Połącz się z nami

News USA

Super Bowl w Chicago? Burmistrz Rahm Emanuel: „Mamy za mały stadion, ale damy radę!”

Opublikowano

dnia

Tegoroczny finał ligi futbolu amerykańskiego (NFL), Super Bowl, nie był wyjątkowo fascynujący ze sportowego punktu widenia. Jednak wydarzenie było szczególne z innego powodu. Po raz pierwszy w historii ligi, finał rozegrano w mieście dotkniętym zimową aurą. Bardzo szybko, inne „zimne” miasta, w tym Chicago, zwietrzyły szanse zarobku i zaproponowały swoje kandydatury na zorganizowanie super-finału w przyszłości.

Do rozegrania finałowego meczu, zarząd NFL preferuje nowe stadiony, które mieszczą co najmniej 70,000 kibiców. Chicagowski stadion, Soldier Field nie jest ani nowy, ani wystarczająco pojemny. Wybudowany w 1924, Soldier Filed jest najstarszym stadionem w kraju i mieści jedynie 61,500 widzów. Burmistrz Chicago, Rahm Emanuel proponuje przebudowę stadionu w celu zwiekszenia liczby oferowanych miejsc o 5,000. To dalej za mało, jednak burmistrz nie widzi problemu: „Będziemy pracować z tym co mamy.”

Finał Super Bowl to sportowe święto Ameryki. Zobacz wcześniejsze finały ligi NFL

Soldier Filed był już przebudowywany w przeszłości. Cena ostatniej przeróbki z 2003 roku wyniosła 690 milionów dolarów, z czego 258 milionów musiało zapłacić miasto ze swojego budżetu. Czy miasto, któremu brakuje 19,5 miliarda dolarów na emerytury dla byłych pracowników, jest w stanie udźwignąć dodatkowe obciążenie finansowe, wie tylko burmistrz.

Poza tym, Soldier Field nie jest ulubionym stadionem Amerykanów. Prace z 2003 roku, skoncentrowały się na wnętrzu obiektu. Mało atrakcyjna, stara fasada pozostała nietknięta. Krytycy śmieją się, że Soldier Filed wygląda jak statek kosmiczny, który wylądował na ruinach. Nie wszyscy podzielają entuzjazm burmistrza Emanuela. Największe miasta Stanów Zjednoczonych niewiele zyskują na Super Bowl. Nowy Jork czy Chicago są wystarczająco popularne turystycznie, a wysokie ceny skutecznie odstrszają potencjalnych kibiców.

Finał Super Bowsl, to także świętu muzyki
[youtube id=”gbNViXnqUhc” width=”620″ height=”360″]

Podczas tegorocznego Super Bowl, temperatura na stadionie wynosiła 49 stopni Fahrenheita. Jak na luty w New Jersey, było wyjątkowo przyjemnie. Trudno ocenić, czy zarząd NFL powinien liczyć na szczęście i ryzykować starcie z chicagowską pogodą.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: Chicago Tribune
Foto: CNS photo/Mark J. Rebilas-USA TODAY Sports via Reuters, Eduardo Munoz, Jeff Haynes,  Jeff H aynes, Mike Segar – Reuters

News Chicago

Chicagowianka pokieruje specjalnym Covidowym zespołem utworzonym przez Joe Bidena

Opublikowano

dnia

Była szefowa chicagowskiego Departamentu Zdrowia Publicznego, dr Julie Morita pokieruje specjalnym oddziałem do walki z Covid 19 utworzonym przez prezydenta Joe Bidena.

Dr Morita wychowała się w Chicago i do dziś mieszka w dzielnicy Edgewater, położonej na północ od centrum maista przy Uniwersytecie Loyola. Julie Morita przez ponad 20 lat pracowała w Departamencie Zdrowia Publicznego. Z roku na rok systematycznie awansowała, aż do pozycji szefowej całego departamentu.

Jak powiedziała burmistrz miasta Chicago Lori Lightfoot: ,,Doktor Julie Morita zastała dziś krajowym ekspertem zdrowia. Jej więź z naszym miastem Chicago, będzie dla nas ogromnym plusem”.

 

Przypomnijmy, że doktor Julie Morita była pierwszą Azjatką, która kierowała całym Departamentem Zdrowia Publicznego w mieście Chicago.

Za jej kadencji przypadki wirusa HIV spadły do najniższych w historii. Również przypadki bardzo groźnego wirusa Ebola były pod stałą kontrolą departamentu, którym kierowała doktor Julie Morita.

Źródło: WGN

Czytaj dalej

News USA

Atak zimy w amerykańskim stanie Kolorado. Bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy osób

Opublikowano

dnia

W rejonie miasta Denver w kilkanaście godzin spadło od dwóch do czterech stóp śniegu. Metropolia i jej okolice zostały całkowicie sparaliżowane.

Burza śnieżna, która przeszła nad stanem Kolorado, zablokowała między innymi ruch na głównych drogach i lotniskach. Międzynarodowy port w Denver wstrzymał loty na dwa dni.

Odwołano setki połączeń. Odcięty został też dojazd do wielu miejscowości w pobliskich Górach Skalistych.

Na jednej z autostrad w zaspach utknęło niemal sto samochodów, w tym pługi śnieżne. Na ratunek kierowcom wysłano Gwardię Narodową. Do pomocy włączył się także jeden z oddziałów SWAT. Policjanci ewakuowali ludzi do swoich opancerzonych pojazdów.

Po ataku zimy w rejonie Denver bez prądu pozostaje kilkadziesiąt tysięcy odbiorców. Usuwanie skutków burzy śnieżnej może potrwać nawet kilka dni.

Źródło: IAR
Foto: Flickr, arch RD

Czytaj dalej

News USA

Dofinansowanie od rządu $1400 na osobę. Gigantyczny pakiet podpisał Joe Biden

Opublikowano

dnia

Prezydent USA Joe Biden podpisał pakiet stymulacyjny o wartości 1 biliona 900 miliardów dolarów, który ma pomóc Ameryce wyjść z kryzysu spowodowanego pandemią Covid-19.

Przewiduje między innymi bezpośrednie wypłaty dla Amerykanów po 1400 dolarów, zwiększenie zasiłków dla bezrobotnych i dofinansowanie służby zdrowia.

Określany mianem „Amerykańskiego Planu Ratunkowegopakiet przewiduje idące w setki miliardów dolarów wydatki na przyspieszenie produkcji i dystrybucji szczepionek oraz dofinansowanie służby zdrowia, społeczności lokalnych, edukacji oraz sektorów najbardziej dotkniętych przez pandemię, takich jak linie lotnicze czy restauracje.

Rodziny o dochodach poniżej 150 tysięcy dolarów rocznie dostaną wypłaty w gotówce po 1400 dolarów na osobę, a bezrobotni dodatkowo 300 dolarów tygodniowo. W planie przewidziano też wypłaty od 250 do 300 dolarów miesięcznie na każde dziecko.

„Ta historyczna ustawa ma wesprzeć kręgosłup naszego kraju – jest szansą dla pracowników, dla klasy średniej, dla ludzi, którzy zbudowali nasz kraj. To jest jej istota” – mówił prezydent USA podczas ceremonii podpisania planu.

„Amerykański Plan Ratunkowy” został uchwalony w Kongresie wyłącznie głosami demokratów. Republikanie krytykowali ustawę argumentując, że jest zbyt kosztowna, niewłaściwie skonstruowana i że zawiera wiele projektów, które są marnotrawstwem publicznych pieniędzy.

Źrôdło: IAR
Foto: Flickr/Office of Public Affairs

Czytaj dalej

Facebook

Reklama

Facebook

Popularne