Połącz się z nami

News Chicago

Kto lepiej gotuje. Uczniowie z Polski i z USA razem w kuchni. Projekt „Rodzina Polonijna” w Chicago

Opublikowano

dnia

 

W salach bankietowych Lone Tree Manor na północy Chicago odbyły się zmagania kulinarne młodzieży z Polski i polonijnych szkól z Wietrznego Miasta. Kilkunastu uczniów miało za zadanie przygotować potrawy wigilijne. Zadanie było częścią większego projektu Rodzina Polonijna organizowanego przy współpracy Wspólnoty Polskiej i Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich w Chicago

W salach pojawili się nie tylko uczniowie, ale również rodzice i nauczyciele. Halina Żurawski z szkoły świętego Ferdynanda i Maksymiliana Marii Kolbe była koordynatorką całej akcji. Tak opowiadała o zajęciach uczniów

„W pierwszym dniu zwiedzaliśmy Chicago nocą, byliśmy na Willis Tower, gdzie uczniowie mogli oglądać panoramę miasta. W tym momencie jesteśmy w restauracji Lone Tree Manor i tu odbędą się zmagania kulinarne. Szkoła z Polski rywalizuje z dziećmi ze szkół w Chicago”

Starania uczniów z Polski i Chicago obserwował Tomasz Wojdyła, właściciel sal Lone Tree Manor. Jak sam mówi przepisy są mu dobrze znane

„Dzieci, które gotują dzisiaj potrawy wigilijne, robią wszystko to co posiadamy w swoim menu. Można sobie zamówić te potrawy na wigilijny stół”

Beata Czachor, mama Pauliny, obserwowała zmagania swojej córki, uczennicy szkoły świętego Błażeja na południu miasta

„Paulina bardzo lubi gotować, pomaga mi w kuchni, pieczemy razem. Uczy się także gotowania w liceum, gdzie szkoli swoje umiejętności”

Na miejscu była również Ewa Koch, prezes Zrzeszenia Nauczycieli Polskich w Chicago, która podzieliła się swoimi obserwacjami

„Młodzież bardzo szybko się dogaduje. Niezależnie od tego, czy jest to młodzież z Polski, czy młodzież polonijna ze Stanów Zjednoczonych, oni bardzo szybką ze sobą nawiązują kontakty”

Wraz z młodzieżą ze szkoły w Legionowie do Chicago przyjechała dyrektorka Dorota Kurowska, która opowiadała o swoich wrażeniach podczas pierwszej podróży do USA

„Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Nauczycieli Polskich mogliśmy zobaczyć Chicago nocą. Byliśmy bardzo zmęczeni, ale pełni wrażeń. Nie chciało nam się spać. Było naprawdę wspaniale”

W programie biorą udział uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych imieniem Jerzego Siwińskiego w Legionowie oraz uczniowie z chicagowskich szkół polonijnych: Szkoła Maksymiliana Marii Kolbe, szkoła św. Błażeja, szkoła Juliusza Słowackiego oraz szkoła Tadeusza Kościuszki.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała

News Chicago

Centrum Prezydenckie Baracka Obamy otworzy się w czerwcu 2026 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek, podczas wizyty w Crystal Bridges Museum of American Art w Arkansas, były prezydent Barack Obama ogłosił, że Obama Presidential Center otworzy się w czerwcu 2026 roku. Choć dokładny dzień nie został jeszcze podany, jest to pierwsze precyzyjne wskazanie terminu po latach przesunięć i opóźnień.

Od ogłoszenia do realizacji: długa droga do Jackson Park

Projekt zapowiedziano w 2015 roku, a pierwotnie obiekt miał zostać otwarty w 2021 roku. Jednak liczne procesy sądowe, federalne rewizje planów budowlanych oraz spory dotyczące lokalizacji znacząco opóźniły rozpoczęcie prac. Budowa ruszyła dopiero w 2021 roku, a najnowszy harmonogram zakładał otwarcie wiosną 2026 – teraz potwierdzono, że nastąpi to właśnie w czerwcu.

Najdroższe centrum prezydenckie w historii USA

Koszt inwestycji wynosi 800 milionów dolarów, co czyni ją najdroższym prezydenckim centrum w Stanach Zjednoczonych. Kompleks obejmuje:

  • wysoką na 225 stóp wieżę muzealną,
  • audytorium,
  • filię Chicago Public Library,
  • ogrody i tereny zielone,
  • boisko i obiekty sportowe.

Całość rozciąga się na 20 akrach historycznego Jackson Park na południu Chicago.

Wizja Obamy: centrum spotkań, dialogu i nowych idei

Były prezydent podkreślił, że celem inwestycji jest stworzenie przestrzeni nie tylko muzealnej, lecz także społecznej: „Chcemy stworzyć kampus — miejsce, w którym ludzie będą mogli się spotykać, rozmawiać, konfrontować idee i odkrywać nowe perspektywy”.

Projekt ma być żywym centrum edukacji obywatelskiej, kultury i aktywizmu społecznego, otwartym dla mieszkańców Chicago i całego świata.

Kontrowersje i batalie prawne

Największe spory wywołało umiejscowienie centrum w Jackson Park, który znajduje się w krajowym rejestrze miejsc historycznych (National Register of Historic Places). Krytycy argumentowali, że inwestycja narusza integralność parku zaprojektowanego przez Fredericka Law Olmstedta.

Pozwy próbujące zablokować budowę zostały jednak ostatecznie oddalone przez sąd.

Źródło: dailyherald
Foto: Obama Foundation

Czytaj dalej

News Chicago

Zobacz barwne projekcje niepełnosprawnych artystów na Merchandise Mart

Opublikowano

dnia

Autor:

art on the mart

W grudniu fasada słynnego Merchandise Mart w Chicago ponownie zamienia się w gigantyczne płótno. Od czwartku do niedzieli, od 7:30 do 8:00 PM, można na niej oglądać barwne, abstrakcyjne projekcje przygotowane przez artystów zrzeszonych w organizacji non-profit Arts of Life. Od 25 lat wspiera ona twórców z niepełnosprawnościami intelektualnymi i rozwojowymi.

Spektakl zatytułowany „Art on the Mart: City Circle Life” prezentuje prace pięciu artystów i był już wyświetlany w tym roku, we wrześniu. Wszyscy, którzy go jeszcze nie widzieli, mają teraz kolejną szansę.

Najlepszy widok na projekcje jest jak zawsze z deptaka Chicago Riverwalk, pomiędzy ulicami Wells i Orleans, a towarzyszy im specjalnie skomponowana oprawa dźwiękowa.

Ćwierć wieku sztuki, wspólnoty i niezależności

Arts of Life powstało w 2000 roku, tworząc przestrzeń, w której osoby z niepełnosprawnościami mogą wyrażać siebie poprzez sztukę. Organizacja zrzesza dziś ponad 80 artystów, a kandydaci mają trzydniowy okres próbny, po którym decydują, czy chcą dołączyć. Nie są wymagane portfolio ani limity czasowe – niektórzy uczestnicy są związani z grupą nawet od 17 lat.

Pokaz „Art on the Mart: City Circle Life” będzie wyświetlany do 28 grudnia.

Źródło: chicagotribune
Foto: Art on The Mart
Czytaj dalej

News Chicago

Stacja CTA State/Lake zostanie zamknięta na 3 lata – największa modernizacja od stulecia

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę władze Chicago potwierdziły, że jedna z najbardziej ruchliwych stacji kolejki „L” – State/Lake – zostanie zamknięta dla pasażerów na okres trzech lat, począwszy od 5 stycznia 2026 roku. Modernizacja ma przekształcić ponad stuletni obiekt w nowoczesny, w pełni dostępny i bezpieczniejszy węzeł komunikacyjny.

Zakres planowanej modernizacji

Według zapowiedzi Chicago Department of Transportation (CDOT) oraz Chicago Transit Authority (CTA), projekt obejmie całkowitą przebudowę infrastruktury stacji, w tym:

  • nowe wejścia zgodne z ADA, zapewniające pełną dostępność,
  • poszerzone perony zwiększające komfort i bezpieczeństwo,
  • nowe schody ruchome i ulepszone systemy orientacji (wayfinding),
  • modernizację obszarów naziemnych, w tym skrócone przejścia dla pieszych, poszerzone chodniki i dodatkowe oznakowanie poprawiające bezpieczeństwo ruchu.

Nowy projekt architektoniczny zakłada nie tylko unowocześnienie stacji, lecz także jej lepszą integrację z przestrzenią publiczną. Wstępny etap prac ruszył w sierpniu, o czym informowaliśmy tutaj.

Kiedy zakończy się przebudowa?

Główna faza budowy rozpocznie się 5 stycznia 2026 roku. CDOT przewiduje, że prace zakończą się w 2029 roku. Będzie to jedna z największych inwestycji infrastrukturalnych CTA w ostatnich dekadach.

Jak zamknięcie stacji wpłynie na dojazdy?

Na czas prac:

  • stacja CTA State/Lake pozostanie całkowicie zamknięta,
  • odcinek State Street między Wacker Drive a Randolph Street zostanie zwężony do jednego pasa,
  • pasażerowie powinni korzystać z pobliskich stacji Clark/Lake oraz Washington/Wabash.

State/Lake obsługuje linie Orange, Green, Brown, Pink i Purple, dlatego prace nie wpłyną na funkcjonowanie linii Red ani Blue.

Szczegółowe informacje o projekcie, w tym wizualizacje i aktualizacje harmonogramu, dostępne są na stronie CDOT. Władze podkreślają, że choć trzyletnie zamknięcie będzie uciążliwe, modernizacja ma zapewnić mieszkańcom bardziej komfortowe i bezpieczne warunki podróżowania na kolejne dekady.

Źródło: secretchicago
Foto: CDOT, CTA
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

listopad 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu