Połącz się z nami

Kościół

Pogrzeb lwa amerykańskiego Kościoła katolickiego. Kardynała Francisa George’a żegnają także Polacy

Opublikowano

dnia

Od wtorku 21 kwietnia tłumy odwiedzają świątynię, w której na widok publiczny wystawiona jest trumna z ciałem hierarchy. „Przyjechałem tutaj z Hoffman Estates, aby powiedzieć kardynałowi słowo – dziękuje – za jego bardzo skromne niezwykłe życie, dał nam cudowny przykład jak żyć” –  powiedział Radiu Deon wyraźnie wzruszony Stanisław Wierzbiński. Msza Święta pogrzebowa odbędzie się w południe 23 kwietnia, a po niej kardynał zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu w Des Plaines na północnych przedmieściach Chicago.

Słuchaj specjalnego wydania o poranku RADIA DEON CHICAGO
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/mix-kardynal” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W chicagowskiej archikatedrze Najświętszego Imienia Jezus u zbiegu ulic State i Superior w centrum miasta trwają uroczystości żałobne wybitnego pasterza, intelektualisty i bardzo dobrego człowieka – kardynała Francisa George’a. „Znam kardynała od kilkunastu lat. Jeszcze dwa tygodnie temu byłam tutaj, kiedy kardynał odprawiał swoją ostatnia Mszę Świętą. Wszyscy płakaliśmy. Ksiądz kardynał wiedział, że to jest jego osobiste pożegnanie. Był bardzo skromnym człowiekiem.” – powiedziała Bożysława Andersohn animatorka kultury, założycielka polonijnego Teatru 13-stak im. Karola Wojtyły w Chicago.

Z kolei mądrość i łagodność kard. Francisa George’a jako pasterza podkreślił papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po jego śmierci. „Człowiek pokoju, niezłomności i odwagi został wezwany do domu Pana” – napisał o swym poprzedniku abp Blase Cupich w oświadczeniu wydanym przez archidiecezję Chicago. Emerytowany arcybiskup Chicago zmarł 17 kwietnia w wieku 78 lat. Był pierwszym arcybiskupem Chicago pochodzącym z naszego miasta i jedynym, który doczekał się przejścia na emeryturę.

Msza Święta pogrzebowa za duszę śp. kardynała Francisa George’a zostanie odprawiona 23 kwietnia w samo południe w chicagowskiej katedrze. Udział w tej Mszy świętej jest możliwy tylko za okazaniem specjalnego biletu wstępu, natomiast każdy będzie mógł wziąć udział w porannej modlitwie o godzinie 7.30. Kardynał zostanie pochowany na Cmentarzu Wszystkich Świętych przy 700 North River Road w Des Plaines 10 mil na północ od Chicago. Prośbą samego księdza kardynała było, aby zamiast kwiatów składać ewentualne datki, które zostaną przekazane na funkcjonowanie dwóch bliskich sercu kardynała charytatywnych katolickich organizacji:”Priests Retirement and Mutual Aid Association w skrócie PRMAA oraz „To Teach Who Christ Is” akcji wspierającej młodzież z katolickich szkół Archidiecezji Chicago.

Kard. Francis George był wybitnym i szanowanym przywódcą pośród biskupów Stanów Zjednoczonych. Zajmował zawsze jednoznaczne stanowisko w kwestiach nauczania Kościoła. Jako przewodniczący episkopatu zasłynął w całym kraju z nieugiętości względem powszechnej ustawy zdrowotnej wprowadzonej przez administrację Baracka Obamy. Kard. George sprzeciwiał się jej między innymi dlatego, gdyż zezwala ona na finansowanie aborcji i antykoncepcji z funduszy federalnych. Za jedną z jego licznych zasług uważa się wprowadzenie w Kościele amerykańskim zasady „zero tolerancji” dotyczącej duchownych, którzy dopuścili się nadużyć seksualnych.

„Francis George służył Kościołowi powszechnemu jako kardynał, ale również służył radą i wsparciem trzem papieżom i ich współpracownikom w rzymskich kongregacjach” – czytamy w oświadczeniu arcybiskupa Chicago. Brał udział w dwóch konklawe, które wybrały papieża Benedykta XVI i Franciszka. Odbierając najwyższą nagrodę Rycerzy Kolumba, w styczniu bieżącego roku, kard. George powiedział: „Jestem w rękach Boga tak, jak w pewnym sensie, wszyscy jesteśmy”. Na kilka dni przed śmiercią, jak wspomina jego przyjaciel ks. Robert Barron, hierarcha zastanawiał się „jak to będzie zobaczyć Pana twarzą w twarz”.

Kardynał Francis George urodził się w 1937 r. W wieku 20 lat wstąpił do zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Był misjonarzem między innymi w Afryce i Azji. W roku 1973 został wybrany prowincjałem swojego zgromadzenia. W 1990 r. został biskupem amerykańskiej diecezji Yakima, a w sześć lat później metropolitą Portland w stanie Oregon. Dziesięć miesięcy potem został mianowany przez Jana Pawła II arcybiskupem Chicago, trzeciej największej diecezji w Stanach Zjednoczonych.

W 1998 r. został wyniesiony do godności kardynalskiej. W latach 2007-2010 przewodniczył episkopatowi USA. Funkcję arcybiskupa Chicago pełnił do przejścia na emeryturę, w listopadzie ub.r. Kard. Francis George posiadał dwa doktoraty: z filozofii amerykańskiej i z teologii. Oprócz języka angielskiego znał również: francuski, włoski, hiszpański i niemiecki.

Po śmierci kardynała Francisa George’a liczba kardynałów elektorów, czyli liczących poniżej 80 lat i z tej racji mających prawo do udziału w ewentualnym konklawe, znów wynosi 120. Obecnie kolegium kardynalskie liczy 223 członków, spośród których 2 mianował jeszcze bł. Paweł VI, 103 św. Jan Paweł II, 79 Benedykt XVI, a 39 Franciszek. Wśród 120 elektorów jest 30 z nominacji Jana Pawła II, 59 Benedykta XVI, a 31 Franciszka.

źródło: informacja własna/KAI
foto: Sławomir Budzik/CNS

Kościół

Rosja nasila prześladowania religijne w kraju i na okupowanych terytoriach Ukrainy

Opublikowano

dnia

Autor:

rosyjscy-zolnierze-w-moskwie

Rosja wciąż dopuszcza się „szczególnie poważnych” naruszeń wolności religijnej wobec mniejszości wyznaniowych – zarówno w swoim kraju, jak i na okupowanych terenach Ukrainy – wynika z najnowszego raportu Komisji Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej (USCIRF), opublikowanego 30 czerwca. Dokument przedstawia Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Raport obejmuje sytuację w 2024 roku oraz na początku 2025 roku. Komisja odnotowuje w nim „nasilone prześladowania” wobec ukraińskich chrześcijan – prawosławnych, katolickich i protestanckich – zarówno w strefach okupowanych, jak i na terytorium samej Rosji.

Komisja Stanów Zjednoczonych ds. Międzynarodowej Wolności Religijnej USCIRF zwraca uwagę na liczne przypadki represji wobec działaczy praw człowieka w granicach Federacji Rosyjskiej. Dotyczą one m.in. niezależnych dziennikarzy, przeciwników wojny oraz członków wspólnot religijnych, które nie podporządkowują się władzy państwowej.

Represje dotykają m.in. katolików, Świadków Jehowy, praktykujących Falun Gong, protestantów, muzułmanów krymskotatarskich i ukraińskich chrześcijan.

Według danych, 72% Rosjan identyfikuje się jako prawosławni, 7% to muzułmanie, 5% deklaruje ateizm, a 13% nie utożsamia się z żadną religią. Pozostałe 3% należy do innych wyznań.

Prześladowania ukraińskich wspólnot religijnych

Trwająca wojna Rosji z Ukrainą przyniosła najbardziej brutalne akty prześladowań religijnych. Od rozpoczęcia inwazji w lutym 2022 roku organizacje pozarządowe odnotowały zabójstwo co najmniej 47 duchownych. W tym samym czasie zniszczono lub uszkodzono 640 świątyń i miejsc kultu.

Rosyjskie władze okupacyjne „de facto zakazały działalności” wielu wspólnot religijnych – m.in. Prawosławnego Kościoła Ukrainy (OCU), Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, Świadków Jehowy oraz licznych grup protestanckich: baptystów, zielonoświątkowców czy adwentystów dnia siódmego.

Raport dokumentuje próby zmuszenia ukraińskich wspólnot prawosławnych do podporządkowania się Rosyjskiemu Kościołowi Prawosławnemu pod zwierzchnictwem Patriarchatu Moskiewskiego.

W innym przypadku ONZ udokumentowała tortury stosowane wobec dwóch greckokatolickich księży – Iwana Lewickiego i Bohdana Gelety – przetrzymywanych od listopada 2022 do czerwca 2024. Jeden z nich zeznał, że był bity, zmuszany do długotrwałych niewygodnych pozycji i czołgania się po asfalcie.

kościół w ukrainie

Represje w Rosji i instrumentalizacja prawa

USCIRF podkreśla, że Rosja wykorzystuje przepisy zakazujące tzw. „nielegalnej działalności misyjnej” do represjonowania mniejszości religijnych. W 2024 roku rosyjskie sądy rozpatrzyły 431 spraw opartych na tych przepisach, nakładając grzywny o łącznej wartości blisko 60 tys. dolarów.

Z kolei arcybiskup Apostolskiego Kościoła Prawosławnego Grigorij Mikhnov-Vaitenko został ukarany grzywną za opublikowanie filmu krytykującego inwazję, w którym odnosił się do Biblii.

Raport zwraca też uwagę na ograniczenia dotyczące alternatywnej służby cywilnej – chrześcijanie odmawiający służby wojskowej z powodów religijnych często nie mają możliwości legalnego zwolnienia z obowiązku.

muzułmanki

Muzułmanie i inne mniejszości

Władze rosyjskie prześladują także muzułmanów, zwłaszcza tych podejrzewanych o związki z organizacją Hizb ut-Tahrir – mimo braku dowodów na przemoc z ich strony. Odnotowano 352 przypadki oskarżeń, z czego 280 osób skazano – w tym 119 na ponad 15 lat więzienia, a 131 na kary od 10 do 14 lat.

Szczególnie dotknięci są muzułmanie krymskotatarscy, zamieszkujący okupowany Krym.

Wnioski

Raport USCIRF jednoznacznie wskazuje, że Rosja systematycznie łamie prawo do wolności religijnej – zarówno na swoim terytorium, jak i na okupowanych obszarach Ukrainy. Prześladowania, zakazy działalności religijnej, tortury duchownych i wykorzystywanie prawa do tłumienia oporu wobec wojny, stanowią poważne naruszenia międzynarodowych standardów praw człowieka.

Źródło: cna
Foto: istock/:dimid_86/ Oleg Elkov/tanyss/
Czytaj dalej

Kościół

Andrzej Duda: zaprosiłem Papieża do Polski, Leon XIV pytał o Ukrainę

Opublikowano

dnia

Autor:

Andrzej Duda zaprosił Leona XIV do Polski. Nie padły żadne konkretne daty, ale zdaniem prezydenta dobrą okazją mogłaby być 150 rocznica objawień maryjnych w Gietrzwałdzie w 2027 r. Leon XIV chciał poznać opinię Andrzeja Dudy w sprawie wojny na Ukrainie. Z rozmów wynikało, że dobrze zna Polskę.

O szczegółach swej wizyty w Watykanie prezydent opowiadał dziennikarzom w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej.

Pożegnanie z Watykanem

„To specyficzna wizyta prezydencka, bo z jednej strony powitalna w tym sensie, że nie tak dawno Ojciec Święty został wybrany i rozpoczął swój pontyfikat, a dla mnie także i zarazem wizyta pożegnalna w tej roli głowy państwa polskiego, ostatnia z całą pewnością u Ojca Świętego” – powiedział Andrzej Duda.

Zapowiedź wizyty prezydenta Nawrockiego

Przyznał, że z Papieżem Leonem rozmawiał też o nowym prezydencie elekcie Karolu Nawrockim. Zapowiedział jego wizytę w Watykanie. To dla nas bardzo ważne, aby mógł tu przyjechać i się przedstawić Ojcu Świętemu jako nowy prezydent Rzeczypospolitej – dodał Andrzej Duda.

Zaproszenie do Polski

Prezydent zapewnił Leona XIV, że jest bardzo oczekiwany w Polsce, Polacy pragną, żeby przyjechał, do nich przemówił, by mogli się z nim modlić, by pobłogosławić ich Ojczyznę. Ojciec Święty nie złożył w tej sprawie żadnej deklaracji, nie podał żadnego terminu.

Andrzej Duda poinformował, że za dwa lata będą obchody 150-lecia objawień w Gietrzwałdzie i będzie to wielkie wydarzenie religijne. „Ale Ojciec Święty oczywiście może przyjechać do nas zawsze i zawsze na niego czekamy” – zapewnił prezydent.

Leon XIV zna Polskę

Andrzej Duda rozmawiał też z Papieżem o Polsce. Okazało się, że Leon XIV dobrze zna nasz kraj, bo kilkakrotnie go odwiedzał jako generał augustianów.

Ojciec Święty pytał o ocenę sytuacji po rosyjskiej agresji

Podczas audiencji w Watykanie rozmawiano też o sytuacji na Ukrainie i o szansach na pokojowe negocjacje. „Ojciec Święty pytał mnie o ocenę mojej sytuacji w związku z rosyjską agresją na Ukrainę” – powiedział Andrzej Duda.

Papież powiedział, że liczy na Donalda Trumpa, iż uda mu się skłonić obie strony do negocjacji.

„Powiedziałem Ojcu Świętemu, że uważam, że to bardzo ciekawa i realna idea, żeby te rozmowy pokojowe odbyły się niejako pod auspicjami Stolicy Apostolskiej. Być może, że w Watykanie, ale, jak powiedziałem, są też inne miejsca bardzo symboliczne, choćby Castel Gandolfo”.

Krzysztof Bronk – Watykan

 

Foto: YouTube, Vatican Media
Czytaj dalej

Galeria

Msza św., Procesja Bożego Ciała i Piknik Jezuicki, 22 czerwca, Casa Italia. Fot. Ryszard Siek

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

kwiecień 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu