinie życia: samodyscypliny, koncentracji, odporności na stres, cierpliwości, wytrwałości, poczucia własnej wartości i kreatywności.

“Tak naprawdę nie ma wieku, w którym nie można rozpocząć przygody z muzyką” zaznacza Barbara Bilszta. Mali Japończycy zaczynają już wieku 1 roku, a w Polsce dzieci idą do szkoły muzycznej równolegle z pójściem do podstawówki. Ale zdarza się także, że osoba, która później rozpoczęła naukę gry na instrumencie staje się prawdziwym wirtuozem.

Najlepszy czas na start – początek roku szkolnego

Przyjmuje się jednak, że optymalny wiek na rozpoczęcie nauki gry na instrumencie to 6–8 lat. W tym okresie dzieci szybko chłoną wiedzę i wyrabiają nawyki, które będą procentować w przyszłości – nie tylko w muzyce. A ponieważ właśnie rozpoczął się w Chicago rok szkolny, Akademia Muzyki PaSO także otwiera zapisy.

Z myślą o najmłodszych Akademia Muzyki PaSO wprowadza w tym roku wyjątkową propozycję: bezpłatne zajęcia w małych grupach, które pozwolą dzieciom w swobodnej atmosferze dotknąć klawiszy fortepianu, spróbować gry na skrzypcach czy poczuć, jak brzmią pierwsze dźwięki pod ich palcami.

Dzieci będą w ten sposób mogły “zrobić te pierwsze kroki na drodze, która kto wie dokąd je zaprowadzi” mówi Barbara Bilszta, zaznaczając, że dla jednych muzyka to przygoda, a dla innych to wręcz droga życiowa.

Terminy i zapisy

Pierwsze zajęcia związane z fortepianem odbędą się we wtorek, 26 sierpnia, i w środę, 27 sierpnia w siedzibie Akademii przy 5400 Nordlauler Avenue (pomiędzy ulicami Cicero i Elston). Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem 773-467-9000.

Tydzień później, 2 i 3 września, odbędą się podobne zajęcia wprowadzające do klasy skrzypiec. Można zapisać się na oba cykle, a nawet uczestniczyć w czterech spotkaniach, by dziecko miało możliwość wyboru instrumentu.

Wszystkie zajęcia są bezpłatne i niezobowiązujące!

Nie tylko fortepian i skrzypce

Akademia Muzyki PaSO prowadzi zapisy dla dzieci w każdym wieku na zajęcia z fortepianu, skrzypiec, wiolonczeli, fletu, akordeonu oraz wokalne. W szkole działają chóry dziecięce i młodzieżowe, a także zespoły kameralne.

“Mamy naprawdę możliwość zapewnienia każdemu dziecku indywidualnej drogi, takiej, która najlepiej odpowiada jego możliwościom, jego usposobieniu, upodobaniom no i czasowi, jaką dysponujecie Państwo, żeby poświęcić muzyce” zapewnia Barbara Bilszta. Akademia PaSO ma już 25 lat doświadczenia w edukacji muzycznej.

Akademia Muzyki PaSO

Dlaczego warto?

Muzyka to nie tylko hobby. To inwestycja w rozwój intelektualny i społeczny. Nauka gry na instrumencie uczy systematyczności, koncentracji i pracy w zespole. A dodatkowo daje dzieciom możliwość zawierania przyjaźni na całe życie.

Muzyka rozwija charakter – dołącz do Akademii Muzyki PaSO!

Harmonogram lekcji próbnych

FORTEPIAN – wtorek i środa, 26–27 sierpnia

  • Dzieci 5–6 lat: 4:30 PM – 5:15 PM
  • Dzieci 7–8 lat: 5:30 PM – 6:15 PM
    Pedagodzy: Anetta Kukulka, Paula Ciężobka, Kamil Bundyra

SKRZYPCE – wtorek i środa, 2–3 września

  • Dzieci 5–6 lat: 4:30 PM – 5:15 PM
  • Dzieci 7–8 lat: 5:30 PM – 6:15 PM
    Pedagodzy: Barbara Bilszta, Wojciech Niewrzoł

Będzie również możliwość spotkania z pedagogami innych instrumentów

Liczba miejsc jest ograniczona – zarezerwuj termin już dziś!

Akademia Muzyki PaSO

NOWOŚĆ – program dla zapracowanych!

Dla tych, którzy chcą się uczyć i rozwijać bez presji egzaminów i przesłuchań, akademia otwiera nowy wydział. Uczniowie będą mogli uczestniczyć w zajęciach i wydarzeniach szkolnych bez obowiązkowego realizowania programu.

Akademia Muzyki PaSO mieści się przy 5400 N. Lawler Ave., Chicago, IL 60630. Biuro czynne: pon.–pt. 2:00 PM – 8:00 PM. Tel. 773-467-9000. E-mail: paso.office@gmail.com. Strona: ampaso.org.

Akademia Muzyki PaSO działa od 2000 roku jako organizacja non-profit. Każdego roku prowadzi ponad 10 000 lekcji w języku polskim i angielskim. Jej uczniowie biorą udział w koncertach, warsztatach, obozach muzycznych oraz zdobywają liczne nagrody. Szkoła została wyróżniona wieloma odznaczeniami za wkład w edukację muzyczną i promowanie polskiej kultury w USA.

Źródło: informacja własna, Akademia Muzyki PaSO
Foto: Akademia Muzyki PaSO, KL Królikowski
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dożynki Polskie w Harwood Heights – tradycja, folklor i wdzięczność w sercu Polonii

Opublikowano

dnia

Autor:

Zapach świeżo pieczonego chleba, dźwięk przyśpiewek ludowych i tańce pod sceną – tak wygląda polskie święto dziękczynienia w sercu Ameryki. Dożynki Polskie wracają do Harwood Heights w tą niedzielę. Doroczny Festiwal Zbiorów organizowany jest od ponad 30 lat przez Związek Klubów Polskich w USA. Uroczystość odbędzie się przy kościele św. Rozalii, a zaprasza na nie w studiu Radia Deon dr Łucja Mirowska-Kopeć, prezes ZKP.

“Tak bardzo lubimy koniec listopada, kiedy w czwarty czwartek obchodzimy amerykański Thanksgiving, czyli Dzień Dziękczynienia, ale tak naprawdę to przecież nasze Dożynki nie są niczym innym” zwraca uwagę dr Łucja Mirowska-Kopeć, przypominając powiązanie ludzkiego życia z porami roku.

Warto, byśmy o tym pamiętali, bo w codziennym pędzie łatwo zapominamy, skąd bierze się chleb na naszym stole – zaznacza nasz Gość.

Polska tradycja w sercu Chicago

Jak podkreśla dr Łucja Mirowska-Kopeć, Dożynki mają nie tylko charakter folklorystyczny, ale także edukacyjny.

Kiedy zapytamy większość tych naszych miejskich dzieci, skąd się bierze chlebek, masełko czy jajeczka, no to wiadomo ze sklepu spożywczego, który jest na rogu” mówi prezes Związku Klubów Polskich w USA. Wytłumaczenie i pokazanie dzieciom na czym polega praca na roli daje im cenną lekcję o świecie.

Polskie Dożynki od ponad 30 lat organizowane przez Związek Klubów Polskich stały sie tradycją dla Polonii w Chicago. Na uczestników czeka ceremonia dożynkowa z wieńcami, tańcami i tradycyjnymi pieśniami ludowymi.

Niezwykły program artystyczny przygotował Teatr Ludowy „Rzepicha” pod kierunkiem Aliny Szymczyk, który co roku prezentuje inne obyczaje związane z polskim folklorem.

“Każdego roku to przedstawienie, które przygotowuje Teatr Ludowy „Rzepicha” jest troszeczkę inny, pokazuje nam jak ważna była rola wieńca, jak ważna rola chleba, jak ważna rola przyśpiewek, określonych tańców” mówi dr Łucja Mirowska-Kopeć.

Dzieci i młodzież będą miały okazję zobaczyć stare sprzęty związane z uprawa roli, przywiezione z Polski, takie jak kosy, sierpy, a nawet bronę czy pług.

Atrakcje dla całej rodziny

Dożynki to nie tylko obrzęd i folklor, ale również smaczne, tradycyjne polskie jedzenie, zabawy i konkursy dla dzieci, loteria fantowa, a także tańce przy muzyce na żywo.

Program dnia:

  • 11:30AM – koncert patriotyczny
  • 12:30PM – msza święta
  • 2:00PM – uroczysta ceremonia dożynkowa
  • 6:00PM – losowanie nagród loterii

Impreza potrwa od godz. 10:00AM do 9:00PM. Organizatorzy zapewniają, że atrakcji nie zabraknie dla nikogo – ani dla najmłodszych, ani dla dorosłych.

Dlaczego warto przyjść?

To piękna okazja, aby wspólnie świętować, przypomnieć sobie polskie tradycje i przekazać je kolejnym pokoleniom. Amerykanie, którzy odwiedzają naszą uroczystość, są zachwyceni kolorytem dożynek – zaprasza dr Mirowska-Kopeć. 

Organizatorzy liczą na obecność całej Polonii na tym polskim święcie!

Gdzie? Kościół św. Rozalii, 6750 W. Montrose Ave., Harwood Heights
Kiedy? Niedziela, 24 sierpnia, od godz. 10:00AM do 9:00PM

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Home Care: Pracuj pomagając starszym krewnym lub sąsiadom – płaci stan Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Opieka nad seniorem to temat bliski wielu rodzinom – a jednocześnie trudny bo często ciężko nam pogodzić pomoc babci, rodzicom, czy dalszym krewnym nie rezygnując z pracy zawodowej. I tu z pomocą przychodzi Home Care Powered by AUAF oferujący program opieki domowej dla seniorów opłacany przez stan. To oferta, z której może skorzystać także wielu Polaków i naprawdę warto to zrobić, przekonuje w studiu Radia Deon Chicago Karolina Kuźma, przedstawicielka agencji.

Wsparcie dla potrzebujących

Wielu seniorów wciąż żyje aktywnie i samodzielnie. Jednak z wiekiem rośnie potrzeba wsparcia – nie tylko emocjonalnego, ale też praktycznego, w codziennych, coraz bardziej sprawiających trudność obowiązkach. Jak mówi Karolina Kuźma: „Nie chcemy rozmawiać, chcemy uniknąć tego tematu. Jednakże nie da się. Są sytuacje, że potrzebujemy pomocy.”

“Drodzy Państwo, jest pomoc. Skorzystajmy z tej pomocy. Pozwólmy sobie pomóc, aby te dni w naszych czterech kątach sobie przedłużyć” zachęca przedstawicielka Home Care Powered by AUAF.

Program realizowany przez Home Care pozwala na zapewnienie opieki osobom starszym, bez konieczności opuszczania własnego domu. Co więcej – opiekunem może zostać osoba z rodziny, np. córka, syn, wnuczka, albo po prostu znajomy czy sąsiadka – tłumaczy nasz Gość.

Niestety program ten nie przewiduje by opiekunem był współmałżonek, o co wiele osób się pyta.

Kto może skorzystać?

Aby senior zakwalifikować się do programu, należy spełnić trzy podstawowe kryteria:
– mieć ukończone 60 lat,
mieszkać w stanie Illinois,
– posiadać uregulowaną sytuację imigracyjną.

Kolejnym ważnym warunkiem są oszczędności – nie mogą one przekraczać 17 500 dolarów na osobę lub 35 000 dolarów na małżeństwo, wyjaśnia Karolina Kuźma.

Kto może zostać opiekunem?

Opiekunem może być każda osoba powyżej 18. roku życia, która mieszka w Illinois i ma uregulowany status imigracyjny. Wymagane jest też ukończenie 22-godzinnego szkolenia online, które obejmuje zarówno aspekty techniczne (logowanie w systemie), jak i praktyczne – jak radzić sobie w trudnych sytuacjach, np. z osobami cierpiącymi na demencję czy alzheimera.

To szkolenie polega na obejrzeniu nagrań instruktażowych w dowolnym czasie i we własnym domu. „Filmiki są bardzo fajną wskazówką, jak sobie radzić z pewnymi sytuacjami” mówi Karolina Kuźma – “pokazują, co robić, czego nie robić, czego unikać” i na pewno każdemu przydadzą się w codziennym życiu.

Agencja Home Care nie narzuca sztywnych grafików pracy – liczba przyznanych płatnych godzin ustalana jest przez stan, ale opiekunowie sami ustalają harmonogram we współpracy z podopiecznym. Można więc dopasować pracę do własnych możliwości i codziennego życia.

Praca z misją – i wynagrodzeniem

Program finansowany przez stan ma ogromne znaczenie ekonomiczne. Wiele osób na co dzień opiekuje się swoimi bliskimi zupełnie bezpłatnie, choć mogłyby otrzymać za to wynagrodzenie. „Drodzy Państwo, możemy mieć za to zapłacone” przekonuje Karolina Kuźma. “W dzisiejszej sytuacji ekonomicznej, każdy grosz się liczy.”

To rozwiązanie wspiera więc nie tylko seniorów, ale także ich bliskich – osoby, które na co dzień dzielą się swoim czasem i sercem. Korzyść jest obopólna.

Jak zacząć?

Wystarczy zadzwonić pod polskojęzyczny numer telefonu: 630-593-0806, by uzyskać wszystkie informacje i przejść przez proces zgłoszenia, radzi przedstawicielka Home Care.

Czas oczekiwania na odpowiedź zależy już od instytucji stanowych – może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Ale, jak zaznacza nasz Gość: „Płacimy podatki przez lata ciężko pracując. Teraz mamy prawo skorzystać z czegoś, co stan przygotował.”

Otwarta rozmowa

Karolina Kuźma podkreśla, że najważniejszy jest kontakt i otwartość. Latem przedstawicielkę agencji Home Care Powered by AUAF można spotkać także podczas pikników i wydarzeń polonijnych w całym Illinois.

Wszystkie szczegółowe informacje o programie stanowym dla seniorów oraz zatrudnieniu w Home Care możemy uzyskać w języku polskim na stronie: Home Care Powered by AUAF oraz pod polskojęzycznym numerem telefonu: 630-593-0806.

Dbajmy o naszych seniorów –  dajmy im dobrą starość z Home Care!

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

maj 2018
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu