Połącz się z nami

Ciekawostki

Przed startem piorun uderzył w samolot. To Boeing 737 w barwach linii lotniczych Delta. ZOBACZ FILM

Opublikowano

dnia

Do spektakularnego zjawiska doszło na płycie lotniska w Atlancie. Błyskawica trzasnęła w samolot Delty. We wtorek 18 sierpnia pilot wraz z załogą i pasażerami czekał na pozwolenie na start. Nad miastem szalała burza. Tego samego dnia, ale przed miesiącem inny piorun walnął w samolot lecący z Los Angeles do Waszyngotnu.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne na jednym z największych lotnisk w Stanach Zjednoczonych zrobiła się długa kolejka do startu. Jeden z pasażerów nagrywał przechodzącą burzę nad lotniskiem i przez przypadek telefonem komórkowym zarejestrował uderzenie błyskawicy w oczekujący na start samolot Delty. Samolot nie został uszkodzony. Nikomu nic się nie stało.

Na serwerze youtube film z tego zdarzenia Jacka Perkinsa zobaczyło już ponad 330 tysięcy osób. Do autora o zgodę na emisję w ogólnokrajowych stacjach telewizyjnych zwróciło się kilku producentów w tym chińska telewizja. Popularność nagrania wciąż rośnie.

Zobacz FILM Jacka Perkinsa
[youtube id=”HZVX921Z0wc” width=”620″ height=”360″]

To już kolejny taki przypadek w tym sezonie. Dokładnie przed miesiącem 18 lipca piorun uderzył w samolot lini lotniczych „Alaska”, lecący z Los Angeles do stolicy Waszyngtonu. Na pokładzie było 159 osób. Pilot maszyny podjął wówczas decyzje o zawróceniu na lotnisko w Los Angeles. Lądowanie odbyło się w trybie awaryjnym. Nad stanem Kalifornia przechodził wówczas huragan „Dolores”.

Awaryjne lądowanie

Alaska Airlines numer lotu 6 opuścił główny port lotniczy w los Angeles (LAX) o godzinie 12:40 czasu miejscowego w sobotę 18 lipca. Samolot obrał kurs na lotnisko imienia prezydenta Reagana w stolicy Stanów zjednoczonych w Waszyngtonie. „Pół godziny po starcie pilot maszyny poinformował wierzę kontroli lotów, że został trafiony przez piorun.” – poinformowała rzecznik linii Lotniczych Alaska Bobbie Egan.

Na pokładzie samolotu Boeing 737 było 159 pasażerów, siedmiu członków załogi. Samolot miał paliwa na przynajmniej siedem godzin lotu. Samolot wylądował awaryjnie w Los Angeles o godzinie 13.35. „Pomimo, że wszystkie systemy działały poprawnie pilot podjął decyzje o powrocie na lotnisko w Kalifornii.” – dodała.

„Technicy musieli przeprowadzić kontrolę i szybką konserwację i oczywiście musieli zdecydować czy samolot jest sprawny w 100% i może odbyć kurs do Waszyngtonu.” – powiedziała Bobbie Egan. „Kapitan zawsze ma prawo zdecydowania, czy chce lecieć dalej czy jednak chce zawrócić. Nawet jeśli samolot nie został uszkodzony, to była to jego bardzo odpowiedzialna decyzja.” – powiedziała.

Czy pownniśmy się bać?

Czy w tym sezonie burzowym powinniśmy się obawiać latania samolotami? Czy wyładowania atmosferyczne są dla samolotów groźne? Eksperci ds. lotnictwa przypominają, że każdy samolot podobnie zresztą jak samochód jest tak zwaną klatką Faradaya. To nic innego jak metalowy ekran, który ma chronić człowieka przed polem elektrostatycznym, które powstaje w momencie wyładowania i uderzenia pioruna. Taka klatka jest miejscem najbezpieczniejszym podczas każdej burzy. Pomysłodawcą i zarazem konstruktorem tego wynalazku jest angielski fizyk Michael Faraday. W 1836 roku pokazał, że jego wynalazek może być skutecznym zabezpieczeniem przed błyskawicami.

Piorun strącił samolot do oceanu

W życiu była jednak różnie. W 2009 roku piorun trafił w samolot Air France, który leciał do Paryża z Ameryki Południowej. Uderzenie spowodowało zwarcie instalacji elektrycznej. Samolot spadł do Oceanu Atlantyckiego. Zginęło 228 osób.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: ABC7, LA Times
foto: youtube/vidgeo, Jack Perkins

News USA

Zaginioną mieszkankę Georgii odnaleziono żywą po 3 tygodniach w górach Sierra Nevada

Opublikowano

dnia

Autor:

27-letnia Tiffany Slaton z Jeffersonville w stanie Georgia została odnaleziona żywa po trzech tygodniach od zaginięcia podczas samotnej wędrówki po górach Sierra Nevada w Kalifornii. Kobieta przetrwała trudne warunki pogodowe, schroniwszy się w opustoszałej chacie, do której dostęp był zablokowany przez grubą warstwę śniegu.

Zaginięcie i rozpoczęcie poszukiwań

Rodzina Slaton zgłosiła zaginięcie Tiffany 29 kwietnia, kiedy kontakt z kobietą urwał się na dziewięć dni. Śledczy ustalili, że po raz ostatni widziano ją 20 kwietnia w pobliżu jeziora Huntington, około 62 mil na wschód od Fresno. Cztery dni później pojawiła się w sklepie Cressman’s General Store, położonym około 18 mil od jeziora, po czym ślad po niej zaginął.

Służby prowadziły zakrojone na szeroką skalę poszukiwania – przeszukano ponad 600 mil kwadratowych, jednak zaspy śnieżne uniemożliwiły dotarcie do wielu rejonów, w tym rejonu Kaiser Pass. Pomimo użycia śmigłowców, nie udało się zlokalizować żadnych śladów zaginionej.

Odnalezienie przez przypadek

Przełom nastąpił w środę, gdy odśnieżono drogę prowadzącą przez Kaiser Pass. Christopher Gutierrez, właściciel Vermilion Valley Resort, udał się na teren swojej posesji, by przygotować się do sezonu letniego. W jednej z wynajmowanych chatek zauważył otwarte drzwi i ślady obecności człowieka.

“Widziałem buty, otwarte drzwi i pomyślałem, że to pewnie wędrowiec, który schronił się przed burzą śnieżną” – relacjonował Gutierrez. “Gdy zbliżaliśmy się do domku, nagle pojawiła się Tiffany. Wyskoczyła jak jeleń w świetle reflektorów. Nie powiedziała ani słowa, po prostu podbiegła i rzuciła się na mnie z uściskiem.”

Christopher Gutierrez natychmiast przetransportował Slaton do Kaiser Pass, gdzie czekali już ratownicy i służby medyczne. Kobieta była odwodniona, ale ogólnie w dobrym stanie. Została przewieziona do szpitala na obserwację.

Reakcja rodziny i służb

Rodzice Tiffany, którzy planowali przyjazd w rejon poszukiwań, dowiedzieli się o odnalezieniu córki podczas zakupów.

“Trudno było powstrzymać łzy i ekscytację” – powiedział ojciec Slaton. “Wiedziałam, że ją odnaleźli. Bobby płakał, a ja po prostu musiałam kogoś przytulić” – dodała jej matka.

Biuro Szeryfa Powiatu Fresno przyznało, że choć w przeszłości zdarzało się, że ludzie przetrwali kilka dni w trudnym, górskim terenie, przeżycie trzech tygodni bez kontaktu ze światem to sytuacja bez precedensu.

„Cud” i lekcja przetrwania

Christopher Gutierrez powiedział, że celowo pozostawia niektóre chaty otwarte właśnie z myślą o przypadkach takich jak ten – jako potencjalne schronienie dla zagubionych wędrowców. Odnalezienie Tiffany Slaton nazwał „cudem” i podkreślił, że kobieta wybrała mało uczęszczany szlak, co mogło utrudnić jej odnalezienie, ale też zapewniło spokój i bezpieczeństwo w czasie kryzysu.

Źródło: cbs
Foto: Biuro Szeryfa Powiatu Fresno
Czytaj dalej

Kościół

Katolicką matkę dziesięciorga dzieci uhonorowano tytułem „Regina Matrum” 2025

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeanne Vath Ory, matka dziesięciorga dzieci i babcia 30 wnucząt, została uhonorowana przez arcybiskupa Nowego Orleanu Gregory’ego Aymonda prestiżowym tytułem „Regina Matrum”, czyli „Królowej Matek” 2025 roku. Uroczystość odbyła się 12 maja podczas specjalnej mszy czuwania w jej rodzinnej parafii — St. Joan of Arc w LaPlace.

Tytuł Regina Matrum to wyjątkowa tradycja Archidiecezji Nowego Orleanu, zapoczątkowana w 1947 roku. Nagroda przyznawana jest co roku jednej katolickiej matce, która w swoim życiu uosabia ideały macierzyństwa, wiary i służby rodzinie oraz wspólnocie.

„To kobiety, które niekoniecznie są na pierwszym planie, ale cicho, wytrwale i z oddaniem służą swojej rodzinie, parafii i Bogu” — powiedziała Kim Roberts, przewodnicząca kapituły nagrody i była liderka Council of Catholic School Co-operative Clubs.

Głęboko zakorzeniona tradycja

Nagroda Regina Matrum ma dla Jeanne Ory również osobiste znaczenie. Jest ona wnuczką Florence Dunn Vath, szóstej laureatki tego wyróżnienia, oraz siostrzenicą Theresy Vath Bourgeois, uhonorowanej w 2000 roku. To wielopokoleniowa tradycja wiary i oddania Kościołowi.

Przez lata Ory aktywnie angażowała się w życie swojej parafii. Pełniła różne funkcje w komitetach, posługiwała w duszpasterstwie i prowadziła inicjatywy pomocowe. Współtworzyła również Kongres Różańcowy — trwające od ponad dekady lokalne dzieło modlitewne.

Wyróżnienie z serca wspólnoty

Nagroda Regina Matrum to nie tylko wyraz wdzięczności, ale też inspiracja dla innych kobiet — przypomnienie, że heroizm codziennego macierzyństwa, cicha służba i głęboka wiara mają ogromne znaczenie w życiu Kościoła i wspólnoty.

„To nasz sposób, by wyróżnić kobiety, które twardo stąpają po ziemi, wykonując Boże dzieło i utrzymując Maryję w centrum swojej rodziny” — podsumowała Kim Roberts.

Zródło: cna
Foto: Kim Roberts
Czytaj dalej

News USA

Liam i Olivia nie mają sobie równych. Najpopularniejsze imiona dzieci w USA w 2024 roku

Opublikowano

dnia

Autor:

Liam i Olivia ponownie zdominowali zestawienie najpopularniejszych imion dzieci w Stanach Zjednoczonych. To już szósty rok z rzędu, gdy te dwa imiona królują na liście opracowywanej corocznie przez Administrację Ubezpieczeń Społecznych (SSA). Liam nieprzerwanie prowadzi wśród chłopców od ośmiu lat, a Olivia pozostaje numerem jeden wśród dziewczynek od lat sześciu.

Zestawienie, opublikowane w piątek — tuż przed Dniem Matki — powstaje na podstawie danych z wniosków o wydanie numeru ubezpieczenia społecznego dla noworodków. Administracja Ubezpieczeń Społecznych SSA prowadzi te statystyki od 1880 roku.

W czołówce zestawienia nie zaszły większe zmiany: drugie miejsce dla dziewczynek ponownie zajęła Emma, a dla chłopców — Noah. Jedyną nowością w pierwszej dziesiątce jest powrót imienia Sofia, które wyparło Lunę.

Top 10 imion dla chłopców w 2024 r.:

  1. Liam
  2. Noah
  3. Oliver
  4. Theodore
  5. James
  6. Henry
  7. Mateo
  8. Elijah
  9. Lucas
  10. William

Top 10 imion dla dziewczynek w 2024 r.:

  1. Olivia
  2. Emma
  3. Amelia
  4. Charlotte
  5. Mia
  6. Sophia
  7. Isabella
  8. Evelyn
  9. Ava
  10. Sofia

Sophie Kihm, redaktor naczelna serwisu Nameberry, zauważa, że rosnącą popularnością cieszą się imiona o międzynarodowym i wielokulturowym brzmieniu. Jej zdaniem amerykańscy rodzice coraz częściej wybierają imiona uniwersalne, które sprawdzą się w różnych językach i kulturach, zwłaszcza, że mają zróżnicowane pochodzenie etniczne i kulturowe.

Dane SSA pokazują również, że liczba narodzin nieznacznie wzrosła. W 2024 r. w USA urodziło się 3,61 miliona dzieci, w porównaniu do 3,59 miliona w roku poprzednim.

Popularność niektórych imion może mieć związek z popkulturą — od mediów społecznościowych po seriale i filmy.

Przykładem jest Ailany, hawajskie imię oznaczające „wódz”, które znalazło się wśród najszybciej zyskujących popularność imion żeńskich. Wśród chłopców ogromny skok zanotowało imię Truce (starodawne angielskie słowo oznaczające „pokój”), które przesunęło się o ponad 11 tysięcy miejsc, lądując na 991. pozycji.

Pełną, interaktywną listę imion SSA opublikowała na swojej stronie internetowej. Tam można sprawdzić najpopularniejsze imiona w skali całego kraju, ale także w poszczególnych stanach.

Źródło: nbc
Foto: istock/PeopleImages/Artfoliophoto/
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

sierpień 2015
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu