Połącz się z nami

Wiara i życie

Skąd tyle zła

Opublikowano

dnia

Dlaczego dobry  i kochający Bóg zgadza się na panoszące się na świecie  zło, które tak skutecznie niszczy człowieka i z takim trudem budowane przez niego dobro?

Alicja

Trzeba rozpocząć od uściślenia pojęć. Bóg wcale nie zgadza się na zło, Bóg je co najwyżej dopuszcza. Ten „dopust Boży” jest po prostu konsekwencją tego, że Bóg stworzył człowieka istotą wolną. Wolność to najcenniejszy dar, jakim Bóg obdarzył człowieka. Co więcej, raz udzielonego człowiekowi daru wolności nigdy nie cofnie, nawet wtedy, gdy człowiek źle będzie z niego korzystał. Bóg godzi się nawet z tym, że człowiek obdarzony darem wolności zwróci się przeciwko jego Dawcy. Aż tak dalece Bóg ufa człowiekowi, wierzy w jego mądrość i liczy się z jego wyborami. Wszystko dlatego, że kocha człowieka miłością bezgraniczną. Wieczny Bóg nie mógłby kochać inaczej. Przypomina o tym św. Paweł: Wy zatem. Bracia, powołani zostaliście do wolności. Przestrzega jednak: Tylko nie bierzcie tej wolności jako zachęty do hołdowania ciału, wręcz przeciwnie, miłością ożywieni służcie sobie wzajemnie! (Gal 5,13).

Tak więc zło na świecie w żaden sposób nie ma swego źródła w Bogu, ale w wolnym człowieku, który nie potrafi należycie korzystać z daru wolności. Wobec tego wolny człowiek to nie jest taki, który uważa, że może swobodnie wybierać między dobrem a złem. Taka postawa nie ma nic wspólnego z wolnością. Ktoś, kto uważa, że może robić to co mu się podoba, nawet wtedy gdy wybiera zło, daje tym znak, że nie rozumie czym jest prawdziwa wolność. To co czyni jest jedynie swawolą albo samowolą. Dobrze korzysta z daru wolności jedynie ten, kto dzięki niej potrafi dokonywać nie tylko wyboru prawdziwego dobra, ale większego dobra. Właśnie w imię dobrze rozumianej wolności potrafi sobie narzucić, albo przyjąć trudne wymagania, nakazy i zakazy, bo wie, że one pozwolą mu wybrać większe dobro i stać się lepszym człowiekiem.

Jeśli to wszystko jest takie logiczne, to skąd jednak na świecie tyle niszczącego człowieka i całe społeczeństwa zła? A no właśnie stąd, że człowiek jest otwarty nie tylko na Boga, który na różny sposób podpowiada gdzie szukać, jak wybierać i jak troszczyć się o prawdziwe dobro. Oprócz Bożych natchnień, na człowieka ma wpływ także zły duch, kusząc pozornym dobrem, szybkim, łatwym i przyjemnym. Wpływ na nasze wybory mają nie tylko Boże natchnienia i szatańskie pokusy, ale także świat z całym jego pięknem, jak i pożądliwościami. W dotarciu do człowieka zarówno Bóg jak i zły duch posługują się pośrednikami. Wszystko, co istnieje na świecie może nas przybliżać, albo oddalać od prawdziwego dobra. To zależy od tego, jakiemu duchowi damy posłuch, komu zaufamy i pozwolimy się prowadzić. Pośród tych pośredników zarówno dobrego jak i złego ducha, najważniejszym jest człowiek, który może pomóc w dotarciu do większego dobra, albo wpaść w szpony zła. Sprawdzianem dojrzałości człowieka jest także umiejętność dobierania sobie przyjaciół.

Nie dziwmy się, że tyle zła wokół nas. Nie Bóg jest jego Panem, ale wolny człowiek, który złym użyciem daru wolności Bogu psuje Jego dobre plany, a  sam poddaje się zniewalającej i niszczącej mocy zła.

jerzy-sermak-fotoKs. Jerzy Sermak SJ urodził się 7 stycznia 1950 roku w Czechowicach Dziedzicach. W 1969 roku wstąpił do zakonu oo. jezuitów. W 1992 roku wyjechał do Chicago, by przez sześć lat pracować tutaj wśród Polonii. Był dyrektorem religijnych programów radiowych, kapelanem harcerzy i kilku zgromadzeń sióstr zakonnych, należał do redakcji wychodzącego w Chicago dwutygodnika “Nowe Życie”. Od 2013 roku jest przełożonym polskich jezuitów w Chicago. Jest autorem dwunastu pozycji książkowych m.in.: Zamyślenia (1992), Słowa jak ziarno (2000), Kim On jest? (2001), Odnaleziony skarb (2007) Różaniec ze służebnicą Bożą, Rozalią Celakówną (2010), Drogi wiary (2012) i Mądry z wiary żyje (2012).

Źródło: inf. własna
Foto: Flickr.com/ Hartwig HKD

Czytaj dalej
Reklama

Świeta i Nowy Rok

Maryja i Józef też byli emigrantami. W Chicago rusza „Las Posadas”. Jezuita o. Paweł Kosiński tłumaczy o co w tym chodzi

Opublikowano

dnia

Autor:

Las Posadas to adwentowa tradycja ludności latynoskiej. Jezuita ojciec Paweł Kosiński wyjaśnia jakie przesłanie i znaczenie ma ono dzisiaj w Chicago.

Las Posadas to święto obchodzone zwykle między 16 a 24 grudnia w państwach Ameryki Łacińskiej, wywodzące się z Meksyku. W różnych krajach uroczystości z nim związane są nieco odmienne, zależnie od lokalnych tradycji.

Jest częścią przygotowani do Świąt Bożego Narodzenia9 dni przygotowań symbolizuje 9 miesięcy gdy matka Boska była w ciąży i oczekiwała przyjścia na świat Jezusa Chrystusa.

W Chicago święto Las Posadas jest związane z procesją, która odtwarza zmagania Józefa i Maryi, jakich doświadczyli próbując znaleźć dla siebie miejsce w Betlejem. Wydarzenie ma znaczenie także w wymiarze społecznym. Parada ma wspomóc czynność polityczną, zwłaszcza reformę imigracyjną, poprzez przypomnienie, że Józef i Maryja też byli emigrantami, szukającymi dla siebie bezpiecznego schronienia.

 

Meksykańska tradycja Las Posadas ma ponad 400 lat, jej początek datuje się na 1586 rok. Dwie osoby przebrane za Maryję i Józefa podróżują co noc do innego domu, przez dziewięć nocy. W każdym domu odbywają się modlitwy. Marii i Józefowi mogą towarzyszyć aniołowie i pasterze, lub pielgrzymi, którzy niosą wizerunki świętych postaci. Dzieci niosą poinsecje, a za procesją podążają muzycy. Pod koniec każdej nocy śpiewane są kolędy, a dzieci rozbijają piniaty w kształcie gwiazdy i wszyscy siadają do uczty.

16ta już procesja Las Posadas w Chicago „w intencji” sprawiedliwej reformy imigracyjnej, dla ludzi przybywających do Stanów Zjednoczonych odbędzie się już dzisiaj.

 

Źródło:wikipedia

Foto:YouTube

 

 

Czytaj dalej

News USA

W stanie Kentucky Kościół Katolicki w pełni zaangażował się i niesie pomoc ofiarom tornada

Opublikowano

dnia

Autor:

Od momentu uderzenia tornada w Kentucky w USA, wspólnota katolicka w regionie jednoczy się w modlitwie i oferuje wsparcie dla poszkodowanych. W niedzielę wszystkie parafie diecezji włączyły się w specjalną zbiórkę. O sytuacji w miejscach katastrofy opowiedział papieskiej rozgłośni biskup Owensboro, William F. Medley.

„Kościół parafii św. Józefa nadal stoi, choć jest poważnie uszkodzony. W niedzielę, członkowie sąsiadującej parafii św. Hieronima przyjęli ich do siebie by wspólnie się modlić. Uczestniczyłem w popołudniowej Mszy, podczas której zwracano się także do Matki Bożej z Guadalupe, bo parafianie św. Józefa to w dużej części hiszpańskojęzyczni imigranci.

Zniszczony jest niestety kościół w Dawson’s Springs, trzeba zbudować go na nowo” – stwierdził bp Medley. Duchowny opowiedział także o sytuacji katolików w mieście Mayfield, które zostało „niemal starte z powierzchni ziemi”.

„Wiele parafii jest zaangażowanych w pomoc. Po takich zdarzeniach jak to, panuje jeden wielki chaos. Ludzie często nie wiedzą, gdzie się udać. W Mayfield wielu ludziom, których domy przetrwały, brakuje wody, ogrzewania i elektryczności. Nasze serca są złamane, ale wciąż mamy nadzieję. Ludzie w kraju i nawet z całego świata, starają się nam teraz pomóc. Wielkim pocieszeniem jest też dla nas osobista bliskość Papieża, który zwrócił się do nas w niedzielę. Powtarzamy sobie jego słowa, bo przynoszą nam prawdziwą pociechę.

Jesteśmy wdzięczni za pomoc, którą otrzymujemy od tak wielu ludzi, od innych wspólnot w całym kraju, to dla nas pokrzepiające, że modlą się za nas i dla nas się poświęcają.“

Prezydent USA Joe Biden odwiedzi dzisiaj Kentucky, aby zobaczyć zniszczenia spowodowane przez tornada. Polecił również swojej administracji udostępnić wszelkie konieczne zasoby lokalnym i stanowym urzędnikom w Kentucky i innych stanach dotkniętych przez kataklizm.

 

Autor: Marek Krzysztofiak SJ

Źródło: RV

Foto: YouTube

Czytaj dalej

Adwent

Pod Chicago tłumy pielgrzymów oddało hołd Patronce Obu Ameryk. Wielkie świętowanie w Des Plaines

Opublikowano

dnia

Autor:

Sobotę i niedzielę w Des Plaines w stanie Illinois wypełniły uroczystości związane ze świętem Naszej Pani. Po rocznej przerwie związanej z pandemią, tysiące pielgrzymów wzięło w nich udział.

Obchody, które  rozpoczęły się w sobotę, przyciągnęły setki tysięcy pielgrzymów, w większości pochodzenia meksykańskiego, nie tylko z okolic Chicago. Wielu z nich przyszło pieszo. Wierni poza modlitwami ofiarowali Matce Bożej z Guadalupe kwiaty.

„Juan Diego nauczył się dzięki zaufaniu do Boga, także tego, żeby mieć bardziej pozytywne spojrzenie na przyszłość” – powiedział ojciec Esequiel Sanchez, z Sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe.

Uroczystości odbyły się w związku z liturgicznym wspomnieniem Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe w Kościele Katolickim, które przypada 12 grudnia. Jest to największa tego typu uroczystość poza miastem Meksyk.

Matka Boża z Guadalupe to katolicki tytuł Maryi, która miała objawić się Aztekowi św. Juanowi Diego Cuauhtlatoatzinowi na wzgórzu Tepeyac, obecnie w granicach miasta Meksyk. Jak głoszą przekazy, w ostatnim dniu objawień, 12 grudnia 1531 roku dojść miało do powstania obrazu Matki Bożej z Guadalupe.

Jest to najstarsze objawienie maryjne oficjalnie uznane przez Kościół Katolicki.

Niedzielne uroczystości zakończyły się inscenizacją objawień Juanowi Diego.

Obraz misyjny Matki Bożej z Guadalupe został przywieziony z Meksyku w 1986 roku do stałej ekspozycji na terenie Akademii Maryville.

 

Źródło:abc7,wgn, wikipedia
Foto: YT, wikipedia

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

kwiecień 2014
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930  

Popularne