Połącz się z nami

Ciekawostki

ABC metod rozpoznawania płodności. Sprawdź co jest mitem, a co prawdą

Opublikowano

dnia

Płodność jest fizjologiczną, integralną częścią każdego z nas. Naturalne planowanie rodziny to styl życia w harmonii z fizjologią płodności, z samym sobą i z drugim człowiekiem. Metody rozpoznawania płodności pomagają w zrozumieniu mowy ciała, zaakceptowaniu i afirmacji płciowości i płodności, a także monitorowaniu zdrowia.

Pozwalają one odkryć piękno kobiecości, docenić wartość życia czy jedność w relacjach międzyludzkich. Tak więc warto się im bliżej przyjrzeć.

Badania cyklu kobiety

REKLAMA REKLAMA

Na temat cyklu kobiety wypowiadali się już w starożytności Hipokrates, Arystoteles czy Galen. Jednak przełom przyniosły odkrycia w XVII (istnienie komórki jajowej i jej funkcji) i XIX wieku (śluz szyjkowy wydzielany w czasie płodności przez szyjkę macicy, jego rola w selekcji plemników oraz jako środka ich transportu). Przez ostatnie dziesięciolecia wyodrębniło się kilka współczesnych metod naturalnego planowania rodziny, którym są poświęcone osobne teksty w tym numerze.

Cel

Staranie się o poczęcie
Odkładanie poczęcia
Ocena momentu poczęcia
Monitorowanie cyklu miesiączkowego lub monitorowania płodności
Ocena zdrowia ginekologicznego
Umacnianie relacji małżeńskiej
Zrozumienie własnej kobiecości

Definicja

Naturalne Planowanie Rodziny (NPR) – Natural Family Planning (NFP) to sposób osiągnięcia lub odłożenia poczęcia oparty na obserwacji występujących w sposób naturalny oznak i objawów faz płodności i niepłodności w czasie cyklu miesiączkowego. (Światowa Organizacja Zdrowia)

Metody rozpoznawania płodności polegają na aktywnej obserwacji objawów wynikających ze zmieniających się stężeń hormonów w organizmie. Każdego dniakobieta jest świadoma, w jakiej fazie cyklu się znajduje, jak to oddziałuje na jej zdrowie i samopoczucie; każdego dnia para jest świadoma, czy jest potencjalnie płodna, czy nie.

Efektywność

w nauce obserwacji:
Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 93% kobiet korzystających z samoobserwacji, niezależnie od miejsca zamieszkania i poziomu wykształcenia, jest w stanie prawidłowo określić czas płodności i niepłodności w cyklu.
w staraniu się o poczęcie:
Osoby z niezaburzonym stanem zdrowia starające się o poczęcie, korzystając z tych metod, mogą w większości osiągnąć poczęcie już w pierwszym do trzeciego cyklu miesiączkowego starań (pierwszy cykl – 76%, do 3. cyklu – 90%).
w trudnościach z poczęciem:
Wieloletnia praktyka potwierdza, że obserwacje objawów płodności są pomocne małżonkom mającym trudności z poczęciem; sama tylko obserwacja może pomóc od 20 do nawet 40% par. Dodatkowo, posłużenie się tymi obserwacjami może być pomocne dla lekarza w diagnostyce i leczeniu zaburzeń zdrowia prokreacyjnego – wtedy można mówić o skuteczności leczenia zależnej od metod obserwacji.
w odkładaniu poczęcia:
Jeśli małżeństwa z ważnych przyczyn zdecyduje się odkładać poczęcie, skuteczność praktyczna tych metod to 98,2% podczas pierwszego roku stosowania metody.

Główne objawy płodności

podstawowa temperatura ciała
śluz szyjkowy
zmiany szyjki macicy

Dzięki tym objawom można wyznaczyć „okno płodności”, które trwa zwykle około 8-9 dni w cyklu. Istnieją również dodatkowe objawy płodności, jak np.: ból owulacyjny, plamienie okołoowulacyjne, zmiany skórne, powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych. Są one pomocne przy interpretacji objawów głównych.

Idealna

Oto kryteria oceny konkretnej metody:

bezpieczeństwo (nieszkodliwość dla obojga w sferze duchowej i cielesnej)
skuteczność
brak ingerencji w aktywność seksualną
odwracalność
łatwość stosowania
samodzielność stosowania
przystępna cena, łatwy dostęp
akceptowalność przez oboje w różnych okresach życia (jak również przez każdą kulturę, religię, poglądy polityczne)

Kto może je stosować?

Każda kobieta – przez cały okres rozrodczy, kiedy jest zdolna począć dziecko, w każdej sytuacji życiowej:

w młodym wieku
w okresie karmienia piersią
przy cyklach krótkich
przy cyklach długich
przy cyklach regularnych
przy cyklach nieregularnych
przy cyklach okresowo bezowulacyjnych
po odstawieniu antykoncepcji
w okresie premenopauzy

Mitem jest, że metody rozpoznawania płodności nadają się tylko dla kobiet regularnie miesiączkujących. Wręcz przeciwnie, są to metody obserwacyjne, nie kalkulacyjne, dlatego długość cykli czy też ich nieregularność nie mają wpływu na możliwość stosowania tych metod oraz ich efektywność.

NIE są to metody naturalnej antykoncepcji

Metody naturalne nie są naturalną antykoncepcją, nie służą trwałemu lub czasowemu ubezpłodnieniu. Małżeństwo, stosując je, w zależności od intencji wybiera na współżycie najbardziej odpowiedni dla siebie okres w cyklu, pozostając w integralności z biologicznym uwarunkowaniem cyklicznej płodności kobiety.

Okno płodności

„Okno płodności” to maksymalny czas w cyklu, w którym para jest potencjalnie płodna. Jest więc zależne od płodności kobiety i mężczyzny, czyli od:

czasu życia komórki jajowej (12-24 godzin)
czasu życia plemnika w śluzie płodnym (3-5 dni, maksymalnie 7)
obecności śluzu płodnego (zwykle około 6 dni)

Okno płodności trwa więc około 8- 9 dni w cyklu kobiety; przez pozostały czas cyklu jest ona niepłodna – tym samym para jest niepłodna przez większość czasu trwania cyklu miesiączkowego.

Paleta metod

Do stosowania większości metod wystarczy:

dobry nauczyciel
karta obserwacji
termometr

Wyboru można dokonać zależnie od preferencji. Istnieją również zaawansowane środki technologicznie pomocne w rozpoznawaniu płodności.

Każda metoda rozpoznawania płodności opiera się na obserwacji fizjologicznych objawów w cyklicznie występujących u kobiety fazach płodności i niepłodności. Metody te opierają się o fizjologię cyklu miesiączkowego kobiety oraz biorą pod uwagę płodność mężczyzny. Wśród nich na uwagę zasługują:

Metody jednowskaźnikowe:
a. termiczna ścisła
b. owulacji Billingsów
c. Creighton Model FertilityCare System
Metody wielowskaźnikowe:
a. termiczna poszerzona
b. objawowo-termiczne (Rötzera, podwójnego sprawdzenia (angielska), Kippleyów, niemiecka, polska)
Nowe technologie, tj. metody oparte na najnowszych osiągnięciach techniki, sprowadzające obserwacje płodności do prostych, możliwych do wykonania w domu testów lub pomiarównp. Persona, Cyclotest, Baby, Lady comp, Ova Cue itp.

Rodzicielstwo

Momentu poczęcia dziecka nie można idealnie zaplanować. Metody rozpoznawania płodności natomiast dobrze przygotowują do rodzicielstwa. Są one częścią opieki prekoncepcyjnej, którą para może podjąć z instruktorem jak i z lekarzem. Bowiem metody nie tylko wyznaczają „okno płodności”, ale i moment poczęcia. W przygotowaniu do poczęcia dziecka szczególną rolę odgrywa aspekt psychiczny, dojrzałość i odpowiedzialność, a więc gotowość małżonków do podjęcia funkcji rodzicielskich oraz pełnej odpowiedzialności za poczęcie.

Metody rozpoznawania płodności wpływają na pogłębienie więzi i relacji między małżonkami, przygotowanie do dwurodzicielstwa, a także na zmianę postrzegania miejsca dziecka w rodzinie.

Sukces

Metody rozpoznawania płodności wymagają czasu, energii i cierpliwości – są inwestycją w przyszłość. Pewność i zadowolenie z prowadzonych obserwacji zależą od:

dobrego zrozumienia INSTRUKCJI
dokładnych OBSERWACJI
dokładnego ZAPISYWANIA
silnej MOTYWACJI
dobrej WSPÓŁPRACY pary

Wiedza

Jeśli ktoś chciałby rozpocząć lub kontynuować naukę metod rozpoznawania płodności i współpracę z nauczycielami Naturalnego Planowania Rodziny, może zgłosić się do:

poradni Naturalnego Planowania Rodziny/ Metod Rozpoznawania Płodności
niektórych poradni przyszpitalnych, gdzie można uzyskać wstępne informacje na temat metod rozpoznawania płodności
każdej poradni rodzinnej przy parafii

Byłoby bardzo użyteczne, gdyby każda poradnia przyszpitalna oferowała pełną informację na temat metod rozpoznawania płodności jako elementu promocji zdrowia prokreacyjnego, elementu diagnostyki czy opieki prekoncepcyjnej.

Zakończenie

Obserwuje się tendencję do coraz większego zainteresowania metodami rozpoznawania płodności, zwłaszcza wśród ludzi młodych, zwracających uwagę na zdrowy styl życia, którzy postrzegają te metody jako ekologiczny sposób regulacji poczęć, nieszkodliwy dla zdrowia, nie zaburzający normalnego przebiegu aktu seksualnego i nie budzący problemów moralnych. Naturalne planowanie rodziny staje się więc częścią stylu życia, a obserwacje czułym barometrem zdrowia, pomagającym docenić oraz uświadomić, jak ogromną wartością jest płodność i przygotować się do ważnego powołania, jakim jest dla małżonków rodzicielstwo.

Źródło: deon.pl
Foto: Flickr.com/ mrgreen

News USA

Nareszcie zima. Ice Castles w Lake Geneva w Wisconsin zapraszają od 4 lutego

Opublikowano

dnia

Autor:

Wysokie jak na styczeń temperatury uniemożliwiły stworzenie zimowej krainy czarów w Lake Geneva w stanie Wisconsin, ale wraz z powrotem mrozów, jedna z najbardziej kultowych atrakcji w okolicy powróci w nadchodzących dniach. Odwiedź cudowny świat Ice Castles!

Lodowe zamki w Lake Geneva zostaną oficjalnie otwarte w sobotę 4 lutego i będą działać przez dwa tygodnie. Popularna atrakcja opóźniła swoje otwarcie w tym roku ze względu na pogodę, o czym pisaliśmy 20 stycznia.

Ice Castles można podziwiać w pięciu miastach w całym kraju. Zimowa atrakcja obejmuje lodowe zjeżdżalnie, labirynty, jaskinie, i wiele więcej.

Profesjonalni rzemieślnicy zbierają i ręcznie układają do 10 000 sopli każdego dnia, aby stworzyć atrakcję na świeżym powietrzu. Cudowny świat z lodu jest oświetlany po zmierzchu za pomocą zmieniających kolor świateł LED.

REKLAMA REKLAMA

W tym roku wśród atrakcji w Lake Geneva znajdzie się również odświeżony tor z saniami zaprzęgniętymi w konie z nowym oświetleniem oraz mnóstwo zabawnych zimowych postaci, z którymi goście będą mogli się spotkać.

Lodowe zamki znajdują się przy 1221 Geneva National Avenue South w Lake Geneva. Parking w ośrodku Geneva National Resort and Club jest bezpłatny.

Goście są proszeni o odpowiednie zimowe ubranie się, wraz z ciepłymi śniegowcami. Wózki dla dzieci nie mogą się tu poruszać, lepiej wziąć ze sobą sanki. Ice Castles nie zapewnia sanek dla gości.

Ceny biletów wahają się od 25 do 29 dolarów dla dorosłych i od 17 do 22 dolarów dla dzieci do 17 roku życia. Według organizatorów zalecany jest wcześniejszy zakup.

Bilety mogą być dostępne na miejscu, tylko jeśli na dany dzień nie zostaną wcześniej wyprzedane. Poza tym ceny biletów kupowanych na miejscu są wyższe.

Więcej informacji na temat Ice Castles można znaleźć tutaj.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Ice Castles
Czytaj dalej

News Chicago

Zobacz 10 Najlepszych Filmów – nominowanych do Oskara 2023, za jedyne 6 USD

Opublikowano

dnia

Autor:

Regal Cinemas pokaże 10 nominowanych do Oskarów 2023 w kategorii „Najlepszy film” w dniach poprzedzających galę rozdania prestiżowych nagród. Pokazy rozpoczną się w piątek, 3 marca i potrwają do niedzieli, 12 marca, czyli zaplanowanej uroczystości. Seria filmów w wyjątkowej ofercie kina, kosztuje tylko 6 USD.

Od 3 marca w kinach Regal Cinemas, każdego dnia poprzedzającego 95. ceremonię rozdania Oskarów, będzie wyświetlany jeden film w czasie dwóch seansów porannych i jednego wieczornego. 12 marca odbędą się tylko seanse poranne.

Następujące filmy były nominowane do nagrody za „Najlepszy film” podczas 95. ceremonii rozdania Oskarów i zostaną wyświetlone w kinach Regal Cinemas podczas tego wydarzenia:

 • „All Quiet on the Western Front”
 • „Avatar: The Way of Water” (2D and 3D showings)
 • „The Banshees of Inisherin”
 • „Elvis”
 • „Everything Everywhere All at Once”
 • „The Fabelmans”
 • „Tár”
 • „Top Gun: Maverick”
 • „Triangle of Sadness”
 • „Women Talking”

Regal Cinemas prowadzi następujące kina w rejonie Chicago:

REKLAMA REKLAMA
 • Regal Bolingbrook, 1221 West Boughton Road, Bolingbrook, IL 60440
 • Regal Webster Place, 1471 West Webster Avenue, Chicago, IL 60614
 • Regal Lake Zurich, 755 South Rand Road, Lake Zurich, IL 60047
 • Regal Round Lake Beach, 550 East Rollins Road, Round Lake Beach, IL 60073
 • Regal City North, 2600 North Western Avenue, Chicago, IL 60647
 • Regal Crystal Lake Showplace, 5000 West Route 14, Crystal Lake, IL 60014
 • Regal Cantera, 28250 Diehl Road, Unit A, Warrenville, IL 60555

Więcej informacji na temat pokazu można znaleźć na stronie internetowej sieci.

 

Źródło: nbc
Foto: Regal Movies, istock/nyul
Czytaj dalej

News USA

Kup prawdziwe ghost town w Kolorado. Za 925 tys. USD otrzymasz kawałek historii

Opublikowano

dnia

Autor:

Rozległa posiadłość w odległym, górzystym rejonie Kolorado została wystawiona na sprzedaż wraz ze swoją bogatą historią. Na wyjątkowym 305-akrowym kawałku ziemi w Lake City, niedaleko Telluride, znajduje się kilka zabytkowych budynków górniczych, które są uważane za jedno z najsłynniejszych „ghost town” w Kolorado.

Obszar ten znajduje się na południowym krańcu tak zwanego Colorado Mineral Belt, regionu, który według Colorado Geological Survey zawierał wiele cennych minerałów.

Poszukiwacze przybyli kiedyś ze wszystkich części świata, aby znaleźć swoją fortunę w Górach Skalistych, a region ten produkował większość bogactw mineralnych stanu przez dziesięciolecia – począwszy od końca XIX wieku, podaje agencja stanowa.

Nieruchomość, położona przy TBD County Road 36 i wyceniona na 925 000 USD, obejmuje 31 opatentowanych roszczeń górniczych i łącznie 305,7153 akrów. Podatki od nieruchomości szacuje się na 10 943 USD rocznie.

REKLAMA REKLAMA

W wykazie nieruchomości sugeruje się, że może ona zostać przekształcona w rodzinne miejsce wypoczynku, domek myśliwski, obóz letni lub narciarski lub cokolwiek innego o ile są na to odpowiednie pozwolenia.

Są tu także stawy z bobrami, strumienie i widoki na góry San Juan. Teren jest położony w jednostce myśliwskiej 66 i bardzo blisko jednostki 76, co daje szeroki dostęp do polowań.

 

Źródło: fox32
Foto: Sotheby’s International Realty
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2015
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu