Połącz się z nami

News USA

Ceny prądu idą w górę a nieuczciwi dostawcy tylko pogarszają sprawę. Nie daj się oszukać! [dźwięk]

Opublikowano

dnia

Organizacja broniąca praw konsumenckich Citizens Utility Board (CUB) oraz władze miasta Chicago zapowiedziały śledztwo dotyczące zawyżanych cen prądu elektrycznego. Organizacja odkryła, że niektórzy mieszkańcy stanu Illinois płacą nawet 35 centów za kilowat energii elektrycznej, bez żadnego wyjaśnienia ze strony dostawców prądu.

Ceny prądu, oferowane przez niektórych, mniejszych dostawców prądu w Illinois są czterokrotnie wyższe niż średnia oraz sześciokrotnie wyższe niż te oferowane bezpośrednio przez firmę ComEd. Konsumenci, nagabywani przez domokrążnych sprzedawców, często podpisują kontrakty na dostawy prądu od nieuczciwych dostawców i często nie są tego nawet świadomi.

Relacja Rafała Muskały
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/comed” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Prawo nakazuje, że konsumenci muszą być dokładnie poinformowani o wysokości swoich opłat za prąd elektryczny. W najgorszej sytuacji są konsumenci, których opłaty za kilowat zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Po ostatnich podwyżkach cen prądu przez producentów, mniejsi dostawcy windują ceny, aby przenieść całe finansowe obciążenie na klientów. Robią to bez żadnego wytłumaczenia, a tego wymaga prawo.

Instytucja, która jest w stanie ukrócić nieuczciwe praktyki niektórych dostawców prądu to Illinois Commerce Commission (ICC), organ regulujący służby użyteczności publicznej. ICC ma prawo rozesłać listy nakazujące zaprzestania nieuczciwych praktyk przez dostawców oraz nakładać kary. Miejski ratusz oraz CUB zwróciły się właśnie do ICC, aby wszczęło śledztwo. Tylko w tym roku, CUB otrzymało 350 zgłoszeń, dotyczących zawyżanych cen prądu elektrycznego.

CUB ostrzega, że w związku z ostatnimi oraz nadchodzącymi podwyżkami prądu, nieuczciwi dostawcy będą próbowali przejąć jak najwięcej konsumentów, obiecując niższe stawki niż ComEd. Raz naciągnięci na podpisanie kontraktu klienci często nie mogą dodzwonić się do nieuczciwych firm, aby zasięgnąć informacji lub zrezygnować z ich usług, a zmiana dostawcy może potrwać nawet kilka miesięcy płacenia zawyżonych rachunków.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: chicagotribune.com
Foto: Flickr.com/Larry & Teddy Page

News USA

Poznań. Obchody 107. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Fot. KPRP

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

News USA

Rozmowa Prezydenta RP z Prezydentem USA

Opublikowano

dnia

Autor:

Dzisiaj odbyła się kolejna rozmowa telefoniczna Prezydenta RP Karola Nawrockiego z Prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem.

Na początku Prezydenci złożyli sobie życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W dalszej części rozmowy Karol Nawrocki i Donald Trump podjęli temat stanu relacji transatlantyckich, oraz bezpieczeństwa w regionie w związku z toczącą się wojną na Ukrainie wywołaną przez Federację Rosyjską – w szczególności dyskutowano o postępach uzgodnień pokojowych.

Rozmawiano także o udziale Polski w pracach grupy G20, polsko–amerykańskiej współpracy gospodarczej i sprawach energetyki. Rozmowa odbyła się w ciepłej i serdecznej atmosferze.

 

KPRP
Czytaj dalej

News USA

Świąteczne bombardowanie w Nigerii: Trump ogłosił atak na ISIS

Opublikowano

dnia

Autor:

25 grudnia Prezydent Donald Trump ogłosił przeprowadzenie „potężnego i śmiertelnego uderzenia” wymierzonego w struktury organizacji ISIS działające w północno-zachodniej Nigerii. Jak podkreślił, była to odpowiedź na eskalację brutalnych ataków na chrześcijan w tym regionie.

„Ostrzegaliśmy ich – tej nocy zapłacili cenę”

W oświadczeniu opublikowanym na Truth Social Donald Trump napisał, że celem były grupy terrorystyczne, które „od wielu lat, a nawet stuleci, dokonują brutalnych mordów na niewinnych chrześcijanach”. Prezydent dodał, że terroryści zignorowali wcześniejsze ostrzeżenia.

„Wcześniej ostrzegałem tych terrorystów, że jeśli nie przestaną dokonywać rzezi chrześcijan, zapłacą za to. I tej nocy zapłacili” – napisał.

Trump podkreślił, że Departament Wojny przeprowadził „liczne perfekcyjne uderzenia”, a Stany Zjednoczone „nie pozwolą, by radykalny islamistyczny terroryzm prosperował”. Zakończył słowami:

“Niech Bóg błogosławi naszą armię i Wesołych Świąt dla wszystkich – również dla martwych terrorystów, których będzie jeszcze więcej, jeśli masakry chrześcijan się nie zakończą”.

Nigeria w centrum międzynarodowej presji

Już 5 listopada Donald Trump publicznie zwracał uwagę na dramatyczną sytuację chrześcijan w Nigerii, sygnalizując, że USA mogą rozważyć działania militarne. Administracja w ostatnich miesiącach przyjęła szereg sankcji, m.in. wizowych, wobec Nigeryjczyków zaangażowanych w „masowe zabójstwa i przemoc” wymierzoną w chrześcijan.

Stany Zjednoczone ponownie rozważają także uznanie Nigerii za tzw. Kraj Budzący Szczególną Troskę (CPC) w ramach ustawy o wolności religijnej, co umożliwia nakładanie sankcji. Taki status został nadany Nigerii po raz pierwszy w 2020 r., choć później został cofnięty.

Nigeria zaprzecza prześladowaniom chrześcijan

Władze Nigerii konsekwentnie odrzucają oskarżenia o systematyczne prześladowania chrześcijan, podkreślając, że organizacje takie jak Boko Haram i ISIS działają przeciwko osobom „bez względu na wyznanie”. Jednocześnie rząd miał – jak potwierdził Pentagon – zaakceptować amerykańskie uderzenia.

„Departament Wojny współpracował z rządem Nigerii przy realizacji tych ataków. Zostały one zatwierdzone przez rząd Nigerii” – podał rzecznik.

Rosnąca przemoc w regionie

Nigeria – najludniejszy kraj Afryki, liczący ok. 214 mln mieszkańców – od lat zmaga się z eskalacją przemocy na tle religijnym i etnicznym. Według Pew Research ok. 56% mieszkańców to muzułmanie, a 43% chrześcijanie. To również jedno z zaledwie siedmiu państw na świecie z „bardzo wysokim” poziomem społecznych napięć religijnych.

Raporty USCIRF (U.S. Commission on International Religious Freedom) wskazują na szczególnie dramatyczną sytuację w rejonie Middle Belt, gdzie uzbrojone grupy dokonują pacyfikacji chrześcijańskich wiosek, palenia kościołów i porwań, próbując „islamizować region i eliminować chrześcijan”.

Organizacje praw człowieka poinformowały, że w pierwszej połowie 2025 r. liczba ataków na chrześcijan gwałtownie wzrosła, co ponownie uruchomiło naciski, aby Waszyngton przywrócił Nigerii status CPC.

Co dalej?

Amerykańskie uderzenia w ISIS w Nigerii mogą oznaczać nowy etap współpracy wojskowej między oboma państwami – choć nigeryjski rząd oficjalnie odrzuca tezę o prześladowaniach religijnych, przyjmuje natomiast pomoc w zwalczaniu ugrupowań terrorystycznych.

Administracja Trumpa zapowiada, że kolejne działania militarne są możliwe, jeśli przemoc wobec chrześcijan nie ustanie.

Źródło: The Epoch Times
Foto: YouTube, The White House
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

czerwiec 2014
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu