Połącz się z nami

News Chicago

W świecie pisanek. Muzeum Polskie w Ameryce promuje wielkanocne tradycje

Opublikowano

dnia

Od 13 lat w Muzeum Polskim w Chicago organizowane są warsztaty malowania pisanek. W tej formie promowania polskich zwyczajów i obrzędów wielkanocnych najczęściej uczestniczą Amerykanie polskiego pochodzenia, którzy w ten sposób pragną podtrzymywać rodzinne tradycje.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Z rosnącej popularności tej formy kultywowania polskich tradycji wielkanocnych zadowolona była dyrektor muzeum, a zarazem główna organizatorka pisankowej imprezy Małgorzata Kot. „Bardzo cieszymy się z tego względu, że mamy czas usiąść przy stole z naszymi wolontariuszami, ale nie tylko z nimi, bo również z coraz to innymi uczniami i studentami. Przychodzą do nas osoby w najrozmaitszym wieku i jest ciekawe, to jest drugie, trzecie, a czasami pierwsze pokolenie Amerykanów polskiego pochodzenia. Chcą zatrzymać w sobie tę umiejętność, którą nabyli od babci, czasami od którejś z cioć, nauczyć się tego i pokazać w domu. Ta zabawa z woskiem, to jest umiejętność na całe życie” – pokreśliła pani dyrektor.

Galeria zdjęć

REKLAMA REKLAMA

13 letni Michał Stróżak uczestniczył w zajęciach pierwszy raz. „Sam malowałem i trochę pomagała mi pani Małgosia. Namalowałem jajko z kwiatkiem, żółte i kropki dookoła. Teraz pomalowałem troszeczkę więcej wzorków i włożyłem do fioletowego, żeby kolor złapało” – powiedział nowy adept pisankowej zabawy, który po raz pierwszy uczestniczył w warsztatach wraz z mamą i młodszą siostrą Oliwią.

Wśród doświadczonych autorek pięknych pisanek była Teodora Kryk, która jest wierna tradycyjnej metodzie kolorowania jajek w wywarze z cebuli.  lubuje się w starym sposobie kolorowania pisanek. „Jajka wkładam do cebuli. Jak chcę ciemny kolor daje więcej cebuli i normalnie gotuję. Jeżeli chcę jaśniejszy, to mniej cebuli się daje i zaczyna się skrobanie. Jak wyskrobię wzór, to później daje kolory i po prostu przystrajam w zieleń, czerwień” –informuje o swojej metodzie pani Teodora.

Zajęcia bardzo spodobały się Julii Kwaśnej, która przyszła na warsztaty z młodszą siostrą Zuzia i tatą Bogdanem. Dziesięciolatce najbardziej spodobało się to, że przy robieniu pisanek można dać upust fantazji. „Kwiatki można namalować, można zrobić coś śmiesznego. Ja zrobiłam burzę na jajku. Lubię robić malować różnymi kolorami” – powiedziała Julia.

O technice zdobienia jajek z wykorzystaniem farb mówiła Maria Grządziel. Pierwszy etap polega na naniesieniu na jajko odpowiedniego wzoru z roztopionego wosku. Następnie jajko zanurzane jest w farbie od jasnych do ciemnych kolorów. Po każdym zanurzeniu w farbie malowany jest inny wzór i w ten sposób powstają wielokolorowe pisanki. „W którymś momencie wychodzi nam takie cudo, o którym nawet żeśmy nie marzyli” – podsumowała pani Maria.

Pisanka może być znakomitym prezentem, szczególnie jeżeli przekażemy je bliskiej nam osobie. Z pisanek możemy bardzo dużo dowiedzieć się o wzajemnych relacjach i uczuciach. Na zakończenie warsztatów tancerze zespołu „Lajkonik” rozprowadzali własnoręcznie zrobione palmy wielkanocne. Dochód z ich sprzedaży zasili konto letniego wyjazdu na festiwal do Polski.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Dzisiaj zaczynamy wyjątkowe rekolekcje adwentowe w Lombard. Ks. Mirosław Maliński zaprasza każdego!

Opublikowano

dnia

Autor:

W ostatnią niedzielę rozpoczęliśmy Adwent. Specjalne rekolekcje na ten czas wygłasza w Chicago ks. Mirosław Maliński, znany także jako „Malina” – autor wielu książek i audiobooków, duszpasterz akademicki z Wrocławia prowadzący Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego Maciejówka, założyciel i redaktor naczelny portalu 2ryby.pl.

Pierwsza seria spotkań rekolekcyjnych już się odbyła w dniach 27 – 30 listopada w Kościele Św. Konstancji w Chicago.

Natomiast dzisiaj wieczorem rozpoczną się rekolekcje w Kościele Miłosierdzia Bożego i Kings Hall w Lombard. Będą tu prowadzone osobne spotkania dla młodzieży, kobiet i mężczyzn w trzech salach bankietowych.

Jak mówi ks. Maliński, w Adwencie powinniśmy „dołożyć do naszego pieca duchowego”. Sam na tych rekolekcjach będzie poruszał temat małżeństwa, rodziny oraz związków niesakramentalnych, mówiąc o poszukiwaniu szczęścia.

REKLAMA REKLAMA

W rekolekcjach wezmą udział także inni goście z Polski, zaproszeni przez grupę JP2:

Rafał Porzeziński, współtwórca i prowadzący bardzo popularnego w Polsce programu „Ocaleni”, przytoczy przykłady osób, które znajdowały się na dnie ale mimo wszystko potrafiły zobaczyć wyjście z ciężkiej sytuacji, odbić się i wygrać swoje życie.

Grzegorz Górny, dziennikarz i autor książek, wskaże na znane objawienia, wyjaśniając, że wiara i wiedza są komplementarne.

Modest Amaro, były słynny kucharz – celebryta opowie o swojej przemianie.

Rafał Kawalec z grupy JP2 zapowiada, że wisienką na torcie będzie spotkanie z rodziną słynnego w Polsce kucharza – Modesta Amaro, zdobywcy dwóch gwiazdek Michelin, pierwszego takiego wyróżnienia dla Polski.

Modest Amaro był prawdziwym celebrytą ale postanowił zmienić swoje życie.

Spotkania w sobotę 3 grudnia zajmą cały dzień. „To jedyny taki dzień w roku, specjalny, z naszymi wyjątkowymi gośćmi z Polski” – zaznacza Rafał Kawalec.

Obejmuje zarówno obszary pogłębiania swojej wiedzy jak i duchowości. A zakończy się Mszą św. i Adoracją Najświętszego Sakramentu, czyli wspólnym spotkaniem z żywym Bogiem.

Spotkania są przeznaczone dla każdego, nie tylko dla osób wierzących.

Rekolekcje skierowane do młodych ludzi, przeznaczone są dla osób od 13-14 roku życia do 25 lat. Spotkania dla kobiet i mężczyzn niekoniecznie są przeznaczone dla małżeństw. Wszyscy są zaproszeni, także osoby samotne i po przejściach.

„To spotkania w 3 wymiarach: z samym sobą, z drugim człowiekiem i z Panem Bogiem” – mówi Rafał Kawalec.

Ks. Maliński ma zaufanie do młodych osób, które poszukują swojego miejsca i szczęścia na Ziemi. Po takim spotkaniu mogą oni wejść w nową jakość, także dotyczącą budowania więzi z innymi ludźmi.

Wszyscy potrzebujemy dobrych i trwałych relacji, zbudowania w przyszłości szczęśliwej rodziny. To jedna z najważniejszych kwestii i możliwa do wykonania, podkreśla „Malina”.

Więcej szczegółowych informacji na temat planowanych rekolekcji można znaleźć na stronie internetowej grupy JP2.

Spotkania na zachodzie Chicago, w Lombard w dniach 2-4 grudnia, wymagają rejestracji, ponieważ rezerwowane są sale bankietowe i obiad. Koszt posiłku dla młodzieży to 20 dolarów, 40 dolarów dla osób powyżej 25 roku życia.

Formularz rejestracyjny jest dostępny na www.jp2group.com. Można także kontaktować się pod numerem telefonu 773 340 31 35.

Serdecznie Zapraszamy!

 

Źródło: informacja własna
Foto: Grupa JP2
Czytaj dalej

News Chicago

Zakaz dla broni szturmowej i magazynków o dużej pojemności, FOID od 21 roku życia – plan Demokratów Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Demokraci z Izby Reprezentantów stanu Illinois przedstawili propozycję zakazania broni szturmowej i magazynków z amunicją o dużej pojemności oraz wyeliminowania możliwości uzyskania pozwolenia na broń przez większość osób poniżej 21 roku życia.

Ustawa, złożona w ostatnim dniu sesji legislacyjnej w 2022 roku, jest odpowiedzią na masową strzelaninę podczas parady 4 lipca w Highland Park, w której zginęło siedem osób, a dziesiątki innych zostało rannych przez strzelca używającego karabinu szturmowego i magazynku o dużej pojemności.

Domniemany strzelec Robert Crimo III uzyskał kartę FOID ( firearm owner’s identification card) w wieku 19 lat za zgodą rodziców, co jest dozwolone przez obecnie obowiązujące prawo stanowe.

Ustawa Izby Reprezentantów została złożona przez przedstawiciela Demokratów, Boba Morgana z Deerfield, który maszerował w paradzie, kiedy doszło do strzelaniny.

REKLAMA REKLAMA

„Spędziłem miesiące na spotkaniach z ofiarami, ekspertami politycznymi, liderami społeczności i nie tylko”, napisał w czwartkowym poście na Twitterze Morgan, który przewodził grupie Demokratów w Izbie Reprezentantów przy opracowywaniu wniosku,

„Dzięki ich opiniom i perspektywom jestem przekonany, że to kompleksowe podejście dotrze do źródła epidemii przemocy z użyciem broni palnej i uratuje życie”.

Prawodawcy mają wrócić do Springfield dopiero po 1 stycznia, ale wraz z nowym rokiem przychodzi niższy próg głosowania dla przyjęcia przepisów, które wchodzą w życie natychmiast.

Przed nowym rokiem wymaganą większością było trzy piąte głosów w każdej izbie, ale od 2023 r. wystarczy zwykła większość.

Propozycja Morgana jest zgodna z niektórymi zaleceniami zawartymi w 16-stronicowym raporcie opublikowanym w czwartek przez ekspertów z Johns Hopkins Center for Gun Violence Solutions, w tym zakazem pozwoleń na broń dla osób poniżej 21 roku życia, zakazem sprzedaży magazynków o dużej pojemności i wzmocnieniem stanowego prawa czerwonej flagi.

Propozycja Morgana umożliwiłaby osobom poniżej 21 roku życia uzyskanie karty FOID tylko wtedy, gdy są aktywnymi członkami armii USA lub Gwardii Narodowej stanu Illinois.

Środek ten ma również na celu rozszerzenie stanowego prawa dotyczącego nakładania zakazu posiadania broni palnej, dla niektórych osób.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Z kosmosu do Chicago: SpaceX Dragon bezpiecznie wylądował w Muzeum Nauki i Przemysłu

Opublikowano

dnia

Autor:

Po podróży na orbitę ziemską i z powrotem, statek kosmiczny SpaceX Dragon przybył do swojego nowego domu, którym będzie Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago. Wiosną dołączy do wystawy Henry Crown Space Center.

Muzeum świętowało przybycie statku kosmicznego Dragon 1 C113 ceremonią powitalną w czwartek. Odwiedzający zgromadzili się wokół trawnika przed muzeum, aby zobaczyć eksponat, zanim został przewieziony do Centrum Kosmicznego Museum of Science and IndustryMSI.

Wystrzelony w sierpniu 2017 roku pojazd Dragon pierwszej generacji dwukrotnie leciał na Międzynarodową Stację Kosmiczną, aby przetransportować sprzęt potrzebny do spacerów kosmicznych, zasoby komputerowe i inny ładunek.

Chevy Humphrey, prezes i dyrektor generalny MSI, wyraził wdzięczność za ten prezent firmie SpaceX mówiąc. że statek kosmiczny pozwala muzeum podzielić się „kluczowym” fragmentem historii podróży kosmicznych i innowacji.

REKLAMA REKLAMA

Dragon wiosną 2023 r. dołączy do kolekcji artefaktów i elementów interaktywnych w Henry Crown Space Center, które składa hołd „marzeniom i dramatom związanym z eksploracją kosmosu”.

Na uroczystości obecny był zastępca burmistrza Chicago Samir Mayekar, który nazwał przybycie statku kosmicznego „historycznym dniem” dla Chicago.

 

Źródło: chicagotribune
Foto: MSI

 

Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

kwiecień 2017
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Popularne w tym miesiącu