Połącz się z nami

News USA

Miliardy dolarów na cele charytatywne. Mark Zuckerberg inwestuje w naukę i lepszą przyszłość świata

Opublikowano

dnia

Mark Zuckerberg i jego żona Priscilla Chan przekazali kolejne $3 mld na cele charytatywne. Na wczorajszej konferencji w San Francisco prezesi The Chan Zuckerberg Initiative ogłosili przekazanie części swojej fortuny na budowę “światowej klasy zespołu inżynierów” niezbędnego do walki z chorobami jakie nękają choćby ich 10-miesięczną córkę Max.

Relacja Sławka Sobczaka

” Inwestując w naukę dziś,  mamy nadzieję na budowę przyszłości, w której nasze dzieci będą miały długie i wspaniałe życie “- powiedziała dziennikarzom Priscilla Chan. Jej partner przedstawił neurolog Cori Bargmann jako nowego prezydenta fundacji ds. nauki. Częścią inicjatywy będzie Biohub – centrum badawcze jakie powstanie w San Francisco we współpracy z prestiżowymi uczelniami: University of California, Stanford i Berkeley.

Wspomniane $3 mld pochodzić będą ze sprzedaży akcji Facebooka należących do Zuckerberga, a wycenianych aktualnie na $45 mld. Para w grudniu ub. roku postanowiła przekazać na filantropijne cele 99 proc. swojego majątku. Przed ogłoszeniem kolejnego kroku charytatywnego planu pomocy para zainicjowała działanie dwóch start-upów mających pomagać dzieciom w Afryce i Indiach w nauce ścisłych przedmiotów za pomocą aplikacji mobilnej.

Sławomir Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Flikr.com/Alessio Jacona

News USA

Trump interweniuje w sprawie ciśnienia w prysznicach i uderza w kancelarię prawną

Opublikowano

dnia

Autor:

Prezydent Donald Trump ponownie zaskoczył opinię publiczną, podpisując w środę dwa rozporządzenia wykonawcze. Jedno z nich dotyczy… ciśnienia wody w prysznicach. Drugie uderza w kancelarię prawną reprezentującą firmę Dominion Voting Systems, która pozwała Fox News po wyborach prezydenckich w 2020 roku.

Trump: „Chcę normalnego prysznica”

W Gabinecie Owalnym prezydent podpisał rozporządzenie cofające federalne regulacje ograniczające przepływ wody w prysznicach, argumentując, że obowiązujące normy ograniczają swobodę obywateli i… skuteczność kąpieli.

„Lubię wziąć przyjemny prysznic, żeby zadbać o moje piękne włosy” – powiedział Trump. – „Trzeba stać pod prysznicem 15 minut, aż woda zacznie lecieć. Kap, kap, kap. To śmieszne.”

Nowe przepisy nakazują Sekretarzowi Energii, Chrisowi Wrightowi, opublikowanie ogłoszenia o uchyleniu definicji „głowicy prysznicowej” w ramach programu oszczędzania energii. Zmiana wejdzie w życie 30 dni po publikacji w Federal Register.

Obecna definicja, wprowadzona w 2013 roku przez Departament Energii, ograniczała przepływ do 2,5 galona wody na minutę, zgodnie z ustawą o polityce energetycznej z 1992 roku. Miała ona na celu zmniejszenie zużycia wody, ale – według Donalda Trumpa – odbywało się to kosztem komfortu.

Decyzję prezydenta skomentował również Elon Musk, pisząc na platformie X: „Uczyńmy prysznice znów wspaniałymi!”

Uderzenie w prawników Dominion

Drugie rozporządzenie wykonawcze Prezydenta Trumpa wymierzone jest w kancelarię Susman Godfrey, która reprezentowała firmę Dominion Voting Systems w głośnym procesie przeciwko Fox News. Proces zakończył się ugodą – stacja zgodziła się zapłacić prawie 800 milionów dolarów, by uniknąć rozprawy.

Zgodnie z dekretem, kancelaria nie będzie mogła korzystać z zasobów i budynków rządowych. Sekretarz personelu Białego Domu, Will Scharf, oświadczył, że to część szerszej strategii mającej na celu „pociągnięcie do odpowiedzialności firm, które ingerują w życie publiczne z pobudek politycznych”.

Trump chwali Gretchen Whitmer – niespodziewany zwrot

Podczas środowej uroczystości w Gabinecie Owalnym nie zabrakło także zaskakujących słów uznania pod adresem demokratycznej Gubernator Michigan, Gretchen Whitmer.

„To bardzo dobra osoba, wykonała świetną robotę” – powiedział Donald Trump, co stanowiło wyraźną zmianę tonu względem jego wcześniejszych wypowiedzi. W trakcie swojej pierwszej kadencji Trump wielokrotnie atakował Whitmer, która należała do grona jego najgłośniejszych krytyków.

Whitmer, z kolei, przed spotkaniem wyraziła gotowość do dialogu i częściowo poparła ideę taryf celnych – choć skrytykowała sposób, w jaki prezydent je wprowadzał.

Źródło: baynews9
Foto: YouTube, istock/brizmaker/
Czytaj dalej

News USA

“Dziecko listonosza”? Test DNA ujawnił dramatyczną pomyłkę sprzed 64 lat

Opublikowano

dnia

Autor:

Kevin McMahon przez całe życie słyszał od rodzeństwa żartobliwe komentarze, że jest „dzieckiem listonosza” – niepodobnym do nikogo z rodziny. Choć sam czuł, że coś jest nie tak, nie przypuszczał, że dowcipy skrywają tragiczne ziarno prawdy. Dopiero test DNA ujawnił szokującą rzeczywistość: w ogóle nie był spokrewniony z rodziną, w której dorastał. Badanie genetyczne było początkiem odkrycia, które wywróciło jego życie do góry nogami.

Zamiana dzieci w szpitalu

Siostra Kevina, Carol Vignola, jako pierwsza przyjrzała się wynikom testu. Zaintrygowana, zaczęła śledztwo – dotarła do dokumentów ze szpitala Jamaica w Nowym Jorku, gdzie Kevin przyszedł na świat. Wśród akt odnalazła zaskakującą informację: tego samego dnia w tym samym szpitalu urodził się drugi chłopiec o tym samym nazwisku – Ross McMahon.

Testy potwierdziły, że Ross jest biologicznym krewnym Carol. Okazało się, że noworodki zostały zamienione tuż po porodzie, zanim matki zdążyły nawet podpisać akty urodzenia.

“Dwie białe kobiety o tym samym nazwisku rodzą chłopców tego samego dnia. Zamiana nastąpiła jeszcze przed podpisaniem dokumentów” – wyjaśnił prawnik Kevina, Jeremy Schiowitz. “Nie ma wątpliwości, że szpital Jamaica popełnił poważny błąd. Dowody DNA są jednoznaczne. Pytanie brzmi: jak mogło do tego dojść?”

Trauma dzieciństwa z nowej perspektywy

Kevin McMahon miał trudne dzieciństwo. Jego matka walczyła z alkoholizmem i nie była w stanie zapewnić stabilnego domu. O ile jego rodzeństwem opiekowała się babcia ze strony ojca, Kevin został oddany pod opiekę przyjaciół rodziny. Często czuł się odrzucony i gorzej traktowany.

“Babcia mnie nie lubiła. Czułem, że jestem inny. Teraz wiem dlaczego” – mówi dziś 64-letni mężczyzna z Selden na Long Island.

Utracone życie, które mogło wyglądać inaczej

Choć Kevin bardzo kocha swoją rodzinę, nie może przestać myśleć o tym, co stracił. Jego biologiczni rodzice już nie żyją – zmarli, zanim dowiedział się o prawdzie. “Nie miałem okazji ich poznać, nie mogłem dzielić się z nimi moim życiem. Czuję, że wszystko potoczyłoby się inaczej, gdybym dorastał z nimi” – wspomina ze wzruszeniem.

Kevin McMahon jako niemowlę z rodzeństwem, z którym się wychowywał

Pozew i nowa rodzina

McMahon pozwał szpital Jamaica za fatalną pomyłkę sprzed dekad, a w międzyczasie nawiązał kontakt z Ross’em – mężczyzną, z którym został zamieniony po porodzie – oraz z Keithem, swoim biologicznym bratem, którego wcześniej nie znał. Carol również poznała nowo odkrytego brata.

Dwie rodziny połączone tragiczną pomyłką uczą się teraz funkcjonować z nową rzeczywistością.

Szpital jest w pełni odpowiedzialny. Jeden błąd całkowicie zmienił moje życie” – mówi McMahon.

Odbudowa tego, co utracone

Chociaż nie da się cofnąć czasu, Kevin i jego nowa rodzina próbują zrozumieć i odbudować więzi, które nigdy nie powinny były zostać zerwane. To historia pełna żalu, ale też nadziei – że mimo upływu lat można odnaleźć siebie i stworzyć coś nowego.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Kevin McMahon
Czytaj dalej

News Chicago

Brian Burch odpowiadał w Senacie USA jako kandydat na ambasadora przy Stolicy Apostolskiej

Opublikowano

dnia

Autor:

We wtorek rano w Senacie Stanów Zjednoczonych odbyło się przesłuchanie Briana Burcha, prezesa organizacji CatholicVote, nominowanego przez Prezydenta Donalda Trumpa na stanowisko ambasadora USA przy Stolicy Apostolskiej. Burch, mieszkaniec Lombard IL, odpowiadał na pytania dotyczące cięć w pomocy zagranicznej, polityki wobec Watykanu oraz relacji Stolicy Apostolskiej z Chinami.

„To dla mnie wielki zaszczyt i głęboka pokora, że Prezydent Trump powierzył mi tę nominację” — powiedział Brian Burch członkom senackiej Komisji Spraw Zagranicznych. „Relacje z Watykanem mają wyjątkowy charakter — opierają się nie tyle na klasycznej dyplomacji, co na wspólnych wartościach: wolności religijnej, godności człowieka, pokoju i sprawiedliwości”.

Pytania o pomoc zagraniczną i politykę Chin

Przesłuchanie Burcha zbiegło się z przesłuchaniami innych kandydatów Trumpa na ambasadorów — na stanowiska w Chorwacji i Chile. Wśród senatorów obecnych na sali byli m.in. James Risch (Republikanin z Idaho), Jeanne Shaheen (Demokratka z New Hampshire), Pete Ricketts (Republikanin z Nebraski) i Rick Scott (Republikanin z Florydy).

Senator Shaheen naciskała na wyjaśnienie stanowiska Burcha w sprawie cięć w pomocy zagranicznej, które dotknęły m.in. organizacje non-profit współpracujące z Watykanem. Brian Burch stwierdził, że decyzje administracji Trumpa miały na celu skupienie wydatków w miejscach strategicznie istotnych dla bezpieczeństwa i dobrobytu Stanów Zjednoczonych.

„Nie możemy finansować każdego programu na świecie” — powiedział Burch. Przyznał jednak, że nie zna dokładnych kwot przeznaczanych na pomoc zagraniczną. W odpowiedzi na pytanie o nieefektywne programy przytoczył artykuł o kontrowersyjnych badaniach naukowych, co Senator Shaheen natychmiast zakwestionowała.

Burch zauważył, że wiele organizacji humanitarnych już otrzymało ponowną autoryzację dotacji, choć niektóre nadal czekają na decyzje.

Krytyka umowy Watykan-Chiny

Senator Ricketts poruszył temat umowy między Watykanem a Chinami, umożliwiającej rządowi chińskiemu wpływ na mianowanie biskupów. Wyraził obawę, że porozumienie to wzmacnia represje wobec religijnych mniejszości w kraju.

„Stolica Apostolska powinna nieustannie wywierać presję na chiński rząd za łamanie praw człowieka i prześladowania religijne” — odpowiedział Burch. Zapewnił, że jako ambasador USA będzie stanowczo sprzeciwiał się idei, by jakikolwiek rząd miał wpływ na wybór liderów religijnych.

Rola Watykanu w kwestii zakładników

Senator Rick Scott zapytał, jak Watykan mógłby przyczynić się do rozwiązania sytuacji amerykańskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w Strefie Gazy.

„Uważam, że Stolica Apostolska może odegrać istotną rolę, oferując moralny autorytet i naciskając na zakończenie konfliktu oraz pomoc w osiągnięciu trwałego pokoju” — odpowiedział Brian Burch.

Brian Burch

Kim jest Brian Burch?

Brian Burch to zaangażowany katolik, ojciec dziewięciorga dzieci, od lat aktywnie działający na rzecz promowania wartości chrześcijańskich w życiu publicznym. Jako prezes Catholic Vote wielokrotnie wypowiadał się w kwestiach dotyczących wolności religijnej i obrony życia.

O jego nominacji informowaliśmy 22 grudnia.

Źródło: cna
Foto: YouTube, Catholic Vote
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

wrzesień 2016
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu