Połącz się z nami

News Chicago

Ty też możesz zostać Wybitnym Polakiem. Zgłoś się już dziś do konkursu Fundacji „Teraz Polska”

Opublikowano

dnia

Już po raz ósmy Fundacja „Teraz Polska” organizuje konkurs na „Wybitnego Polaka”. W pięciu kategoriach mogą startować osoby urodzone w Polsce lub są pochodzenia polskiego. Nagrodą wyróżnione będą osoby, które osiągnęły sukces w swoim nowym środowisku. Spotkanie kapituły wybierającej laureatów odbędzie się pod koniec marca.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, można się zgłaszać w kategorii biznes, kultura, nauka, osobowość i „Młody Polak”. Ważne jest jednak, aby być świadomym swoich osiągnięć. O szczegółach mówił prezes zarządu Teraz Polska Krzysztof Przybył

„Oczywiście ta osoba musi się wykazać jakimś osiągnięciem. Zaznaczam, że to nie jest nagroda polonijna, to jest nagroda dla Polaków lub osób pochodzenia polskiego, którzy osiągnęli sukcesy w swoim nowym środowisku czyli kraju, w którym mieszkają. Każdy może startować”

Oprócz konkursu w aglomeracji chicagowskiej, równocześnie odbywają się dwa konkursy – na wschodnim i zachodnim wybrzeżu

„Jest konkurs nowojorski, który obejmuje zakres działania konsulatu nowojorskiego oraz w Los Angeles na terenie zachodniego wybrzeża”

Krzysztof Przybył zachęca wszystkich, aby wzięli udział w konkursie, zwłaszcza, że Polacy znaczą coraz więcej na świecie.

„Ta pula emigracji już nie jest czysto z biedy, tylko z chęci powiększania zarobków, rozwijania swojej wartości. Emigrują ludzie po studiach, ludzie, którzy chcą coś więcej osiągnąć, a następne pokolenia są bardzo pazerne na wiedzę, na pracę. Polacy są jednym z najbardziej pracowitych narodów na świecie. To musi przynosić efekty”.

Za przeprowadzenie zagranicznej edycji konkursu odpowiadają komitety organizacyjne, które są tworzone przez lokalne organizacje polonijne. Komitety wyłaniają członków Komisji Ekspertów, której zadaniem jest ocena kandydatur zgłoszonych do konkursu oraz wybór samych laureatów.

Pierwsze spotkanie kapituły odbędzie się na początku lutego natomiast spotkanie kapituły wybierającej odbędzie się pod koniec marca.

Co zrobić

Aby się zgłosić należy wypełnić dokumenty – formularz zgłoszeniowy z podpisami osób rekomendujących, życiorys z uzasadnieniem zgłoszenia, zgodę kandydata na udział w konkursie, oświadczenie kandydata o wyrażeniu zgody na wykorzystanie danych osobowych.

Korzenie „Teraz Polska”, czyli Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego sięgają 1991 roku to jest początku okresu transformacji gospodarki i tworzenia się wolnego rynku w Polsce.

Projekt został zainicjowany dzięki wsparciu Fundatorów Polskiego Programu Promocyjnego. Gdy w wyniku konkursu powstały hasło i znak graficzny „Teraz Polska” inicjatywie nadano kształty organizacyjne. Została powołana Fundacja, która stała się administratorem godła i realizatorem Polskiego Programu Promocyjnego, objętego honorowym patronatem Prezydenta RP.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Facebook.com/ Teraz Polska

News Chicago

Nie zapomnij o swojej choince. W Chicago trwa akcja recyklingowa. Możesz oddać drzewko do 22 stycznia

Opublikowano

dnia

Autor:

8 stycznia ruszyła akcja recyklingu choinek w Chicago. Żywe, ścięte drzewka, zbędne po okresie świątecznym, są zbierane w kilku punktach w mieście. Nie wyrzucaj więc swojej choinki tylko oddaj by mogła być mądrze i korzystnie dla środowiska zutylizowana. Akcja potrwa do 22 stycznia.

Chicagowski program recyklingu drzewek jest prowadzony od 8 do 22 stycznia. Choinki zebrane podczas akcji recyklingowych przerabia się na ściółkę, która następnie służy do wspomagania uprawy roślin, wzbogacając glebę w miejskich parkach i lasach.

Oddanie choinki do recyklingu jest o wiele bardziej przyjazne i korzystne dla środowiska niż wysyłanie ich na wysypiska śmieci. Oczywiście upewnij się, że wszystkie ozdoby, świecidełka i światła zostały usunięte z Twojego drzewka. Plastikowe torby używane do transportu należy również usunąć przed umieszczeniem drzew w boksach.

Akcja zbierania choinek jest prowadzona w 26 parkach w całym mieście. W sześciu z nich jest również możliwość otrzymania bezpłatnej ściółki od 12 stycznia. Będzie to: Lincoln Park, Margate Park, Mount Greenwood Park, North Park Village, Warren Park i Forestry Site.  

Szczegóły akcji tutaj.

Źródło: wgn

Foto: pixabay/Afishera 

Czytaj dalej

News Chicago

Lightfoot ledwo wyzdrowiała a już wsiada do samolotu i leci do Waszyngtonu. Czy przepisy jej nie obowiązują?

Opublikowano

dnia

Autor:

Burmistrz Chicago Lori Lightfoot przemawiała we wtorek publicznie po raz pierwszy od stwierdzenia pozytywnego wyniku testu na COVID-19. Na konferencji powiedziała, że w pełni wyzdrowiała po walce z infekcją i wybiera się do Waszyngtonu we wtorek wieczorem. Nie minął jeszcze okres przepisowej kwarantanny.

Burmistrz Lori Lightfoot powiedziała we wtorek, że infekcję przeszła się jak „przeziębienie”.

„Na szczęście dość szybko wyzdrowiałam” – powiedziała Lightfoot dziennikarzom na niepowiązanej konferencji prasowej

Konferencja odbyła się na kilka godzin przed jej podróżą do Waszyngtonu, gdzie Lightfoot weźmie udział w
U.S. Conference of Mayor’s 90th Annual Winter Meeting, zaplanowanej na 18-21 stycznia.

 

Test Lightfoot dał pozytywny wynik 11 stycznia, mniej niż 24 godziny po zorganizowaniu konferencji prasowej w City Hall, podczas której przemawiała bez maski, aby ogłosić, że osiągnięto porozumienie z Chicago Teachers Union, umożliwiające powrót około 330 000 uczniów Chicago do szkół.

Lightfoot nie zdjęła maski podczas wtorkowej konferencji prasowej, zgodnie z wytycznymi Centers for Disease Control, które pozwalają osobom, u których wynik testu na COVID-19 jest pozytywny, zakończyć izolację po pięciu dniach, o ile ich objawy ustąpią i czują się dobrze. Daje to łącznie 10 dni używania maseczki od dnia, w którym był wykonany test z wynikiem pozytywnym.

Lightfoot zapowiedziała, że będzie postępować zgodnie z tymi wskazówkami.

„Myślę, że to kwestia ostrożności” — oświadczyła Lightfoot.

Aż do gwałtownego wzrostu COVID-19 napędzanego przez wariant omicron, Lightfoot zwykle nosiła maskę z tkaniny, często ozdobioną gwiazdą z flagi Chicago. We wtorek Lightfoot miała maskę, która wydawała się być czarną maską KN95, którą urzędnicy CDC zalecili jako bardziej skuteczną w zapobieganiu przenoszeniu chorób.

Burmistrz Lightfoot poinformowała, że czuje się „bardzo komfortowo” planując podróż do Waszyngtonu, na którą dostała zielone światło od dr Allison Arwady, komisarza Departamentu Zdrowia Publicznego w Chicago, już po tygodniu od zachorowania.

Wytyczne federalne wzywają do unikania podróży do 10 dni po diagnozie, ale dodają, że jeśli ktoś musi podróżować,  to niech używa maseczki.

„Byłam w ciągłych konsultacjach z dr Arwady. Jednym z pytań, o których rozmawialiśmy, było to, czy to rozsądne, czy nie. Dała mi pozwolenie. Czuję się bardzo komfortowo” – powiedziała Lightfoot.

Biuro Lightfoot poinformowało, że burmistrz Chicago planuje „spotkać się z innymi burmistrzami z całego kraju i dzielić się najlepszymi praktykami na różne tematy [oraz] spotkać się z wyższymi urzędnikami z administracji Bidena”. Lightfoot planuje powrót do Chicago w piątek, nie ujawniła natomiast, w jaki sposób podróżuje do Waszyngtonu.

W podobnych okolicznościach lotnisko Midway nie pozwoliło członkowi rodziny redaktora politycznego Mike’a Flannery’ego, latać w Boże Narodzenie, kiedy oczywiście nie musiała podróżować.

Po najbardziej brutalnym roku w Chicago od ćwierćwiecza, Lightfoot zwróciła się w czasie konferencji z prośbą o więcej federalnych organów ścigania.

 

„Spodziewam się, że będę więcej rozmów o tych sprawach, kiedy będę w Waszyngtonie, ale było kilka bardzo korzystnych odpowiedzi ze strony organów ścigania federalnego” – oświadczyła Lightfoot.

W szczególności prośba dotyczy większej liczby agentów z ATF, aby rozprawili się z nielegalną bronią; więcej szeryfów, by tropili zbiegów z nakazami aresztowania; i więcej asystentów prokuratury do ścigania tych zbiegów i przestępców z bronią.

 

 

Źródło: fox32, wttw

Foto: You Tube, Chicago’s Mayor’s Office

Czytaj dalej

News Chicago

W Des Plaines ponownie ruszają masowe punkty szczepień. Sprawdź gdzie możesz przyjąć szczepionkę

Opublikowano

dnia

Autor:

Urzędnicy ds. zdrowia w powiatu Cook  ponownie otwierają trzy masowe punkty szczepień od tego tygodnia. Zaczną one działać w Forest Park, Matteson i Des Plaines.

Urzędnicy ds. zdrowia tłumaczą, że próbują zmniejszyć obciążenie liczbą szczepień gabinetów lekarskich i klinik. Lista nowych miejsc gdzie możesz poddać się szczepieniu na COVID-19:

  • We wtorek, 18 stycznia, zostanie otwarty punkt przy 7630 West Roosevelt Road w Forest Park.
  • W czwartek, 20 stycznia, otworzy się punkt w Matteson przy 4647 Promendate Way.
  • Od soboty, 22 stycznia,  będzie działał punkt w Des Plaines przy Oakton Street.

Zalecane są wizyty na stronie internetowej Cook County, w celu rezerwacji terminu szczepienia, ale można także po prostu przyjechać.

 

Źródło: wgn

Foto: cookcountypublichealth, pixabay/whitesession 

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

styczeń 2018
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031  

Popularne