Połącz się z nami

News Chicago

Szkoła im. gen. Kazimierza Pułaskiego kultywuje bożonarodzeniowe tradycje

Opublikowano

dnia

Jasełka w szkole im. Gen. Kazimierza Pułaskiego są okazją do spotkania całej wspólnoty uczniowskiej i pedagogicznej przy wigilijnej wieczerzy. Jej historia liczy 30 lat. Od 15 lat podczas opłatkowego spotkania uczniowie wystawiają jasełka.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Tegoroczny spektakl bożonarodzeniowy przygotowała młodzież z klas licealnych pod okiem Zofii Biernadskiej, Sybiraczki, podkomendnej gen. Władysława Andersa, która przed świętami celebrowała 95. rocznicę urodzin. Dostojna Jubilatka została uhonorowana kwiatami, tortem oraz odśpiewaniem życzeń dwustu lat życia. Powinszowania, urodzinowy tort i kwiaty otrzymał również gospodarz budynku Józef Lisak, który ukończył siedemdziesiąt lat.

Galeria zdjęć

Spektakl poprzedziła uroczystość wręczenia nagród w konkursie ozdób choinkowych i szopek noworocznych. Do oceny zgłoszono 29 ozdób choinkowych i osiem szopek bożonarodzeniowych. Nad wyborem tych najładniejszych czuwał popularny rzeźbiarz Stefan Niedorezo. W kategorii ozdób choinkowych pierwsze miejsce zdobył Wiktor Adamczyk z klasy II c. Na drugim miejscu sklasyfikowana została Aleksandra Łysańczyk z klasy IV a, a trzecią lokatę zdobyła praca Olivii Nycko z klasy II a.

Czwarte miejsce zdobył Filip Litańczuk z klasy IV a, natomiast piątą lokatę uzyskał Szymon Cygan z klasy II b. W kategorii szopek pierwsze miejsce zdobył Matthew Tomaszek przed Karoliną Pociask, obydwoje z klasy II c i Izabelą Magierą z II a. W gronie dzieci starszych pierwsze miejsce zdobył Krzysztof Dobrzycki z drugiej klasy licealnej. Były również nagrody i gratulacje dla uczestników konkursu kolędniczego. Pizza i czekoladki za najładniejszy śpiew trafią do uczniów klas czwartej i szóstej.

Życzenia świąteczne i noworoczne uczestnikom szkolnej Wigilii przekazał duchowy opiekun szkoły, o. Marcin Mikulski oraz dyrektor Agata Michałkiewicz, która wszystkim życzyła dużo zdrowia, a uczniom samych piątek i zadowolenia, żeby z radością przychodziły na zajęcia.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Grudzień 2017
P W Ś C P S N
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Popularne