Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Św. Patryk zazielenia cały świat. Nawet Guinness smakuje ‚na zielono’

Admin 03/17/2017 KOŚCIÓŁ, O TYM MÓWIMY
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

W święto św. Patryka, Irlandczycy na całym świecie z dumą noszą zielone barwy i oddają cześć temu, który przyniósł im wiarę w Chrystusa, ale też cywilizację i kulturę chrześcijańską. Na antenie Radia Deon mówi o tym o. Marek Janowski, jezuita, proboszcz parafii św. Władysława w Chicago.

Czasami może się wydawać, że święto św. Patryka zatraciło swój charakter. Dla wielu jest to okazja do dobrej zabawy, do pokazania całemu światu dumy narodowej. Ale to nie jest wszystko.

„Irlandczycy potrafią świętować Patryka w takim wymiarze religijnym i duchowym. W kościołach, szczególnie w mniejszych miejscowościach, miasteczkach, także i w Dublinie są wielkie uroczystości religijne ku czci tego patrona. Bo Irlandczycy nie przestają być ciągle chrześcijanami, nie przestają ciągle wierzyć w Jezusa. Oni do chrześcijaństwa się przyznają”.

Przyznają się pomimo laicyzacji, przyznają się do chrześcijaństwa, bo ono im zostało zaszczepione. Św. Patryk miał w sobie dynamizm apostolski, misjonarski. Żył w czasach, kiedy kościół był misyjny, chciał zanieść naukę Chrystusa do nowych ludów, na krańce świata.

„Irlandczycy wysyłali niesamowitą ilość misjonarzy na cały świat, w różne części świata: Afryka, Ameryka. Tam pracowali i działali i do tej pory pracują misjonarze irlandzcy. A więc ta świadomość bycia misjonarzem, bycia posłanym była bardzo mocno zakodowana wśród Kościoła irlandzkiego i Kościół irlandzki dalej tę świadomość pielęgnuje”.

Dzięki emigracji, Kościół katolicki w Stanach Zjednoczonych jest w dużej mierze irlandzki. Dzięki Irlandczykom też Kościół katolicki odegrał tak ważną rolę w historii Stanów Zjednoczonych.

Trzeba o tym pamiętać, trzeba to kultywować, bo pamięć tworzy nas, ludzi. Jeśli zapomnimy o swoich duchowych korzeniach, przestaniemy istnieć kulturowo, etnicznie.

Paweł Kosiński SJ
pkosinski@radiodeon.com

Źródło: inf. własna.
Foto: Rafał Muskała

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook