Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Wielkanoc to otwarte drzwi do prawdziwego życia. Salwatorianin Łukasz Kleczka o przygotowaniach świątecznych

Admin 04/15/2017 KOŚCIÓŁ
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Priorytetem w duchowym przygotowaniu się do godnego przeżycia Świąt Wielkanocnych jest skupienie się na wydarzeniach, które miały miejsce dwa tysiące lat temu. Nie tylko na Zmartwychwstaniu, ale i na tym, co się działo w dniach poprzedzających: na Drodze Krzyżowej na Męce Jezusa i na Jego śmierci.

O tym, że Święta Wielkanocne są najbogatszymi, jeżeli chodzi o liturgię, mówił ojciec Łukasz Kleczka. Na antenie Radia Deon zapewniał, że wymagają one specjalnego przygotowania

„Dla wszystkich chrześcijan Triduum Paschalne i wszystko, co jest z nim związane, stanowi centrum naszej wiary. Są to dla nas najważniejsze dni. Dlatego nie można na Wielkanoc patrzeć tylko od strony tradycji i tego, co musimy przygotować. Musimy przede wszystkim dostrzec, że te święta to otwarte drzwi dla prawdziwego życia”.

Szczególną formę rekolekcji stanowi dla ojca Łukasza Kleczki Ekstremalna Droga Krzyżowa

 „Jest to wyruszenie w drogę niepewną. A przecież życie taką drogą właśnie jest. Prowadzi ona głównie przez ciemność. Kiedy mamy możliwość zmierzyć się z tą ciemnością z lękiem, który ona powoduje, kiedy odkrywamy, że ta krzyżowa droga Chrystusa jest także moją drogą, odkrywamy głębię”.

Niedziela Palmowa wprowadza w głębię Męki Chrystusa

Niedziela Palmowa to z kolei uroczystość, która wprowadza w głębię Męki Chrystusa. Według salwatorianina to doskonałe święto, dające możliwość zadania sobie pytania o prawdziwość wiary

 „Niedzielę Palmową zawsze trzeba widzieć w kontekście całości Męki Chrystusa i  Jego osamotnienia, które będzie przeżywał już kilka dni później. Trzeba zbadać w sobie postawę. Czy rzeczywiście współodczuwam z Chrystusem, czy moja wiara jest byciem z nim, czy moja wiara jest tylko czymś powierzchownym, czym łatwo manipulować”.

Ojciec Łukasz Kleczka radzi, aby kontekście przygotowań do świąt nie ulegać martwym tradycjom. Jego zdaniem trzeba się otworzyć na życie, które niesie ze sobą Wielkanoc.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Wikimedia Commons

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook