Połącz się z nami

Kościół

Spójne życie, czyste sumienie i dobre postępowanie to najlepsza recepta na szczęście. Poczuj tę miłą woń życia!

Opublikowano

dnia

Zapach odgrywa bardzo ważną rolę w życiu duchowym. Łacina używa nawet określenia ‘odor sanctitatis’ – ‘zapach świętości’ wobec tych, o których mówimy, że odchodzą do Pana, umierają w opinii świętości.

Wielu świętych było też rozpoznawanych poprzez zapach, który dawał się odczuć, świadcząc o ich obecności.

Mówienie o ‘zapachu świętości’ ma głębszy wymiar duchowy. Ukazuje jego piękno i przyjemność, jest pociągające i motywujące.

[youtube id=”-Gq7AAcVj_c” width=”620″ height=”360″]

Chodzi tu nie tyle o doświadczenia estetyczne, ale raczej o uświadamianie sobie, że stan naszej psychiki, poziom życia duchowego, spójne życie, czyste sumienie i dobre, szlachetne czyny to ważne składniki duchowego ‘zapachu’, który roztaczamy. Świętość życia nas uszlachetnia, budzi pragnienia i uwzniośla.

Chcę się zatrzymać, by poczuć ten ‘zapach świętości’, tę Bożą woń, którą mogę roztaczać wokół i zapragnąć go.

Paweł Kosiński SJ
pkosinski@radiodeon.com

Foto: www.pixabay.com

REKLAMA REKLAMA

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dołóżmy do naszego duchowego pieca w Adwencie. Ks. Mirosław Maliński zaprasza na rekolekcje

Opublikowano

dnia

Autor:

W Radiu Deon Chicago przypominamy o rozpoczynającym się w niedzielę Adwencie. Specjalne rekolekcje na ten czas wygłosi w Wietrznym Mieście nasz Gość, autor wielu książek i audiobooków, duszpasterz akademicki z Wrocławia, prowadzący Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego Maciejówka, założyciel i redaktor naczelny portalu 2ryby.pl, popularny „Malina” czyli ks. Mirosław Maliński.

„Największą moją życiową przygodą jest to, że już od dwudziestu paru lat żyję i mieszkam ze studentami” – mówi ks. Maliński. Jego vlogi – 3 i pół minuty o ważnych sprawach na portalu 2ryby.pl, mają koło miliona wyświetleń w ciągu roku.

Do Chicago „Malina” przyjechał by poprowadzić rekolekcje z okazji rozpoczynającego się Adwentu.

Rekolekcje rozpoczną się już w najbliższą niedzielę 27 listopada w Kościele Św. Konstancji w Chicago.

W rekolekcjach wezmą udział także inni goście z Polski, zaproszeni przez grupę JP2:

Rafał Porzeziński, współtwórca i prowadzący bardzo popularnego w Polsce programu „Ocaleni”, przytoczy przykłady osób, które znajdowały się na dnie ale mimo wszystko potrafiły zobaczyć wyjście z ciężkiej sytuacji, odbić się i wygrać swoje życie.

Grzegorz Górny, dziennikarz i autor książek, wskaże na znane objawienia, wyjaśniając, że wiara i wiedza są komplementarne.

Modest Amaro, były słynny kucharz – celebryta opowie o swojej przemianie.

Ks. Maliński na tych rekolekcjach będzie poruszał temat małżeństwa, rodziny oraz związków niesakramentalnych, mówiąc o poszukiwaniu szczęścia.

Kolejny panel rekolekcyjny rozpocznie się od 2 grudnia w Kościele Miłosierdzia Bożego w Lombard. Tu będą prowadzone osobne spotkania dla młodzieży, kobiet i mężczyzn w trzech salach bankietowych w Kings Hall.

Rafał Kawalec z grupy JP2 zapowiada, że wisienką na torcie będzie spotkanie z rodziną słynnego w Polsce kucharza – Modesta Amaro, zdobywcy dwóch gwiazdek Michelin, pierwszego takiego wyróżnienia dla Polski.

Modest Amaro był prawdziwym celebrytą ale postanowił zmienić swoje życie.

Spotkania w sobotę 3 grudnia zajmą cały dzień.

„To jedyny taki dzień w roku, specjalny, z naszymi wyjątkowymi gośćmi z Polski” – zaznacza Rafał Kawalec.

Obejmuje zarówno obszary pogłębiania swojej wiedzy jak i duchowości. A zakończy się Mszą św. i Adoracją Najświętszego Sakramentu, czyli wspólnym spotkaniem z żywym Bogiem.

Spotkania są przeznaczone dla każdego, nie tylko dla osób wierzących.

Rekolekcje są skierowane do młodych ludzi, przeznaczone są dla osób od 13-14 roku życia do 25 lat. Spotkania dla kobiet i mężczyzn niekoniecznie są przeznaczone dla małżeństw. Wszyscy są zaproszeni, także osoby samotne i po przejściach.

„To spotkania w 3 wymiarach: z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem” – mówi Rafał Kawalec.

Ks. Maliński ma zaufanie do młodych osób, które poszukują swojego miejsca i szczęścia na Ziemi. Po takim spotkaniu mogą oni wejść w nową jakość, także dotyczącą budowania więzi z innymi ludźmi.

Wszyscy potrzebujemy dobrych i trwałych relacji, zbudowania w przyszłości szczęśliwej rodziny. To jedna z najważniejszych kwestii i możliwa do wykonania, podkreśla „Malina”.

Więcej szczegółowych informacji na temat planowanych rekolekcji można znaleźć na stronie internetowej grupy JP2.

Rekolekcje parafialne na północy Chicago, w Kościele Św. Konstancji nie wymagają wcześniejszych zapisów.

Potrwają od niedzieli 27 listopada do środy 30 listopada. Spotkania w niedzielę będą w czasie polskich Mszy Św. o godzinach 9.00 rano, 12.30 PM i 7 .00 wieczorem. Od poniedziałku do środy w godzinach 12.00 w południe i 7.00 wieczorem.

Spotkania na zachodzie Chicago, w Lombard w dniach 2-4 grudnia, wymagają rejestracji, ponieważ rezerwowane są sale bankietowe i obiad. Koszt posiłku dla młodzieży to 20 dolarów, 40 dolarów dla osób powyżej 25 roku życia.

Formularz rejestracyjny jest dostępny na www.jp2group.com. Można także kontaktować się pod numerem telefonu 773 340 31 35.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Grupa JP2
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Kijów: Cudowne ocalenie z pożaru wizerunku Matki Bożej Ostrobramskiej, wiernej opiekunki narodu

Opublikowano

dnia

Autor:

Gdy doszło do pożaru, obraz Matki Bożej Ostrobramskiej wisiał na organach, które uległy całkowitemu spaleniu. Znajdował się w samym epicentrum pożaru, a został nietknięty. Zdaniem konserwatora, nie da się tego racjonalnie wyjaśnić. „Szczególnie dziękujemy Najświętszej Maryi Pannie za Jej obecność wśród nas” – podkreślił proboszcz parafii św. Mikołaja oblat ks. Paweł Wyszkowski OMI.

Wieczorem 16 listopada w dniu wspomnienia Matki Bożej Ostrobramskiej w parafii św. Mikołaja w Kijowie odbyła się dziękczynna Msza Święta za cud ocalenia wizerunku Maryi z pożaru we wrześniu 2021 r. Eucharystii przewodniczył nuncjusz apostolski w Ukrainie abp Visvaldas Kulbokas.

W czasie pożaru obraz był zawieszony na organach, które uległy całkowitemu spaleniu. Nie każde dzieło sztuki może przetrwać pożar.

Podczas konserwacji Andrij Afanasjew jednoznacznie orzekł, że powstały pod koniec XIX w. obraz jest w całości dobrze zachowany – płótno, farba, blejtram i oryginalna rama.

„To po prostu cud – podkreśla konserwator – bo nawet w niezbyt wysokich temperaturach farba olejna zawsze się topi, rozpada”

A tymczasem obraz przetrwał pożar będąc w jego epicentrum.

Podczas konserwacji z tyłu obrazu znaleziono duże kawałki srebra. Początkowo przypuszczano, że jest to srebrna farba. Znajdowały się tam także resztki popiołu i brudu. Konserwator stwierdził jednak, że jest to stopiony w bardzo wysokich temperaturach metal.

„Jak wysoka musiała być temperatura, aby stopiony metal piszczałek prawie całkowicie pokrył tył obrazu, a nawet dostał się na przednią stronę?” – pyta ze zdziwieniem Afanasjew.

Obraz znajdował się w samym epicentrum pożaru. Nie istnieje racjonalne wyjaśnienie tego zdarzenia. Można je wytłumaczyć jedynie specjalną Bożą interwencją.

„Jak wynika z badań, ten obraz Matki Bożej Ostrobramskiej jest tak stary jak nasz kościół św. Mikołaja. Gdy w 1991 roku wierni przez kilka miesięcy modlili się na schodach przed zamkniętymi drzwiami kościoła, ks. Jan Krapan, ówczesny proboszcz parafii św. Aleksandra, przyszedł z obrazem Matki Bożej Ostrobramskiej i podarował go parafii” – opowiada ks. Wyszkowski, proboszcz parafii św. Mikołaja w Kijowie.

Przypomina, że do zamknięcia kościoła w 1938 roku jeden z jego bocznych ołtarzy poświęcony był Matce Boskiej Ostrobramskiej.

„Prawdopodobnie jest to oryginalny obraz pochodzący z naszego kościoła, który został ukryty przed bolszewicką grabieżą, a później przekazany sąsiedniej parafii” – dodaje proboszcz parafii św. Mikołaja.

Kiedy obraz został zawieszony nad organami państwowymi, pracownicy Domu Muzyki Organowej, którzy korzystali również z kościoła, wielokrotnie próbowali go usunąć, ale za każdym razem parafianie umieszczali go tam ponownie.

„Podczas pożaru 3 września 2021 roku organy spłonęły doszczętnie, a ogień nie uszkodził wiszącego tam obrazu” – przypomina ks. Paweł Wyszkowski.

Zgodnie z przyjętym w 2002 r. prezydenckim dekretem o restytucji mienia kościelnego miał on zostać zwrócony Kościołowi jako właścicielowi pierwotnemu, ale Kościół św. Mikołaja zniknął z listy takich obiektów.

Do niedawna przy kościele działał Państwowy Dom Muzyki Organowej i Kameralnej, który zorganizowano tam w 1978 roku, a parafia była dzierżawcą jedynie pomieszczeń dolnej kondygnacji.

W 2021 roku, gdy podczas próby zespołu Domu Muzyki w kościele wybuchł pożar, w którym doszczętnie spłonęły organy – był to główny „argument” władz przeciwko zwróceniu kościoła katolikom.

Na początku listopada 2021 r. między parafią a władzami zostało podpisane memorandum o przekazaniu kościoła parafii 1 czerwca 2022 r. oraz wdrożenie ze strony władz niezbędnych, przewidzianych prawem środków dla prawnej rejestracji stałego użytkowania kościoła przez parafię.

Family News Service / rkc.org.ua

 

Foto: archiwum parafii św. Mikołaja
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej

Kościół

Biskupi amerykański przeciwni ustawie kodyfikującej cywilne małżeństwa osób tej samej płci

Opublikowano

dnia

Autor:

16 listopada 2022 r. Senat Stanów Zjednoczonych głosował 62–37 za przyjęciem ustawy o szacunku dla małżeństwa, tzw. „Respect For Marriage Act”. „Próbuje się małżeństwa osób tej samej płci skodyfikować w prawie tak, żeby były równe małżeństwom heteroseksualnym, co powoduje olbrzymie komplikacje na płaszczyźnie religijnej” – uważa Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

W odpowiedzi kardynał Timothy M. Dolan z Nowego Jorku, przewodniczący Komitetu ds. Wolności Religijnej Konferencji Biskupów Katolickich Stanów Zjednoczonych, wydał następujące oświadczenie:

„Jest głęboko niepokojące, że Senat Stanów Zjednoczonych głosował za przystąpieniem do potencjalnego uchwalenia Ustawy o szacunku dla małżeństwa, która zasadniczo kodyfikowałaby orzeczenie Sądu Najwyższego w sprawie Obergefell, które uznało konstytucyjne prawo do małżeństw cywilnych osób tej samej płci.

Kościół katolicki zawsze będzie stał na straży wyjątkowego znaczenia małżeństwa jako trwającego całe życie, wyłącznego związku jednego mężczyzny i jednej kobiety.

Czyniąc to, dołączają do nas miliony, jak to nazwał Obergefell Court, „rozsądnych i szczerych” Amerykanów – zarówno religijnych, jak i świeckich – którzy podzielają to uświęcone tradycją rozumienie prawdy i piękna małżeństwa.

Senatorzy promujący ustawę twierdzili, że ich znowelizowana ustawa „szanuje i chroni wolności religijne Amerykanów”, ale przepisy ustawy odnoszące się do wolności religijnej są niewystarczające.

Obergefell stworzył niezliczone konflikty dotyczące wolności religijnej, ale ustawa zapewnia jedynie ograniczoną ochronę.

Te zabezpieczenia nie rozwiązują głównego problemu związanego z ustawą:

w każdym kontekście, w którym pojawiają się konflikty między przekonaniami religijnymi a ślubami cywilnymi osób tej samej płci, ustawa będzie wykorzystywana jako dowód, że osoby wierzące muszą poddać się interesowi państwa w uznaniu małżeństwa cywilnego osób tej samej płci.

Piekarze tortów weselnych, osoby zajmujące się adopcją i opieką zastępczą na podstawie wyznania, pracodawcy religijni, którzy chcą zachować swoją tożsamość wyznaniową, wyznaniowe agencje mieszkaniowe – wszyscy są bardziej narażeni na dyskryminację na mocy tych przepisów.

Ustawa jest złym interesem dla wielu odważnych Amerykanów wierzących i niewierzących, którzy nadal wierzą i stoją na straży prawdy o małżeństwie na placu publicznym.

Ustawa nie zapewnia równowagi, która odpowiednio szanuje zaangażowanie naszego narodu w podstawowe prawo do wolności religijnej.

Senatorowie popierający ustawę muszą odwrócić kurs i rozważyć konsekwencje uchwalenia niepotrzebnego prawa, które nie zapewnia pozytywnej ochrony wielu Amerykanom, którzy uważają ten pogląd na małżeństwo za prawdziwy i fundamentalny dla wspólnego dobra”.

 

Źródło: usccb
Foto: You Tube, istock/ Fabio Camandona
REKLAMA REKLAMA
Czytaj dalej
REKLAMA REKLAMA

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz 2021

marzec 2018
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu