Połącz się z nami

News Chicago

„Tutaj bije serce Polonii”. Jubileuszowe obchody 80. rocznicy założenia Muzeum Polskiego w Ameryce

Opublikowano

dnia

Muzeum Polskie w Ameryce ma 80 lat. Oficjalnie zostało otwarte 12 stycznia 1937 roku. Jubileuszowe obchody z udziałem blisko 200 osób odbyły się w siedzibie placówki przy 984 N. Milwaukee.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Osiem dekad istnienia muzeum to wielki przyczynek w dziele utrwalania polskości na ziemi amerykańskiej. Zasługi chicagowskiej placówki na tym polu dostrzegają władze Rzeczpospolitej. Mówił o tym podczas uroczystości konsul generalny RP Piotr Janicki.

Galeria zdjęć

„Niezwykle się ucieszyłem, kiedy się dowiedziałem w zeszłym roku, że właśnie muzeum będzie uhonorowane w szczególny sposób, że do muzeum zostanie przesłany i wręczony Medal Bene Merito(…). Cieszę się z tego, że chociaż w ten symboliczny, ale ważny sposób to miejsce zostało uhonorowane, bo na to w pełni zasługuje. To miejsce, gdzie przechowywane są skarby naszej kultury, miejsce gdzie można zawsze przyjść i dowiedzieć się coś ważnego” – powiedział konsul Piotr Janicki podkreślając jednocześnie, że pomimo stosunkowo swojego krótkiego pobytu w Wietrznym Mieście miał okazję wielokrotnie gościć w placówce uczestnicząc w różnego rodzaju imprezach.

Inicjatorem powstania placówki i jej pierwszym kustoszem był Mieczysław Haiman, który położył wręcz trudne do przecenienia zasługi w gromadzeniu zasobów muzealnych, które dzisiaj możemy poznawać i podziwiać.

„80 lat to piękna historia,  która zaczęła się w 1935 roku. Wtedy postanowiono otworzyć je tutaj, w budynku Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego. Natomiast 12 stycznia 1937 roku nastąpiła taka uroczystość jak ta dzisiejsza. Było tutaj bardzo dużo osób, które cieszyły się, że to muzeum powstanie. Byli tu przedstawiciele rządu polskiego, przedstawiciele władz miejskich i wszyscy, którzy chcieli, żeby muzeum zaistniało” – powiedziała dyrektor zarządzająca Małgorzata Kot.

„Tutaj bije serce Polonii. Tutaj są skarby, które są docenione, które są odnalezione(…). Tutaj łączy nas to, że jesteśmy Polakami za granicą i bardzo kochamy to wszystko, co jest polskie” – powiedziała o znaczeniu muzeum dla Polonii Misia Jamińska, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego, która prowadziła niedzielną uroczystość.

Jubileusz został dostrzeżony również przez władze stanu Illinois. Na wniosek posła Roberta Martwicka Izba Reprezentantów podjęła okolicznościową uchwałę. Również Senat Illinois na wniosek senatora Omara Aquino wydał okolicznościowy certyfikat uznania. Wyróżnienia wręczył gospodarzom placówki Daniel Pogorzelski.

Niedzielne uroczystości jubileuszowe uświetnił występ Mieczysława Szczęśniaka i Grażyny Auguścik. W spotkaniu wzięło udział liczne grono gości honorowych. Włodarze placówki apelują o wspieranie muzeum. Zwykłe członkostwo to raptem wydatek 25 dolarów rocznie. Można również zostać darczyńcą wieczystym dziedzictwa narodowego. Istnieje także kilka innych kategorii członkostwa.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

News Chicago

Za pogrzeb „covidowy” zapłaci stan Illinois. Sprawdź czy dostaniesz pieniądze za najbliższych

Opublikowano

dnia

Autor:

Pomoc finansowa związana z pogrzebami podczas pandemii  dla mieszkańców stanu Illinois i całego kraju.

Ogromne straty finansowe większości amerykanów spowodowane pandemią, doprowadziły rząd federalny do ogłoszenia pandemii katastrofą, umożliwiając Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego (FEMA) zaoferowanie pomocy finansowej ponad pół milionowi rodzin, które straciły swoich bliskich na skutek koronowirusa.

„Naszą misją w FEMA jest pomoc ludziom przed w trakcie i po katastrofach” ‐ powiedział pełniący obowiązki administratora FEMA, Bob Fenton.

Osoby, które się kwalifikują do pomocy, mogą dzwonić pod numer 844-684-6333 , pod którym można wypełniać wnioski o pomoc. Wnioskodawcy muszą być obywatelami USA, którzy stracili bliską osobę i ponieśli koszty pogrzebu, po 20 stycznia 2020.

Pomoc jest ograniczona do maksymalnej kwoty 9 tysięcy dolarów.

Źródło:chicago.nbclocal.com
Foto: Flickr/he National Guard

Czytaj dalej

News Chicago

Stan Illinois chce szczepić specyfikiem Johnson&Johnson

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od przyszłego tygodnia w United Center, będzie oferowana szczepionka firmy Johnson&Johnson. Nie wiadomo jak zareagują władze stanowe na ostrzeżenie federalne, aby wstrzymać szczepienia tą szczepionką.

Według doniesień prasowych biura burmistrza, od 20 kwietnia osoby, które umówiły się na wizytę, otrzymają szczepionkę Johnson& Johnson, na którą Departament Zdrowia zgłosił duże zapotrzebowanie ze strony mieszkańców.

Wizyty dla mieszkańców Chicago można już rezerwować na stronie zocdoc.com/vaccine oraz umawiać pod numerem telefonu 312-746-4835. Osobom, które otrzymały pierwszą dawkę szczepionki Pfizer w United Center, znajdująca się w tym punkcie drive-thru, będzie wydawać drugą dawkę.

Mieszkańcy Illinois w wieku 16 lat i starsi, będą otrzymywać szczepienia od 19 kwietnia.

Źródło:chicagotribune.com
Foto: Flickr/Glorius Gaduang

Czytaj dalej

News Chicago

Szantaż w chicagowskich szkołach. W środę pracownicy szkół średnich nie przyjdą do pracy

Opublikowano

dnia

Autor:

Pracownicy szkół średnich z chicagowskich szkół publicznych, odmówią przyjścia do pracy w następną środę, Stawiaja warunki.

Jeżeli plan ponownego otwarcia szkół nie będzie po myśli pracowników CPS, nie wrócą oni do pracy do budynków szkolnych. Chicago Public School określiło 19 kwietnia jako docelową datę otwarcia klas.

Jednak patrząc na duże rozbieżności między zarządem a pracownikami, data ta może okazać się nierealna w dotrzymaniu.

Krytyczne punkty sporne obejmują: zakwaterowanie, plany zajęć w liceach, które minimalizują przenoszenie wirusów, pracę zdalną, zwłaszcza, że większość uczniów pozostanie w systemie zdalnego nauczania oraz szczepionki dla uczniów i ich rodzin.

Źródło:WGNTV
Foto: WGNTV

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Styczeń 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Popularne