Połącz się z nami

Kościół

Pogrzeb lwa amerykańskiego Kościoła katolickiego. Kardynała Francisa George’a żegnają także Polacy

Opublikowano

dnia

Od wtorku 21 kwietnia tłumy odwiedzają świątynię, w której na widok publiczny wystawiona jest trumna z ciałem hierarchy. „Przyjechałem tutaj z Hoffman Estates, aby powiedzieć kardynałowi słowo – dziękuje – za jego bardzo skromne niezwykłe życie, dał nam cudowny przykład jak żyć” –  powiedział Radiu Deon wyraźnie wzruszony Stanisław Wierzbiński. Msza Święta pogrzebowa odbędzie się w południe 23 kwietnia, a po niej kardynał zostanie pochowany w rodzinnym grobowcu w Des Plaines na północnych przedmieściach Chicago.

Słuchaj specjalnego wydania o poranku RADIA DEON CHICAGO
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/mix-kardynal” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

W chicagowskiej archikatedrze Najświętszego Imienia Jezus u zbiegu ulic State i Superior w centrum miasta trwają uroczystości żałobne wybitnego pasterza, intelektualisty i bardzo dobrego człowieka – kardynała Francisa George’a. „Znam kardynała od kilkunastu lat. Jeszcze dwa tygodnie temu byłam tutaj, kiedy kardynał odprawiał swoją ostatnia Mszę Świętą. Wszyscy płakaliśmy. Ksiądz kardynał wiedział, że to jest jego osobiste pożegnanie. Był bardzo skromnym człowiekiem.” – powiedziała Bożysława Andersohn animatorka kultury, założycielka polonijnego Teatru 13-stak im. Karola Wojtyły w Chicago.

Z kolei mądrość i łagodność kard. Francisa George’a jako pasterza podkreślił papież Franciszek w telegramie kondolencyjnym po jego śmierci. „Człowiek pokoju, niezłomności i odwagi został wezwany do domu Pana” – napisał o swym poprzedniku abp Blase Cupich w oświadczeniu wydanym przez archidiecezję Chicago. Emerytowany arcybiskup Chicago zmarł 17 kwietnia w wieku 78 lat. Był pierwszym arcybiskupem Chicago pochodzącym z naszego miasta i jedynym, który doczekał się przejścia na emeryturę.

Msza Święta pogrzebowa za duszę śp. kardynała Francisa George’a zostanie odprawiona 23 kwietnia w samo południe w chicagowskiej katedrze. Udział w tej Mszy świętej jest możliwy tylko za okazaniem specjalnego biletu wstępu, natomiast każdy będzie mógł wziąć udział w porannej modlitwie o godzinie 7.30. Kardynał zostanie pochowany na Cmentarzu Wszystkich Świętych przy 700 North River Road w Des Plaines 10 mil na północ od Chicago. Prośbą samego księdza kardynała było, aby zamiast kwiatów składać ewentualne datki, które zostaną przekazane na funkcjonowanie dwóch bliskich sercu kardynała charytatywnych katolickich organizacji:”Priests Retirement and Mutual Aid Association w skrócie PRMAA oraz „To Teach Who Christ Is” akcji wspierającej młodzież z katolickich szkół Archidiecezji Chicago.

Kard. Francis George był wybitnym i szanowanym przywódcą pośród biskupów Stanów Zjednoczonych. Zajmował zawsze jednoznaczne stanowisko w kwestiach nauczania Kościoła. Jako przewodniczący episkopatu zasłynął w całym kraju z nieugiętości względem powszechnej ustawy zdrowotnej wprowadzonej przez administrację Baracka Obamy. Kard. George sprzeciwiał się jej między innymi dlatego, gdyż zezwala ona na finansowanie aborcji i antykoncepcji z funduszy federalnych. Za jedną z jego licznych zasług uważa się wprowadzenie w Kościele amerykańskim zasady „zero tolerancji” dotyczącej duchownych, którzy dopuścili się nadużyć seksualnych.

„Francis George służył Kościołowi powszechnemu jako kardynał, ale również służył radą i wsparciem trzem papieżom i ich współpracownikom w rzymskich kongregacjach” – czytamy w oświadczeniu arcybiskupa Chicago. Brał udział w dwóch konklawe, które wybrały papieża Benedykta XVI i Franciszka. Odbierając najwyższą nagrodę Rycerzy Kolumba, w styczniu bieżącego roku, kard. George powiedział: „Jestem w rękach Boga tak, jak w pewnym sensie, wszyscy jesteśmy”. Na kilka dni przed śmiercią, jak wspomina jego przyjaciel ks. Robert Barron, hierarcha zastanawiał się „jak to będzie zobaczyć Pana twarzą w twarz”.

Kardynał Francis George urodził się w 1937 r. W wieku 20 lat wstąpił do zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Był misjonarzem między innymi w Afryce i Azji. W roku 1973 został wybrany prowincjałem swojego zgromadzenia. W 1990 r. został biskupem amerykańskiej diecezji Yakima, a w sześć lat później metropolitą Portland w stanie Oregon. Dziesięć miesięcy potem został mianowany przez Jana Pawła II arcybiskupem Chicago, trzeciej największej diecezji w Stanach Zjednoczonych.

W 1998 r. został wyniesiony do godności kardynalskiej. W latach 2007-2010 przewodniczył episkopatowi USA. Funkcję arcybiskupa Chicago pełnił do przejścia na emeryturę, w listopadzie ub.r. Kard. Francis George posiadał dwa doktoraty: z filozofii amerykańskiej i z teologii. Oprócz języka angielskiego znał również: francuski, włoski, hiszpański i niemiecki.

Po śmierci kardynała Francisa George’a liczba kardynałów elektorów, czyli liczących poniżej 80 lat i z tej racji mających prawo do udziału w ewentualnym konklawe, znów wynosi 120. Obecnie kolegium kardynalskie liczy 223 członków, spośród których 2 mianował jeszcze bł. Paweł VI, 103 św. Jan Paweł II, 79 Benedykt XVI, a 39 Franciszek. Wśród 120 elektorów jest 30 z nominacji Jana Pawła II, 59 Benedykta XVI, a 31 Franciszka.

źródło: informacja własna/KAI
foto: Sławomir Budzik/CNS

Kościół

Rzym: Czuwanie na Placu św. Piotra w rocznicę wyboru Papieża Polaka

Opublikowano

dnia

Autor:

W 46. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na Papieża odbyło się czuwanie modlitewne na Placu św. Piotra. To wieloletnia tradycja, w której uczestniczą nie tylko Polacy mieszkający w Rzymie, ale także przebywający w tym czasie w Wiecznym Mieście.

Zdaniem Przewodniczącego Rady Administracyjnej Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II ks. prał. Pawła Ptasznika najważniejszym celem tych dorocznych spotkań jest „dziękczynienie za pontyfikat Jana Pawła II. Za wszystko, co wniósł przez swoją obecność, przez swoją modlitwę, przez swoje nauczanie, przez swoje dzieło w dzieje tego naszego świata”.

Rozmówca Radia Watykańskiego – Vatican News wskazał, że współcześnie „ludzie wierzący, którzy szukają wartości w tym trochę zagubionym świecie, odwołują się właśnie do Jana Pawła II, szukając tam światła, wskazówek jak dobrze żyć”.

„To jest niezwykłe doświadczenie, że możemy tutaj polonijnie spotkać się tego wieczoru właśnie na Placu św. Piotra, w chwili refleksji wrócić do momentu 16 października, sprzed 46 lat – podkreślił Jakub Horbacz, student kursu „JP2 Studies” w Instytucie Kultury św. Jana Pawła II na Angelicum. „Człowiek ma tę możliwość przemyśleć znaczenie tego faktu też dla nas i trochę towarzyszyła mi taka myśl, jak to też jest dzisiaj, jeśli chodzi o to dziedzictwo Jana Pawła II i jak wiele jest w naszych rękach, ludzi młodych”.

Jakub Horbacz zaznaczył, że szczególnie mu bliskie jest nauczanie społeczne Jana Pawła II, w tym przesłanie encyklik m.in. „Centesimus Annus”. Docenia też dorobek literacki polskiego Papieża. „Intelektualne odnowienie dziedzictwa Jana Pawła II jest nam dziś szczególnie potrzebne” – powiedział mediom watykańskim.

Spotkanie na Placu św. Piotra zostało zorganizowane przez duszpasterstwo przy kościele św. Stanisława w Rzymie, duszpasterstwo Polaków Diecezji Rzymskiej, a równocześnie watykańską Fundację Jana Pawła II. W organizację włączyły się polskie stowarzyszenia działające w Rzymie.

Autorzy: Ks. Paweł Rytel-Andrianik, Artur Hanula
Foto: ks. Marek Weresa / @VaticanNewsPL
Czytaj dalej

Kościół

Rekordowa ugoda: Archidiecezja Los Angeles zapłaci 880 mln USD ofiarom nadużyć seksualnych

Opublikowano

dnia

Autor:

Archidiecezja Los Angeles zgodziła się wypłacić 880 milionów dolarów ofiarom nadużyć seksualnych popełnionych przez duchownych, co stanowi największą pojedynczą ugodę w historii amerykańskiego Kościoła katolickiego. Jak ogłoszono w środę, ugoda dotyczy przypadków wykorzystywania, które miały miejsce kilkadziesiąt lat temu, a których ofiarami były setki osób.

W oficjalnym oświadczeniu po ogłoszeniu ugody, arcybiskup José H. Gomez,  wyraził głębokie ubolewanie: „Z całego serca przepraszam za każdy z tych tragicznych incydentów”. Dodał również: „Mam nadzieję, że ta ugoda przyniesie choć odrobinę uzdrowienia osobom, które musiały znosić cierpienie z powodu tych przerażających czynów”.

Ugoda została osiągnięta po miesiącach intensywnych negocjacji między adwokatami 1353 ofiar a archidiecezją.

„Nie ma sumy, która mogłaby w pełni zrekompensować ból i cierpienie tych odważnych ludzi, którzy przez dekady żyli w ciszy z traumą nadużyć. Sprawiedliwość tkwi jednak w pociągnięciu winnych do odpowiedzialności” — stwierdzili adwokaci w oświadczeniu.

To porozumienie wieńczy trwającą od ćwierćwiecza batalię prawną związaną z największą archidiecezją katolicką w Stanach Zjednoczonych. W ramach ugody, powodowie będą mogli uczestniczyć w procesie podziału kwoty, która zostanie rozdzielona między wszystkie ofiary.

Archidiecezja Los Angeles ma już długą historię wypłat odszkodowań. Wcześniej wypłaciła 740 milionów dolarów w ramach innych ugód, co łącznie, z uwzględnieniem nowej kwoty, przekroczy 1,5 miliarda dolarów.

Prawnik Morgan Stewart, który nadzorował negocjacje, podkreślił, że jest to największa ugoda w historii amerykańskiego Kościoła w sprawie molestowania seksualnego dzieci. „Te osoby przeżyły dekady bólu i cierpienia po tych straszliwych wydarzeniach. Wiele z nich zmarło, a czas biegnie nieubłaganie. Nadszedł moment, aby zamknąć ten bolesny rozdział” — powiedział Stewart.

Ugoda zostanie sfinansowana z funduszy archidiecezji, jej rezerw, a także z kredytów bankowych. Część kosztów pokryją również niektóre zgromadzenia zakonne i inne podmioty związane ze sprawą. Archidiecezja podkreśla, że nie tylko zobowiązała się do wypłaty odszkodowań, ale także wdrożyła szereg reform mających na celu lepszą ochronę wiernych i zapobieganie takim incydentom w przyszłości.

 

Źródło: npr
Foto: Archidiecezja Los Angeles
Czytaj dalej

Kościół

18-19 października: Jasnogórska Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

Jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości – napisał bp Piotr Turzyński, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w przesłaniu do uczestników czuwania modlitewnego w intencji Polonii i Polaków żyjących poza granicami kraju. Odbędzie się ono w nocy z 18 na 19 października br. na Jasnej Górze.

„W tym roku myślimy o powołaniu emigranta. Choć los czasami może być niełatwy, to jednak jesteśmy powołani, aby jako chrześcijanie dawać świadectwo wierze ojców w świecie wielokulturowości” – czytamy w przesłaniu Delegata KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej na 39. Jasnogórską Noc Czuwania w intencji Polskich Emigrantów i ich Duszpasterzy.

„Wiele razy doświadczyłem osobiście, że katolicy w innych krajach są nam wdzięczni za odwagę wyznawania wiary i piękne świadectwo” – napisał bp Piotr Turzyński. Podkreślił, że „jesteśmy powołani do tego, aby mówić o Chrystusie, o opiece Maryi, o pięknie rodzinnego życia, o Kościele i o miłosierdziu, o którym przesłanie rozeszło się po świecie właśnie z polskiej ziemi”. „Nieście ze sobą Chrystusa i miłość do Jego Matki” – zaapelował do polskich emigrantów.

Doroczne czuwanie w intencji Polonii i Polaków za granicą oraz ich duszpasterzy odbędzie się w nocy z 18 na 19 października 2024 roku w Narodowym Sanktuarium na Jasnej Górze. Temat przewodni tegorocznej modlitwy brzmi: „Emigracja jako powołanie”. Został on zaczerpnięty z listu Prymasa Polski, Czcigodnego Sługi Bożego kard. Augusta Hlonda, napisanego w grocie objawień w Lourdes w 1941 roku. Kardynał Hlond podkreślał w nim, że „nasze pielgrzymowanie tułacze ma sens i wartość, bo idziemy przez kraje z posłannictwem sprawiedliwości i z wiarą niezłomną”.

Czuwanie rozpocznie się o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej. Po wspólnym różańcu, Apel Jasnogórski o godz. 21.00 poprowadzi ks. Krzysztof Olejnik SChr, przełożony generalny Towarzystwa Chrystusowego. Mszy Świętej o godz. 23.00 będzie przewodniczył i homilię wygłosi biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej i delegat KEP ds. powołań Andrzej Przybylski.

Z uczestnikami czuwania będzie można łączyć się duchowo za pośrednictwem transmisji na kanale YouTube Jasnej Góry. Apel oraz Eucharystia będą transmitowane również przez Telewizję Trwam. Każdy może powierzać Matce Bożej swoje osobiste intencje, przesyłając je wcześniej na adres: czuwanie@chrystusowcy.pl.

Czuwanie w intencji Polonii i jej duszpasterzy jest organizowane od 1985 roku przez Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii oraz Siostry Misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej, których charyzmatem jest troska o wiarę i zbawienie polskich emigrantów oraz praca apostolska wśród Polonii.

www.emigracja.episkopat.pl/ BP KEP

 

Foto: Klasztor Jasna Góra
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu