Połącz się z nami

Ciekawostki

ABC metod rozpoznawania płodności. Sprawdź co jest mitem, a co prawdą

Opublikowano

dnia

Płodność jest fizjologiczną, integralną częścią każdego z nas. Naturalne planowanie rodziny to styl życia w harmonii z fizjologią płodności, z samym sobą i z drugim człowiekiem. Metody rozpoznawania płodności pomagają w zrozumieniu mowy ciała, zaakceptowaniu i afirmacji płciowości i płodności, a także monitorowaniu zdrowia.

Pozwalają one odkryć piękno kobiecości, docenić wartość życia czy jedność w relacjach międzyludzkich. Tak więc warto się im bliżej przyjrzeć.

Badania cyklu kobiety

Na temat cyklu kobiety wypowiadali się już w starożytności Hipokrates, Arystoteles czy Galen. Jednak przełom przyniosły odkrycia w XVII (istnienie komórki jajowej i jej funkcji) i XIX wieku (śluz szyjkowy wydzielany w czasie płodności przez szyjkę macicy, jego rola w selekcji plemników oraz jako środka ich transportu). Przez ostatnie dziesięciolecia wyodrębniło się kilka współczesnych metod naturalnego planowania rodziny, którym są poświęcone osobne teksty w tym numerze.

Cel

Staranie się o poczęcie
Odkładanie poczęcia
Ocena momentu poczęcia
Monitorowanie cyklu miesiączkowego lub monitorowania płodności
Ocena zdrowia ginekologicznego
Umacnianie relacji małżeńskiej
Zrozumienie własnej kobiecości

Definicja

Naturalne Planowanie Rodziny (NPR) – Natural Family Planning (NFP) to sposób osiągnięcia lub odłożenia poczęcia oparty na obserwacji występujących w sposób naturalny oznak i objawów faz płodności i niepłodności w czasie cyklu miesiączkowego. (Światowa Organizacja Zdrowia)

Metody rozpoznawania płodności polegają na aktywnej obserwacji objawów wynikających ze zmieniających się stężeń hormonów w organizmie. Każdego dniakobieta jest świadoma, w jakiej fazie cyklu się znajduje, jak to oddziałuje na jej zdrowie i samopoczucie; każdego dnia para jest świadoma, czy jest potencjalnie płodna, czy nie.

Efektywność

w nauce obserwacji:
Z badań Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że 93% kobiet korzystających z samoobserwacji, niezależnie od miejsca zamieszkania i poziomu wykształcenia, jest w stanie prawidłowo określić czas płodności i niepłodności w cyklu.
w staraniu się o poczęcie:
Osoby z niezaburzonym stanem zdrowia starające się o poczęcie, korzystając z tych metod, mogą w większości osiągnąć poczęcie już w pierwszym do trzeciego cyklu miesiączkowego starań (pierwszy cykl – 76%, do 3. cyklu – 90%).
w trudnościach z poczęciem:
Wieloletnia praktyka potwierdza, że obserwacje objawów płodności są pomocne małżonkom mającym trudności z poczęciem; sama tylko obserwacja może pomóc od 20 do nawet 40% par. Dodatkowo, posłużenie się tymi obserwacjami może być pomocne dla lekarza w diagnostyce i leczeniu zaburzeń zdrowia prokreacyjnego – wtedy można mówić o skuteczności leczenia zależnej od metod obserwacji.
w odkładaniu poczęcia:
Jeśli małżeństwa z ważnych przyczyn zdecyduje się odkładać poczęcie, skuteczność praktyczna tych metod to 98,2% podczas pierwszego roku stosowania metody.

Główne objawy płodności

podstawowa temperatura ciała
śluz szyjkowy
zmiany szyjki macicy

Dzięki tym objawom można wyznaczyć „okno płodności”, które trwa zwykle około 8-9 dni w cyklu. Istnieją również dodatkowe objawy płodności, jak np.: ból owulacyjny, plamienie okołoowulacyjne, zmiany skórne, powiększenie węzłów chłonnych pachwinowych. Są one pomocne przy interpretacji objawów głównych.

Idealna

Oto kryteria oceny konkretnej metody:

bezpieczeństwo (nieszkodliwość dla obojga w sferze duchowej i cielesnej)
skuteczność
brak ingerencji w aktywność seksualną
odwracalność
łatwość stosowania
samodzielność stosowania
przystępna cena, łatwy dostęp
akceptowalność przez oboje w różnych okresach życia (jak również przez każdą kulturę, religię, poglądy polityczne)

Kto może je stosować?

Każda kobieta – przez cały okres rozrodczy, kiedy jest zdolna począć dziecko, w każdej sytuacji życiowej:

w młodym wieku
w okresie karmienia piersią
przy cyklach krótkich
przy cyklach długich
przy cyklach regularnych
przy cyklach nieregularnych
przy cyklach okresowo bezowulacyjnych
po odstawieniu antykoncepcji
w okresie premenopauzy

Mitem jest, że metody rozpoznawania płodności nadają się tylko dla kobiet regularnie miesiączkujących. Wręcz przeciwnie, są to metody obserwacyjne, nie kalkulacyjne, dlatego długość cykli czy też ich nieregularność nie mają wpływu na możliwość stosowania tych metod oraz ich efektywność.

NIE są to metody naturalnej antykoncepcji

Metody naturalne nie są naturalną antykoncepcją, nie służą trwałemu lub czasowemu ubezpłodnieniu. Małżeństwo, stosując je, w zależności od intencji wybiera na współżycie najbardziej odpowiedni dla siebie okres w cyklu, pozostając w integralności z biologicznym uwarunkowaniem cyklicznej płodności kobiety.

Okno płodności

„Okno płodności” to maksymalny czas w cyklu, w którym para jest potencjalnie płodna. Jest więc zależne od płodności kobiety i mężczyzny, czyli od:

czasu życia komórki jajowej (12-24 godzin)
czasu życia plemnika w śluzie płodnym (3-5 dni, maksymalnie 7)
obecności śluzu płodnego (zwykle około 6 dni)

Okno płodności trwa więc około 8- 9 dni w cyklu kobiety; przez pozostały czas cyklu jest ona niepłodna – tym samym para jest niepłodna przez większość czasu trwania cyklu miesiączkowego.

Paleta metod

Do stosowania większości metod wystarczy:

dobry nauczyciel
karta obserwacji
termometr

Wyboru można dokonać zależnie od preferencji. Istnieją również zaawansowane środki technologicznie pomocne w rozpoznawaniu płodności.

Każda metoda rozpoznawania płodności opiera się na obserwacji fizjologicznych objawów w cyklicznie występujących u kobiety fazach płodności i niepłodności. Metody te opierają się o fizjologię cyklu miesiączkowego kobiety oraz biorą pod uwagę płodność mężczyzny. Wśród nich na uwagę zasługują:

Metody jednowskaźnikowe:
a. termiczna ścisła
b. owulacji Billingsów
c. Creighton Model FertilityCare System
Metody wielowskaźnikowe:
a. termiczna poszerzona
b. objawowo-termiczne (Rötzera, podwójnego sprawdzenia (angielska), Kippleyów, niemiecka, polska)
Nowe technologie, tj. metody oparte na najnowszych osiągnięciach techniki, sprowadzające obserwacje płodności do prostych, możliwych do wykonania w domu testów lub pomiarównp. Persona, Cyclotest, Baby, Lady comp, Ova Cue itp.

Rodzicielstwo

Momentu poczęcia dziecka nie można idealnie zaplanować. Metody rozpoznawania płodności natomiast dobrze przygotowują do rodzicielstwa. Są one częścią opieki prekoncepcyjnej, którą para może podjąć z instruktorem jak i z lekarzem. Bowiem metody nie tylko wyznaczają „okno płodności”, ale i moment poczęcia. W przygotowaniu do poczęcia dziecka szczególną rolę odgrywa aspekt psychiczny, dojrzałość i odpowiedzialność, a więc gotowość małżonków do podjęcia funkcji rodzicielskich oraz pełnej odpowiedzialności za poczęcie.

Metody rozpoznawania płodności wpływają na pogłębienie więzi i relacji między małżonkami, przygotowanie do dwurodzicielstwa, a także na zmianę postrzegania miejsca dziecka w rodzinie.

Sukces

Metody rozpoznawania płodności wymagają czasu, energii i cierpliwości – są inwestycją w przyszłość. Pewność i zadowolenie z prowadzonych obserwacji zależą od:

dobrego zrozumienia INSTRUKCJI
dokładnych OBSERWACJI
dokładnego ZAPISYWANIA
silnej MOTYWACJI
dobrej WSPÓŁPRACY pary

Wiedza

Jeśli ktoś chciałby rozpocząć lub kontynuować naukę metod rozpoznawania płodności i współpracę z nauczycielami Naturalnego Planowania Rodziny, może zgłosić się do:

poradni Naturalnego Planowania Rodziny/ Metod Rozpoznawania Płodności
niektórych poradni przyszpitalnych, gdzie można uzyskać wstępne informacje na temat metod rozpoznawania płodności
każdej poradni rodzinnej przy parafii

Byłoby bardzo użyteczne, gdyby każda poradnia przyszpitalna oferowała pełną informację na temat metod rozpoznawania płodności jako elementu promocji zdrowia prokreacyjnego, elementu diagnostyki czy opieki prekoncepcyjnej.

Zakończenie

Obserwuje się tendencję do coraz większego zainteresowania metodami rozpoznawania płodności, zwłaszcza wśród ludzi młodych, zwracających uwagę na zdrowy styl życia, którzy postrzegają te metody jako ekologiczny sposób regulacji poczęć, nieszkodliwy dla zdrowia, nie zaburzający normalnego przebiegu aktu seksualnego i nie budzący problemów moralnych. Naturalne planowanie rodziny staje się więc częścią stylu życia, a obserwacje czułym barometrem zdrowia, pomagającym docenić oraz uświadomić, jak ogromną wartością jest płodność i przygotować się do ważnego powołania, jakim jest dla małżonków rodzicielstwo.

Źródło: deon.pl
Foto: Flickr.com/ mrgreen

News USA

Miliard dolarów dostali studenci szkoły medycznej w Bronksie. Odpowiedzią był wielki aplauz

Opublikowano

dnia

Autor:

93-letnia wdowa po finansiście z Wall Street przekazała miliard dolarów szkole medycznej znajdującej się w dzielnicy Bronx Nowego Jorku, Albert Einstein College of Medicine. Jej życzeniem jest aby darowizna została wykorzystana na pokrycie czesnego dla wszystkich studentów w przyszłości. Jest to jedna z największych darowizn na rzecz instytucji edukacyjnej w USA i najprawdopodobniej największa na rzecz szkoły medycznej.

Darczyńca, Ruth Gottesman, była profesorką w Einstein, gdzie badała trudności w uczeniu się. Fortunę zostawił jej zmarły mąż, David Gottesman, który był protegowanym Warrena Buffetta i który wcześnie zainwestował w Berkshire Hathaway, konglomerat zbudowany przez Buffetta.

Darowizna jest godna uwagi nie tylko ze względu na oszałamiającą wielkość, ale także dlatego, że zostanie przeznaczona dla placówki medycznej znajdującej się w najbiedniejszej dzielnicy miasta. Bronx charakteryzuje się wysokim wskaźnikiem przedwczesnych zgonów i jest najbardziej niezdrowym powiatem Nowego Jorku.

W ciągu ostatniego pokolenia wielu miliarderów przekazało setki milionów dolarów bardziej znanym szkołom medycznym i szpitalom na Manhattanie, najbogatszej dzielnicy miasta.

Doktor Ruth Gottesman powiedziała, że jej darowizna umożliwi nowym lekarzom rozpoczęcie kariery zawodowej bez długów uczelni medycznych, które często przekraczają 200 000 dolarów. Ma również nadzieję, że poszerzy to grono studentów o osoby, których w innym przypadku nie byłoby na nie stać.

Podczas gdy jej mąż prowadził firmę inwestycyjną First Manhattan, dr Gottesman miała długą karierę w Einstein, cieszącej się dobrą reputacją uczelni medycznej, począwszy od 1968 roku, kiedy objęła stanowisko dyrektora usług psychoedukacyjnych. Od dawna zasiada w radzie nadzorczej uczelni, a obecnie jest jej przewodniczącą.

Reakcja studentów na ogłoszenie o darowiźnie

Czesne w Albert Einstein College of Medicine kosztuje ponad 59 000 dolarów rocznie.

Według szkoły prawie 50% jej uczniów po ukończeniu studiów było winnych ponad 200 000 dolarów. W większości innych szkół medycznych w Nowym Jorku mniej niż 25% nowych lekarzy miało tak duży dług.

Prawie połowa studentów pierwszego roku medycyny w Einstein to nowojorczycy, a prawie 60% to kobiety. Około 48% obecnych studentów medycyny na uczelni to biali, 29%to Azjaci, 11% to Latynosi, a 5%to Czarni.

„Mam nadzieję, że się uśmiecha, a nie marszczy brwi” – powiedziała ze śmiechem Ruth Gottesman o swoim zmarłym mężu. „Ale dał mi możliwość zrobienia tego i myślę, że jest szczęśliwy – mam taką nadzieję”.

Zazwyczaj darczyńcy dużych sum są honorowani tym, że szkoła przybiera ich imię, ale warunkiem daru doktor Gottesman było, aby Einstein College of Medicine nie zmienił swojej nazwy.

Albert Einstein, fizyk, twórca teorii względności, zgodził się nadać swoje imię uczelni medycznej, która została otwarta w 1955 roku. Ruth Gottesman uważa, że tego imienia nie da się przebić.

Źródło: NYTimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Muzeum sportowych maskotek w Indianie zostało najlepszym muzeum popkultury w kraju

Opublikowano

dnia

Autor:

Mascot Hall of Fame w Whiting zostało niedawno uznane za najlepsze muzeum popkultury w kraju w konkursie 10 Best Readers Choice Awards magazynu USA TODAY. To ciekawe i kolorowe miejsce – muzeum inne niż wszystkie – znajduje się w północno-zachodniej Indianie, około 20 mil na południowy wschód od centrum Chicago.

Opisane w publikacji jako „urocze muzeum” Mascot Hall of Fame składa hołd niektórym z najpopularniejszych maskotek ze świata sportu za pomocą interaktywnych eksponatów i mnóstwa pamiątek. Muzeum zostało otwarte w 2018 roku, a jego celem było być „wiodącą instytucją wspierającą kreatywne myślenie w kontekście rodzinnej zabawy i rozrywki z maskotkami sportowymi”.

Są tutaj tak znane postacie, takie jak „South Paw”, „Tommy Hawk” i „Benny the Bull”. To tylko kilka z kilkudziesięciu maskotek wprowadzonych do Mascot Hall of Fame.

Muzeum uczciło zwycięstwo w rankingu magazyny USA TODAY w poście w mediach społecznościowych, pisząc m.in.: „Dziękujemy za wiarę w magię maskotek i za uczynienie nas numerem 1!”

Przedstawiciele Mascot Hall of Fame podziękowali swoim fanom, dzięki wsparciu których udało mu się wyprzedzić 19 innych muzeów o uznanej renomie w całym kraju i zdobyć nagrodę USA TODAY dla najlepszego muzeum popkultury.

Muzeum nie było to jedynym miejscem na Środkowym Zachodzie wyróżnionym przez USA TODAY. Pozostałe to American Sign Museum w Cincinnati w stanie Ohio i OZ Museum w Wamego w stanie Kansas.

Nominacje do 10 Best Readers Choice Awards zostały zgłoszone przez panel ekspertów, wśród nich wyłoniono finalistów, na których następnie głosowali czytelnicy.

Mascot Hall of Fame mieści się przy 1851 Front Street, Whiting, IN 46394 i posiada swój bezpłatny parking. muzeum jest czynne od wtorku do czwartku w godzinach 10:00AM – 3:00PM, w piątki od 10:00AM – 7:00PM i w soboty od 10:00AM – 5:00PM.

Za wstęp dorośli i dzieci powyżej 2 lat płacą 10 dolarów. Dla członków wstęp jest za darmo.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej muzeum.

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Mascot Hall of Fame
Czytaj dalej

News USA

Delta dodała jeszcze jeden lot w czasie całkowitego zaćmienia Słońca 8 kwietnia

Opublikowano

dnia

Autor:

W poniedziałek linie Delta Air Lines ogłosiły, że 8 kwietnia wykonają lot z Dallas-Fort Worth do Detroit w tak zaplanowanym czasie, aby zapewnić pasażerom na pokładzie jak najdłuższą obserwację zaćmienia Słońca. Bilety na wcześniej ogłoszony lot tego dnia rozeszły się błyskawicznie.

Pasażerowie, którzy zarezerwują specjalny lot Delta, będą mieli okazję być świadkami całkowitego zaćmienia słońca w kwietniu z wyjątkowego punktu obserwacyjnego – 30 000 stóp nad poziomem morza.

Oczekuje się, że zaćmienie będzie ważnym wydarzeniem, ponieważ przejdzie przez kilka gęsto zaludnionych obszarów Ameryki Północnej, przecinając Meksyk, kontynentalne Stany Zjednoczone i niewielką część wschodniej Kanady. W samych Stanach Zjednoczonych miliony obserwatorów nieba od Teksasu po Maine będą miały szansę być świadkami rzadkiego wydarzenia astronomicznego.

Zaćmienia Słońca mają miejsce, gdy Księżyc przechodzi między Ziemią a Słońcem, tymczasowo blokując światło słoneczne. Wzdłuż pasma o szerokości około 100 mil, znanego jako „path of totality”, ludzie będą mieli okazję zobaczyć, niebo ciemnieje, gdy Księżyc całkowicie przesłoni Słońce.

Zapowiedziany w poniedziałek lot będzie drugą podróżą realizowaną w ramach obserwacji zaćmienie obsługiwaną przez tę linię lotniczą 8 kwietnia. Pierwszy lot z Austin w Teksasie do Detroit ogłoszony 19 lutego wyprzedano w niecałe 24 godziny, jak przekazała firma.

Lot z Austin do Detroit (Delta Flight 1218) odbędzie się na pokładzie samolotu A220-300, który wyleci z Teksasu o 12:15PM CT i wyląduje w Detroit o 4:20PM ET.

Lot z Dallas-Fort Worth do Detroit (Delta Flight 1010) odbędzie się większym samolotem A321neo, który wyleci z Teksasu o 12:30PM CT i przyleci do Detroit o 4:20PM ET.

Linia lotnicza stwierdziła, że chociaż loty zaprojektowano tak, aby zmaksymalizować czas przebywania na tzw. „path of totality”, mogą one ulegać zmianom w zależności od pogody i innych czynników, takich jak kontrola ruchu lotniczego.

Więcej informacji na temat rezerwacji można znaleźć na stronie Delta.com.

Oczekuje się, że zaćmienie będzie główną atrakcją dla podróżujących i turystów, a wiele firm planuje z niego skorzystać. Hotele oferują pakiety pobytów w czasie zaćmienia, a stanowe izby turystyki zachwalają różnorodne wydarzenia związane z kosmicznym wydarzeniem.

Ścieżka kwietniowego zaćmienia przecina Teksas, Oklahomę, Arkansas, Missouri, Illinois, Kentucky, Indianę, Ohio, Pensylwanię, Nowy Jork, Vermont, New Hampshire i Maine. Małe części Michigan i Tennessee również będą mogły go doświadczyć całości, jeśli będzie bezchmurnie.

We wszystkich pozostałych częściach kontynentalnych Stanów Zjednoczonych obserwatorzy nieba będą świadkami częściowego zaćmienia słońca, podczas którego Księżyc będzie wyglądał, jakby „ugryzł” Słońce i zasłoni tylko jego część na niebie.

Aby bezpiecznie oglądać zaćmienie, obserwatorzy nieba muszą używać okularów zaćmieniowych lub projektorów otworkowych, aby zapobiec uszkodzeniu oczu. Ludzie nigdy nie powinni patrzeć bezpośrednio na Słońce podczas zaćmienia, nawet jeśli Słońce jest częściowo lub w większości zakryte przez księżyc.

 

Źródło: nbc
Foto: istock
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2015
P W Ś C P S N
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930  

Popularne w tym miesiącu