Połącz się z nami

News Chicago

Atrakcyjne nagrody i momenty prawdziwych wzruszeń. Małgosia Pachota zaprasza na wyjątkową Noc Świętojańską

Opublikowano

dnia

Wicie wianków, szukanie kwiatu paproci, przejażdżki konne i wizyta postaci z bajek. To tylko nieliczne z atrakcji, jakie proponują organizatorzy Nocy Świętojańskiej. Już w niedzielę 25 czerwca fundacja You Can Be My Angel po raz czwarty zaprasza do stadniny koni Pistakee Bay Stable w McHenry na wspaniałą rodzinną  imprezę połączoną ze zbieraniem funduszy na leczenie czteroletniej Nikolki.

Do wzięcia uczestnictwa w imprezie zaprasza Małgosia Pachota. Wiceprezes fundacji You Can Be My Angel zapewnia, że podczas Nocy Świętojańskiej także w tym roku nie zabraknie atrakcji

„Zapraszamy na warsztaty teatralne Agaty Paleczny, występy studia Słoneczko, a także na koncert artystki Karoliny Baran. Jak co roku będzie też malowanie buzi, balony oraz oczywiście rzucanie wianków na wodę. Można je upleść samodzielnie i przynieść ze sobą, ale można także założyć wianek upleciony przez naszych wolontariuszy”.

Kulminacyjnym punktem programu imprezy będzie puszczanie balonów, które wzbiją się w niebo z naszymi skrytymi marzeniami. Jak podkreśla Gosia Pachota, to bardzo wzruszający moment

„Będzie też, jak co roku, puszczanie balonów do nieba. To moment bardzo wzruszający, wielu ludzi wtedy płacze. Do nieba idą marzenia bardzo różne, bo w jednym momencie wszystkie osoby będące w naszej stadninie wysyłają swoje marzenia ku górze. To naprawdę piękna chwila. Mam nadzieję, że wszystkie te marzenia się spełnią”.

Będą bardzo atrakcyjne nagrody

Podobnie jak w latach ubiegłych, organizatorzy przygotowali dla uczestników imprezy wiankowej loterię. W tym roku nagrodą główną jest coś naprawdę wyjątkowego. Przekonuje o tym wiceprezes fundacji You Can Be My Angel

 „Oczywiście będzie dobre jedzenie, picie, ale nie zapominajmy także o bardzo atrakcyjnych nagrodach. W tym roku naszą nagrodą główną będzie gokart. Mamy też bardzo ciekawe rzeczy przeznaczone na licytację, między innymi koszulkę Kamila Glika z jego autografem. Będzie się sporo działo”.

Podczas imprezy  zbierane będą pieniądze na leczenie czteroletniej Nikolki. Dziewczynka walczy z rakiem mózgu od marca 2016 roku. Cierpi na medulloblastomę. Leczenia podjęła się klinika w Austrii, a jej koszt wynosi 70 tysięcy euro. Kwota ta jest dla rodziców dziewczynki nieosiągalna, dlatego proszą o pomoc.

Aby pomóc chorej Nikolce, można złożyć darowiznę na stronie www.youcanbemyangel.com lub zadzwonić pod numer telefonu  773-225-9749 . Tam można uzyskać wszelkie informacji na temat wspierania walczącej z rakiem dziewczynki.

Stadnina koni
Pistakee Bay Stable
2622 Regner Rd, McHenry, Il

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źrodło: inf.własna
Foto: Rafał Muskała, Facebook.com/ You Can Be My Angel Foundation

News Chicago

Dr Piotr Brukasz: Ktoś naszą Polonię musi leczyć. Kolejni studenci medycyny dostaną stypendia

Opublikowano

dnia

Autor:

Komisja Stypendialna Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego przyznała dwanaście stypendiów dla osób uczących się na kierunkach medycznych, na rok 2023. Uroczystość ich rozdania, która zaplanowana jest na 11 czerwca, zapowiada w Radiu Deon Chicago Piotr Brukasz, lekarz medycyny i prezydent tej organizacji.

„To już odbywa się od lat, każdego roku młodzi ludzie otrzymują od nas pieniądze” mówi dr. Piotr Brukasz. Przyznawana przez Komisję Stypendialną kwota zależy od zaawansowania w naukę danej osoby.

Osoby składające wniosek o stypendium muszą spełniać określone wymagania. Po pierwsze muszą być studentami kierunków medycznych.

Po drugie, starający się o pomoc muszą być związani z Polską, wyjaśnia dr. Piotr Brukasz. Przynajmniej jeden z rodziców musi być Polakiem, a kandydat jest zobowiązany ten fakt udokumentować.

Trzecim podstawowym kryterium branym pod uwagę przez Komisję Stypendialną Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego są dobre wyniki w nauce kandydata.

W tym roku Komisja przyznała 12 stypendiów.

Pieniądze są przekazywane bezpośrednio dla studentów. Związek Lekarzy wspiera także dwa fundusze prowadzone przez Fundację Kościuszkowską, ogromną organizację dobroczynną, tłumaczy Piotr Brukasz. Z tych funduszy pieniądze także trafiają na kształcenie polskich lekarzy.

„Mamy nadzieję, że te osoby będą potem lekarzami, tutaj, w Stanach Zjednoczonych” mówi prezydent Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego. Ci lekarze potrzebni są by służyć swoją pracą Polonii.

Ponieważ stypendia są przyznawane już od wielu lat, już teraz w Polsko-Amerykańskim Towarzystwie Lekarskim działają osoby, które kiedyś skorzystały z tej pomocy finansowej w czasie swojej nauki.

Młodych ludzi, którzy dostali w tym roku stypendia Polsko-Amerykańskiego Towarzystwa Lekarskiego będzie można poznać już niebawem. Doroczna uroczystość wręczenia stypendium odbędzie się 11 czerwca 2023 r. o godzinie 1:00PM w Muzeum Polskim w Ameryce, przy 984 N Milwaukee Ave, Chicago, IL 60642.

Źródło: informacja własna
Foto: Polsko-Amerykańskie Towarzystwo Lekarskie, istock/Andrei Orlov
Czytaj dalej

News Chicago

Johnson zapowiada bezpieczny Memorial Weekend. Czy sprosta temu zadaniu?

Opublikowano

dnia

Autor:

Weekend Dnia Pamięci będzie pierwszym poważnym sprawdzianem dla burmistrza Brandona Johnsona, który niedawno objął urząd, oraz jego tymczasowego komendanta policji, Freda Wallera. Podczas czwartkowej konferencji prasowej duet zobowiązał się do walki z przemocą, która często towarzyszy nieoficjalnemu początkowi lata.

Sposobem na przemoc ma być egzekwowania prawa, dodanie dodatkowych patroli i działań skierowanych do młodzieży w całym mieście.

Brandon Johnson nazwał kompleksową strategię rządową, która zapewni ludziom bezpieczeństwo – najwyższym priorytetem swojej administracji.

Plan publicznego bezpieczeństwa koncentruje się wokół serii działań i programów dla młodych ludzi, finansowanych przez 3,5 miliona dolarów pochodzących od firm i korporacji.

Partnerstwo na rzecz Bezpiecznych i Pokojowych Społeczności (PSPC) jest jednym z 250 beneficjentów. Dyrektor wykonawcza organizacji, Ester Franco-Payne, powiedziała, że jej grupa planuje zaoferować nastolatkom szansę na uprawianie sportu w słabo wykorzystywanych przestrzeniach Austin, które zazwyczaj przyciągają przemoc.

Tamar Manasseah założyła Mothers Against Senseless Killing (MASK). Jej grupa od 10 lat podnosi świadomość dotyczącą przestępczości młodocianych w pobliżu skrzyżowania 75th i Steward, w zbudowanym domu kultury.

Ale zadanie utrzymania miasta w bezpieczeństwie w czasie Memorial Weekend nie będzie łatwe. W ubiegłym roku 9 osób zginęło, a ponad 40 zostało rannych podczas najbardziej brutalnego weekendu Dnia Pamięci w ciągu ostatnich 5 lat.

Tymczasowy komendant policji Chicago, Fred Waller, przekazał, że każdy okręg ma plan, który obejmuje anulowanie jednego dnia wolnego dla wszystkich funkcjonariuszy. Policjanci będą również zwracać uwagę na wszelkie przyczepy kempingowe, przejęcia ulic i incydenty związane z wyścigami na ulicach.

Policja zwiększy swoją obecność w środkach transportu publicznego, korytarzach handlowych, parkach i innych obszarach o dużym natężeniu ruchu.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ćwicz w Millennium Park w sobotnie poranki. Zajęcia są bezpłatne przez całe lato

Opublikowano

dnia

Autor:

Bezpłatne letnie treningi w Millennium Park rozpoczną się już w ten weekend. Sobotnie zajęcia obejmują ćwiczenia pilates, jogę, cardio kickboxing i zumbę. Weź przyjaciół, lub rodzinę i poruszajcie się razem.

Harmonogram treningowy w soboty w Millennium Park, przy E. Randolph St.:

 • 8:00AM-8:45AM pilates,
 • 9:00AM-09:45AM joga,
 • 10:00AM-10:45AM cardio kickboxing,
 • 11:00AM-11:45AM zumba

Po wykonanym dobrze treningu na poczęstunek zaprasza Double Clutch Plaza. Można tu otrzymać darmową mimozę przy zakupie przystawki.

Treningi są organizowane w okresie 27 maja-2 września.

Lato 2023 w Millennium Park to także bezpłatne koncerty, spektakle teatralne i taneczne. Są to m.in:

 • Chicago Gospel Music Festival, 3 czerwca.
 • Chicago Blues Festival, 8-11 czerwca.
 • Grant Park Music Festival, 19 czerwca-14 sierpnia.
 • Koncert Tribute to Ramsey Lewis, 22 czerwca.
 • Joffrey Ballet’s “Joffrey for All Celebration,” 25 czerwca.
 • Chicago Symphony Orchestra’s “Concert for Chicago,” 27 czerwca.
 • Letni koncert Broadway in Chicago, 14 sierpnia.
 • Bidi Bidi Boom Boom: The Selena Tribute Concert, 24 sierpnia.
 • Chicago Summer Dance Celebration, 27 sierpnia.
 • Chicago Jazz Festival, 31 sierpnia-3 września.

Źródło: wttw, choosechicago
Foto: YouTube,  Chicago Department of Cultural Affairs and Special Events
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2017
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu