Połącz się z nami

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Dlaczego Halloween powoduje konflikty w Kościele? Ojciec Łukasz Kleczka o komercjalizacji śmierci

Opublikowano

dnia

Ostatni dzień października to w Stanach Zjednoczonych święto na które czekają młodsi i starsi. W Halloween zbiera się cukierki oraz przebiera w najrozmaitsze kostiumy. Warto się jednak zastanowić nad genezą tego święta. O tym na antenie Radia Deon opowiada salwatorianin – ojciec Łukasz Kleczka.

Kustosz sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej w Merrillville zwraca przede wszystkim uwagę na to, że Halloween urosło do rangi święta zabawy, ale zabawy, której uważnie trzeba się przyjrzeć.

„Trzeba się przyjrzeć temu, czym się bawimy, co to jest za zabawa, co to jest za święto. Halloween urosło do rangi święta nie tylko w państwach zachodnich, ale święto obchodzi się w wielu krajach tego świata”.

Ojciec Kleczka przekonuje, że Halloween jest świętem pogańskim, gdzie śmierć przedstawiana jest w zupełnie innym charakterze niż w chrześcijaństwie

„Siłą rzeczy świętowanie czegoś co jest pogańskie, wiąże się z jakimś kultem niebezpiecznym. Myślę tutaj o śmierci, którą przedstawia się bardzo groteskowo – jest zabawa, są duchy i są zaświaty”. 

Zabawa ogniem

Jednym z elementów Halloween jest dom strachów, który często w tym okresie czasu pojawia się w kościele. Ojciec Kleczka dodaje, że świadome uczestnictwo w tego typu wydarzeniach może otwierać furtkę złu

„Kiedy przechodzę obok kościoła, w którym jest dom strachów, mogę sobie pomyśleć jakie zdanie mam na ten temat. Ale kiedy wybiorę się do tego domu, żeby przeżyć jakąś zabawę, to wchodzę w to dobrowolne. Wiem, że wchodzę w coś, co może być niebezpieczne. Zaczynam bawić się ogniem, który może być groźny. Otwieram furtkę dla jakiegoś zła”.

Kustosz sanktuarium w Merrillville podkreśla, że nie rozmawia często z innymi księżmi na tematy związane z Halloween. Słyszy jednak opowieści parafian, którzy skarżą się, że ten dzień dzieli ludzi w Kościele

„Spotykam się z ludźmi, którzy opowiadają mi o konsekwencjach tego święta. Nie mają nic przeciwko temu, że istnieją domy strachów, ale nie zgadzają się z tym, że mieszczą się one w kościołach. Zdarza się, że przez to są konflikty”.

Halloween – zwyczaj związany z maskaradą i odnoszący się do święta zmarłych, obchodzony w wielu krajach w wieczór 31 października. Halloween najhuczniej jest obchodzony w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Święto Halloween w Polsce pojawiło się w latach dziewięćdziesiątych.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna, wikipedia.org
Foto: Rafał Muskała

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

„Zakochani w Toskanii” – debiut literacki Jagody Bloch. Premiera książki 1 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Słoneczna Toskania to rozległe winnice, gaje oliwne, urokliwe miasteczka i wyrafinowana kuchnia. Trudno nie zakochać się w tym włoskim regionie. A na pewno zrobiła to Jagoda Bloch, autorka powieści „Zakochani w Toskanii”. W studiu Radia Deon Chicago autorka opowiada o swojej pierwszej książce i zaprasza na swój wieczór autorski w Art Gallery Kafe, który odbędzie się 1 grudnia.

„W moim przypadku pisanie jest wielką pasją i to pasją, która trwa już od ponad 30 lat. Natomiast nie do końca może wierzyłam w to, co piszę, bardziej pisałam dla siebie” mówi Jagoda Bloch, która dotychczas pisała „do szuflady”. Rodzina znała jej powieści, ale nikt inny.

Ta sytuacja się zmieniła, gdy fragmenty książek naszego Gościa trafiły do osoby, która przekonała ją, że koniecznie trzeba spróbować je wydać. Była to kuzynka z Polski, zapalona czytelniczka, która przyjechała na wakacje do Stanów Zjednoczonych.

„No i tak za jej namową zdecydowałam się. Wybrałyśmy pięć wydawnictw, do których wysłałyśmy tę książkę. I ku mojemu wielkiemu zdziwieniu, po niespełna dwóch dniach otrzymałam z tych pięciu wydawnictw wiadomości, że każdy z tych wydawnictw jest zainteresowany współpracą i chciałoby wydać tę książkę” opowiada Jagoda Bloch. „Dla mnie była to niesamowita sytuacja.”

Była to właśnie powieść „Zakochani w Toskanii”, a wydało ją polskie wydawnictwo Poligraf. Ale nasz Gość ma wiele rękopisów w swojej szufladzie i już przymierza się do wydania kolejnej pozycji.

Jagoda Bloch odwiedziła raz piękną Toskanię i przyznaje, że jest nią zauroczona. Wybiera się tam także ponownie w związku z promocją książki. Dzięki tej powieści poznała, jak mówi „fantastycznych ludzi” przez media społecznościowe.

Ale czy tytuł „Zakochani w Toskanii” jest o miłości w Toskanii, czy miłości do Toskanii? „Tytuł jest przewrotny. Można go interpretować w dwojaki sposób” przyznaje nasz Gość.

„Na pewno książka pokazuje piękno Toskanii, opisuje piękne krajobrazy, ale pojawia się tam też i miłość. Książka opowiada o historii młodej dziewczyny trzydziestoparoletniej, pokazuje jej wybory życiowe, od wyborów przez studia, później miejsca zamieszkania, jak również wyboru pracy” opowiada Jagoda Bloch. A praca głównej bohaterki jest właśnie związana z wyjazdami do Toskanii.

Powieść „Zakochani w Toskanii” jest dostępna w polskich księgarniach od 23 października i spotkała się z bardzo dobrym odzewem czytelników.

Książka nie jest typowym harlequinem, zapewnia autorka, choć wątek miłości jest ważny i obecny w tej powieści. „To jest książka stricte dla kobiet, pokazująca emocje, pokazująca wybory tej kobiety” wyjaśnia Jagoda Bloch.

Premiera powieści „Zakochani w Toskanii” w Chicago będzie miała miejsce w czasie wieczoru autorskiego, w niedzielę 1 grudnia, o godzinie 4.00PM, w Art Gallery Kafe w Wood Dale. Podczas spotkania dostępne będą także do kupienia książki, które już przyleciały z Polski.

Książki Jagody Bloch można także zamawiać poprzez stronę internetową jagodabloch.com. Powieść dostępna jest także w dwóch formach e-booka.

Autorka osobiście zaprasza na swój wieczór autorski:

Gratulujemy sukcesu i czekamy na kolejne powieści!

Jagoda Bloch o sobie:

„Jestem mamą dwójki dorosłych dzieci, Karolinki i Kuby, oraz babcią dwóch cudownych maluchów, Helenki i Stasia. W życiu kieruję się empatią, wrażliwością i odrobiną romantyzmu, a jednocześnie jestem estetką, która dostrzega piękno otaczającego nas świata. Z wiekiem jeszcze bardziej doceniam te drobne, ale ważne chwile. Jestem osoba wierną tradycyjnym wartościom, takie jak stabilność, lojalność i przyjaźń są dla mnie na pierwszym miejscu. Domowe ciepło, macierzyństwo i wdzięczność to priorytety, które nadają sens mojemu życiu.

Od kilku lat mieszkam za granicą, ta decyzja zrewolucjonizowała moje życie. Przeprowadzka do nowego kraju przyniosła ze sobą wyzwania, ale również otworzyła drzwi do nowych przyjaźni i doświadczeń. Początki były trudne, pełne emocji, wielu rozczarowań, wzajemnego żalu do podjętej decyzji. Każdy z Was, kto choć raz zdecydował się na taki krok, rozumie o czym piszę. Tęsknota za rodziną, przyjaciółmi pozostawionymi w Polsce była ogromna. Z biegiem czasu wszystko powoli zaczęło się układać, nowo poznani znajomi, z czasem stali się przyjaciółmi, cudowni ludzie, którzy pojawili się w moim życiu, sprawili, że uwierzyłam w siebie.

Z biegiem czasu zaczęłam dostrzegać, jak wiele piękna kryje się w tym nieznanym kraju i nauczyłam się doceniać każdy dzień.

Pisanie to moja wielka pasja, która towarzyszy mi przez całe życie. Zawsze pisałam dla siebie, opisywałam różne historie, które towarzyszyły mi w życiu, ale też uważnie słuchałam. Kocham ludzi, uwielbiam ich poznawać i z nimi rozmawiać. Wierzę też, że każdy człowiek z natury jest dobry, często to co się w jego życiu dzieje, sytuacje, wydarzenia sprawiają, że podejmujemy dobre lub złe decyzje, czasem świadomie, czasem nieświadomie, niestety te decyzje niosą ze sobą różne konsekwencje. Życie, mimo nawet pogodnego nastawienia, doświadcza i testuje nas wiele razy.

Moje doświadczenia życiowe inspirują mnie do pisania powieści, które pokazują prawdziwe życie – pełne radości, ciepła, ale także wyzwań i problemów. W moich opowieściach staram się uchwycić prawdziwe emocje. Wierzę w moc tradycyjnych wartości, takich jak przyjaźń, miłość i rodzinne więzi, które są fundamentem naszego życia. Chcę, aby moje teksty były źródłem optymizmu i nadziei, przypominając, że nawet w trudnych momentach warto odnaleźć światło.”

 

Źródło: informacja własna
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Home Care dba o seniorów w Illinois. To dla nich jest wielkie polskie kolędowanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Czas Świąt Bożego Narodzenia to także czas pięknej polskiej tradycji wspólnego kolędowania. To szczególne bycie razem, szczególny nastrój i towarzyszące mu wspomnienia oraz wzruszenia. Po bardzo udanym wydarzeniu zorganizowanym w zeszłym roku, Karolina Kuźma, przedstawicielka Home Care, ponownie zaprasza seniorów na spotkanie przy kolędzie. O koncercie mówi w studiu Radia Deon Chicago.

„To co zobaczyłam, to co przeżyłam jest piękne” wspomina zeszłoroczny koncert kolęd organizowany przez Home Care, agencję zatrudniającą opiekunów dla starszych osób, Karolina Kuźma. „Udowadnia to, że my Polacy potrafimy świętować, potrafimy celebrować naszą kulturę i razem spędzić niesamowity czas. Tak było w tamtym roku.”

W tym roku ponownie odbędzie się więc koncert wyjątkowych polskich kolęd, dedykowany osobom starszym, dzięki któremu wszyscy goście poczują świąteczny klimat i atmosferę oczekiwanie na przyjście na świat Dzieciątka Jezus.

Wielkie polskie kolędowanie z Home Care Powered by AUAF odbędzie się 5 grudnia, o godzinie 5.30PM w przepięknej sali bankietowej Ocher Tech Center w Schiller Park. Niestety bilety na to wydarzenie nie są już dostępne.

„Ten koncert jest dedykowany Polonii, jest dedykowany naszym kochanym seniorom.” podkreśla Karolina Kuźma, dodając, że 350 biletów zostało rozdanych właśnie wśród Polonii.

Nie zabraknie także niespodzianki dla publiczności, a będzie nią występ dzieci należących do polskiego zespołu góralskiego Mała Wanta. Wszyscy goście będą mogli także cieszyć się poczęstunkiem – będą to przystawki zasponsorowane przez salę bankietową Oher Tech Center, oraz pyszne wypieki od Olympia Bakery.

Gośćmi tego wydarzenia będą dwie osoby z Konsulatu Generalnego RP w Chicago, jak zapowiada Karolina Kuźma.

Wielkie polskie kolędowanie jest możliwe dzięki wsparciu Home Care Powered by AUAFagencji, do której mogą zgłaszać się osoby starsze, wymagające pomocy oraz ci, którzy chcą pracować jako ich opiekunowie. Za tę opiekę płaci stan Illinois.

Ponieważ firma zatrudnia polskojęzycznych opiekunów, to jej usługi są w pełni dostępne także dla polskich seniorów, przypomina nasz Gość. I naprawdę warto z nich skorzystać.

Przypominamy, że opiekunem osoby starszej, wymagającej pomocy może być osoba należąca do rodziny.

Opiekunowie muszą mieć ukończone 18 lat, mieszkać w Illinois oraz mieć uregulowaną sytuację imigracyjną: obywatelstwo USA, Zieloną Kartę lub pozwolenie na pracę. Takie osoby muszą także przejść 22-godzinne szkolenie. Ma ono postać filmów, które trzeba obejrzeć w ciągu 3 miesięcy.

Wymagania kwalifikujące do programu dla seniorów to: wiek min. 60 lat, uregulowany status imigracyjny – czyli posiadanie Zielonej Karty lub obywatelstwa Stanów Zjednoczonych, zameldowanie w stanie Illinois oraz stan konta wynoszący do 17,5 tysiąca dolarów.

Wszystkie informacje w języku polskim uzyskać od pracowników Home Care Powered by AUAF pod numerem 630-593-0806.

Karolina Kuźma serdecznie dziękuję opiekunom osób starszych za ich ważną pracę:

 

Źródło: informacja własna
Foto: Home Care
Czytaj dalej

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

Festiwal „Betlejem dla Świata”: 100 artystów i wiele kultur na jednej scenie 8 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

W Święta Bożego Narodzenia nie może zabraknąć w Chicago międzynarodowego festiwalu „Betlejem dla Świata”, przedstawiającego nie tylko polską tradycję. To wydarzenie pokazuje także kulturę, muzykę i zwyczaje innych narodowości – ludzi, którzy jak my oddają hołd Dzieciątku. Festiwal jak co roku zaskoczy swoich gości czymś nowym, zapewnia w studiu Radia Deon Kinga Modjeska, zapraszając na wspólne świętowanie całe rodziny.

„Wielki świąteczny festiwal Betlejem dla Świata to już tradycja” podkreśla Kinga Modjeska, aktorka, reżyserka, założycielka Teatru Scena Polonia i Studia Teatralnego Modjeska, oraz animatorka kultury. Pierwsza edycja tego wydarzenia miała miejsce w 2012 roku.

Każdego roku, mimo że scenariusz opowiada o tym samym, czyli przygotowaniu na narodziny Jezusa, dzieje się coś nowego. W pierwszym akcie spektaklu zawsze małe i duże aniołki sprzątają niebo, żeby pięknie i godnie przywitać Dzieciątko.

„Więc to Betlejem dla świata to nie tylko polska tradycja, bo w tym pierwszym akcie tych polskich elementów będzie bardzo dużo. Natomiast w drugim akcie wejdziemy już w taką wielowątkowość, wielonarodowość” tłumaczy Kinga Modjeska.

A na scenie festiwalu zawsze jest dużo muzyki, dużo tańca i mnóstwo barwnych strojów. Ponad 100 wykonawców przewija się przed widownią w różnych odsłonach.

„To jest przepiękne, chyba jedyne na świecie, takie spotkanie teatralne, gdzie do żłóbka dzieciątka Jezus zaglądają nie tylko pasterze, nie tylko nasi polscy krakowiacy, ale inne nacje”, zaznacza reżyserka spektaklu. Różne kultury są związane z symboliką trzech króli, którzy przybyli z różnych stron świata by pokłonić się Dzieciątku.

Wśród tegorocznych artystów wystąpi m.in. zespół Wici, który w tym roku będzie reprezentował Amerykę, oraz zespół ukraiński Vyshyvanka ze wspaniałym ludowym tańcem o nazwie hopak, uchyla rąbka tajemnicy nasz Gość. Pozostali wykonawcy pozostaną jednak niespodzianką dla publiczności.

„Oprócz tego międzynarodowego widowiska czekamy na Państwa z dodatkowymi atrakcjami, jakim jest festiwal świąteczny i loteria świąteczna” zapowiada Kinga Modjeska, zapewniając, że „popołudnie będzie obfitować w wiele różnych niespodzianek. ”

Festiwal BETLEJEM DLA ŚWIATA 2024.
W programie: świąteczny kiermasz, loteria z nagrodami, atrakcje dla dzieci, ale przede wszystkim wzruszające teatralno-muzyczne spotkanie, czyli Międzynarodowy Widowisko!

NIEDZIELA, 8 GRUDNIA
Irish American Heritage Center, 4626 N. Knox Ave, Chicago, IL
3:00 PM – Świąteczny Kiermasz
4:00 PM – Spektakl Betlejem dla Świata
Bilety: $30 (dzieci do 2 lat nie płacą)

Więcej informacji oraz bilety na stronie www.scenapolonia.net lub pod numerem telefonu 630 201 8821.

Serdecznie Zapraszamy – kupujcie bilety póki jeszcze są!

Reżyseria: Kinga Modjeska
Scenariusz: Anna Radzikowska & Kinga Modjeska
Współpraca: MediaSound Studio, Steve Olivieri, Małgorzata Adamczyk
Organizacja widowni: Małgorzata Zielinska – Pyś
Make up: Malgorzata Kwaśniewicz

Występują m.in:

  • Aniołowie – Kinga Modjeska, Edyta Luckos, Marcin Kowalik, Tomasz Maternowski
  • Zastępy Aniołków Małych i Dużych – Studio Theater Modjeska
  • Zespół Pieśni i Tańca Wici
  • Vyshyvanka Ensemble

Do przedstawienia wciąż poszukiwani są Matka Boska i Dzieciątko Jezus. Zgłoszenia można przesyłać na adres mailowy scenapolonia2012@gmail.com. Dzieciątko niekoniecznie musi być chłopcem.

 

Źródło: informacja własna
Foto: Studio Theater Modjeska
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu