Połącz się z nami

Sport

26 mil walki z samym sobą. Chicagowski maraton już w najbliższą niedzielę

Opublikowano

dnia

W najbliższą niedzielę 12 października w Chicago już po raz 37 odbędzie się chicagowski maraton – jedna z największych imprez w wietrznym mieście. 45 tysięcy biegaczy zmierzy się nie tylko z dystansem 26.2 mili (42 kilometry), ale również z własnymi słabościami.

Wśród uczestników tegorocznego biegu będzie Naftali Garber 27-latek z Lakeview na północy Chicago, który zamierza przebiec maraton na bosaka – „Nie znalazłem jeszcze takich skarpetek ani butów, w których moim stopom nie byłoby za gorąco, dlatego biegam boso” – podkreśla biegacz.

Uczestników, którzy mają w wyścigu wyznaczony cel jest znacznie więcej. Co roku wzrasta ilość osób, które biegną, aby zwrócić uwagę na cele organizacji charytatywnych. W zeszłym roku było to już 10.712 osób, czyli prawie 25 procent wszystkich uczestników. Zebrali oni w sumie ponad 15 milionów dolarów.

Niestety chicagowski maraton to również przykre wypadki. W 37-letniej zmarło sześcioro biegaczy w wieku od 29 do 45 lat.

Bieg rozpocznie się w niedzielę w centrum Chicago przy Parku Granta. Start pierwszych uczestników o 7:20. Obserwatorzy maratonu zagrzewający wszystkich do biegu będą mogli wejść od godziny 9 rano. Wszyscy, którzy planują podróż przez centrum wietrznego miasta samochodem będą kierowani na objazdy.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, chicagomarathon.com, chicago,cbslocal.com
Foto: Flickr.com

GOŚCIE BUDZIK MORNING SHOW

13-letnia mistrzyni USA w Taekwondo marzy o Olimpiadzie. Poznajcie Polę Wasilewską

Opublikowano

dnia

Autor:

13 letnia Pola Wasilewska jest obecną mistrzynią Stanów Zjednoczonych w sparingu Taekwondo w klasie kadetów, dziewcząt do 59 kg. Jest także zawodniczką kadry narodowej kadry USA na rok 2023. W studiu Radia Deon Chicago, które odwiedziła razem ze swoim tatą, Oliwierem Wasilewskim, mówi o swoich sukcesach w tym sporcie i marzeniach, które chciałaby spełnić.

O rozpoczęciu przygody Poli z Taekwondo zadecydowali wspólnie rodzice, pochodzący z Polski. Swoje pierwsze kroki w tym sporcie obecna mistrzyni stawiała w klubie dla dzieci w Palos Heights. Teraz Oliwier Wasilewski i jego żona są oczywiście bardzo dumni z osiągnięć córki.

Na początku marca, w Las Vegas, odbyły się 2023 US OPEN CHAMPIONSHIPS, na których Pola Wasilewska wywalczyła złoty medal i tytuł Mistrzyni USA w sparingu Taekwondo w klasie kadetów dziewcząt do 59 kg.

„To były bardzo fajne zawody międzynarodowe. Byli tam ludzie z całego świata” wspomina dziewczynka. Pola musiała stoczyć walkę m. in. z zawodniczką z Aruby.

Zawody w Taekwondo obejmują dwie dyscypliny, tłumaczy mistrzyni USA.

Pola rozpoczęła treningi jak miała zaledwie 4 lata. Nie pamięta dokładnie samych początków, ale wie, że jej się wtedy ten sport nie podobał i nie miała ochoty go ćwiczyć. Sam sparing, czyli walkę, dziewczynka trenuje od około dwóch lat.

Mistrzyni USA trenuje w Summit Martial Art, mieszczącej się w Park Ridge, a jej trener to David Kim.

„Mamy bardzo różne treningi” opowiada Pola Wasilewska. Są to ćwiczenia obejmujące elementy techniczne Taekwondo, treningi cardio i wzmacniające mięśnie. Dziewczynka trenuje zazwyczaj 3 razy w tygodniu po 2 godziny ale latem i przed ważnymi zawodami ćwiczy częściej, nawet 5 razy w tygodniu.

Za swoje największe osiągnięcia w Taekwondo Pola uważa dwa zwycięstwa.

Swoje sukcesy przypisuje ciężkiej pracy i bardzo dobremu trenerowi. Pola trenowała także gimnastykę od 3 roku życia, co jej pomaga teraz w ćwiczeniu Taekwondo.

Najbliższe sportowe plany Poli Wasilewskiej to obóz treningowy w Meksyku a następnie zawody na Dominikanie końcem kwietnia. Końcem sierpnia dziewczynka będzie reprezentowała Stany Zjednoczone na Mistrzostwach Świata w Bośni i Hercegowinie.

Dostanie się do kadry narodowej USA to jedno z marzeń Poli, które już się spełniło. Kolejnym na liście jest udział w Olimpiadzie.

Na sukcesy mistrzyni USA mieli także oczywiście wpływ rodzice.

Oliwier Wasilewski uważa, że na początkowym etapie gdy dziecko trenuje jakikolwiek sport, ważna jest konsekwencja i utwierdzanie dziecka w tym co rozpoczęło robić. Teraz w rodzinie państwa Wasilewskich na pierwszym planie jest logistyka – planowanie, organizacja, wożenie na treningi, czy wyjazdy na zawody. Trzeba także mieć na to wszystko pieniądze.

Dotychczasowe osiągnięcia Poli Wasilewskiej na zawodach:

 • 4 marca 2023 US Open, Las Vegas NV – złoto
 • 12 lutego 2023 USA Team Trials – złoto i powołanie do kadry narodowej USA
 • 17 września 2022 Grand Prix Finals, Północna Karolina – złoto
 • sierpień 2022 Mistrzostwa USA (Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych) Salt Lake City, UT – złoto
 • maj 2022 Pan-American Taekwondo Union Tournament Series I, Teksas – złoto
 • październik 2021 US Cadet Grand Slam Colorado – brąz
 • lipiec 2021 Mistrzostwa USA ( Mistrzostwa Stanów Zjednoczonych) Teksas – brąz

Gratulujemy wszystkich sukcesów i życzymy kolejnych!

 

Foto: fb
Czytaj dalej

News Chicago

Biegacze wyjdą na ulice Chicago w ten weekend. Weź udział w Shamrock Shuffle 2023

Opublikowano

dnia

Autor:

Bank of America Shamrock Shuffle 2023 opanuje Chicago w przyszły weekend, zamykając kilka ulic dla ruchu samochodowego. Jeśli chcesz wziąć udział w biegu, ale nie jesteś gotowy na dystans 8K, nie zniechęcaj się. Sportowe wydarzenie obejmuje również bieg The Mile, 2-Mile Walk i Virtual 8K.

Shamrock Shuffle, jedna z najpopularniejszych wiosennych tradycji Chicago, to nieoficjalne rozpoczęcie sezonu biegowego na świeżym powietrzu. To już drugi rok powrotu wyścigu po dwuletniej przerwie spowodowanej COVID.

W wyścigu często bierze udział tysiące biegaczy zalewających ulice miasta. Aby zrobić dla nich miejsce, miasto Chicago ogłosiło liczne zamknięcia dróg i ograniczenia parkowania.

Zgodnie z komunikatem organizatora, od 24 do 27 marca ulice wokół Grant Park będą stopniowo zamykane.

W dniu Biegu 8K, 26 marca, w godzinach 8.00AM – 11:15 AM zamknięte będą następujące ulice:

 • Columbus Dr. od Roosevelt Rd. do Grand Ave.
 • Grand Ave. od Columbus Dr. do State St.
 • State St. od Grand Ave. do Wacker Dr.
 • Wacker Dr. od State St. do Washington Blvd.
 • Washington Blvd. od Wacker Dr. do State St.
 • State St. od Washington Blvd. do Jackson Blvd.
 • Jackson Blvd. od State St. do Franklin St.
 • Franklin St. od Jackson Blvd. do Harrison St.
 • Harrison St. od Franklin St. do Michigan Ave.
 • Michigan Ave. od Harrison St. do Roosevelt Rd.
 • Roosevelt Rd. od Michigan Ave. do Columbus Dr.

Parkowanie nie będzie dozwolone na żadnej z tych ulic od godziny 1:00AM 26 marca. Pojazdy, które nie zostaną usunięte, zostaną ukarane mandatem i odholowane. Aby uzyskać informacje na temat pojazdów holowanych, możesz zadzwonić pod numer (312) 744-4444. 

Jeśli nie jesteś w stanie zmierzyć się z dystansem ponad 4 mili głównego biegu, możesz wziąć udział w innych wydarzeniach związanych z Shamrock Shuffle:

Bieg The Mile

The Mile, czyli bieg długości mili odbędzie się 25 marca w Grant Park w Chicago. Rejestracja na wyścig kosztuje 25 USD, a start kosztuje 15 USD dla młodzieży w wieku od 8 do 12 lat.

2-Mile Walk

Rodzinny 2-milowy spacer rozpocznie się o 8:25 rano 26 marca wzdłuż brzegu jeziora w Chicago. Rejestracja na to wydarzenie kosztuje 35 USD.

Virtual Bank of America Shamrock Shuffle

Jeśli chcesz dołączyć do uroczystości, ale nie możesz przybyć osobiście, Virtual 8K odbędzie się w dniach 20-26 marca.

Aby dowiedzieć się więcej o Shamrock Shuffle i zarejestrować się, odwiedź stronę internetową.

 

Źródło: nbc
Foto: YouTube, Shamrock Shuffle
Czytaj dalej

News USA

Kobiety boją się biegać. Marka Adidas chce to zmienić

Opublikowano

dnia

Autor:

Nowe, międzynarodowe badanie przeprowadzone na zlecenie Adidasa pokazuje, że dziewięć na dziesięć kobiet martwi się o swoje bezpieczeństwo podczas biegania. Kobiety czują się mniej bezpiecznie podczas aktywności na świeżym powietrzu niż mężczyźni. Kampania marki Adidas podjęła działania by to zmienić.

W szeroko zakrojonym badaniu udział wzięło 9000 osób z USA, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Chin, Japonii i Korei Południowej, od 17 grudnia 2022 r. do 6 stycznia 2023 r.

W ankiecie zebrano odpowiedzi tej samej liczby kobiet i mężczyzn. Respondenci byli w wieku od 16 do 34 lat.

Ankieta zlecona przez Adidasa skupiała się na siedmiu pytaniach dotyczących bezpieczeństwa, a niemiecki międzynarodowy producent odzieży sportowej opublikował swoje wyniki w piątek, 10 marca. 

1. Ponad połowa biegaczek stosuje środki ostrożności

69% biegaczek twierdzi, że przed biegiem podejmuje środki ostrożności, aby „poczuć się bezpiecznie”. Niektóre środki ostrożności obejmują noszenie luźnych ubrań lub znalezienie partnera do biegania, który może zapewnić ochronę.

2. 9 na 10 biegaczek ma obawy związane z bezpieczeństwem

92% kobiet ma obawy związane z bezpieczeństwem podczas biegania na świeżym powietrzu.

W raporcie dołączonym do ankiety Adidasa nie ujawniono, czy konsultowani respondenci płci męskiej mają obawy dotyczące bezpieczeństwa związane z bieganiem na świeżym powietrzu lub czy podejmują środki ostrożności przed wyjściem na bieg.

3. Połowa biegaczek boi się ataku

51% kobiet, z którymi konsultowano się w ramach ankiety Adidasa, twierdzi, że „boi się fizycznego ataku” podczas biegu. Nieco ponad jedna czwarta mężczyzn – 28% – twierdzi, że odczuwa ten sam strach.

4. Ponad jedna trzecia biegaczek twierdzi, że doświadczyła nękania

38% ankietowanych kobiet twierdzi, że „doświadczyło fizycznego lub werbalnego nękania” podczas biegania.

5. Połowa biegaczek twierdzi, że podczas biegania zwraca na siebie niechcianą uwagę

W ankiecie wymieniono cztery formy nękania, a około połowa biegaczek twierdzi, że doświadczyła przynajmniej jednej z tych czterech form nękania podczas publicznego biegania.

Cztery formy nękania to otrzymywanie niechcianej uwagi (56%), słuchanie seksistowskich komentarzy lub otrzymywanie niechcianej uwagi seksualnej (55%), trąbienie (53%) lub śledzenie (50%).

6. Połowa biegaczek odczuwa lęk związany z bieganiem, który podobno ma związek z nękaniem

Z ankiety wynika, że biegaczki, które były nękane podczas biegu, znacznie częściej niż mężczyźni cierpiały z powodu psychicznych i fizycznych skutków ubocznych.

Nieco ponad połowa biegaczek – 53% – doświadcza niepokoju związanego z bieganiem, podczas gdy tylko nieco ponad jedna trzecia biegaczy – 38% – doświadcza tego samego uczucia.

Badanie wykazało również, że 4 na 10 kobiet uważa, że doświadczają wzmożonego poczucia bezbronności.

Odpowiedzi z ankiety sugerują, że kobiety tracą zainteresowanie bieganiem w szybszym tempie niż mężczyźni. 46% ankietowanych kobiet twierdzi, że traci zainteresowanie bieganiem w porównaniu do 33% ankietowanych mężczyzn.

7. Ponad połowa mężczyzn twierdzi, że wie o obawach kobiet związanych z bezpieczeństwem podczas biegania

Zlecone badanie wykazało, że 62% mężczyzn wie, że kobiety mają obawy związane z bezpieczeństwem podczas biegania na świeżym powietrzu, ale tylko 18% mężczyzn uważa, że mężczyźni mają obowiązek pomagać kobietom poczuć się bezpieczniej podczas biegania.

Biegające kobiety są ofiarami ataków

Historie o kobietach, które zostały zaatakowane podczas biegania na świeżym powietrzu, od dziesięcioleci pojawiają się na pierwszych stronach gazet na całym świecie, w całym kraju i na szczeblu lokalnym, a kilka z nich pojawiło się już w 2023 r.

W Illinois niezidentyfikowana 47-letnia kobieta została zaatakowana przez mężczyznę, który objął ją ramionami, gdy szła za swoim klubem biegowym w St. Charles 13 lutego, wynika z raportu Runner’s World, globalnego magazynu dla biegaczy na wszystkich poziomach zaawansowania.

Mężczyzna podobno uciekł po tym, jak kobieta krzyczała i walczyła, by uwolnić się z jego uścisku.

W Australii 28-letnia kobieta została uderzona w głowę według 7NEWS, australijskiego serwisu informacyjnego, a mężczyzna, użył do ataku ręcznie wykonanej broni składającej się z kamienia i gałęzi drzewa.

Została zaatakowana, gdy biegła obok miejsca piknikowego 11 lutego i doznała obrażeń twarzy, poinformowały władze.

Eksperci ds. bezpieczeństwa zalecają kobietom podjąć środki ostrożności, zmniejszające szansę na stanie się celem, w tym: naprzemienne bieganie różnymi trasami, zachowanie czujności i obserwowanie otoczenia.

Radzą również by biegające kobiety udostępniały planowane trasy biegu zaufanym członkom rodziny i znajomym, nosiły alarm osobisty lub inne urządzenie, które może wezwać wsparcie w sytuacji awaryjnej oraz miały podstawowe umiejętności samoobrony.

Adidas chce, aby mężczyźni pomagali biegającym kobietom

Adidas zlecił badanie we współpracy z White Ribbon, kanadyjską organizacją charytatywną, której celem jest zapobieganie atakom na kobiety i dziewczęta poprzez edukację mężczyzn i chłopców.

Firma produkująca odzież sportową informuje, że jej partnerstwo z White Ribbon wpisuje się w większą inicjatywę marki Runners oraz With Women We Run, która zachęca mężczyzn i kobiety do udziału w bieganiu.

Aby pokazać, że kobiety mają obawy związane z bezpieczeństwem biegania, Adidas stworzył 49-sekundowy film „The Ridiculous Run”, który pokazuje grupę kobiet biegnących nocą ze strażnikami prowadzącymi samochody lub jadącymi obok nich motocyklami.

Firma twierdzi, że rozszerzyła kampanię With Women We Run by Adidas Runners na 49 krajów i 72 społeczności.

Celem kampanii jest zaprzestanie nękania i wszelkich form przemocy wobec kobiet w celu zmiany kultury biegania – twierdzi Adidas.

 

Źródło: foxbusiness
Foto: YouTube, istock/lzf/ millann/ FlamingoImages
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

październik 2014
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu