Połącz się z nami

Ciekawostki

Współcześni Kolumbowie – książka o mężczyznach odkrywających ojcostwo. Poleca Dariusz Cupiała

Opublikowano

dnia

„Kolumbowie naszego pokolenia” Dariusza Cupiała to książka o mężczyznach, poszukujących i odkrywających swoje ojcostwo. Publikacja, która ukazała się nakładem Fundacji Cyryla i Metodego, podsumowuje ponad dziesięcioletnią działalność inicjatywy „Tato.Net”. Książka jest zapisem osobistych zmagań kilkunastu mężczyzn, którzy poszukiwali dróg do dojrzałego i odpowiedzialnego ojcostwa. Do tego grona zalicza się także autor, który opisuje, jak zaczęła się ich przygoda.

Na początku było zdanie, wypowiedziane przez Białorusina, który przyjechał na konferencję do Polski. Zapytany, czego chce dowiedzieć się na Zachodzie, czyli w Polsce, odpowiedział: chcę zobaczyć, jak wygląda normalna rodzina. Zadnie to nie dawało Cupiałowi spokoju, zaczął poszukiwania, chciał dowiedzieć się, kto w kraju wspiera mężczyzn. Okazało się, że w Polsce działa sto tysięcy stowarzyszeń i organizacji pomocowych dla kobiet… i tylko dwie dla mężczyzn. Mężczyzna, szukający pomocy w byciu lepszym ojcem, jest po prostu zdany na siebie. „Tak przyszło na świat nieplanowane dziecko – Inicjatywa Tato.Net” – pisze Cupiał. Miała budować mosty między sercem ojca i sercem dziecka. Wspólnie z Wojciechem Czeronkiem na jesieni 2003 r. opracowali pierwszy plan działania inicjatywy nazwanej „Wspieramy rodziny, wspierając ojców”.

Różne pokolenia mężczyzn

Książka nawiązuje do tytułu książki Romana Bratnego „Kolumbowie. Rocznik 20”, opisujący losy wojennego pokolenie mężczyzn. Ich wnukowie nie są postawieni przed tak dramatyczną próbą, ale stoją przed innym zadaniem – odkrycia swojego ojcostwa, sposobu bycia dojrzałymi, odpowiedzialnymi ojcami. Kilkunastu mężczyzn opisuje, jak tego dokonali. Uderza fakt, jak duża liczba z nich wychowywała się bez ojców, którzy ich zostawili lub byli dziećmi alkoholików – nie mieli wzorca osobowego, a w ich wyobrażeniu męskość miała być tylko „niekobiecością”, nie zawierała w sobie pozytywnych treści. Dlatego musieli rozpocząć sami swoje poszukiwania, dlatego tak doceniają inicjatywę Tato.Net, proponującą warsztaty, wspólne wyjazdy ojców z synami, sympozja – w ciągu ponad dziesięciu lat dorobek jej członków jest bogaty i różnorodny.

Książka zawiera opis czterech kroków, jakie mężczyzna musi wykonać, aby swoje ojcostwo odkryć. Są to właściwy stosunek do siebie, czyli odkrycie swoich mocnych cech i akceptacja ograniczeń; uporządkowanie relacji z własnym ojcem, który często ma charakter terapii i kończy się wybaczeniem; odnalezienie właściwego stosunku do dzieci i wypośrodkowanie między zbyt wygórowanymi wymaganiami a nadmiernym poluzowaniem; umiejętność pogodzenia pracy zawodowej i czasu, poświęconego rodzinie, czyli umiejętnego wykonania swoistego „szpagatu”.

REKLAMA REKLAMA

Wspomnienia

Mocnym atutem książki są zapisy losów konkretnych osób, szczery zapis emocji – żalu i bezradności, nadziei, że może być inaczej. Dzięki podjętej drodze skazani na nieobecność i niepewność ojcowie powracają, ucząc się wszystkiego od nowa. „Teraz sam bardzo staram się dać dzieciom wszystko, czego mi brakowało. Chcę, by miały we mnie oparcie i wiedziały, że zawsze będą mogły na mnie liczyć” – pisze jeden z Kolumbów.

Źródło: KAI
Foto: Flickr.com/   Jeff Turner

News USA

Dzieci piszą listy do Św. Mikołaja. Ty możesz spełnić ich marzenia

Opublikowano

dnia

Autor:

Już od 110 lat amerykańska poczta prowadzi akcję „Operation Santa”. Wg tej tradycji udostępnia listy adresowane do Św. Mikołaja zainteresowanym mieszkańcom, którzy mają okazję zostać elfami i obdarować dzieci. W tym roku „Operation Santa” odbywa się wirtualnie.

Program „Operation Santa” udostępnia listy do Św. Mikołaja wolontariuszom, którzy gotowi są spełnić zawarte w nich życzenia.

Ponieważ w tym roku po raz pierwszy program odbywa się w całości online, zainteresowane elfy mogą wejść na stronę internetową USPSOperationSanta.com i wybrać list.

Gdy paczka z prezentami jest już gotowa, należy udać się na pocztę i wysłać ją, używając otrzymanego wcześniej wraz z listem kodu QR.

REKLAMA REKLAMA

Listy do Św. Mikołaja będę przyjmowane w tym roku do 12 grudnia.

Muszą być one zaadresowane na 123 Elf Road, North Pole 88888, mieć znaczek i adres nadawcy.

Elfy mają czas na odbiór listów online do 19 grudnia.

Amerykańska poczta USPS oficjalnie zaangażowała się w tą akcję w 1912 roku, kiedy główny poczmistrz Frank Hitchcock zezwolił pracownikom poczty oraz zwykłym obywatelom – klientom urzędów pocztowych na odpowiadanie na stale rosnącą w sezonie świątecznym liczbę listów kierowanych do Św. Mikołaja.

W latach 40. ubiegłego wieku liczba ta wzrosła do tego stopnia, że amerykańska poczta zwróciła się do organizacji charytatywnych, grup społecznych oraz przedsiębiorstw o pomoc w odpowiadaniu na korespondencję od dzieci.

Tak zrodził się program „Operation Santa”, który w tym roku obchodzi już swoją 110. rocznicę.

 

Źródło: usps operation santa
Foto: YouTube, istock/opolja

 

Czytaj dalej

News USA

Elektroniczne zawieszki bagażowe wprowadzają Alaska Airlines. Nie będzie konieczne nadanie walizki

Opublikowano

dnia

Autor:

Alaska Airlines poinformowała w zeszłym tygodniu, że jako pierwsza amerykańska linia lotnicza uruchomiła program elektronicznych znaczników bagażowych, umożliwiający podróżnym oznakowanie własnego bagażu za pomocą aplikacji mobilnej linii lotniczej, jeszcze zanim dotrą na lotnisko.

Linia lotnicza poinformowała, że jej 2500 członków Alaska Mileage Plan zacznie otrzymywać elektroniczne znaczniki.

Ci elitarni członkowie, którzy zostali włączeni do pierwszej tury programu, podróżowali w ciągu ostatniego roku i odprawili co najmniej jeden bagaż oraz byli jednymi z pierwszych, którzy zarejestrowali się, aby używać tagów.

Urządzenia o wymiarach trzy na pięć cali są aktualizowane informacjami o locie gościa za pośrednictwem aplikacji mobilnej Alaska Airlines podczas procesu odprawy.

REKLAMA REKLAMA

Etykiety zasadniczo pozwalają klientom na udanie się bezpośrednio do strefy zrzutu bagażu po przylocie, skracając czas spędzany w holach lotniskowych o 40%.

Urządzenia nie wymagają ładowania ani baterii, a pracownicy przetestowali ich wytrzymałość, przejeżdżając po nich ciężarówką.

Aktywacja odbywa się poprzez przyłożenie telefonu używanego do odprawy do przywieszki bagażowej, która posiada antenę, która odczytuje informacje przesyłane z telefonu. Na ekranie zawieszki zostają wyświetlone informacje o locie gościa.

Elektroniczna zawieszka bagażowa będzie dostępna do zakupu dla wszystkich gości Alaska Airlines od 2023 roku.

Będzie działać na wszystkich sprzedawanych lotach Alaska Airlines obsługiwanych przez Alaska Airlines, Horizon Air i SkyWest Airlines.

Oprogramowanie do urządzenia dostarcza holenderska firma BAGTAG.

Elektroniczne znaczniki znalazły się na liście Best of What’s New 2022 magazynu Popular Science.

„Przetestowaliśmy nasze elektroniczne zawieszki bagażowe podczas niezliczonych lotów w całym kraju, w tym na trasach międzynarodowych, na których latają Alaska Airlines, i urządzenia działały dokładnie tak, jak powinny” — powiedział Charu Jain, starszy wiceprezes ds. merchandisingu i innowacji linii.

„Zbierzemy opinie od naszej pierwszej fali użytkowników, zanim urządzenia będą dostępne do zakupu dla wszystkich naszych gości na początku przyszłego roku”.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: Alaska Airlines, istock/Digitalmediapro
Czytaj dalej

News Chicago

Słynny bożonarodzeniowy dom Tinley Park już błyszczy się ponad 200 tys lampek i 400 figurek. Musisz go zobaczyć!

Opublikowano

dnia

Autor:

Słynny w okresie świątecznym dom w Tinley Park powrócił na kolejny sezon, większy i jaśniejszy niż kiedykolwiek. Tysiące widzów przybywa każdego roku, aby go zobaczyć.

Zaraz po Halloween 80-osobowa ekipa zaczęła projektować ekspozycję. Świąteczna wystawa obejmuje trzy domy przy Avon Lane.

Świecące arcydzieło powstało po raz pierwszy w 1996 roku i od tego czasu rośnie w siłę.

„Moją ulubioną częścią są domowe rzeczy, wiesz, mamy te wszystkie małe, domowej roboty wioski i domy, które zbudowaliśmy. Mamy nasz diabelski młyn, mamy naszą karuzelę, wszystko, co się rusza, jest tym, co dzieci i ludzie naprawdę lubią” – powiedział Dominic Kowalczyk, właściciel.

REKLAMA REKLAMA

Co roku Kowalczyk przekazuje hojną darowiznę na rzecz lokalnej organizacji charytatywnej. W zeszłym roku był w stanie przekazać 35 000 $ i ma nadzieję, że w tym roku uda mu się to powtórzyć.

„Zbieramy pieniądze na ‘Together We Cope’” – wyjaśnia Kowalczyk.

Oczekuje się, że przez cały miesiąc obszar będzie pełen widzów, którzy będą robić zdjęcia i cieszyć się tym miejscem.

Dekoracje znajdują się pod adresem 17321 Avon Lane, Tinley Park, można je podziwiać od 5:00PM do 10:00PM do 31 grudnia.

 

Źródło: fox32
Foto: YouTube, fb
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

REKLAMA REKLAMA

Kalendarz 2021

październik 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Popularne w tym miesiącu