News USA
Stan Illinois ma już prawie dwieście lat. Politycy chcą mu zmienić datę urodzin
Stanowi legislatorzy chcą zmienić datę “urodzin” Illinois. Na pieczęci stanu widnieje 26 sierpnia 1818 roku, ustawodawcy w Springfield chcą by to był 3 grudnia 1818 r. Sponsorem ustawy jest Republikanin Tim Butler.
Relacja Sławka Sobczaka
W projekcie czytamy, że to właśnie pod koniec 1818 r. stan Illinois przyłączył się do unii. Dotychczasowa oficjalna data powstania dotyczy wprowadzenia konstytucji lokalnej w życie. ” To 3 grudnia 1818 r. prezydent Monroe podpisał uchwałę Kongresu autoryzującą przystąpienie Illinois jako 21 stanu tworzącego sie USA” – przekonywał Butler w swoim wystąpieniu. Stanowa Izba Reprezentantów zaaprobowała wniosek, teraz wszystko zależy od Senatu i gubernatora.
Sprawa jest o tyle istotna, że w przyszłym roku Kraina Lincolna obchodzić będzie 200-lecie i potrzeba czasu by zmienić pieczęcie, papier firmowy i napisy na stanowym Kapitolu. Ponoć to niedroga operacja, ale czy rzeczywiście nie mamy w Illinois ważniejszych spraw na głowie, z nieustalonym od roku budżetem włącznie?
Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com
News USA
Dania i Grenlandia odrzucają sugestie przejęcia terytorium przez USA
W poniedziałek przywódcy Danii i Grenlandii stanowczo odrzucili możliwość przejęcia Grenlandii przez Stany Zjednoczone i zażądali poszanowania integralności terytorialnej po tym, jak Prezydent Donald Trump ogłosił powołanie specjalnego wysłannika USA ds. tego terytorium. Na stanowisko to mianował Gubernatora Luizjany Jeffa Landry’ego, co natychmiast wywołało napięcia w relacjach dwustronnych.
Sprzeciw Kopenhagi i Nuuk wobec działań Waszyngtonu
Wspólne oświadczenie Premier Danii Mette Frederiksen i Premiera Grenlandii Jensa-Frederika Nielsena podkreśla, że granice państw i suwerenność są nienaruszalne: „Nie można anektować innego kraju. Nawet pod pretekstem bezpieczeństwa międzynarodowego”.
W komunikacie dodano: „Grenlandia należy do Grenlandczyków, a Stany Zjednoczone nie przejmą Grenlandii. Oczekujemy poszanowania naszej wspólnej integralności terytorialnej”.
W reakcji na decyzję Waszyngtonu Minister Spraw Zagranicznych Danii Lars Løkke Rasmussen zapowiedział wezwanie ambasadora USA Kennetha Howery’ego do resortu. Duńskie media TV2 i DR poinformowały o tym po jego wystąpieniu na Wyspach Owczych.
Długotrwałe napięcia wokół ambicji Waszyngtonu
To kolejne zaognienie tematu, który powraca od początku drugiej kadencji Donalda Trumpa. Prezydent wielokrotnie mówił o potrzebie objęcia Grenlandii jurysdykcją USA i nie wykluczał użycia siły wojskowej. Wyspa, bogata w surowce mineralne i kluczowa strategicznie w kontekście Arktyki, od dawna znajduje się w orbicie zainteresowań Stanów Zjednoczonych.
W marcu Wiceprezydent JD Vance odwiedził amerykańską bazę wojskową na Grenlandii i zarzucił Danii niedoinwestowanie tego obszaru. W sierpniu duńskie władze wezwały najwyższego rangą dyplomatę USA w Kopenhadze po doniesieniach, że osoby powiązane z Trumpem prowadziły niejawne operacje wpływu na Grenlandii.
Wypowiedzi Landry’ego i komentarz Białego Domu
W ogłoszeniu z niedzieli Donald Trump wskazał, że Jeff Landry „rozumie strategiczne znaczenie Grenlandii” i „będzie zdecydowanie bronił interesów USA i ich sojuszników”. Sam Landry napisał w mediach społecznościowych, że „to zaszczyt służyć (…) aby uczynić Grenlandię częścią USA”.
Według urzędnika duńskiego rządu, który wypowiadał się anonimowo, Dania nie została wcześniej poinformowana o decyzji. Co więcej, spodziewano się wzmianki o Arktyce w strategii bezpieczeństwa narodowego USA, tymczasem dokument nie odniósł się do tego regionu.
Zastępczyni rzecznika Białego Domu Anna Kelly stwierdziła w poniedziałek, że powołanie specjalnego wysłannika wynika z przekonania administracji, iż Grenlandia jest „kluczowym punktem strategicznym w Arktyce dla utrzymania pokoju poprzez siłę”.
Reakcja Grenlandii i stanowisko Unii Europejskiej
Premier Jens-Frederik Nielsen w osobnym oświadczeniu napisał: „Grenlandia znów obudziła się, słysząc nowy komunikat ze strony USA, ale niczego to nie zmienia”. Podkreślił, że Grenlandia ma własną demokrację i chętnie współpracuje z innymi państwami, „ale zawsze z poszanowaniem naszych wartości i naszych życzeń”.

Grenlandia
Wcześniejszy raport duńskiej służby wywiadu wojskowego stwierdzał, że USA używają swojej potęgi gospodarczej, aby „narzucać swoją wolę” i grozić siłą wojskową zarówno wrogom, jak i sojusznikom.
W reakcji na rozwój wydarzeń przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen podkreśliła w mediach społecznościowych, że Arktyka jest kluczowym priorytetem polityki bezpieczeństwa UE, oraz przypomniała, że „integralność terytorialna i suwerenność są fundamentalnymi zasadami prawa międzynarodowego”.
Zadeklarowała: „Stoimy w pełnej solidarności z Danią i mieszkańcami Grenlandii”.
Źródło: AP
Foto: YouTube, istock/Mikael Svensson/
News USA
Trump zapowiada budowę nowego okrętu i powstanie „Złotej Floty” Marynarki Wojennej USA
W poniedziałek podczas świątecznego wystąpienia w Mar-a-Lago na Florydzie, Prezydent Donald Trump ogłosił ambitny plan budowy nowego, ogromnego okrętu wojennego, który nazwał „battleship”. Projekt ma być częścią szerszej koncepcji stworzenia elitarnej „Złotej Floty” – nowej generacji jednostek o niewidzianej dotąd sile rażenia.
Donald Trump zapowiedział, że nowy okręt „będzie najszybszy, największy i 100 razy potężniejszy niż jakikolwiek okręt wojenny w historii”. Jak dodał, ma przewyższać rozmiarami i możliwościami słynne pancerniki typu Iowa z okresu II wojny światowej.
Okręt większy niż „Iowa” i uzbrojony w technologie przyszłości
Według zapowiedzi prezydenta, okręt ma być dłuższy i cięższy niż jednostki ważące około 60 tys. ton, które w latach 40. stanowiły podstawę siły uderzeniowej floty USA. Nowy „battleship” miałby zostać wyposażony w:
- pociski hipersoniczne,
- działa szynowe (rail gun),
- lasery dużej mocy.
Technologie te wciąż są w fazie rozwojowej w Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych i nie są jeszcze wdrożone operacyjnie.
Problemy z dotychczasowymi programami budowy okrętów
Deklaracja prezydenta nadchodzi zaledwie miesiąc po tym, jak Marynarka Wojenna USA zrezygnowała z planów budowy nowej, mniejszej klasowej jednostki bojowej z powodu rosnących kosztów i opóźnień. Zdecydowano się zamiast tego na zmodyfikowaną wersję kutra Straży Wybrzeża.
Jednocześnie marynarka wciąż zmaga się z:
- przekroczonym budżetem i harmonogramem budowy lotniskowców klasy Ford,
- opóźnieniami w programie okrętów podwodnych klasy Columbia,
- problemami z innymi projektami modernizacyjnymi.
Pancerniki – technologia minionej epoki
Historycznie termin „battleship” odnosi się do silnie opancerzonego okrętu z ogromnymi działami artyleryjskimi. Jednostki tego typu osiągnęły szczyt znaczenia podczas II wojny światowej. Po niej rola pancerników stopniowo malała wraz z rozwojem lotnictwa pokładowego i rakiet dalekiego zasięgu.
W latach 80-tych Marynarka Wojenna USA zmodernizowała cztery pancerniki typu Iowa, wyposażając je m.in. w pociski manewrujące, lecz w latach 90-tych wszystkie zostały ostatecznie wycofane ze służby.

Wygląd okrętów wojennych
Prezydent Trump już wcześniej wyrażał silne opinie na temat wyglądu i konstrukcji okrętów marynarki. Podczas pierwszej kadencji postulował powrót do parowych katapult na lotniskowcach, krytykował rdzę na jednostkach i narzekał na „brzydki wygląd” nowoczesnych niszczycieli.
„Marynarka Wojenna USA poprowadzi projektowanie tych okrętów wspólnie ze mną, ponieważ mam duże poczucie estetyki” – oświadczył.
Wizja ambitna, ale czy realna?
Ogłoszenie wywołało debatę ekspertów obronnych. Zarówno rozmiar zapowiedzianego okrętu, jak i zastosowanie zaawansowanych systemów broni wymagają ogromnych nakładów finansowych oraz przełomów technologicznych.

Nie jest również jasne, czy Kongres poprze wielomiliardowy program budowy nowych pancerników, skoro obecne projekty stoczniowe już borykają się z opóźnieniami i przekroczeniami budżetów.
Donald Trump określił jednak „Złotą Flotę” jako wizję, która ma na nowo zdefiniować amerykańską potęgę morską.
Źródło: AP
Foto: YouTube, The White House
News USA
Jackpot Powerball wciąż idzie w górę – 1,7 mld USD do wygrania już w Wigilię!
Kumulacja w Powerball wzrosła do jednego z najwyższych poziomów w historii gry. Organizatorzy loterii szacują, że w wigilijne losowanie przypadnie rekordowa pula w wysokości 1,7 mld dolarów, po tym jak w poniedziałkowym losowaniu znów nie wyłoniono zwycięzcy.
W poniedziałek wylosowano liczby: 3, 18, 36, 41, 54, a dodatkową liczbą Powerball była 7. Mnożnik Power Play wynosił 2x.
Kumulacja rośnie od września, kiedy to dwa kupony – z Missouri i Teksasu – podzieliły między siebie nagrodę 1,787 mld dolarów, drugą największą w historii Powerball. Najwyższą wygraną wciąż pozostaje nagroda 2,04 mld dolarów, zdobyta 7 listopada 2022 r. w Kalifornii.
Ile można zgarnąć?
Zwycięzca Powerball może wybrać:
- wypłatę jednorazową – 781,3 milionów dolarów,
- rentę roczną wypłacaną przez 30 lat – pierwsza wypłata jednorazowa, a kolejne 29 rosną o 5% rocznie.
Sumy podawane są przed opodatkowaniem. Szanse na wygranie głównej nagrody pozostają takie jak zawsze: 1 do 292,2 mln, co sprawia, że wysoka pula nie wpływa na prawdopodobieństwo, a jedynie na zainteresowanie graczy.
Gra, która elektryzuje USA
Kupony Powerball kosztują 2 dolary i są sprzedawane w 45 stanach, a także w Dystrykcie Kolumbii, Portoryko i Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Najbliższe losowanie odbędzie się w środę o 10:59 PM czasu wschodniego.
Największe pule w historii Powerball
- 2,04 mld dol. – 7 listopada 2022 r. – Kalifornia
- 1,787 mld dol. – 6 września 2025 r. – Missouri, Teksas
- 1,765 mld dol. – 11 października 2023 r. – Kalifornia
- 1,7 mld dol. – obecna szacowana pula
- 1,586 mld dol. – 13 stycznia 2016 r. – Kalifornia, Floryda, Tennessee
- 1,326 mld dol. – 6 kwietnia 2024 r. – Oregon
- 1,08 mld dol. – 19 lipca 2023 r. – Kalifornia
- 842,4 mln dol. – 1 stycznia 2024 r. – Michigan
- 768,4 mln dol. – 27 marca 2019 r. – Wisconsin
- 758,7 mln dol. – 23 sierpnia 2017 r. – Massachusetts

Najwyższe wygrane w historii loterii w USA
| Miejsce | Kwota wygranej | Loteria | Data | Lokalizacja zwycięzcy / status |
|---|---|---|---|---|
| 1 | $2,04 mld | Powerball | 7 listopada 2022 | Kalifornia |
| 2 | $1,765 mld | Powerball | 11 października 2023 | Kalifornia |
| 3 | $1,737 mld | Mega Millions | 8 października 2023 | Kalifornia |
| 4 | $1,7 mld (prognoza) | Powerball | 24 grudnia 2025 | ??? |
| 5 | $1,602 mld | Mega Millions | 8 listopada 2022 | Floryda |
| 6 | $1,586 mld | Powerball | 13 stycznia 2016 | Kalifornia, Floryda, Tennessee |
| 7 | $1,58 mld | Mega Millions | 23 sierpnia 2024 | Karolina Północna |
| 8 | $1,537 mld | Mega Millions | 23 października 2018 | Karolina Południowa |
| 9 | $1,35 mld | Mega Millions | 13 stycznia 2023 | Maine |
| 10 | $1,08 mld | Powerball | 19 lipca 2023 | Kalifornia |
Rosnąca lista gigantycznych kumulacji
Eksperci wskazują, że coraz częstsze rekordowe pule wynikają z zasad gry wprowadzonych w ostatnich latach, które utrudniają trafienie wszystkich liczb, a jednocześnie zwiększają zainteresowanie medialne i sprzedaż kuponów. W efekcie kolejne kumulacje szybciej osiągają poziom miliardów dolarów.
Źródło: abc news
Foto: YouTube, istock
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW4 tygodnie temuPielęgnujemy świąteczne tradycje. Patrycja Niżnik zaprasza na Mikołajki i Wigilię
-
News Chicago4 tygodnie temuCeny gazu nie wzrosną w przyszłym roku w Illinois tak bardzo jak chciał Nicor Gas i Ameren
-
News USA3 tygodnie temuRząd wstrzymuje rozpatrywanie wszystkich wniosków imigracyjnych z 19 państw
-
News USA2 tygodnie temuHistoryczne wystąpienie prezydenta: Trump o uroczystości Niepokalanego Poczęcia
-
GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW3 tygodnie temuTomasz Potaczek z Chicago ponownie na podium Mistrzostw Świata w Kettlebell
-
News USA3 tygodnie temuUniwersytet Kolorado zapłaci 10,3 mln USD za przymus szczepień przeciw COVID-19
-
NEWS Florida4 tygodnie temuKlientów Florida Power & Light czeka rekordowa podwyżka cen energii elektrycznej
-
Polonia Amerykańska3 tygodnie temuMsza Św. w intencji ofiar stanu wojennego zostanie odprawiona 14 grudnia w Kościele Św. Trójcy










