Połącz się z nami

Kościół

Pielgrzymka Franciszka do Ziemi Świętej. Jezuita Marek Janowski zdradza szczegóły misji pokoju [wywiad]

Opublikowano

dnia

W „Kościele Pod Lupą” Sławomir Budzik rozmawia z proboszczem parafii św. Władysława, Markiem Janowskim o pielgrzymce, jaką już jutro rozpocznie papież Franciszek w Ziemi Świętej. Jednak na początku zostaje poruszony inny temat – rezygnacja generała Zakonu Jezuitów – dlaczego akurat teraz generał rezygnuje?

„Przede wszystkim, ze względów bardzo praktycznych. Generał ma już 75 lat. Czuje się oczywiście sprawny fizycznie, ale wyzwania, jakie stoją przed Towarzystwem Jezusowym [Jezuitami] we współczesnym świecie wymagają człowieka, który ma wielką energię. Myślę, że to jest roztropna decyzja wynikająca po prostu z realizmu. Przychodzi taki moment, taki czas w życiu, w którym trzeba podziękować Panu Bogu i także podziękować Towarzystwu i Kościołowi. Po prostu odpocząć” – tak o rezygnacji generała Towarzystwa Jezusowego, Adolfo Nicholasa mówi ojciec Marek Janowski.

Sławomir Budzik rozmawia z jezuitą Markiem Janowskim – “Kościół Pod Lupą”
[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/kosciol-pod-lupa-jerozolima” comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Czy więc również papież Franciszek zrezygnuje, kiedy będzie czuł się słabiej? – „Jeżeli taki moment przyjdzie, myślę, że nie będzie miał z tym żadnych problemów, żeby ustąpić” – odpowiada ojciec Janowski.

Jednak póki co papież jest w pełni siły i jest gotowy, aby wyruszyć do Betlejem. Franciszek będzie również obecny w Jordanii oraz w Jerozolimie. Jednak każda pielgrzymka papieży wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem. Czy zawsze  musi tak być?

Galeria zdjęć z przygotowań pielgrzymki Franciszka do Ziemi Świętej

„Ta ziemia jest bardzo poraniona przez konflikty i przez wojny, z związku z tym nie dziwi fakt, że wszyscy oczekują na tej ziemi od papieża jakichś praktycznych rozwiązań, ze przyjedzie i stanie po ich stronie. Papież przyjeżdża z misją nadziei i misją pokoju – to jest jego przesłanie. Jednak podróżuje tam również jako głowa państwa bo przecież papież jest głową państwa Watykańskiego i to oczywiście budzi kontrowersje. To jednak nie powinno budzić kontrowersji a bardziej budzić nadzieję, że papież przyjeżdża tam jako człowiek modlitwy, który przede wszystkim o ten pokój tam na tej ziemi chce się modlić”.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: EPA

Polonia Amerykańska

Koncert Kolęd w Kościele pw. Świętej Trójcy, niedziela 1 lutego. Fot. Wojciech Adamski

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej

Kościół

Spadek liczby małżeństw katolickich w USA stawia Kościół przed nowym wyzwaniem

Opublikowano

dnia

Autor:

ślub kościelny

Dane z ostatnich dekad pokazują wyraźny i niepokojący trend: liczba małżeństw katolickich w Stanach Zjednoczonych drastycznie maleje. Zjawisko to, choć wpisuje się w szersze przemiany społeczne, w środowisku katolickim przybiera szczególnie wyraźną skalę i skłania liderów Kościoła oraz świeckich do poszukiwania bardziej zdecydowanych i długofalowych rozwiązań. O problemie mówi Jezuita, Ojciec Paweł Kosiński.

Liczby, które nie pozostawiają złudzeń

Na początku XXI wieku w USA zawierano około 267 tysięcy małżeństw katolickich rocznie. W 2024 roku było ich już tylko niespełna 112 tysięcy, co oznacza spadek blisko 60 procent. Jeszcze bardziej uderzające są dawniejsze porównania historyczne: w 1970 roku liczba ta sięgała około 426 tysięcy, podczas gdy obecnie oscyluje wokół 108 tysięcy, co oznacza redukcję rzędu 75 procent.

Spadek liczby ślubów katolickich następuje mimo wzrostu ogólnej liczby katolików w Stanach Zjednoczonych. W 1970 roku było ich niespełna 48 milionów, a obecnie około 68 milionów. Oznacza to, że problem nie wynika z demograficznego kurczenia się Kościoła, lecz z głębszych zmian w podejściu do małżeństwa. Zdaniem ekspertów kluczową rolę odgrywają szerokie czynniki kulturowe i społeczne.

Katolicy dotknięci bardziej niż reszta społeczeństwa

Choć spadek liczby małżeństw dotyczy całego społeczeństwa, wśród katolików jest on szczególnie dotkliwy. Sekularyzacja i zmiany kulturowe osłabiły społeczne wsparcie dla instytucji religijnych, a Kościół mierzy się z dodatkowymi trudnościami w przekazywaniu nauczania o sakramentalnym charakterze małżeństwa.

Coraz częściej podkreśla się, że Kościół musi przejść od reakcji do działań proaktywnych. Chodzi nie tylko o przygotowanie do ślubu, ale o długofalowe towarzyszenie młodym ludziom w budowaniu relacji, wspólnot oraz dojrzałego rozumienia powołania do małżeństwa.

Nowe podejście do przygotowania do małżeństwa

Eksperci wskazują, że przygotowanie przedmałżeńskie powinno wykraczać poza formalne kursy. Kluczowe stają się realne umiejętności relacyjne, komunikacja, zarządzanie finansami oraz integracja wiary z codziennym życiem. Zamiast masowych programów coraz większy nacisk kładzie się na indywidualne formowanie par.

Rola wspólnot i rodzin parafialnych

Jednym z proponowanych rozwiązań jest tworzenie przestrzeni wspólnotowych, w których młodzi dorośli mogą się spotykać i budować zdrowe relacje. Ważną rolę przypisuje się również rodzinom parafialnym, które mogą towarzyszyć narzeczonym nie tylko przed ślubem, ale także po jego zawarciu.

Głos Kościoła powszechnego

Przywódcy Kościoła regularnie apelują o odbudowę kultury małżeństwa.

Papież Leon XIV wielokrotnie podkreślał, że małżeństwo nie jest abstrakcyjnym ideałem, lecz miarą prawdziwej miłości, która ma być całkowita, wierna i otwarta na życie.

Inicjatywy biskupów i świeckich

W Stanach Zjednoczonych biskupi zainicjowali programy mające wnieść większą jasność i wrażliwość w kwestie miłości, małżeństwa i seksualności. Równolegle pojawiają się inicjatywy świeckich, w tym nowe katolickie platformy randkowe oraz duszpasterstwa skierowane do dorosłych dzieci rozwiedzionych rodziców.

Małżeństwo a przyszłość społeczeństwa

Problem spadku liczby małżeństw coraz częściej pojawia się także w świeckiej debacie publicznej. Eksperci zwracają uwagę, że kryzys demograficzny i spadek dzietności są ściśle powiązane z malejącą liczbą trwałych związków małżeńskich.

Odpowiedzialność całej wspólnoty

W dyskusji coraz wyraźniej wybrzmiewa teza, że odpowiedzialność za przekaz wiary i wizji małżeństwa nie spoczywa wyłącznie na duchowieństwie. Ogromną rolę odgrywają rodzice i dziadkowie, których przykład życia rodzinnego i religijnego kształtuje postawy młodego pokolenia.

Wspólne wyzwanie Kościoła

Spadek liczby małżeństw katolickich stawia pytania nie tylko o skuteczność duszpasterstwa, ale o kondycję całej wspólnoty wierzących. Coraz częściej pojawia się refleksja, że odbudowa kultury małżeństwa wymaga zaangażowania wszystkich — duchownych i świeckich — w tworzenie środowiska, w którym wiara i życie rodzinne wzajemnie się umacniają.

 

Źródło: cna
Foto: V, istock//EvgeniyShkolenko/
Czytaj dalej

Polonia Amerykańska

Parafialny opłatek w Kościele pw. Trójcy Świętej w Chicago, 25 stycznia. Fot. Wojciech Adamski

Opublikowano

dnia

Autor:

Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Kalendarz

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu