Połącz się z nami

Kościół

ARTURO MARI już w Chicago. Osobisty fotograf papieża Polaka wylądował na lotnisku O’Hare [zabacz zdjęcia +film]

Opublikowano

dnia

Czterodniową wizytę w wietrznym mieście rozpoczął najbliższy współpracownik Jana Pawła II, Arturo Mari z Watykanu. „Cieszę się, że wylądowałem w Chicago już po raz piąty. Zbliżającą się kanonizacją nie jestem zaskoczony, bo jestem świadkiem tej świętości papieża. Jeśli idzie o mój pobyt w Chicago, to zawsze dobrze się tutaj czułem. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie.” – powiedział tuż po wylądowaniu reporterowi Radia Deon Arturo Mari.  Włoch i obywatel Watykanu, będzie honorowym gościem na niedzielnym bankiecie papieskim w Sali Bankietowej „Jolly Inn”.

Jest tylko kilka osób na świecie, które miały możliwość być tak blisko Jana Pawła II.  Arturo Mari był świadkiem najważniejszych momentów pontyfikatu papieża Polaka. Doskonale pamięta podmuch kuli Ali Agcy i moc ducha papieża w chwili śmierci. Jest on niewątpliwie świadkiem świętości Karola Wojtyły.

Relacja z chicagowskiego lotniska O’Hare Andrzeja Baraniaka

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/arturo-mari-w-chicago-1″ comments=”false” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

Centrum Jana Pawła II w Krakowie, oddział w Chicago organizuje uroczysty bankiet papieski z okazji kanonizacji papieża Polaka. Odbędzie się on w niedzielę 16 marca 2014 roku o godzinie 15:00 w sali bankietowej Jolly Inn przy 6501 W. Irving Park Rd. –  Chicago.

Podczas papieskiego bankietu rozmowę z gościem z Włoch poprowadzi jezuita o.Stanisław Czarnecki. W programie bankietu, oprócz spotkania z Arturo Mari, organizatorzy przewidzieli obiad, projekcję filmu o pontyfikacie papieża oraz sprzedaż papieskich medali i kremówek.

W niedzielę przed południem, o godzinie 10.00 w kościele św. Trójcy w Chicago odbędzie się uroczysta Eucharystia dziękczynna za pontyfikat JPII. Mszy świętej przewodniczyć będzie ks.bp Andrzej Wypych. Homilię wygłosi ks. Mirosław Król z New Jersey – prezes fundacji Centrum Jana Pawła II w Stanach Zjednoczonych.

Arturo Mari w polonijnych mediach w Chicago:
Piątek 14 marca 2014

8.40 am – Wietrzne Radio 1080am
red. Ewa Staniszewska

11.30 am – Radio Deon WPNA 1490am
red. Sławomir Budzik

1.00 pm – Polskie Radio 1030am
red. Jacek Niemczyk

1.30 pm – Program Po Pierwszej – WPNA 1490am
red. Sławomir Budzik

3.30 pm – Program „O Nas dla Nas” – WPNA 1490am
red. Sylwster Skóra

5.20pm – Polskie Radio 1030am
red. Jacek Niemczyk

5.45pm – Program „Otwarty Mikrofon” – WPNA 1490am
red. Łucja Śliwa

7.00pm Radio Maryja – 1080am
s. Brunona

9.00 pm – Radio Maryja – WPNA 1490am
s. Brunona

Wywiady ukażą się między innymi:
Telewizja Trwam
Telewizja Polvision
Tygodnik Ekspress
Dziennik Związkowy
Radio Adams WPNA 1490am oraz 1080am
Polonijny Magazayn Informacyjny – 1490am – Co? Gdzie? Kiedy? Andrzeja Baraniaka
Super Express
Magazyn Rewia
[youtube id=”GBYwlcI0_4o” width=”620″ height=”360″]
Arturo Mari przyleciał do Chicago na zaproszenie chicagowskiego oddziału Centrum Jana Pawła II w Krakowie. W roku 2013 ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz powołał zarząd fundacji w składzie: Jan Jaworski – prezes, ks. Andrzej Iżyk – kapelan, Stanisław Chwała – skarbnik, Małgorzata Tys – członek zarządu i Sławomir Budzik odpowiedzialny za kontakt z mediami. Siedzibą chicagowskeigo oddziału Fundacji Centrum JPII w Krakowie jest Bazylika św. Jacka. Osoby chętne do podjęcia współpracy z organizacja proszone są o kontakt z prezesem fundacji Janem Jaworskim pod numerem telefonu (773) 715-8183.
 

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

Źródło: inf. własn.
Foto: Jacek Ćwik

Kościół

Historyczne spotkanie: Biskupi Polski rozmawiają z ofiarami nadużyć seksualnych

Opublikowano

dnia

Autor:

W minionym tygodniu na Jasnej Górze, w sercu katolickiego sanktuarium w Polsce, doszło do wydarzenia, które wielu określa mianem przełomowego. Biskupi Konferencji Episkopatu Polski (KEP) po raz pierwszy spotkali się z grupą ofiar nadużyć seksualnych ze strony duchowieństwa, aby otwarcie porozmawiać o problemie oraz sposobach jego rozwiązania.

„Uważam, że spotkanie było historyczne” — powiedział Jakub Pankowiak, jeden ze skrzywdzonych osób, w rozmowie z Polskim Radiem. „W końcu mogliśmy być partnerami w rozmowie i przedstawić nasze oczekiwania wobec naszego Kościoła”.

Chociaż poszczególni biskupi wcześniej podejmowali rozmowy z ofiarami, to po raz pierwszy Konferencja Episkopatu Polski KEP zorganizowała formalne spotkanie z większą grupą osób pokrzywdzonych. Biskupi publicznie potępiali przypadki nadużyć, wprowadzali systemy prewencji i wsparcia dla ofiar oraz przepraszali za zaniedbania, ale dotąd unikali rozmów w tak szerokim formacie.

Arcybiskup Wojciech Polak, prymas Polski i delegat KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży, podkreślił znaczenie tego wydarzenia, wskazując, że osobiste świadectwa pokrzywdzonych poruszyły hierarchów. „Doświadczamy raz po raz tej prawdy, że krzywda w kościele wyrządzona przez niektórych duchownych koncentruje się na cierpieniu naszych braci” — mówił arcybiskup, nazywając te rozmowy „światłem z ciemności grzechu”.

Oczekiwania ofiar i otwartość biskupów

Spotkanie zostało również wysoko ocenione przez przedstawicieli ofiar. Jakub Pankowiak i Robert Fidura, dwaj uczestnicy, mówili o atmosferze szczerości i otwartości. „Jestem niezmiernie wdzięczny, że… zaczynamy zmierzać w jednym kierunku, zaczynamy patrzeć na pewne rzeczy bardzo podobnie” — powiedział Fidura.

Dla Pankowiaka kluczowym momentem była możliwość przedstawienia konkretnych oczekiwań. Ofiary domagają się m.in.:

  • zmian w prawie kanonicznym, które umożliwiłyby im status prawny ofiary w kościelnych postępowaniach,
  • powołania niezależnej komisji do badania przypadków nadużyć od 1945 roku,
  • większego zaangażowania kobiet w diecezjalne struktury wsparcia,
  • stworzenia urzędu Komisarza ds. Praw Pokrzywdzonych w Kościele.\

Oczekiwanie na zmiany

Spotkanie na Jasnej Górze było odpowiedzią na apel ofiar, które w maju br. skierowały list do KEP z ośmioma postulatami. Jednym z nich było zawieszenie przewodniczącego KEP, arcybiskupa Tadeusza Wojdy, za rzekome zaniedbania w badaniu przypadków nadużyć, gdy kierował archidiecezją gdańską.

Czy polski Kościół zdoła odpowiedzieć na te wyzwania? Oczekiwania społeczne są ogromne. Spotkanie to może być pierwszym krokiem ku zmianie, ale aby było rzeczywiście przełomowe, musi za nim pójść konkretne działanie.

Dla wielu wiernych i ofiar najważniejsze będzie teraz, czy słowa zamienią się w czyny, a symboliczne gesty w realne reformy.

 

Źródło: NFP
Foto: YouTube, KEP
Czytaj dalej

News USA

Walka o życie nie przyniosła skutku: Robert Roberson może zostać stracony

Opublikowano

dnia

Autor:

15 listopada Sąd Najwyższy Teksasu zezwolił na wykonanie wyroku śmierci na Robercie Robersonie, mężczyźnie skazanym w 2003 roku za brutalne zabójstwo swojej dwuletniej córki, Nikki. Decyzja sądu zapadła po tym, jak komisja ustawodawcza stanu Teksas próbowała opóźnić egzekucję, twierdząc, że dowody w jego sprawie mogą być uznane za nieadekwatne lub niewiarygodne. Kościół katolicki jest przeciwny karze śmierci, przypomina Ojciec Paweł Kosiński SJ.

Spór o egzekucję i uprawnienia legislatury

Wezwanie wydane przez Komisję ds. Jurysprudencji Karnej Izby Reprezentantów Teksasu miało na celu uzyskanie zeznań Robersona w sprawie tzw. „zespołu potrząsanego dziecka” – diagnozy, na której oparte były dowody w jego sprawie. Roberson utrzymuje, że nie zabił córki, a obrażenia były wynikiem nieszczęśliwego wypadku, podczas gdy eksperci medyczni twierdzą, że są one zgodne ze znęcaniem się nad dzieckiem.

Sąd Najwyższy Teksasu wydał orzeczenie, które odrzuca próbę opóźnienia wykonania wyroku śmierci w celu uzyskania zeznań skazanego.

Robert Roberson byłby pierwszym skazanym na śmierć w Stanach Zjednoczonych, którego wyrok dotyczyłby skazania na podstawie tzw. „zespołu potrząsanego dziecka”, który obecnie budzi kontrowersje wśród ekspertów.

Mężczyzna od lat walczy o uniewinnienie, powołując się na teksańskie prawo, które umożliwia oskarżonym przedstawienie nowych dowodów naukowych mogących podważyć wcześniejsze wyroki. Jego adwokaci twierdzą, że dowody medyczne, na podstawie których go skazano, są dziś uznawane za nieaktualne i wątpliwe. Informowaliśmy o tym 7 października.

Wsparcie dla Robersona

Robert Roberson otrzymał wsparcie od dwupartyjnej grupy polityków, ekspertów medycznych, a nawet detektywa, który pierwotnie zeznawał przeciwko niemu. W sprawie jego ułaskawienia wiele osób podpisało petycję The Innocence Project.

Robert Roberson z córką Nikki

Kościół katolicki, który naucza, że kara śmierci jest „niedopuszczalna”, nawet w przypadku osób skazanych za najcięższe przestępstwa, wyraził zaniepokojenie i poparcie dla dalszego badania tej sprawy.

Przyszłość sprawy Robersona

Chociaż egzekucja Roberta Robersona została opóźniona na wniosek komisji ustawodawczej, Sąd Najwyższy Teksasu uznał, że nie ma podstaw prawnych do dalszego opóźniania wyroku. Jeśli komisja nadal będzie dążyć do uzyskania zeznań Robersona, będzie musiała podjąć dalsze kroki prawne, aby nie blokować wykonania wyroku.

Zgodnie z prawem stanu Teksas, po wydaniu wezwania i ustaleniu nowej daty egzekucji, musi minąć co najmniej 90 dni przed jej wykonaniem. Dlatego najwcześniej egzekucja Robersona może odbyć się w lutym 2025 roku.

Kościół katolicki oraz liczne grupy praw człowieka apelują o dalszą modlitwę i wsparcie dla Robersona, który, jak twierdzą, może być niewinny.

 

Źródło: cna
Foto: Roberson family, The Innocence Project
Czytaj dalej

Kościół

Carlo Acutis zostanie najmłodszym współczesnym świętym. Kanonizacja już w kwietniu 2025 r.

Opublikowano

dnia

Autor:

Carlo Acutis, 15-letni fan komputerów i „patron internetu”, który zmarł na białaczkę w 2006 roku, zostanie kanonizowany w kwietniu przyszłego roku. W środę Papież Franciszek ogłosił, że ceremonia kanonizacyjna odbędzie się w Watykanie podczas Jubileuszu Młodzieży zaplanowanego na 25-27 kwietnia 2025 roku.

Carlo Acutis, który już podczas swojej beatyfikacji w 2020 roku został uznany za wzór dla młodych ludzi ery cyfrowej, stanie się najmłodszym współczesnym świętym oraz pierwszym z pokolenia millenialsów.

Carlo, o którym pisaliśmy wielokrotnie, urodził się w Londynie w 1991 roku, jako dziecko włoskich rodziców. Wkrótce rodzina przeniosła się do Mediolanu, gdzie dorastał. Już jako dziecko wykazywał wyjątkowy talent techniczny, który połączył z głęboką wiarą. W wieku 11 lat rozpoczął prace nad swoją najsłynniejszą inicjatywą – stroną internetową dokumentującą cuda eucharystyczne z całego świata.

Carlo angażował się również w tworzenie stron internetowych dla katolickich organizacji lokalnych, a dzięki swojej autentyczności i głębokiemu zaangażowaniu w życie duchowe zyskał przydomek „influencera Boga”.

Pomimo swojego młodego wieku Acutis miał jasno określone życiowe motto: „Wszyscy rodzimy się oryginałami, ale wielu umiera jako kopie”. Zachęcał rówieśników do odkrywania swojej unikalnej drogi do świętości i czerpania radości z prostych, codziennych działań w łączności z Bogiem.

Droga do świętości

Carlo Acutis zmarł na agresywną białaczkę w październiku 2006 roku, ofiarowując swoje cierpienie za Kościół i papieża. Jego śmierć w tak młodym wieku, przy jednoczesnej dojrzałości duchowej, wywarła ogromne wrażenie na wiernych na całym świecie.

W 2020 roku został beatyfikowany w Asyżu, gdzie spoczywa w sanktuarium w specjalnym grobowcu przyciągającym pielgrzymów. Watykan uznał cud przypisywany wstawiennictwu Carlo, polegający na uzdrowieniu chłopca z Brazylii cierpiącego na rzadką i śmiertelną anomalię trzustki.

W maju 2024 roku Papież Franciszek zatwierdził drugi cud związany z Carlo Acutisem, co otworzyło drogę do kanonizacji. Cuda te opisywaliśmy 27 maja.

Carlo Acutis jest nie tylko symbolem nowoczesnej wiary, ale również inspiracją dla młodych ludzi żyjących w dobie cyfryzacji. Jego kanonizacja podkreśla, że technologia i wiara mogą się wzajemnie uzupełniać, a współczesne narzędzia mogą służyć szerzeniu dobra i miłości.

Jego życie to dowód na to, że świętość jest osiągalna w każdej epoce, nawet tej zdominowanej przez internet.

Pier Giorgio Frassati również na drodze do świętości

Papież Franciszek ogłosił również, że w lipcu lub sierpniu przyszłego roku kanonizowany zostanie inny młody włoski wierny – Pier Giorgio Frassati. Ten zmarły w latach 20-tych XX wieku na polio mężczyzna znany był ze swojej niestrudzonej pomocy potrzebującym.

Obie postacie ukazują, że świętość ma różne oblicza – od technologicznego geniuszu po cichą, codzienną służbę bliźnim.

 

Źródło: fox32
Foto: Vatican Media, wikipedia
Czytaj dalej
Reklama
Reklama
Reklama

Kalendarz

marzec 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31  

Popularne w tym miesiącu