Połącz się z nami

Ciekawostki

Rodzice umierają, długi zostają. Skomplikowane prawo nie służy zbytnio spadkobiercom

Opublikowano

dnia

Śmierć rodziców jest ciężkim doświadczeniem, a może okazać się prawdziwym horrorem, jeśli… mama lub tata zostawili po sobie długi. Trudno pogodzić się z faktem, że ludzie odchodzą, zwłaszcza, jeśli są to nasi rodzice. Jeszcze trudniej przyjąć do wiadomości, że oni umarli, ale ich długi niekoniecznie.

Uregulowania prawne są w tej materii bardzo złożone i wiele zależy od przepisów danego stanu. Ogólne prawo stanowi, że rodzina zmarłej osoby nie jest zobowiązana do spłacenia długów nieboszczyka przy użyciu własnych środków majątkowych. Wyjątek stanowi sytuacja, kiedy syn lub córka byli współposiadaczami kont, kart kredytowych lub żyrantami pożyczek zmarłego rodzica. W każdym innym wypadku dług spłaca majątek osobisty nieżyjącej osoby. Dlatego musimy liczyć się z tym, że być może nie odziedziczymy po mamie pięknego domu, bo trafi on w ręce egzekutorów długów. Środki z programu emerytalnego 401K lub IRA naszego rodzica są chronione przed wierzycielami tylko wtedy, jeśli byliśmy zgłoszeni, jako beneficjenci.

Może się, zatem okazać, że zastrzyku finansowego, na który tak bardzo liczyliśmy po śmierci rodziców, nie będzie. Ale nigdy nie ma tak źle, żeby nie mogło być jeszcze gorzej. Jeśli nasi rodzice nie mieli ubezpieczenia i pozostawili po sobie niezapłacone rachunki za służbę zdrowia lub pobyt w domu spokojnej starości, wówczas to my musimy pokryć ten dług z własnych środków majątkowych. Tzw. prawo synowskiej odpowiedzialności dotyczy zarówno synów jak i córek i obowiązuje w blisko 30 amerykańskich stanach.

Pamiętajmy również, że po śmierci rodzica, który korzystał z bezpłatnej opieki medycznej w ramach Medicaid, jego nieruchomość – jedyny dozwolony majątek dla osób posiadających Medicaid – zostanie prawdopodobnie zajęta przez stan. W ten sposób odzyskane zostaną środki, które państwo wyłożyło na opłaty za opiekę medyczną ubezpieczonego pomiędzy 55 rokiem jego życia a jego śmiercią. Stan nie może zająć nieruchomości dopóki mąż lub żona zmarłej osoby pozostaje przy życiu oraz jeśli dorosłe dzieci zamieszkiwały posesję przynajmniej przez przynajmniej dwa lata przed śmiercią rodzica i sprawowały nad nim opiekę, która opóźniła znacząco konieczność przebywania w domu spokojnej starości, hospicjum czy szpitalu.

Skomplikowane reguły prawne dotyczą również osób, które dziedziczą nieruchomość z niespłaconym kredytem hipotecznym, który oczywiście jest dziedziczony razem z domem. Rozwiązaniem problemu może być sprzedaż domu na zasadzie „short sale” lub „foreclosure”, co nie powinno negatywnie wpłynąć na historię kredytową dziedziczącego, pod warunkiem, że jego nazwisko nie widnieje na umowie pożyczki. Dziedziczenie może być bardzo bolesnym doświadczeniem. Na szczęście zawsze możemy zrzec się majątku, jeszcze za życia rodziców. Wszystkim rodzicom życzymy, aby żyli jak najdłużej i… nie robili długów.

Emilia Sadaj
esadaj@radiodeon.com

Źródło: money.cnn.com
Foto: Flickr.com/Quinn Dombrowski

News USA

Już 925 milionów dolarów czeka na szczęśliwego zwycięzcę Powerball w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Kumulacja Powerball wzrosła z 850 milionów dolarów do 925 milionów dolarów po tym, jak nikt nie trafił wszystkich sześciu liczb w środowym losowaniu. To dziewiąta co do wielkości nagroda w historii loterii w USA i czwarta kwota w 2023 r., którą można zgarnąć już jutro.

Większe nagrody – i mniejsza liczba zwycięzców jackpotów – stały się normą w ciągu ostatnich kilku lat w amerykańskich loteriach, po tym jak dwie loterie sprawiły, że wygranie gier stało się trudniejsze, a gra bardziej kusząca.

Opcja gotówkowa na losowanie, które odbędzie się w sobotę 30 września, wynosi obecnie 432,4 miliona dolarów.

Środowe losowanie było 30. z rzędu losowaniem w tej puli nagród. Zwycięskie liczby to 1, 7, 46, 47 i 63, i czerwona kula Powerball 7. Jak wynika z komunikatu prasowego loterii, ostatnia główna wygrana w Powerball została zdobyta 19 lipca.

Chociaż w środę nie wyłoniono zwycięzcy głównej wygranej, w całym kraju rozlosowano ponad 1,8 miliona zwycięskich losów. Po 1 milionie wygrały kupony ze stanów: Kalifornia, Maryland, Kansas i Nowy Jork.

Loteria Powerball utrudniła możliwość wygranej w październiku 2015 r., kiedy dodano więcej białych kul do losowania. Podobnie, w 2017 roku, Mega Millions także zmieniła swoje zasady a tym samym szanse na główną wygraną.

Zmiany w obu loteriach miały na celu stworzenie większej liczby możliwych kombinacji liczb, dzięki czemu szanse na wygraną stały się niższe a rosnące jackpoty zaczęły wywoływać wśród graczy coraz większe emocje.

Jak grać w loterię Powerball

Gracze na loterii muszą wybrać sześć liczb z dwóch oddzielnych pul — pięć różnych liczb od 1 do 69 (białe kule) i jedną liczbę od 1 do 26 w przypadku czerwonej Powerball.

Losy Powerball kosztują 2 USD za grę, ale za dodatkowego 1 USD możesz dodać funkcję Power Play, aby „pomnożyć nagrody inne niż jackpot przez 2, 3, 4, 5 lub 10 razy”.

Liczba mnożnika jest wybierana losowo tuż przed każdym losowaniem. Według Powerball Match 5 w Power Play wynosi zawsze 2 miliony dolarów. Mnożnik 10X ma zastosowanie tylko wtedy, gdy jackpot wynosi 150 milionów dolarów lub mniej.

Termin zakupu losów na losowanie różni się w zależności od stanu, ponieważ bilety Powerball sprzedawane są w ramach poszczególnych loterii. Ostateczny czas to zazwyczaj od jednej do dwóch godzin przed losowaniem.

Bilety na Powerball są sprzedawane w 45 stanach, Waszyngtonie, Portoryko i na Wyspach Dziewiczych Stanów Zjednoczonych. Alabama, Alaska, Hawaje, Nevada i Utah nie biorą udziału w loterii.

Szansa na wygranie jackpota w Powerball wynosi 1 do 292,2 miliona, podczas gdy szanse na wygranie jakiejkolwiek nagrody wynoszą 1 do 24,9.

Szansa na wygraną w Mega Millions jest mniejsza i wynosi 1 do 303 milionów. Według danych Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom ryzyko, że zostaniesz uderzony piorunem w ciągu roku, jest mniejsze niż jeden na milion.

Następne losowanie Powerball odbędzie się w sobotę o 10:59PM ET i będzie transmitowane na stronie internetowej Powerball oraz w stacjach telewizyjnych w całym kraju ze studia losowania Florida Lottery w Tallahassee.

 

Źródło: axios
Foto: YouTube, istock/Inside Creative House/
Czytaj dalej

News USA

Dzisiaj nocne niebo rozświetli ostatni superksiężyc 2023r. Zobaczcie wspaniały Harvest Moon

Opublikowano

dnia

Autor:

Po rzadko pojawiającym się na niebie niebieskim superksiężycu, którego można było obserwować w zeszłym miesiącu, czeka nas kolejny astronomiczny spektakl. W tym tygodniu zobaczymy tzw. „Harvest moon” – ostatni superksiężyc w 2023 roku.

Według NASA superksiężyc ma miejsce, gdy Księżyc osiąga swój najbliższy punkt względem Ziemi, zbiegając się z jego pełną fazą, zwaną w astronomii „perygeum”.

Astrolog Richard Nolle, któremu przypisuje się ukucie tego terminu, definiuje pełnię Księżyca jako superksiężyc, jeśli Księżyc znajduje się w odległości mniejszej niż 90 procent swojej najbliższej odległości od Ziemi. W rezultacie Księżyc wydaje się znacznie jaśniejszy i większy niż zazwyczaj.

Księżyc w swoim perygeum może wydawać się do 15% większy niż gdy znajduje się w najdalszym punkcie od Ziemi, zwanym „apogeum” i około 6-7% większy niż przeciętny księżyc w pełni. Zjawisko superksiężyca zdarza się zwykle około 3 do 4 razy w roku.

Pełnia Księżyca w tym miesiącu jest najbliższą wrześniowej równonocy i dlatego jest nazywana „Harvest Moon”(„Księżyc Żniw”), ponieważ wschodzi w czasie, gdy wiele plonów na półkuli północnej osiąga swój szczyt. Przez większość lat Księżyc Żniw pojawia się we wrześniu, chociaż może pojawić się również w październiku.

Księżyc zapewnia kilka dni jasnego światła księżyca zaraz po zachodzie słońca, co tradycyjnie pomagało rolnikom zyskać nieco więcej czasu na zebranie plonów przed pierwszymi przymrozkami.

Według NASA nazwa „Harvest Moon” to stara europejska nazwa, o której wspomina Oxford English Dictionary, i która została po raz pierwszy użyta w 1706 roku, kiedy Maine Farmers Almanac opublikował starsze, indiańskie nazwy pełni księżyca.

Plemiona Algonkin zamieszkujące tereny dzisiejszych północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych podobno miały dla niego kilka nazw, w tym Księżyc Podróży, Księżyc Umierającej Trawy lub Krwawy Księżyc. Nazwy odnoszą się do obracania się liści i obumierania roślin wraz z początkiem jesieni.

Ten superksiężyc jest szczególnie wart zobaczenia, ponieważ będzie to czwarty i ostatni superksiężyc w roku.

Według Time and Date „Księżyc Żniw” osiągnie szczytowe oświetlenie na poziomie 99% w piątek, 29 września, tuż przed wschodem słońca oraz po zmroku.

Sprawdź mapę zanieczyszczenia światłem, aby znaleźć ciemne niebo w pobliżu.

 

Źródło: secretchicago
Foto: YouTube, istock/ricardoreitmeyer/
Czytaj dalej

NEWS Florida

Kobieta ukradła aligatora do urodzinowej sesji zdjęciowej. Trzymała gada w hotelowej wannie

Opublikowano

dnia

Autor:

Według Florida Fish and Wildlife Conservation Commission kobieta rzekomo „pożyczyła” sobie aligatora ze swojej wcześniejszej pracy na urodzinową sesję zdjęciową i trzymała go w hotelowej wannie. Były pracodawca nie wniósł oskarżenia.

Funkcjonariusz FWC został wysłany do Grove Resort and Water Park w Winter Garden 4 września po tym, jak biuro szeryfa powiatu Orange poprosiło o pomoc w postępowaniu z młodym aligatorem, którego kobieta, zidentyfikowana jako Madison Stephan, trzymała w hotelowej łazience.

Kobieta powiedziała urzędnikom, że pracowała wcześniej w Croc Encounters w Tampie. Z raportu wynika, że „pożyczyła” sobie aligatora bez pozwolenia i zabrała go do hotelu w celu zrobienia sobie z nim zdjęć na urodziny.

Urzędnicy przekazali, że Stephan poszła do placówki dla dzikich zwierząt, zanim została otwarty, i użyła kluczy, które wciąż miała, aby złapać aligatora. Następnie zawiozła aligatora z powrotem do hotelu i włożyła go do wanny.

Croc Encounters w Tampie i Grove Resort and Water Park są oddalone od siebie o ponad godzinę jazdy samochodem.

Urzędnicy FWC stwierdzili, że aligator był wychłodzony od przebywania w zimnej wodzie w wannie.

Przedstawiciele Croc Encounters potwierdzili, że Madison Stephan tam pracowała, ale nie jest już pracownikiem. Powiedzieli, że kobieta nie miała pozwolenia na przebywanie na terenie posesji ani na zabranie aligatora, ale odmówili wniesienia oskarżenia o kradzież lub wtargnięcie.

Aligator wrócił do swojego domu w Croc Encounters tego samego popołudnia. Stephan otrzymała wezwanie do stawienia się w sądzie związku z posiadaniem aligatora.

Źródło: fox35
Foto: FWC, istock/Juliana Kawasaki/
Czytaj dalej
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Kalendarz 2021

czerwiec 2014
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Popularne w tym miesiącu