Połącz się z nami

News USA

Okradł diecezję w New Hampshire – cztery lata ZA KRATKAMI [audio]

Opublikowano

dnia

Ksiądz Edward J. Arsenault, przyznał się do zarzucanych mu kradzieży i spędzi co najmniej cztery lata w więzieniu. Były dyrektor Instytutu Św. Łukasza pod Waszyngtonem przywłaszczył sobie pieniądze należące do diecezji, katolickiego szpitala i majątku nieżyjącego już duchownego.

Relacja Andrzeja Baraniaka:

[soundcloud url=”https://soundcloud.com/radio-deon/ksiadz-okradl-diecezje” comments=”true” auto_play=”false” color=”ff7700″ width=”100%” height=”81″]

 

Arsenault był bliskim doradcą byłego biskupa, Johna McCormacka. Piastował wysokie stanowiska w diecezji Manchester w New Hampshire. W 2009 roku, Arsenault został prezesem zarządu Instytutu Św. Łukasza, w Silver Spring, w Maryland. Instytut Św. Łukasza to placówka leczenia schorzeń psychicznych i seksualnych wśród osób duchownych. Pensja prezesa ośrodka to 175 tysięcy dolarów.

Dla niektórych może to być za mało, więc pomysłowy duchowny szukał dodatkowych zarobków. Jeszcze za czasów posługi w New Hampshire, Arsenault zaczął podkradać pieniądze wykorzystując kontrakt konsultingowy jaki diecezja podpisała ze szpitalem Catholic Medical Center. Proceder trwał ponad cztery lata. Jego uwadze nie uszedł, także majątek nieżyjącego już Johna Molana, wysokiego rangą duchownego diecezji Manchester.

Z powodu trwania procedury sądowej, dokładne sumy przywłaszczonych pieniędzy, nie zostały jeszcze upublicznione. Wiadomo jedynie, że przekroczyły 1,5 tysiąca dolarów z każdego źródła, a to już sprawa kryminalna. Wyrok skazujący zapadnie 23 kwietnia tego roku. Śledztwo toczy się już od poczatku roku 2013, kiedy to urzędnicy kościelni zostali powiadomieni o zaangażowaniu Arsenaulta w niestosowny związek intymny.

Michał Dziedzic
mdziedzic@radiodeon.com

Źródło: NCROnline.org
Foto: CNS photo/courtesy of Father Edward Arsenault

News USA

Parada wojskowa na urodziny Trumpa? Pomysł powraca – ale wciąż budzi kontrowersje

Opublikowano

dnia

Autor:

Trwają wstępne prace nad organizacją urodzinowej parady wojskowej dla Donalda Trumpa, która miałaby odbyć się 14 czerwca – w dniu jego 79. urodzin, a jednocześnie w Dniu Flagi i z okazji 250. rocznicy powstania armii USA. Choć Biały Dom oficjalnie zaprzecza planom parady, temat wraca jak bumerang – podobnie jak marzenie Trumpa o pokazie militarnym godnym stolicy.

Marzenie z pierwszej kadencji

Donald Trump już jako prezydent w 2018 roku zabiegał o wielką paradę wojskową w Waszyngtonie, inspirowaną widowiskami znanymi z Francji czy Korei Północnej. Plany jednak upadły z hukiem – głównie z powodu logistyki i gigantycznych kosztów, które szacowano nawet na 92 miliony dolarów.

Wówczas Trump oskarżył lokalne władze o sztuczne zawyżanie cen, pisząc na Twitterze: „Kiedy zapytano nas o koszt zorganizowania wspaniałej parady wojskowej, cena była tak absurdalna, że odwołałem wydarzenie.”

Nowe podejście – stara kontrowersja

Według najnowszych doniesień, proponowana trasa parady miałaby prowadzić od Pentagonu w Arlington, przez rzekę Potomak i most na 14th Street, aż do centrum Waszyngtonu. Burmistrz stolicy, Muriel Bowser, potwierdziła, że rozmowy trwają, ale zaznaczyła, że wszystko jest „na bardzo wczesnym etapie”.

Bowser nie kryje sceptycyzmu wobec pomysłu:

„Wojskowe czołgi na naszych ulicach nie byłyby dobre. Potrzebowalibyśmy wielu milionów dolarów na naprawę dróg.”

Zaznaczyła także, że most na 14th Street musiałby zostać gruntownie przetestowany, by sprawdzić, czy zniesie ciężar wojskowych pojazdów pancernych.

Urodzinowa parada czy festiwal armii?

Zamieszanie wokół parady wpisuje się w szerszy kontekst: od około dwóch lat planowany jest bowiem festiwal wojskowy z okazji 250-lecia armii amerykańskiej. Według armii, wydarzenie ma obejmować pokazy na National Mall z udziałem m.in. pojazdów Stryker, Humvee, śmigłowców i sprzętu opancerzonego.

Źródło: fox35
Foto: Donald Trump FB
Czytaj dalej

News USA

Zakończono wysiłki ratunkowe po trzęsieniu ziemi w Mjanmie: Bilans ofiar wciąż rośnie

Opublikowano

dnia

Autor:

Długofalowe wysiłki mające na celu odnalezienie ocalałych z tragicznego trzęsienia ziemi, które nawiedziło Mjanmę 28 marca, dobiegły końca w poniedziałek. Zastąpiono je intensyfikacją pomocy humanitarnej oraz działaniami naprawczymi. Liczba ofiar śmiertelnych katastrofy wzrosła do 3600, a liczba rannych przekroczyła 5000. Ta tragedia nadal nie znajduje ostatecznego bilansu, gdyż zaginionych jest jeszcze 160 osób.

Wysoka liczba ofiar i trudności w ocenie szkód

Trzęsienie ziemi o sile 7,7 uderzyło w szeroką część Mjanmy (Birmy), dotykając szczególnie sześć regionów i stanów. Spowodowało to ogromne zniszczenia infrastruktury – wiele obszarów zostało pozbawionych dostępu do prądu, telefonów komórkowych, a uszkodzone drogi i mosty utrudniały ocenę skali katastrofy.

W Naypyidaw, stolicy kraju, mieszkańcy walczyli z trudnymi warunkami, usuwając gruzy i zbierając drewno z gruzowisk. Sytuacja pogarszała się dodatkowo przez intensywne opady deszczu i silne wiatry, które utrudniały pomoc i ratowanie ludzi.

Międzynarodowe ekipy ratunkowe z Singapuru, Malezji i Indii zakończyły swoją misję, uznając, że ich praca w zakresie odnajdywania ocalałych została zakończona. Wciąż jednak aktywnie działały jednostki wojskowe i lokalne grupy ratunkowe.

Trudności operacji ratunkowych

Mjanma stoi przed wieloma wyzwaniami, które utrudniają pomoc ofiarom trzęsienia ziemi. Oprócz zniszczeń infrastruktury, zmieniające się warunki atmosferyczne – w tym silne deszcze – zakłóciły działania ratunkowe, a bezdomni zmuszeni byli spędzać noce na otwartej przestrzeni, narażeni na kolejne niebezpieczeństwa. Pogoda w nadchodzących dniach miała sprzyjać dalszym opadom deszczu, co tylko potęgowało dramatyczną sytuację.

Równocześnie w Mjanmie trwa trudna sytuacja polityczna, która pogłębia kryzys humanitarny. Od czasu wojskowego zamachu stanu w 2021 roku, kraj pogrążony jest w wojnie domowej. Choć zarówno rząd wojskowy, jak i jego przeciwnicy ogłosili jednostronne zawieszenia broni, walki nie ustają.

Strony konfliktu wzajemnie oskarżają się o naruszenie warunków zawarcia rozejmu, a niezależne doniesienia potwierdzają, że nadal dochodzi do starć z użyciem siły, w tym bombardowań lotniczych, które miały miejsce także po ogłoszeniu zawieszenia broni.

Przyszłość Mjanmy: Pomoc i odbudowa

W obliczu tragicznych skutków trzęsienia ziemi, Mjanma stoi przed ogromnym wyzwaniem odbudowy zarówno w sensie materialnym, jak i społecznym. Choć operacje ratunkowe zostały zakończone, kraj nadal zmaga się z problemami związanymi z dostępem do pomocy oraz zapewnieniem podstawowych środków do życia dla poszkodowanych.

Kryzys polityczny wciąż nie sprzyja pełnej mobilizacji zasobów pomocowych, a przeciwnicy rządu wojskowego podnoszą oskarżenia o wykorzystywanie zawieszenia broni do prowadzenia dalszych działań wojennych.

W nadchodzących tygodniach Mjanma będzie potrzebować nie tylko pomocy humanitarnej, ale także wsparcia międzynarodowego w procesie odbudowy oraz stabilizacji sytuacji politycznej, która wpływa na zdolność do skutecznego reagowania na kryzysy tego typu.

Źródło: AP
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News USA

Aresztowano mieszkańca Nevady, którego domowymi ulubieńcami było ..7 tygrysów

Opublikowano

dnia

Autor:

Karl Mitchell, 71-letni mieszkaniec Pahrump w stanie Nevada, został aresztowany w środę po przeszukaniu jego posesji, z której odebrano siedem tygrysów. Mężczyzna utrzymywał, że wielkie koty były jego „zwierzętami zapewniającymi wsparcie emocjonalne”.

Do przeszukania doszło na podstawie podejrzeń o naruszenie lokalnych przepisów dotyczących posiadania dzikich zwierząt. Jak poinformowało Biuro Szeryfa Powiatu Nye, Karl Mitchell nie posiadał wymaganego zezwolenia, a w przeszłości wielokrotnie łamał inne przepisy.

“Przez lata otrzymywaliśmy zgłoszenia, że Mitchell wyprowadzał tygrysy luzem po swojej posesji, a nawet poza jej granice, na pustynię” — powiedział szeryf Joe McGill. “W mediach społecznościowych publikował nagrania, na których ludzie wchodzili w bezpośredni kontakt z tymi drapieżnikami, co również stanowiło naruszenie przepisów.”

Mitchell przekonywał jednak, że nie potrzebuje zezwolenia, ponieważ jego tygrysy pełnią funkcję zwierząt terapeutycznych, a ich obecność nie stanowi zagrożenia dla społeczeństwa.

Twierdził również, że uratował zwierzęta z posiadłości znanego z serialu Netflixa „Król Tygrysów” Joe Exotica — byłego właściciela zoo w Oklahomie, obecnie skazanego za zlecenie zabójstwa działaczki na rzecz zwierząt Carole Baskin i odsiadującego 21-letni wyrok.

Podczas środowego nalotu Karl Mitchell początkowo współpracował z funkcjonariuszami, ale odmówił przekazania kluczy do klatek z tygrysami. Utrudniło to weterynarzom i pracownikom schroniska dla dzikich zwierząt przejęcie opieki nad zwierzętami — poinformowało biuro szeryfa.

Ostatecznie wszystkie siedem tygrysów zostało zabezpieczonych i poddanych badaniom weterynaryjnym na miejscu. Jak zaznaczono, zostaną przewiezione do nieujawnionego sanktuarium, gdzie pozostaną do czasu wydania decyzji sądu w ich sprawie.

Sprawa nie jest nowa — już w 2020 roku powiat Nye wzywało Mitchella do usunięcia zwierząt ze swojej posesji, co doprowadziło do serii pozwów. W jednym z nich Mitchell i jego żona oskarżyli władze o celowe zakłócanie ich życia prywatnego i działalności gospodarczej, domagając się ponad miliona dolarów odszkodowania.

Twierdzili, że działania władz doprowadziły ich do skrajnego cierpienia, próbując odebrać im „zwierzęta zapewniające wsparcie emocjonalne”.

Podczas aresztowania Mitchellowi postawiono zarzuty stawiania oporu funkcjonariuszom, a także nielegalnego posiadania broni — miał przy sobie broń palną, mimo że wcześniej był skazany za przestępstwo. Został zwolniony tego samego dnia po wpłaceniu kaucji w wysokości 6000 dolarów.

Szeryf McGill poinformował również, że mogą zostać postawione kolejne zarzuty. Niektóre zwierzęta wydawały się być niedożywione, a w miskach z wodą zauważono glony.

Na razie prokuratura okręgowa nie otrzymała oficjalnych wniosków o ściganie. Karl Mitchell ma stawić się w sądzie 15 maja.

Źródło: nbc
Foto: YouTube
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

luty 2014
P W Ś C P S N
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu