Połącz się z nami

News Chicago

Lotnisko imieniem Baracka Obamy?… zamiast O’Hare. Burmistrz Rahm Emanuel snuje plany

Opublikowano

dnia

W ramach toczącej się w Chicago kampanii wyborczej burmistrz Chicago Rahm Emanuel spotkał się z wyborcami w Chicago State University. Tam odpowiadał na szereg pytań związanych z wietrznym miastem. Jedno z nich dotyczyło nazywania różnych miejsc imieniem prezydenta Obamy.

Wszystko zaczęło się od pytania na temat zmiany nazwy North Side High School imieniem 44 prezydenta Ameryki oraz Stony Island Parkway imieniem przywódcy społecznego Arthura Braziera. Burmistrz szybko zdementował te informacje, jednak kontynuował swoją wypowiedź.

„Musimy docenić ludzi, którzy zrobili coś dla Chicago, czy to jest prezydent Obama, czy dr. Brazier. Mamy w Chicago dwa lotniska – Midway i O’Hare. Jedno z nich nazwane jest po znanej bitwie”.

Część osób doszukała się tutaj przesłanek jakoby burmistrz chciał zmienić nazwy lotnisk. Jednak rzeczniczka Rahma Emanuela Kelley Quinn wyraźnie potem zdementowała te informacje.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/ Daniel X. O’Neil

News Chicago

Nowe prawa zaczną obowiązywać w Illinois 2024. Sprawdź co Cię czeka

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowy rok już za kilka tygodni, a dla mieszkańców Illinois oznacza to, że zacznie ich obowiązywać kilka nowych przepisów. Gubernator J.B. Pritzker podpisał w tym roku dziesiątki ustaw, niektóre z nich weszły w życie natychmiast, a inne zaczną obowiązywać 1 stycznia 2024 r. Przedstawiamy kilka najważniejszych.

Ustawa o płacy minimalnej

Płaca minimalna w Illinois wzrośnie z 13 do 14 dolarów od 1 stycznia 2024 r. Pensja pracowników otrzymujących napiwki wzrośnie z 7,80 dolarów do 8,40 dolarów. Nadgodziny muszą być płacone tym pracownikom, którzy pracują więcej niż 40 godzin tygodniowo.

Płatny urlop „z dowolnego powodu”

Illinois stanie się jednym z trzech stanów, które będą wymagać od pracodawców oferowania płatnego urlopu z dowolnego powodu.

Pracodawcy w Illinois muszą oferować pracownikom płatny czas wolny w oparciu o przepracowane godziny, bez konieczności wyjaśniania przyczyny nieobecności, pod warunkiem że przedstawią wniosek o urlop zgodnie z rozsądnymi standardami pracodawcy.

Ustawa o inicjatywie spożywczej

Projekt ustawy dotyczy pustyń żywnościowych w całym Illinois i ma na celu zwiększenie dostępu do sklepów spożywczych na obszarach miejskich i wiejskich.

Ustawa Whole Child

Celem ustawodawstwa jest uczynienie edukacji bardziej sprawiedliwą i włączającą dla uczniów. Wdraża ona także zalecenia dla Grupy Zadaniowej Whole Child (Whole Child Task Force). W ramach tego środka częścią wymogów licencyjnych dla nauczycieli szkół podstawowych i gimnazjów będzie szkolenie związane z traumą.

Ustawa o ochronie społeczności stanu Illinois

Gubernator Pritzker podpisał ustawę publiczną nr 102-1116 10 stycznia 2023 r. Ustawa weszła w życie natychmiast. Jednakże mieszkańcy Illinois, którzy posiadają broń szturmową i magazynki o dużej pojemności, mają czas do końca roku na zarejestrowanie broni palnej i akcesoriów w Policji Stanowej Illinois.

SB 67

Illinois stało się pierwszym stanem w kraju, który przeprowadza badania noworodków pod kątem rzadkiej choroby genetycznej.

Leukodystrofia metachromatyczna będzie teraz towarzyszyć innym schorzeniom w stanowym teście dla noworodków. W przypadku tej choroby dzieci są często błędnie diagnozowane, ale można je leczyć, jeśli diagnoza zostanie postawiona wcześnie.

HB 3882

Nieudokumentowani imigranci w Illinois będą mogli uzyskać prawo jazdy od 1 stycznia, zgodnie z ustawą podpisaną przez gubernatora J.B. Pritzkera na początku tego roku.

Nieudokumentowanym mieszkańcom zostanie wydane standardowe czteroletnie prawo jazdy, które będzie stanowić ważną formę identyfikacji i będzie wydawane zamiast aktualnego tymczasowego prawa jazdy dla gości – TVDL. Obecnie ponad 300 000 osób w Illinois ma TVDL.

Kandydaci muszą zdać egzamin na prawo jazdy, posiadać ważne ubezpieczenie, przedstawić dokumenty tożsamości i udowodnić, że zamieszkują w Illinois przez co najmniej rok.

SB 1817

Nowe ustawodawstwo zmienia ustawę o prawach człowieka stanu Illinois, zabraniając właścicielom lokali dyskryminowania potencjalnych najemców ze względu na ich status imigracyjny.

HB 3751

Prawo federalne wymagało, aby funkcjonariusze policji w Chicago i całym stanie byli obywatelami Stanów Zjednoczonych, ale Illinois umożliwi osobom niebędącym obywatelami, którzy będą do tego uprawnieni, zostać członkami organów ścigania po ukończeniu szkolenia.

HB 1540

Elektroniczne urządzenia do palenia zostaną dodane do ustawy o zakazie palenia tytoniu w Illinois z 2008 r., która zakazała palenia w większości miejsc publicznych w stanie. Nowelizacja ustawy zakłada wprowadzenie zakazu stosowania elektronicznych urządzeń do palenia wszędzie tam, gdzie palenie jest już zabronione.

HB 2068

Wymaga, aby uprawnieni pracodawcy umożliwili uprawnionym pracownikom wyłączenie kosztów transportu publicznego z wynagrodzenia podlegającego opodatkowaniu.

HB 2123

Stanowi, że przedstawiona osoba o celowo zmienionym cyfrowo obrazie seksualnym ma podstawę do wniesienia powództwa przeciwko osobie rozpowszechniającej ten wizerunek lub grożącej jego rozpowszechnianiem.

HB 2245

Nakłada na producentów samochodów sprzedających pojazdy w tym stanie obowiązek utworzenia całodobowej infolinii umożliwiającej śledzenie samochodów skradzionych. Infolinia będzie przekazywać policji informacje o lokalizacji, a śledzenie będzie dostępne w większości samochodów wyprodukowanych od 2015 r.

HB 3203

Pozwala farmaceutom w Illinois na sprzedaż wszystkich pasków testowych badających zawartość fentanylu bez recepty, a okręgowym wydziałom zdrowia na bezpłatną dystrybucję tych testów.

HB 2431

Zakazuje rozmów wideo podczas kierowania samochodem, a także przesyłania strumieniowego wideo lub skanowania mediów społecznościowych w telefonie.

Aby zobaczyć listę wszystkich nowych przepisów, które zaczną obowiązywać 1 stycznia, wejdź tutaj, albo odwiedź stronę Illinois.gov.

 

Źródło: fox32, nbc
Foto: istock/ Drazen Zigic/ Paolo Cordoni/ Igor Ilkov/ djedzura/ Tippapatt/Nicola Patterson/
Czytaj dalej

News Chicago

Setki tysięcy pielgrzymów pokłoni się dzisiaj Matce Bożej z Guadalupe w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Ponad 400 000 katolików zgromadzi się dzisiaj w Des Plaines na corocznych uroczystościach w Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe. Nabożeństwa związane z pielgrzymką odbędą się w poniedziałek i wtorek w sanktuarium na terenie kampusu Maryville Academy, 1170 N. River Road. Wydarzenie upamiętnia objawienie się Maryi, w Meksyku w 1531 roku.

Tematem tegorocznej pielgrzymki jest „pokój i jedność”.  Jak co roku tysiące osób odda hołd Maryi Dziewicy, która objawiła się św. Juanowi Diego w Meksyku w 1531 roku.

„Modlimy się o pokój dla naszego świata i modlimy się o pokój w naszych domach” – powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej ks. Esequiel Sanchez, rektor sanktuarium.

Pierwsza z kilku Mszy Św. w sanktuarium zaplanowana jest na godz. 8.00PM w poniedziałek. Nabożeństwo będzie obejmowało poświęcenie kaplicy w sanktuarium, która została zniszczona podczas podpalenia w maju a następnie odnowiona.

Msze święte i inne uroczystości będą odprawiane wieczorem w poniedziałek i następnego dnia. O godzinie 9:30PM w poniedziałek odbędzie się także pokaz sztucznych ogni.

Parking przy sanktuarium kosztuje 15 dolarów. Bezpłatne parkingi poza terenem obiektu z usługą autobusu wahadłowego będą dostępne w następujących miejscach:

  • Parafia Św. Emilii 1400 E. Central Rd, Mt. Prospect, IL 60056
  • Plac Palwaukee 664 Milwaukee Ave, Prospect Heights, IL 60070
  • Oakton Community College, 1600 East Golf Rd, Des Plaines, IL 60016

Central Road w pobliżu kampusu Maryville będzie zamknięta dla wszystkich pojazdów z wyjątkiem autobusów wahadłowych od godziny 5:00PM w poniedziałek do około 9:00 wieczorem we wtorek. Osoby udające się do sanktuarium pieszo powinny korzystać z oznaczonego pasa dla pieszych wzdłuż River Road, wg komendanta policji w Des Plaines, Matta Bowlera.

Świątynia w Des Plaines jest jednym z najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla katolików pochodzenia latynoskiego w obrębie Stanów Zjednoczonych. Wierni przybywają z wielu różnych miejscowości w rejonie Środkowego Zachodu.

Pełny harmonogram wydarzeń i zasady dla odwiedzających można znaleźć na stronie solg.org.

Więcej informacji związanych z organizacją wydarzenia będzie dostępnych na stronie facebook.com/desplainespolice.

 

Źródło: dailyherald
Foto: YouTube, Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe
Czytaj dalej

News Chicago

Uwaga: Dni ZUS w Chicago! Uzyskaj ważne informacje w dniach 15-17 grudnia

Opublikowano

dnia

Autor:

Konsulat Generalny RP w Chicago oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych serdecznie zapraszają na Dni Poradnictwa ZUS 2023, które odbywać się będą w dniach 15-17 grudnia 2023 r. w siedzibie Związku Narodowego Polskiego (PNA) przy 6100 N Cicero Ave.

Zapisy na spotkanie z ekspertem ZUS możliwe są od dnia 6 grudnia 2023 r. i będą trwały do wyczerpania miejsc. Zapisać na wizytę można się na stronie e-Konsulat. W kategorii „Sprawy prawne” należy w polu „Lokalizacja” wybrać zakładkę „Spotkanie z ekspertem ZUS – Dni Poradnictwa ZUS, Chicago 15-17 grudnia” i określić dogodny dla Państwa termin spotkania.

UWAGA! Zakład Ubezpieczeń Społecznych uprzejmie prosi o podanie przy zapisie numeru PESEL lub numeru Państwa sprawy w ZUS w polu „Uwagi”. Ułatwi to ekspertom ZUS przygotowanie się do udzielenia Państwu informacji w konkretnej sprawie.

Jednocześnie ZUS informuje, że nie będzie możliwości złożenia u ekspertów ZUS wniosku ani żadnych dokumentów dla ZUS. Eksperci ZUS będą natomiast udzielać informacji, jakie dokumenty należy przygotować i w jaki sposób należy je wypełnić.

Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023

Podczas Dni ZUS 2023 odbędą się również dyżury konsula w sprawach paszportowych (16 grudnia) oraz prawnych (17 grudnia). UWAGA! Dyżury konsularne podczas Dni ZUS 2023 skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej!

W związku z tym Konsulat prosi aby na dyżury nie zapisywały się osoby urodzone po 1963 roku. Osoby urodzone po roku 1963 proszone są o zapisywanie się na wizyty do Konsulatu lub na inne dyżury konsularne poza siedzibą Konsulatu.

Wizyty osób nie spełniających powyższego warunku niestety będą musiały zostać anulowane.

Na dyżury konsularne prowadzone podczas Dni ZUS 2023 można się zapisywać przez stronę e-Konsulat w zakładce „Sprawy paszportowe” albo „Sprawy prawne”.

Informacje na temat dokumentów jakie należy przedłożyć podczas wizyty paszportowej można znaleźć na stronie: Dokumenty konieczne do złożenia podczas wizyty prawnej zależą od rodzaju sprawy. Szczegółowe informacje z podziałem na przedmiot sprawy znajdują się na stronie: Polska w USA – Informacje Konsularne.

Opłatę konsularną podczas dyżuru paszportowego i prawnego będzie można uiścić wyłącznie w formie money order lub cashier’s check (gotówka oraz czeki personalne nie będą przyjmowane).


W związku z tym, że dyżury konsularne skierowane są wyłącznie do osób urodzonych w roku 1963 lub wcześniej, przy zapisywaniu się na dyżur konsula w sprawach prawnych prosimy o podanie w polu „Uwagi” numeru PESEL lub daty urodzenia.

UWAGA! Na dyżur konsularny należy zapisać się niezależnie od zapisania się na spotkanie z ekspertem ZUS!

Czego jeszcze będzie się można dowiedzieć podczas Dni ZUS 2023

W Dniach ZUS 2023 w Chicago udział wezmą również przedstawiciele Biura Prokuratora Generalnego Stanu Illinois (Office of the Illinois Attorney General), Departamentu Pracy Stanu Illinois (Illinois Department of Labor) oraz Biura Zarządzania Kryzysowego i Komunikacji Miasta Chicago (Office of Emergency Management and Communications).

Będzie zatem można dowiedzieć się m.in. jakie mamy prawa jako konsumenci czy pracownicy, ale także jak reagować w sytuacji zagrożenia i jakie sytuacje zgłaszać pod numerem alarmowym 9-1-1 a w jakich sprawach dzwonić na numer 3-1-1.


Dodatkowo, w ramach organizowanych przez Związek Narodowy Polski (PNA) klinik porad prawnych Amicus Poloniae, w sobotę 16 grudnia będzie można również uzyskać porady prawne (po wcześniejszej weryfikacji czy dana osoba kwalifikuje się do uzyskania takich porad).

Serdecznie Zapraszamy!

Konsulat Generalny RP w Chicago

Źródło: Polish Consulate in Chicago
Foto: Polish Consulate in Chicago, ZUS
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

kwiecień 2015
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930  

Popularne w tym miesiącu