Połącz się z nami

News Chicago

Chicagowska Fundacja Strzelce Wielkie wspiera swoją małą ojczyznę. Kilkaset tysięcy dolarów pomocy

Opublikowano

dnia

Ponad 300 tysięcy dolarów wypracowanych w ciągu 9 lat działalności wysłała do Polski Fundacja Parafii Strzelce Wielkie. Rok 2014 należał do rekordowych, bo zamknął się kwotą ponad 76 tysięcy.

O dokonaniach w roku ubiegłym oraz planach na 2015 rok dyskutowali członkowie fundacji na noworocznym posiedzeniu, które 18 stycznia odbyło się w salach bankietowych Jolly Inn w Chicago.

Relacja Andrzeja Baraniaka
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/fundacja-parafii-strzelce” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Jak wynika z informacji skarbnika organizacji Bernadety Głowackiej w roku 2014 fundacja zarobiła 76.960 dolarów. Na tę kwotę złożyły się dochody z pikników i zabaw oraz składki członkowskie i dotacje od osób prywatnych. Ponad 50 tysięcy zostało przekazane do Sanktuarium Matki Bożej Strzeleckiej na pokrycie kosztów realizowanych projektów. W ich ramach świątynia wzbogaciła się o piękny boczny ołtarz. Przed Bożym Narodzeniem otwarta została szopka składająca się z ponad 20 rzeźb ludzi i zwierząt naturalnej wielkości. Wyasygnowane zostały także pieniądze na zakup przylegającej do terenu kościoła działki ze stawem. Wcześniej ponad 2 hektary tej działki przekazała dla parafii członkini fundacji Genowefa Oleksy. W przyszłości na tym terenie wybudowane zostaną Ścieżki Maryjne.

Galeria zdjęć

– My mamy pewną misję i ta misja jakoś się spełnia wobec Matki Bożej Strzeleckiej, która obdarza nas łaskami, w tym co robimy. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie wsparcie licznego grona wolontariuszy zaangażowanych w działalność fundacji oraz poparcia ze strony Polonii chicagowskiej, która przychodzi na organizowane przez nas imprezy. Pragnę wszystkim serdecznie podziękować – powiedział przewodniczący fundacji Stanisław Chwała.

Na ten rok działacze fundacji zaplanowali kilka imprez charytatywnych. Tradycyjnie sezon rozpocznie się zabawą walentynkową, która 14 lutego odbędzie się w salach bankietowych Jolly Inn. W programie są dwa pikniki zaplanowane na 28 czerwca i 30 sierpnia. Sezon jak zwykle zakończy zabawa andrzejkowa.

Członkowie Fundacji, wśród których pokaźną grupę stanowią osoby spoza Strzelec Wielkich, z wielkim zaangażowaniem i dużymi osiągnięciami pracują na rzecz wyposażenia konsekrowanego w 2005 roku nowego Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Strzelcach Wielkich. Działanie Fundacji jest najlepszym przykładem na to potwierdzenie starego porzekadła, że jak Polak chce, to potrafi.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Rekord w Winnetce: Sprzedano kolejną, super drogą rezydencję

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę agencja nieruchomości potwierdziła sprzedaż nadbrzeżnej rezydencji w Winnetce za 34,5 miliona dolarów, co stanowi najwyższą cenę sprzedaży domu jednorodzinnego w historii tego przedmieścia Chicago. Transakcja ta przewyższyła poprzedni rekord ustanowiony zaledwie kilka miesięcy wcześniej.

Rezydencja nad jeziorem Michigan

Sprzedana posiadłość, położona na wysoko położonych klifach nad brzegiem Lake Michigan, została opisana przez pracownię Northworks Architecture jako „rezydencja łącząca klasyczną architekturę francuskiej prowincji z elementami nowoczesnego stylu życia”. Dom był prezentowany w Architectural Digest w 2019 roku jako przykład luksusowego projektowania harmonizującego z otaczającą naturą.

Wśród udogodnień znajdują się tu m.in. taras z widokiem na jezioro, odkryty basen z podgrzewaną strefą, ogrody krajobrazowe, pawilon basenowy, oranżeria oraz prywatny domek nad wodą.

Od inwestycji do rekordu

Dotychczasowi właściciele, Jeffrey i Ashley Quicksilver, zakupili nieruchomość w 2013 roku za 8 milionów dolarów. Rok później wystawili działkę wraz z planami budowy za 10,5 miliona dolarów, lecz finalnie zdecydowali się na realizację projektu budowy własnej rezydencji.

Według informacji przekazanych przez agentkę sprzedaży, Jenę Radnay, ostateczna cena 34,5 miliona dolarów obejmuje zarówno nieruchomość, jak i część wyposażenia wnętrz. Dokumentacja publiczna wskazuje jednak kwotę 32,5 miliona dolarów, co oznacza, że meble wyceniono na 2 miliony dolarów.

Drugi rekord w Winnetce w 2025 roku

Poprzedni rekord cenowy ustanowiła posiadłość znana jako „Windsor House”, sprzedana w sierpniu 2025 za 31,25 miliona dolarów, co wówczas uznano za najwyższą cenę sprzedaży domu w historii regionu Chicago. O tej transakcji informowaliśmy tutaj.

Jena Radnay – która reprezentowała obie transakcje – podkreśla, że tak wysokie wyniki cenowe świadczą o rosnącej wartości Winnetki jako lokalizacji premium: „Te rekordowe ceny potwierdzają, że Winnetka to numer jeden w Illinois, jeśli chodzi o społeczność, edukację i poczucie bezpieczeństwa. To miejsce staje się coraz bardziej pożądanym kierunkiem dla wymagających nabywców”.

Tej jesieni sprzedano także luksusową posiadłość w Kenilworth. Właścicielka – Yoanna Kulas pochodząca z Polski otrzymała za nią 14,5 miliona dolarów, o czym informowaliśmy tutaj.

Źródło: nbc
Foto: Jena Radnay, Village of Winnetka
Czytaj dalej

News Chicago

Musical „HELL’S KITCHEN” z muzyką Alicii Keys w Chicago tylko do niedzieli

Opublikowano

dnia

Autor:

Jeszcze do niedzieli mamy okazję zobaczyć w Chicago “HELL’S KITCHEN” – elektryzujący musical autorstwa Alicii Keys, 17-krotnej laureatki nagrody Grammy. To poruszająca, pełna energii opowieść o dorastaniu, miłości, muzyce i poszukiwaniu własnego głosu, a całość inspirowana jest życiem, dźwiękami i rytmem Nowego Jorku.

W centrum historii jest Ali – siedemnastoletnia dziewczyna z sercem bijącym w rytmie marzeń. Szuka wolności, pasji i swojego miejsca w świecie. Na jej drodze pojawi się muzyczny mentor, rodzina pełna emocji i dzielnica, która – choć twarda – uczy odwagi, siły i wiary w siebie.

“HELL’S KITCHEN” to coś więcej niż musical – to doświadczenie, które porywa widza z fotela i zostaje w nim na długo po opuszczeniu teatru. Muzyka, będąca mieszanką największych hitów Keys i zupełnie nowych utworów napisanych specjalnie na potrzeby spektaklu, pulsuje w rytmie emocji, tańca i życia. To ścieżka dźwiękowa o miłości, buncie i dojrzewaniu – uniwersalna i głęboko osobista zarazem.

Krytycy The New York Times okrzyknęli produkcję „ekscytującą od pierwszej do ostatniej minuty – nie do przegapienia!

Za reżyserię odpowiada Michael Greif, czterokrotnie nominowany do nagrody Tony („Rent”, „Dear Evan Hansen”, „The Notebook”), a choreografię stworzyła Camille A. Brown, również czterokrotna nominowana do tej nagrody. Libretto napisał Kristoffer Diaz, finalista Nagrody Pulitzera, a muzykę skomponowała sama Alicia Keys.

Poczuj energię, pasję i moc nowojorskich ulic. Doświadcz miejsca, gdzie rodzą się marzenia – “HELL’S KITCHEN”.

Szczegóły spektaklu

Miejsce: James M. Nederlander Theatre
Daty: 11–30 listopada 2025 r.
Czas trwania: 2 godziny i 35 minut (z jedną przerwą)
Zalecany wiek: od 8 lat
Bilety są do nabycia tutaj

Źródło: Broadway in Chicago
Foto: Broadway in Chicago
Czytaj dalej

News Chicago

Kameralne koncerty klasyczne w Morton Arboretum w wybrane niedziele do marca

Opublikowano

dnia

Autor:

Od listopad do marca w Thornhill Education Center należącym do Morton Arboretum, odbywa się cykl pięciu kameralnych koncertów klasycznych. Wszystkie występy rozpoczną się o 2:15 p.m.. Ze względu na zimowe warunki organizatorzy zalecają wcześniejsze przybycie, aby zapewnić sobie czas na parkowanie i wejście do obiektu.

Subskrypcje oferowane na cały cykl koncertowy są już wyprzedane. Nadal można jednak zakupić bilety na poszczególne wydarzenia. Osoby zainteresowane kupnem kilku biletów jednocześnie zachęca się do kontaktu telefonicznego pod numerem 630-725-2066.

Koncerty odbywają się w Arbor Room, sali ze szklanymi oknami sięgającymi od podłogi do sufitu, skąd rozciąga się widok na ogrody i tereny Arboretum. Kameralna przestrzeń sprzyja odbiorowi muzyki klasycznej w atmosferze spokoju i bliskiego kontaktu z naturą.

Program koncertów

Cykl prezentuje różnorodne podejście do muzyki klasycznej – od nowatorskich interpretacji tradycyjnego repertuaru po twórcze połączenia rozszerzające formę muzyki kameralnej.

Terminy i wykonawcy

  • niedziela, 7 grudnia 2025 o 2:15pm – KAIA String Quartet
  • niedziela, 4 stycznia 2026 o 2:15pm – Black Oak Ensemble
  • niedziela, 1 lutego 2026 o 2:15pm – Cavatina Duo
  • niedziela, 1 marca 2026 o 2:15pm – Trevor Stephenson

Po każdym występie zaplanowano spotkanie w Founder’s Room. Uczestnicy mogą porozmawiać z wykonawcami oraz innymi gośćmi przy gorącej kawie, lemoniadzie i cydrze.

Wsparcie dla zielonej przyszłości

Zakup biletu to również wsparcie misji Morton Arboretum, której celem jest tworzenie zdrowszego, piękniejszego świata, w którym ludzie i drzewa współistnieją w harmonii.

Źródło: Morton Arboretum
Foto: Morton Arboretum
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

styczeń 2015
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu