Połącz się z nami

News USA

Czterystu gości na pożegnalnej kolacji prezydenta Obamy. Na co Biały Dom wyda zebrane miliony dolarów?

Opublikowano

dnia

 Ostatni już, a 13. z kolei “state of dinner” za prezydencji Baracka Obamy odbył się  w Waszyngtonie. Gośćmi byli Włosi z premierem tego kraju Matteo Renzim na czele.

Relacja Sławka Sobczaka

Wśród zaproszonych celebrytów z włoskim rodowodem prym wiedli: słynny szef kuchni Mario Batali, który zadziwił swoimi potrawami 400 uczestników uroczystej kolacji, polityk Nancy Pelosi, aktor John Turturro, były kierowca wyścigowy Mario Andretti czy projektant mody Giorgio Armani, choć Michelle  włożyła różaną suknię Versace. Gwiazdą wieczoru, która dodatkowo pięknie zaśpiewała była Gwen Stefani. Na liście gości prezydenckiej pary nie zabrakło chicagowian, obecni byli: Penny i Matthew Pritzkerowie, Chance the Rapper, Ertharin Cousin – dyrektor programu żywieniowego ONZ, inwestor John Rogers Jr., Cornell McClellan – trener osobisty Obamów, dziennikarz Chicago Tribune Clarence Page, podpora NBC Marion Brooks czy Michael Polsky, prezes Invenergy LLC.

Wielu gości złożyło hojne datki na Obama Foundation, m.in. John Doerr III miliarder z Kalifornii dorzucił na budowę biblioteki prezydenta 1 milion dolarów. Tim Collins, inwestor z Nowego Jorku dorzucił pół miliona. Historia uroczystych kolacji prezydeckich sięga 1874 r. kiedy Ulysses S.Grant ugościł króla Hawajów Davida Kalakauę. Czterokrotnie prezydenci amerykańscy podejmowali w głównej roli polskich przywódców: Franklin D. Roosevelt w 1944 r. Stanisława Mikołajczyka, George H.W. Bush w 1990 r. Tadeusza Mazowieckiego, a  rok później Lecha Wałęsę oraz młodszy Bush w 2002 r. Aleksandra Kwaśniewskiego.

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flikr.com/u.s.Embassy, Jakarta

News USA

Joe Biden ma agresywną postać raka prostaty z przerzutami do kości

Opublikowano

dnia

Autor:

Biuro byłego prezydenta Joe Bidena poinformowało w niedzielę, że u 82-letniego polityka zdiagnozowano zaawansowanego raka prostaty, który zdążył już rozprzestrzenić się do kości. Diagnoza została postawiona po badaniach przeprowadzonych w ubiegłym tygodniu w związku z objawami ze strony układu moczowego i wykryciem guzka prostaty.

O wykryciu guzka informowaliśmy 15 maja. „Choć mamy do czynienia z bardziej agresywną postacią choroby, nowotwór wykazuje wrażliwość na leczenie hormonalne, co daje nadzieję na skuteczną terapię” — przekazano w oficjalnym oświadczeniu biura Bidena. Obecnie były prezydent oraz jego rodzina konsultują możliwe opcje leczenia z zespołem lekarzy.

Zaawansowane stadium choroby

W przypadku raka prostaty stopień zaawansowania ocenia się m.in. za pomocą skali Gleasona, która mierzy, jak bardzo komórki nowotworowe różnią się od zdrowych. Joe Biden uzyskał wynik 9 na 10, co wskazuje na jedną z najbardziej złośliwych form nowotworu prostaty.

Przerzuty do kości, jakie wykryto u byłego prezydenta, znacząco komplikują leczenie. W zaawansowanym stadium choroby skuteczność terapii często zależy od tego, czy rak zareaguje na leki hormonalne — a w tym przypadku taką podatność stwierdzono.

Wcześniejsze problemy zdrowotne Bidena

Kwestie zdrowotne Joe Bidena były przedmiotem publicznych dyskusji jeszcze za jego prezydentury, szczególnie w kontekście jego wieku i formy fizycznej. Po nieudanym występie w debacie wyborczej w czerwcu 2024 roku, Biden ogłosił rezygnację z ubiegania się o drugą kadencję. Jego miejsce w wyścigu o prezydenturę zajęła wiceprezydent Kamala Harris, która ostatecznie przegrała z Donaldem Trumpem.

Doniesienia medialne, w tym z książki “Original Sin” autorstwa Jake’a Tappera i Alexa Thompsona, sugerują, że najbliższe otoczenie Joe Bidena miało ukrywać przed opinią publiczną skalę jego pogarszającego się stanu zdrowia w ostatnich miesiącach kadencji.

Książka „Original Sin: President Biden’s Decline, Its Cover-Up, and His Disastrous Choice to Run Again” ma zostać wydana 20 maja.

Biden już wcześniej zmagał się z problemami onkologicznymi. W 2023 roku usunięto mu zmianę skórną z klatki piersiowej — okazała się być rakiem podstawnokomórkowym, jedną z najczęstszych postaci raka skóry. Z kolei w 2021 roku przeszedł zabieg usunięcia łagodnego, choć potencjalnie przednowotworowego polipa z jelita grubego.

Walka z rakiem jako misja polityczna

Mimo osobistych zmagań z chorobą, Joe Biden uczynił walkę z nowotworami jednym z filarów swojej polityki zdrowotnej. W 2022 roku ogłosił projekt o nazwie „Cancer Moonshot”, którego celem jest zmniejszenie o połowę śmiertelności z powodu raka w ciągu najbliższych 25 lat.

Inicjatywa ta była również wyrazem osobistego zaangażowania Bidena, który stracił swojego syna, Beau Bidena, w wyniku raka mózgu w 2015 roku.

„To może być amerykański moment – moment, w którym pokażemy sobie i światu, że potrafimy robić naprawdę wielkie rzeczy” — mówił Biden podczas inauguracji programu.

Źródło: AP
Foto: YouTube, Joe Biden fb
Czytaj dalej

News USA

Demokraci w Senacie zablokowali nominację ambasadora USA przy Watykanie

Opublikowano

dnia

Autor:

Demokraci w Senacie USA zablokowali przyspieszone zatwierdzenie Briana Burcha, kandydata prezydenta Donalda Trumpa na ambasadora Stanów Zjednoczonych przy Stolicy Apostolskiej. Do opóźnienia doszło we wtorek, gdy Senator Brian Schatz z Hawajów — zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami — nałożył blokadę proceduralną na wszystkie nominacje do Departamentu Stanu.

Senator Schatz zapowiedział ten ruch już w lutym, protestując przeciwko próbom administracji Trumpa ograniczenia niezależności USAID (Agencji Stanów Zjednoczonych ds. Rozwoju Międzynarodowego).

W efekcie Senat nie będzie mógł zatwierdzić Burcha oraz kilkudziesięciu innych kandydatów w drodze jednomyślnej zgody — uproszczonej procedury często stosowanej przy nominacjach dyplomatycznych. Zamiast tego, każda kandydatura będzie musiała być rozpatrywana indywidualnie, co znacznie wydłuży cały proces.

Spór polityczny wokół nominacji

Brian Burch, katolik i znany działacz konserwatywny, został zatwierdzony przez Senacką Komisję Spraw Zagranicznych stosunkiem głosów 12:10 — wszyscy Republikanie byli za, wszyscy Demokraci przeciw.

Senator Eric Schmitt z Missouri skrytykował blokadę jako motywowaną politycznie:

„Nigdy nie sądziłem, że nadejdzie dzień, w którym Demokraci zablokują nominację ambasadora przy Stolicy Apostolskiej tylko po to, by przypodobać się skrajnej lewicy. To pokazuje, jak głęboko polityka zdominowała działania Senatu” — powiedział Schmitt w rozmowie z Catholic News Agency.

Senator Schmitt zaznaczył również, że ponad 50 kandydatów administracji Trumpa oczekuje obecnie na zatwierdzenie przez Senat.

Konsekwencje opóźnienia

Opóźnienie spowodowało, że USA nie miało oficjalnego przedstawiciela w Watykanie podczas ceremonii objęcia urzędu przez nowego papieża — wydarzenia o dużym znaczeniu dyplomatycznym i symbolicznym.

Republikanie twierdzą, że brak ambasadora w tak kluczowym momencie to cios dla relacji dwustronnych z Watykanem.

Źródło: cna
Foto: CRC Advisors
Czytaj dalej

News USA

Eksplozja w klinice leczenia niepłodności w Palm Springs to umyślny akt terroryzmu

Opublikowano

dnia

Autor:

W sobotę o godzinie 11:00 rano potężna eksplozja wstrząsnęła kliniką leczenia niepłodności w ekskluzywnym Palm Springs w Kalifornii. W wyniku wybuchu jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne. Według FBI, które prowadzi śledztwo w sprawie zdarzenia, był to umyślny akt terroryzmu, a ofiarą śmiertelną jest zamachowiec.

Szef biura FBI w Los Angeles, Akil Davis, potwierdził, że eksplozja była celowym działaniem, lecz odmówił ujawnienia, co doprowadziło śledczych do takiego wniosku. Zaznaczył, że władze nie poszukują obecnie żadnych podejrzanych, ale badają również możliwość, że eksplozja została transmitowana na żywo, choć szczegóły nie zostały jeszcze potwierdzone.

Ładunek wybuchowy był prawdopodobnie umieszczony w samochodzie. Na miejsce skierowano licznych specjalistów, w tym technicznych ekspertów ds. materiałów wybuchowych, a także zespoły FBI, ATF (Biura ds. Alkoholu, Tytoniu, Broni Palnej i Materiałów Wybuchowych) oraz lokalne służby.

Władze uważają, że zmarły znaleziony na miejscu wybuchu to 25-letni Guy Edward Bartkus z Twentynine Palms. Uważają, że mężczyzna celowo popełnił samobójstwo w wyniku wybuchu.

Klinika zniszczona, laboratorium oszczędzone

Wybuch poważnie uszkodził budynek, w którym mieści się klinika American Reproductive Centers. Jej właściciel, dr Maher Abdallah, poinformował, że żaden z pracowników nie ucierpiał, a najważniejsze części placówki – laboratorium in vitro oraz przechowywane zarodki – pozostały nienaruszone.

Całe szczęście, w dniu ataku klinika nie przyjmowała pacjentów.

Z relacji świadków i nagrań wideo wynika, że wybuch był bardzo silny. Dach budynku został zawalony, a gruz i fragmenty konstrukcji rozrzucone były na cztery pasy ruchu po drugiej stronie ulicy. Na tyłach budynku widoczny był spalony samochód, który był źródłem eksplozji.

Guy Edward Bartkus

Palm Springs w szoku

Eksplozja miała miejsce w okolicy North Indian Canyon Drive i East Tachevah Drive, znanej z kurortów, restauracji i butików. Władze miasta wezwały mieszkańców do unikania tego rejonu.

Szef policji Palm Springs, Andy Mills, potwierdził, że eksplozja była „celowym aktem przemocy”, a kilka budynków w okolicy zostało uszkodzonych.

Głos w sprawie zabrała również była Prokurator Generalna Pam Bondi, która wydała oświadczenie: „Powiem jasno: administracja Trumpa rozumie, że kobiety i matki są sercem Ameryki. Przemoc wobec kliniki leczenia niepłodności jest niewybaczalna”.

Źródło: AP, abc7
Foto: You Tube

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

październik 2016
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu