Thursday 27th July 2017,
Radio Deon Chicago
NEWS RADIO DEON CHICAGO 1080am

Zapomniany król country. Tommy Duncan i jego dziedzictwo

Admin 01/11/2017 ZNANI - NIEZNANI
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Tommy Duncan to amerykański piosenkarz country popularny głównie w latach 40-tych ubiegłego wieku. Urodził 11 stycznia 1911 roku w Teksasie, gdzie dorastał w rodzinie farmerów. Był jednym z czternastorga dzieci. W dzieciństwie interesował się już muzyką country i w młodym wieku postanowił poświęcić się muzyce. W wieku 13 lat wyprowadził się z domu i wraz z kuzynem utrzymywał się śpiewając w piwnych barach.

Biografia według Rafała Muskała

Wraz z wzrostem popularności Duncan postanowił założyć niezależny zespół The Texas Playboys. Grupa zajmowała się śpiewaniem utworów zarówno z dziedziny folku jak i popu. Głównie jednak ich muzyka dotyczyła piosenek zachodnich cowboyów.

Jedną z najbardziej znanych przebojów w tamtym czasie był New San Antonio Rose. Wielką sławę przyniósł także utwór Time Changes Everything.

W latach 40’tych Duncan wraz z Bobem Willisem pojawił się w szeregu niskobudżetowych filmów, które nie odbiły się szerokim echem w Hollywood. Wraz z Willisem postanowili powrócić do śpiewania.

New Spanich Two Step czy Stay a Little Longer to dwa wielkie przeboje, które zostały wykreowane w 1945 roku. Tommy był już w tym czasie znanym i cenionym muzykiem często zapraszanym na wielkie występy.

Artystyczny styl życia przełożył się na problemy z alkoholem. W 198 roku nałóg Duncana wyszedł spod kontroli i Tommy zaczął opuszczać własne koncerty. Na pewien okres artysta usunął się w cień oddając pola innym muzykom w zespole The Texas Playboys.

Duncan powrócił do grania pod koniec lat 50-tych, koncertował do końca swoich dni. 24 lipca 1967 roku znaleziono go martwego w pokoju hotelowym w San Diego. Było to po jednym z licznych występów. Według koronera przyczyną śmierci były problemy z sercem oraz tabletki jakimi faszerował się artysta.
Miał 56 lat.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, youtube.com
Foto: youtube.com

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook