Połącz się z nami

News Chicago

„Orły” mistrzami sezonu halowego MSL. Józefinkowy bal kibców i działaczy AAC Eagles

Opublikowano

dnia

Drużyna piłkarska klubu Eagles zdobyła mistrzostwo Metropolitan Soccer Leauge pokonując w finale play off zespół United Serbs Soccer 8:3. W półfinałach „Orły” wygrały z ekipą Soccer 6:1. Po sezonie zasadniczym przed rozpoczęciem fazy pucharowej drużyna plasowała się na drugim miejscu.

Relacja Andrzeja Baraniaka

O przygotowaniach do niedzielnych finałów w sali Odeum mówił prezes Antoni Cieciński podczas klubowych Józefinek, które dzień wcześniej odbyły się w siedzibie własnej klubu przy 5844 N. Milwaukee. „Dzisiaj celebrujemy Dzień św. Józefa, a jutro w hali Odium walczymy o finał Ligi Metropolitan”. Niedzielne zwycięstwo było przysłowiową wisienką na torcie, gdyż sezon zasadniczy odbywał się pod dyktando drużyny greckiej. „Sezon był udany, bo chłopaki dobrze grali. Raz przegrali, bo sędziowie troszeczkę „kitowali” podczas meczu z Grekami, gdyż prezesem naszej ligi jest Grek i troszeczkę „koncerty” odstawia, ale ogólnie byliśmy równo z nimi punktami” – ocenił sezon zasadniczy wierny kibic „Orłów” Jerzy Trojnarski, który wierzył w końcowy sukces drużyny. Z postawy ekipy zadowolony był honorowy prezes klubu Józef Zyzda, który był gościem Józefinek. „Jestem prawie na każdym meczu naszej drużyny. Szkoda, że kibice niezbyt licznie przychodzą na mecze i nie popierają sportu. Zawsze jak są kibice, zawodnikom się lepiej gra. Nie wiem, co trzeba zrobić, żeby w naszych sercach obudzić miłość do piłki. Nadzieja jest w młodzieży. Od dwóch lat mamy Młodzieżową Akademię Piłkarską. W zajęciach uczestniczy około setka dzieci. Rodzice przychodzą na mecze, może więc w przyszłości będzie lepiej” – powiedział nestor polonijnego piłkarstwa, który przed laty był podporą piłkarskiej reprezentacji Stanów Zjednoczonych.

Galeria zdjęć

Kierowana przez Krzysztofa Święcha Akademia działa od dwóch lat. Kształci nowy piłkarski narybek. „Dzisiaj mogę się pochwalić, bo nasze „dziesiątki” i „dwunastki” zdobyły mistrzostwo ligi halowej. Jestem bardzo zadowolony z tego wyniku. Rozwijamy się coraz bardziej. Za trzy tygodnie przylatuje do nas kolejny reprezentant Polski Dawid Jańczyk, który będzie prowadził zajęcia z dziećmi”. Działacze Akademii we współpracy z klubem przygotowują w Palos Hills duży turniej piłkarski, który odbędzie się w pierwszy weekend sierpnia. Poprowadzą go znakomici piłkarze z Polski Tomasz Hajto i Mateusz Borek.

Józef Zyzda był inicjatorem klubowych Józefinek. Zapoczątkował je 64 lata temu. „Miałem tylu przyjaciół, że z okazji swoich imienin wynająłem klub, żeby zrobić Józefinki. Zaprosiłem 42 gości, ale później inni dochodzili i z roku na rok impreza była coraz liczniejsza(…). Tradycja się przyjęła i do dzisiaj mamy klubowe Józefinki. W ciągu tych 64 lat opuściłem imprezę tylko dwa razy”.

Dla obecnych na sali imienników honorowego prezesa klubu odśpiewano tradycyjne sto lat, a prezes Antoni Cieciński wręczył solenizantom w prezencie po butelce szampana. W programie artystycznym wieczoru wystąpiła para młodych tancerzy z klubu „Intercklub” Marianna Mosz i Emil Lasocki, którzy zaprezentowali wiązankę tańców towarzyskich. Z grupą muzyczną „Markus Band” gościnnie wystąpiła wokalistka Agnieszka Topolska. Na imprezie pojawiła się liczna grupa tancerzy ze Studia Tańca Związku Narodowego Polskiego.

Józefinki są jedną z imprez towarzyskich, które obok pikników są źródłem klubowych dochodów. „Staramy się zbierać grosz do grosza, żeby było na pokrycie wydatków związanych z uczestnictwem piłkarzy w rozgrywkach. Trzeba kupić stroje, opłacić startowe, sędziów, zapewnić po meczu napoje, kanapki. Wiadomo, że obecnie nie ma sponsorów, tak jak było w latach ubiegłych, dlatego każdego dolara uzyskanego z pikniku lub zabawy przeznaczamy na ten cel” – powiedział skarbnik klubu Bonifacy Wróbel. Na klubowej imprezie bawiło się ponad 150 osób.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiuodeon.com
Źródło: Inf. własna

Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Młodzieżowy mistrz szachów mieszka w Chicago

Opublikowano

dnia

Autor:

15 – letni Avi Kaplan niedawno zajął drugie miejsce w ogólnokrajowym turnieju szachów młodzieżowych. Poznaj młodego szachistę z Chicago.

Kaplan zaczął grać w szachy w pierwszej klasie. Zdolny nastolatek trenuje granie w szachy około 20 godzin tygodniowo, zwiększając tą liczbę do 40 godzin, gdy  przygotowuje się do turnieju.

„Poszedłem do szkoły Chicago Public School i mieli tam fajną drużynę szachową i czuję, że CPS jest naprawdę dobry we wprowadzaniu ludzi do gry” – opowiada Kaplan.

Kaplan mówi, że chce zostać wielkim mistrzem szachowym i przekazywać tajniki gry w szachy młodszym pokoleniom.

 

Źródło: fox 32

Foto: You Tube

 

Czytaj dalej

News Chicago

Masz jeszcze choinkę w domu? Pamiętaj, że możesz oddać żywe drzewko tylko do 22 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

Akcja zbiórki i recyklingu choinek w Chicago, rozpoczęta 8 stycznia, dobiega końca. Żywe, ścięte drzewka, są zbierane w kilku punktach w mieście tylko do soboty 22 stycznia. Nie wyrzucaj więc swojej choinki tylko oddaj by mogła być mądrze i korzystnie dla środowiska zutylizowana.

Chicagowski program recyklingu drzewek jest prowadzony od 8 do 22 stycznia. Choinki zebrane podczas akcji recyklingowych przerabia się na ściółkę, która następnie służy do wspomagania uprawy roślin, wzbogacając glebę w miejskich parkach i lasach.

Oddanie choinki do recyklingu jest o wiele bardziej przyjazne i korzystne dla środowiska niż wysyłanie ich na wysypiska śmieci. Oczywiście upewnij się, że wszystkie ozdoby, świecidełka i światła zostały usunięte z Twojego drzewka. Plastikowe torby używane do transportu należy również usunąć przed umieszczeniem drzew w boksach.

Akcja zbierania choinek jest prowadzona w 26 parkach w całym mieście. W sześciu z nich jest również możliwość otrzymania bezpłatnej ściółki od 12 stycznia. Będzie to: Lincoln Park, Margate Park, Mount Greenwood Park, North Park Village, Warren Park i Forestry Site.  

Szczegóły akcji tutaj.

Źródło: wgn

Foto: pixabay/ksyfffka07

Czytaj dalej

News Chicago

Pożar magazynu na Northwest Side. Tutaj są polskie biznesy

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę w środę w nocy na Northwest Side wybuchł pożar w opuszczonym magazynie. W dzielnicy Polacy prowadzą swoje firmy. Nikt nie ucierpiał.

Pożar rozpoczął się około 2:30 w pobliżu alej Austin i Dickens. Chicago Fire Department potwierdziło, że magazyn był opuszczony.

Nie zgłoszono poszkodowanych przez pożar osób.

 

Źródło: cbs

Foto: You Tube

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne