Połącz się z nami

Newsroom

Pracownicy amerykańskiej poczty oskarżeni o kradzież narkotyków na lotnisku O’Hare. Bohaterzy czy przestępcy?

Opublikowano

dnia

Na chicagowskim lotnisku O’Hare aresztowano dwóch pracowników amerykańskiej poczty. Zatrzymanie ma związek z kradzieżą narkotyków z przesyłek na lotniskowej sortowni. 

Aramis Brown oraz Zaphronsia Wheeler w czasie swojej pracy wykradali z paczek ukryte narkotyki. Jak sami przyznaja paczki czy mniejsze pzresyłki otwierali sprawdzając zapach albo adres. Śledczy sprawdzili, że paczki były najpierw otwierane a potem ponownie zaklejane. Do tej pory oskarżonym udowodniono siedem takich przypadków. Na tym procederze pracownicy w Międzynarodowym Centrum Przesyłek na lotnisku O’Hare dorobili się  przynajmniej 13 tysięcy dolarów.

Zaaresztowani 13 maja Brown i Wheeler przyznali się do winy. Grozi im do pięciu lat więzienia oraz 250 tysięcy dolarów kary. Ze względu na charakter przestępstwa będą sądzeni w Sądzie Federalnym. W Stanach Zjednoczonych każda kradzież przesyłek pocztowych jest przęstępstwem federalnym.  Dlatego sprawa zajmuje się FBI. Przypomnijmy, że federalne przestępstwo zaliczane jest do kategorii przestępstw, które łamia prawa na poziomie krajowym, a nie lokalnym. Przestępstwo federalne stanowi naruszenie ustaw uchwalonych na szczeblu krajowym przez Kongres Stanów Zjednoczonych. Dodajmy, że do przestępstw fedelarnych należa także podpalenia oraz kradzież samochodu czy też napaść na policjanta.

REKLAMA REKLAMA

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: nbcchicago.com
Foto: Flickr.com/  tales of a wandering youkai

News Chicago

Opening Doors: Zdobądź 6000 USD bezzwrotnej pożyczki na zakup domu w Illinois

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponownie otwarto program dla właścicieli domów, który ma pomóc rodzinom o niskich dochodach i niedostatecznie reprezentowanym społecznościom kolorowym w całym stanie Illinois. Oferowany po raz trzeci przez Illinois Housing Development Authority (IHDA) program Opening Doors oferuje 6000 USD bezzwrotnej pomocy.

Otrzymaną w programie pomoc można przeznaczyć na zaliczkę na dom i /lub koszty zamknięcia transakcji.

Pierwotnie uruchomiony w grudniu 2020 r., Opening Doors pomógł wtedy ponad 5800 osobom kupującym dom po raz pierwszy i ponownie, przekazując 35 milionów dolarów z funduszy kapitałowych Rebuild Illinois. Po raz drugi program otworzono we wrześniu zeszłego roku.

Ogłoszona 19 stycznia kolejna runda programu, została zasilona dodatkową pulą 8 mln dolarów.

REKLAMA REKLAMA

Program ma na celu zwiększenie dostępności zakupu domu dla kwalifikujących się nabywców. Obejmuje odbiorców programu DACA, którzy płacą setki milionów podatków federalnych, stanowych i lokalnych, ale mają trudności ze znalezieniem pożyczkodawców hipotecznych i programów, które będą z nimi współpracować.

Według amerykańskiego spisu ludności 75% białych rodzin w Illinois posiada własne domy.

Dla porównania, 39% rodzin czarnoskórych i 53% rodzin latynoskich posiada własne domy.

Pożyczkobiorcy muszą spełniać wszystkie wymagania kwalifikacyjne ustanowione dla programów IHDA dotyczących zaliczek, łącznie z wykształceniem. Program Opening Doors jest przeznaczony zarówno dla kupujących dom po raz pierwszy jak i kolejny.

Kwalifikowalność do każdego programu IDHA opiera się na profilu kredytowym kredytobiorcy, dochodzie gospodarstwa domowego i cenie zakupu domu.

W 2021 roku IHDA przeznaczyła prawie 1,2 mld USD na pomoc 7310 rodzinm w zakupie domu w Illinois.

Zainteresowani właściciele domów mogą znaleźć dodatkowe informacje i listę uczestniczących pożyczkodawców na stronie www.ihdamortgage.org.

 

Źródło: illinois.gov
Foto: YouTube, istock/monkeybusinessimages
Czytaj dalej

News Chicago

Wciąż możesz dostać 4 tys. dolarów rabatu na pojazd elektryczny. Złóż wniosek

Opublikowano

dnia

Autor:

Mieszkańcy Illinois mają jeszcze szansę na otrzymanie rabatu na zakup pojazdu elektrycznego w drugiej rundzie przyznawanych dotacji. Illinois Environmental Protection Agency IEPA przyjmuje wnioski do 31 stycznia. Ze względu na duże zainteresowanie programem pierwszeństwo będą miały osoby o niższych dochodach.

Mieszkańcy stanu mogą otrzymać rabat w wysokości 4000 USD na zakup samochodu elektrycznego lub rabat 1500 USD na zakup motocykla elektrycznego. Celem dotacji jest zwiększenie zainteresowania ekologicznymi środkami transportu. Szczegóły programu są dostępne na stronie IEPA.

Obecnie, liczba wniosków otrzymanych przez Illinois EPA w celu uzyskania rabatu przekroczyła kwotę dostępnych funduszy.

Jednak wnioskodawcy, którzy kwalifikują się jako osoby „o niskich dochodach” zgodnie z określonymi wytycznymi, mają pierwszeństwo w przyznawaniu pomocy i mogą nadal składać wnioski do końca ogłoszonego terminu, czyli 31 stycznia 2023 r.

REKLAMA REKLAMA

Pozytywne rozpatrzenie wniosku rabatowego jest uzależnione od dostępności środków. Trzeci cykl składania wniosków o rabat zostanie otwarty, gdy dostępne będą dodatkowe fundusze na ten cel.

Pierwsza runda rabatów została ogłoszona latem.

Wymagania, aby kwalifikować się do uzyskania rabatu na pojazdy elektryczne:

 • Wniosek o rabat musi być wysłany pocztą w ciągu 90 dni od daty zakupu pojazdu oraz wniosek o rabat musi być wysłany w dniu lub przed końcem cyklu programu rabatowego, tj. do 31 stycznia 2023 r.
 • Nabywca musi mieszkać w stanie Illinois w momencie zakupu pojazdu oraz w momencie przyznania rabatu.
 • Pojazd należy zakupić od dealera licencjonowanego przez Sekretarza Stanu Illinois.
 • Wynajęte lub wydzierżawione pojazdy nie kwalifikują się do rabatu.
 • Pojazd nie mógł być przedmiotem wcześniejszego rabatu na pojazdy elektryczne w ramach nowego programu w Illinois.
 • Osoby fizyczne nie mogą być odbiorcami poprzedniego rabatu na pojazdy elektryczne w ramach tego nowego programu w Illinois.
 • Kwota rabatu nie może przekroczyć ceny zakupu pojazdu.
 • Kupujący musi zachować własność pojazdu przez co najmniej 12 kolejnych miesięcy bezpośrednio po dacie zakupu pojazdu.
 • Wymagania dotyczące dokumentacji obejmują kopię faktury zakupu, dowód zakupu, rejestrację pojazdu oraz formularze IRS W-9 lub W-8.

 

Źródło: fox32, illinois.gov
Foto: YouTube, istock/Chesky_WChesky_W
Czytaj dalej

News Chicago

Bądź aktywny zimą. Przeczytaj o prostych zasadach bezpieczeństwa

Opublikowano

dnia

Autor:

Zima nie musi być okresem przesiedzianym w domu. Aktywność na świeżym powietrzu jest jak najbardziej wskazana. Ważne jest jednak by zadbać o bezpieczeństwo, zwłaszcza jeśli wybierasz się na dalszą zimową wyprawę lub gdy zamierzasz wchodzić na lód.

Okręg Forest Preserve w powiecie DuPage oferuje proste wskazówki, które zapewnią Ci bezpieczeństwo podczas zimowych zajęć na świeżym powietrzu.

Najlepszym zabezpieczeniem jest towarzystwo innej osoby, ponieważ może ono pomóc w nagłych wypadkach, uważa Dan Jones, wieloletni strażnik okręgowy i zastępca kierownika strażników.

„Jeśli nie jest ono możliwe, poinformuj kogoś dokładnie, dokąd idziesz i kiedy spodziewasz się wrócić”.

Aby wejść na lód, powinien być on jednolity i gruby na co najmniej 4 cale dla jednej osoby oraz na co najmniej 8 cali dla grupy. Strażnicy nie monitorują stanu lodu w rezerwatach leśnych DuPage, więc odwiedzający wchodzą na lód na własne ryzyko.

REKLAMA REKLAMA

Na wypadek wpadnięcia pod lód, dobrze jest mieć ze sobą zestaw szpikulców do lodu, radzi Jones.

Na wytrzymałość lodu mogą wpływać wiatr, śnieg, deszcz, światło słoneczne, poziom wody, podziemne źródła i temperatura, i może się ona znacznie różnić nawet w obrębie jednego akwenu.

Każdy, kto wybiera się na lód, powinien nauczyć się rozpoznawać oznaki niebezpiecznych warunków. Są to:

 • Pęknięcia, grzbiety lub uskoki
 • Różnokolorowy lód, zwłaszcza ciemnoszary lub czarny
 • Lód, który wygląda na zgniły lub porowaty
 • Lód pokryty śniegiem, wodą lub błotem pośniegowym
 • Bieżąca woda lub bąbelki pod lodem

„Jeśli wpadniesz pod lód, skręć w kierunku, z którego przyszedłeś, ponieważ jest tam prawdopodobnie najmocniejszy lód” – mówi Jones.

„Połóż ręce i ramiona na nieuszkodzonej powierzchni, kopnij nogami i spróbuj wyciągnąć się za pomocą szpikulców do lodu, jeśli je masz. Po wyjściu z wody połóż się płasko na lodzie i odturlaj się od dziury.”

„Jak najszybciej udaj się w ciepłe, suche, osłonięte miejsce i zadzwoń pod numer 911”.

Wybierający się na zimową wyprawę powinni również zadbać o ubiór stosowny do pogody. Nawet łagodne temperatury mogą spowodować odmrożenia i hipotermię, schorzenia wymagające leczenia.

Objawy hipotermii obejmują dreszcze, wyczerpanie, splątanie, niewyraźną mowę i utratę zdolności motorycznych.

Oznaki odmrożeń, które najczęściej dotykają kończyn, takich jak palce u rąk i nóg, a także uszy i nos, obejmują drętwienie, biały lub szarożółty kolor skóry lub niezwykłe wrażenie woskowatej skóry.

Należy pamiętać, że niektóre osoby są bardziej podatne na przeziębienie, zwłaszcza dzieci, osoby starsze i osoby z problemami z krążeniem.

Aby chronić się jak najlepiej, należy ubierać się warstwami z bielizną odprowadzającą wilgoć i zewnętrznymi warstwami utrzymującymi ciepło. Wełna, jedwab i syntetyczny polar zatrzymują ciepło ciała lepiej niż bawełna.

Wodoodporne buty, grube skarpety, czapka i rękawiczki pomagają utrzymać ciepło kończyn. Szalik, golf na szyję lub maska na twarz ogrzeją i pomogą zakryć jak najwięcej odsłoniętej skóry. Specjalne nakładki na buty uchronią przed poślizgiem na oblodzonych szlakach.

Rejon rezerwatów leśnych w powiecie DuPage od ponad 100 lat łączy ludzi z naturą. Każdego roku ponad 6,2 miliona ludzi odwiedza ponad 60 rezerwatów leśnych, 166 mil szlaków, 6 ośrodków edukacyjnych i bierze udział w dziesiątkach programów.

Aby uzyskać więcej informacji, zadzwoń pod numer (630) 933-7200 lub odwiedź witrynę dupageforest.org.

 

Źródło: dailyherald
Foto: istock/gnatoutdoors/ romrodinka/ Solovyova/ gelyngfjell
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

Popularne w tym miesiącu