Połącz się z nami

News Chicago

„Tutaj bije serce Polonii”. Jubileuszowe obchody 80. rocznicy założenia Muzeum Polskiego w Ameryce

Opublikowano

dnia

Muzeum Polskie w Ameryce ma 80 lat. Oficjalnie zostało otwarte 12 stycznia 1937 roku. Jubileuszowe obchody z udziałem blisko 200 osób odbyły się w siedzibie placówki przy 984 N. Milwaukee.

Relacja Andrzeja Baraniaka

Osiem dekad istnienia muzeum to wielki przyczynek w dziele utrwalania polskości na ziemi amerykańskiej. Zasługi chicagowskiej placówki na tym polu dostrzegają władze Rzeczpospolitej. Mówił o tym podczas uroczystości konsul generalny RP Piotr Janicki.

Galeria zdjęć

„Niezwykle się ucieszyłem, kiedy się dowiedziałem w zeszłym roku, że właśnie muzeum będzie uhonorowane w szczególny sposób, że do muzeum zostanie przesłany i wręczony Medal Bene Merito(…). Cieszę się z tego, że chociaż w ten symboliczny, ale ważny sposób to miejsce zostało uhonorowane, bo na to w pełni zasługuje. To miejsce, gdzie przechowywane są skarby naszej kultury, miejsce gdzie można zawsze przyjść i dowiedzieć się coś ważnego” – powiedział konsul Piotr Janicki podkreślając jednocześnie, że pomimo stosunkowo swojego krótkiego pobytu w Wietrznym Mieście miał okazję wielokrotnie gościć w placówce uczestnicząc w różnego rodzaju imprezach.

Inicjatorem powstania placówki i jej pierwszym kustoszem był Mieczysław Haiman, który położył wręcz trudne do przecenienia zasługi w gromadzeniu zasobów muzealnych, które dzisiaj możemy poznawać i podziwiać.

„80 lat to piękna historia,  która zaczęła się w 1935 roku. Wtedy postanowiono otworzyć je tutaj, w budynku Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego. Natomiast 12 stycznia 1937 roku nastąpiła taka uroczystość jak ta dzisiejsza. Było tutaj bardzo dużo osób, które cieszyły się, że to muzeum powstanie. Byli tu przedstawiciele rządu polskiego, przedstawiciele władz miejskich i wszyscy, którzy chcieli, żeby muzeum zaistniało” – powiedziała dyrektor zarządzająca Małgorzata Kot.

„Tutaj bije serce Polonii. Tutaj są skarby, które są docenione, które są odnalezione(…). Tutaj łączy nas to, że jesteśmy Polakami za granicą i bardzo kochamy to wszystko, co jest polskie” – powiedziała o znaczeniu muzeum dla Polonii Misia Jamińska, wiceprezes Zjednoczenia Polskiego Rzymsko Katolickiego, która prowadziła niedzielną uroczystość.

Jubileusz został dostrzeżony również przez władze stanu Illinois. Na wniosek posła Roberta Martwicka Izba Reprezentantów podjęła okolicznościową uchwałę. Również Senat Illinois na wniosek senatora Omara Aquino wydał okolicznościowy certyfikat uznania. Wyróżnienia wręczył gospodarzom placówki Daniel Pogorzelski.

Niedzielne uroczystości jubileuszowe uświetnił występ Mieczysława Szczęśniaka i Grażyny Auguścik. W spotkaniu wzięło udział liczne grono gości honorowych. Włodarze placówki apelują o wspieranie muzeum. Zwykłe członkostwo to raptem wydatek 25 dolarów rocznie. Można również zostać darczyńcą wieczystym dziedzictwa narodowego. Istnieje także kilka innych kategorii członkostwa.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak/NEWSRP

 

News Chicago

Algonquin wprowadzi 1% podatek od artykułów spożywczych po zniesieniu podatku stanowego

Opublikowano

dnia

Autor:

Algonquin dołącza do grona gmin w powiecie McHenry, które zdecydowały się wprowadzić lokalny 1% podatek od sprzedaży artykułów spożywczych. Nowy podatek wejdzie w życie 1 stycznia 2026 roku, dokładnie w dniu, w którym Illinois oficjalnie zniesie swój stanowy podatek od żywności.

Decyzję podjęto we wtorek wieczorem głosami 4–1 podczas posiedzenia rady miasteczka. Jeden z członków był nieobecny. Jedyny głos przeciwny oddał powiernik Bob Smith, który wyraził obawy co do obciążania rodzin dodatkowymi kosztami w czasach wysokiej inflacji.

“Tworzymy nowy podatek, który dotyka podstawowych potrzeb” – powiedział Smith. “Stan chwali się, że daje ulgę, ale tak naprawdę przesuwa odpowiedzialność na lokalne społeczności.”

Potrzeby infrastrukturalne na pierwszym planie

Według szacunków urzędników, nowy podatek ma przynosić rocznie od 1,9 do 2,1 miliona dolarów dochodu, które zostaną przeznaczone na lokalne inwestycje. Chodzi m.in. o modernizację ulic, parków czy obszarów przyrodniczych.

“Te środki wracają do mieszkańców” – powiedział powiernik Jerry Glogowski. “Pomagają nam utrzymać zakłady uzdatniania wody, poprawiać infrastrukturę, którą wszyscy codziennie wykorzystujemy.”

Reakcja na zmiany stanowe

Zniesienie przez Gubernatora J.B. Pritzkera stanowego podatku od żywności, choć przyjęte pozytywnie przez konsumentów, spotkało się z krytyką wielu lokalnych władz. Dotychczasowe wpływy z tego podatku trafiały bowiem do budżetów gmin, a nie do kasy stanu.

W odpowiedzi na te zmiany, ustawodawcy w Illinois umożliwili gminom niebędącym samorządami wprowadzanie lokalnych podatków sprzedażowych bez konieczności przeprowadzania referendów. Warunkiem jest złożenie odpowiednich rozporządzeń do Departamentu Przychodów Illinois do 1 października 2025 r.

Trend w całym regionie

Algonquin nie jest pierwsze. Crystal Lake wprowadziło lokalny podatek sprzedażowy w wysokości 0,5% jeszcze w 2024 roku, zanim ogłoszono zmiany podatkowe na szczeblu stanowym. Z kolei Marengo przyjęło własny 1% podatek od żywności w lutym bieżącego roku. Wkrótce podobną decyzję może podjąć McHenry – głosowanie w tej sprawie planowane jest w najbliższym czasie.

Źródło: dailyherald
Foto: Village of Algonquin, istock/DGLimages/
Czytaj dalej

News Chicago

Imani wrócił do Chicago. Ulubiony ptak miasta znów mieszka na plaży Montrose

Opublikowano

dnia

Autor:

Imani, uwielbiany przez mieszkańców Chicago przedstawiciel zagrożonego gatunku sieweczki bladej, powrócił na plażę Montrose, miejsce swojego narodzin z 2021 roku. Jego przybycie rozgrzało serca miłośników ptaków i zwiastuje początek kolejnego emocjonującego sezonu lęgowego.

Tamima Itani, koordynatorka zespołu wolontariuszy monitorujących sieweczki, otrzymała wiadomość o jego powrocie w piątek popołudniu. Na molo Montrose zebrała się mała grupa entuzjastów, by powitać skrzydlatego gościa i celebrować jego powrót — pełen symbolicznego znaczenia dla ochrony przyrody w mieście.

„To coś więcej niż ptak,” mówi Itani. „Imani jest łącznikiem z Montym i Rose – ptasimi ambasadorami, którzy zapoczątkowali siewkową gorączkę w Chicago.”

Sieweczki w akcji

Na miejscu był już Pippin, inny samiec sieweczki, który przyleciał na Montrose tydzień wcześniej. Wkrótce Imani i Pippin dali pokaz swojego charakterystycznego zachowania: “równoległego biegu” — ptasiego sposobu na zaznaczanie granic terytorium i pokaz siły w rywalizacji o samicę.

W zeszłym sezonie Imani wygrał serce Searocket — sieweczki wychowanej w niewoli i wypuszczonej na wolność z nadzieją, że odnajdzie partnera wśród dzikich ptaków. Z lęgu pary wykluły się cztery pisklęta, choć tylko jedno, Nagamo, przeżyło do dorosłości.

Ale nic nie jest pewne. Jak podkreśla Cornell Bird Lab, u sieweczek partnerzy mogą się zmieniać z sezonu na sezon. Teraz wszyscy czekają na powrót Searocket — albo innej samicy, która zdecyduje się osiedlić nad jeziorem Michigan.

Zagrożony gatunek, wielka nadzieja

Sieweczka blada z Wielkich Jezior jest pod ochroną federalną od 1986 roku, kiedy to liczba par lęgowych spadła do zaledwie kilkunastu. Powrót Monty’ego i Rose w 2019 roku, pierwszych lęgowych sieweczek w powiecie Cook od ponad 70 lat, był kamieniem milowym w działaniach ochronnych.

Imani jest żywym dowodem na to, że te wysiłki przynoszą rezultaty — i że Chicago może być domem nie tylko dla ludzi, ale także dla dzikiej przyrody.

O powrocie pierwszych sieweczek na Montrose Beach pisaliśmy 14 kwietnia.

Źródło: wttw
Foto: Matthew Dolkart, Audrey & Jason Vicks
Czytaj dalej

News Chicago

Six Flags Great America otwiera sezon zapraszając na szalone przejażdżki już od dziś

Opublikowano

dnia

Autor:

Wiosna oficjalnie zawitała do Chicago, a choć pogoda bywa kapryśna, jedno jest pewne – sezon na rollercoastery już nadszedł! Six Flags Great America w Gurnee – jeden z najpopularniejszych parków rozrywki na Środkowym Zachodzie – otworzy swoje bramy już 18 kwietnia.

Kiedy można odwiedzić park?

Zgodnie z informacjami na stronie Six Flags, park będzie otwarty:

  • 18 kwietnia (piątek) – oficjalne otwarcie sezonu
  • 19-20 kwietnia (sobota-niedziela) – kolejne dni dla odwiedzających
  • Weekendy do początku maja – stopniowe wydłużanie godzin otwarcia
  • Od 9 maja (piątek) – dodatkowy trzeci dzień weekendowy
  • 15 maja (czwartek) – dodatkowy dzień w harmonogramie
  • Od 26 maja – codziennie przez całe lato
  • Po połowie sierpnia – powrót do weekendowego harmonogramu

Nowość sezonu: Wrath of Rakshasa

Najwięksi fani adrenaliny z niecierpliwością czekają na premierę nowej kolejki górskiej – Wrath of Rakshasa, którą zapowiadaliśmy tutaj. Będzie to 16. rollercoaster w parku, wyróżniający się spektakularnym 96-stopniowym spadkiem i pięcioma inwersjami. Choć oficjalna data otwarcia tej atrakcji nie została jeszcze ogłoszona, wiadomo, że przejażdżka już przechodzi testy.

Tsunami Surge w Hurricane Harbor została nominowana do nagrody „Best Water Coaster” w USA TODAY 10BEST Readers’ Choice Awards! Pomóż chicagowskiej atrakcji zająć pierwsze miejsce — GŁOSUJ CODZIENNIE tutaj do 21 kwietnia!

Tsunami Surge

Ceny biletów

  • Bilet dzienny: $45 (plus podatek)
  • Karnet sezonowy: od $69

Bilety można zakupić na oficjalnej stronie Six Flags Great America.

Nie przegap okazji, by rozpocząć sezon letnich atrakcji na najwyższych obrotach!

Źródło: nbc
Foto: Six Flags Great America
Czytaj dalej
Reklama

Popularne

Reklama
Reklama

Kalendarz

styczeń 2017
P W Ś C P S N
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031  

Nasz profil na fb

Popularne w tym miesiącu