Połącz się z nami

News Chicago

„Kobieta niekończącym się tematem…” Wieczór poezji Dariusza Redlińskiego

Opublikowano

dnia

W Muzeum Polskim odbył się wieczór poezji „Barwy uczuć” Dariusza Redlińskiego, poety, muzyka i motocyklisty, wiceprezesa grupy motocyklowej „Rajd Katyński”. Fascynacja płcią piękną, ojczyzną i Bogiem to główne motywy jego poetyckich przemyśleń, które zawarł w strofach wierszy opublikowanych w tomiku „Imię Twoje”.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Urzeczona spotkaniem była Barbara Bilszta. „Piękny, wzruszający, miły, ciepły, pełen pozytywnych wzruszeń i przeżyć wieczór. Jestem szczęśliwa, że mogłam się wybrać. Odkryłam w osobie, którą spotykam od dawna i wydawało mi się znam, człowieka niezwykle wrażliwego, utalentowanego, pięknego wewnętrznie. Naprawdę Dariusz Redliński dzisiaj odsłonił przede mną cały świat pełen wrażliwych i subtelnych odczuć, o których być może już zapomniałam” – wyznała dyrektor Orkiestry Symfonicznej im. Ignacego Jana Paderewskiego.

REKLAMA REKLAMA

Galeria zdjęć

Ta krótka refleksja pani Barbary chyba najlepiej oddaje klimat tego wieczoru i odczucia jego uczestników. Iskrą, która zaowocowała płomieniem poezji w życiu bohatera wieczoru była muzyka. „Wiele lat temu, na początku szkoły średniej, kiedy nie znałem jeszcze języka angielskiego, a chciałem zagrać i zaśpiewać piosenkę Roda Stewarta „I’m sailing”, więc po prostu napisałem własne słowa i to był początek” – wspominał pierwsze poetyckie doświadczenia pan Dariusz. Za piosenkę „Matka pięknej miłości”, do której skomponował muzykę i wraz z bratem Robertem napisali słowa występując z założonym przez siebie zespołem „Miktam” i żoną Bernardą zdobyli II nagrodę na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Maryjnej w Czerwińsku.

Dla Zofii Spaniel twórczość Dariusza Redlińskiego była inspiracją do podjęcia własnych prób literackich. „Ja jestem urzeczona już od dłuższego czasu, bo Darek jako mężczyzna zainspirował mnie do pisania właśnie poezją o miłości, bo jeżeli mężczyzna może, to i kobieta może. My kobiety wzdychamy zawsze do mężczyzn, czasem wstydzimy się to wyrazić, ale jak już Darek się odważył i wydał swój tomik „Imię Twoje”, którym ja się zafascynowałam, to też zaczęłam pisać wiersze o miłości”.

Kobiety są inspiracją, iskrą i płomieniem w twórczości Dariusza Redlińskiego. „Kobieta jest takim niekończącym się tematem, bardzo wdzięcznym i pięknym” – podkreślił autor. Niekiedy wręcz trudno dać wiarę w to, że pasjonat motocykli może mieć tyle wewnętrznej wrażliwości. „Mówi się, że mężczyzna na motorze, to taki twardziel, który nic nie czuje, a to tak nie jest. Właśnie dlatego jest na motorze, bo wtedy jest samotny i odczuwa wszystko wokół, a później przelewa to na papier” – powiedział autor tomiku „Imię Twoje”.

Poeta, który po zakończeniu artystycznej prezentacji podpisywał swoją książkę zawsze może liczyć na wsparcie swoich najbliższych, wśród których mama Wacława jest najwierniejszą czytelniczką i recenzentką jego artystycznych poszukiwań. Poezję w czasie wieczoru prowadzonego przez Małgorzatę Koryś wraz z autorem prezentowali aktorzy: Krzysztof Arsenowicz i Wojciech Łukaniuk, a oprawę muzyczną zapewnili: Paweł Pospieszalski, Andrzej Chajęcki i Szymon Klimczuk. Głównym motywem scenografii autorstwa Bernardy Redlińskiej były obrazy Anny Jacewicz.

 

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna

Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Niezwykli tenorzy Tre Voci w Chicago! Na koncert zaprasza Barbara Bilszta

Opublikowano

dnia

Autor:

Jedni z najbardziej rozchwytywanych artystów w Polsce już w tą sobotę uświetnią swoim niezwykłym muzycznym talentem Wielką Galę Karnawałową w Centrum Kopernika. Tre Voci zaśpiewają znane i kochane przeboje muzyczne na zupełnie nowy, wyjątkowy sposób. Trudno w to uwierzyć, ale to już 15 takie wydarzenie, mówi Barbara Bilszta, dyrektor Paderewski Symphony Orchestra, Gość Radia Deon Chicago.

Gwiazdy 15. Wielkiej Gali Karnawałowej, grupa Tre Voci, Voytek Soko Sokolnicki, Mikołaj Adamczak i Miłosz Gałaj, to trójka tenorów nowej generacji i nowego gatunku, nazwanego pop-opera.

„Pop-opera to gatunek który powstał kilkanaście lat temu, to już właściwie moda światowa” mówi Barbara Bilszta.

Tre Voci byli już w Chicago, 6 lat temu na Gali Karnawałowej Akademii PaSo i to tutaj zaczęła się ich wspólna muzyczna droga, mówi Gość Radia Deon. Trójka tenorów wystąpiła także rok później na koncercie z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Jutrzejszy występ będzie więc emocjonalnym powrotem zespołu. Troje przyjaciół znało się już wcześniej, ale to Barbara Bilszta namówiła ich by utworzyli trio. Tym samym historia Tre Voci rozpoczęła się właśnie w Chicago.

REKLAMA REKLAMA

Trzy niepowtarzalne, zachwycające głosy tworzą unikalny, charyzmatyczny koktajl, którego siłą są porywające koncerty na żywo. Na nowo odkrywają dla publiczności piękno klasycznych dzieł, nadając im współczesne brzmienie, a przeboje muzyki popularnej podają w klasycznym stylu.

„Koncerty Tre Voci bawią, wzruszają, zachwycają, zaskakują, są niezwykle dynamiczne” mówi Barbara Bilszta. Nie brakuje im także dużej dawki humoru.

15. Gala Karnawałowa jest pierwszą, po przerwie spowodowanej pandemią, dlatego tym bardziej będzie niezwykła i wyjątkowa, podkreśla Gość Radia Deon.

Program koncertu jest wyjątkowym połączeniem przebojów opery i musicalu, kina i muzyki rozrywkowej, ulubionych melodii włoskich, muzyki latynoskiej, a nawet rocka.

Zgodnie z tradycją nie zabraknie karnawałowych przebojów Wiednia – pięknego walca i ognistego czardasza.

Grupie Tre Voci towarzyszyć będą: Mirosława Sojka Topór, Teatr Tańca WICI i Paderewski Symphony Orchestra pod dyrekcją Wojciecha Niewrzoła.

 

 

Jeszcze są dostępne ostatnie wolne bilety na tą wspaniała ucztę muzyczną. Kosztują od 48 do 98 USD.

Można je kupić poprzez stronę Copernicus Center, lub dzwoniąc pod numer tel. 773 467 9000.

Koncert odbędzie się w Centrum Kopernika, w sobotę, 28 stycznia, o godzinie 7.00PM.

Źródło: informacja własna
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Ukraińcy dla mieszkańców Chicago. W Ukraińskim Muzeum Narodowym oddadzą krew

Opublikowano

dnia

Autor:

Aby podziękować mieszkańcom Chicago za wsparcie jej społeczności podczas rosyjskiej inwazji, ukraińskie grupy organizują akcję krwiodawstwa. Odbędzie się ona w środę, 1 lutego, w Ukraińskim Muzeum Narodowym.

Wydarzenie jest organizowane przez muzeum i Stowarzyszenie Amerykańskiej Młodzieży Pochodzenia Ukraińskiego, przy wsparciu Selfreliance Federal Credit Union. Będzie zarządzane przez Versiti Blood Center of Illinois.

Akcja krwiodawstwa odbędzie się w godzinach 11:00AM-4:00PM w środę, 1 lutego, w głównej galerii Ukraińskiego Muzeum Narodowego, znajdującego się przy 2249 W. Superior St.

Chętni do oddania krwi powinni się umówić online. Przyjście bez wcześniejszego umówienia będzie akceptowane, jeśli dojdzie do odwołania już zarejestrowanej wizyty, wg informacji organizatorów.

REKLAMA REKLAMA

Administrator muzeum, Orysia Kourbatov, powiedziała, że pomysł zorganizowania zbiórki krwi wyszedł od jej siostry, która usłyszała o podobnej inicjatywie w Australii i chciała ją powtórzyć w Stanach Zjednoczonych.

W czwartek, 2 lutego, akcja krwiodawstwa zostanie zorganizowana także w Michigan.

Zbiórka krwi ma na celu uhonorowanie wszystkich, którzy przekazali datki na pomoc humanitarną, uczestniczyli w wiecach i wydarzeniach oraz wywieszali ukraińskie flagi przed swoimi domami.

Wystawa w Ukraińskim Muzeum Narodowym „Mamo, nie chcę wojny” jest czynna do 10 lutego. Znajdują się na niej rysunki dzieci żyjących na ogarniętej wojną Ukrainie, a także polskich dzieci z czasów niemieckiej okupacji. O wystawie pisaliśmy 20 stycznia.

W piątek, 27 stycznia, o godzinie 7.00PM w muzeum odbędzie się również pokaz filmu pt. „UKE”, dokumentu o Ukraińcach, którzy grali w NHL.

Reżyser i producent Volodymyr Mula będzie obecny podczas wydarzenia. Bilety kosztują 30 dolarów, a cały dochód zostanie przeznaczony na zakup sprzętu dla ukraińskich żołnierzy walczących z Rosją.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: Ukraiński Muzeum Narodowe, istock/:kzenon
Czytaj dalej

News Chicago

Trap Door Theatre wystawia sztukę Gombrowicza. Spektakl można zobaczyć także w niedzielę

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzięki dużemu zainteresowaniu publiczności „Księżniczka Iwona” grana w niewielkim teatrze Trap Door będzie przez ostatnie tygodnie wystawiana również w niedziele. Spektakl na podstawie sztuki Witolda Gombrowicza pt. „Iwona, księżniczka Burgunda” można zobaczyć w teatrze do 19 lutego.

Sztuka Witolda Gombrowicza została przetłumaczona przez Krystynę Griffith-Jones i Catherine Robins i wyreżyserowana przez Jenny Beacraft.

„Księżniczka Iwona” to medytacja nad statusem, okrucieństwem i pożądaniem, konfrontacja z ideami tożsamości osobistej i niepowodzeniem istniejących systemów wartości.

Iwona, małomówna kobieta, zostaje siłą wplątana w intrygi dysfunkcyjnego dworu królewskiego po tym, jak zaręczyła się z księciem Filipem. Jej milczenie wkrótce doprowadza dworzan na skraj szaleństwa, wydobywając z nich najgorsze przywary.

REKLAMA REKLAMA

Pochodząca z Chicago Jenny Beacraft przyjechała z Hiszpanii specjalnie, by wyreżyserować utwór Gombrowicza.

Spektakl jest wystawiany o godzinie 8.00PM w czwartki, piątki i soboty. W niedziele będzie można go zobaczyć o 7.00PM od 29 stycznia do 19 lutego.

 

 

 

Bilety kosztują 25 USD, w czwartki wstęp w cenie jednego biletu można dostać dwa.

Czas trwania spektaklu to 80 minut, bez przerwy.

Teatr Trap Door mieści się pod adresem 1655 W. Cortland St.

Bilety do nabycia tutaj.

 

 

 

 

Założony w 1990 roku Trap Door Theatre zaczynał jako nomadyczna trupa, która swoim awangardowym ekspresjonizmem zachwyciła europejskie teatry w Sztokholmie, Berlinie, Zakopanem i Paryżu.

Teatr został założony przez urodzoną w Chicago Polkę, Beatę Pilch. Do tej pory pełni ona funkcję dyrektora artystycznego grupy.

 

Źródło: Trap Door Theatre
Foto: Trap Door Theatre
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu