Połącz się z nami

News Chicago

Stypendia Polsko-Federalnej Unii Kredytowej rozdane. Ogromne wsparcie chicagowskiej młodzieży

Opublikowano

dnia

 

400 tysięcy dolarów przeznaczyła w tym roku na stypendia Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa. Znacząca część tego „stypendialnego tortu” w kwocie 88 tysięcy dolarów trafia w ręce 82 młodych członków Unii z terenu aglomeracji chicagowskiej.

Relacja Andrzeja Baraniaka

W dotychczasowej historii istnienia tej formy pomocy studentom-członkom Unii, firma przeznaczyła na stypendia 4 miliony dolarów w ciągu 17 lat istnienia funduszu. Skorzystało z niego blisko 4 tysiące uczniów i studentów. To powód do dumy dla szefostwa Unii, która tym się różni od banków, że zyski ze swej działalności finansowej w różnych formach pomocowych przekazuje do środowiska swoich członków.

Galeria zdjęć

Unia działa już 41 lat. Ma prawie 90 tysięcy członków i blisko 2 miliardy dolarów w aktywach, co sprawia, że jest największą polską instytucją finansową poza granicami kraju. W rejonie metropolii chicagowskiej funkcjonują cztery oddziały. Należy do nich około 16 tysięcy osób. Program rozwoju zakłada uruchomienie kolejnych placówek.

Po raz ósmy P-SFUK rozdaje stypendia w Illinois. Tak w ogóle, nasz program stypendialny istnieje od 17 lat. Jesteśmy z niego bardzo dumni. Zawsze podkreślam, że są to takie najprzyjemniejsze momenty w ciągu całego roku naszej działalności, kiedy mamy możliwość przekazania funduszy naszym młodym członkom(…). Cieszę się, że coraz więcej osób dostaje te stypendia z rejonu Chicago i okolic” – powiedział dyrektor wykonawczy Unii Bogdan Chmielewski podczas sobotniej uroczystości rozdania funduszy w oddziale w Bridgeview.

Szczęśliwa z otrzymanego wyróżnienia w kwocie tysiąca dolarów była Alicja Kwiatkowska. „Mam też konto w P-SFUK i bardzo się cieszę, że jest właśnie taka Unia kredytowa dla całej Polonii. To jest wspaniałe, że takie rzeczy robią, aby popierać młodzież i jej edukację”.

Podobne opinie wyrażali pozostali laureaci i ich rodzice, dla których stypendia są odciążeniem rodzinnych budżetów. Wydatki na naukę w Stanach Zjednoczonych są bardzo duże i gdyby nie formy pomocy stypendialnej uzyskiwane z różnych źródeł, to z pewnością wielu rodziców nie byłoby stać na kształcenie swoich pociech.

Wszyscy wiemy, że Unia jest własnością jej członków. Naszym głównym zadaniem nie jest jedynie wypracowywanie zysku, ale jest zapewnienie członkom jak najlepszych usług, a jeżeli już mamy zyski, to te zyski idą w formie procentów albo dotacji dla organizacji polonijnych, polonijnej młodzieży i na wszystkie wydarzenia kulturalne. Dlatego, że dla nas bardzo ważna jest Polonia” – powiedział przewodniczący Rady Dyrektorów Unii Krzysztof Matyszczyk mówiąc o celach i zadaniach kierowanej przez Radę korporacji.

W tym roku fundusz stypendialny został wzbogacony o nową formę nagradzania wybitnie uzdolnionych młodych ludzi. Wspólnie z kancelarią Prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz firmą amerykańską stworzony został projekt, w ramach którego grupa studentów wyjechała do Polski. „Wybraliśmy 10 studentów polskich i „General Electric” również wybrało 10 studentów amerykańskich. Ta grupa pojechała do Polski. Mieli spotkanie z panem prezydentem, z ministrem Morawieckim, ministrem skarbu państwa. Odwiedzili Kraków, Wieliczkę, Oświęcim. Zobaczyli jak Polska wygląda. Ci ludzie w samych superlatywach mówią o Polsce” – powiedział przewodniczący Komisji Stypendialnej, a zarazem skarbnik Unii Ryszard Bąk.

Z polityki wspierania przez Unię polonijnych studentów zadowolony był konsul generalny Piotr Janicki. „Zwłaszcza, że mamy do czynienia z konkretną pomocą. 400 tysięcy, to już nie są „drobne”. To już nie jest pomoc symboliczna, tylko wymierna pomoc zauważalna w wymiarze nawet całego Chicago” – podkreślił konsul.

Możliwość ubiegania się o stypendia cieszy się wśród polonijnej młodzieży rosnącą popularnością. Aby je otrzymać wystarczy być członkiem Unii, mieć dobre wyniki w nauce, napisać esej na wybrany przez organizatorów temat i udzielać się w społeczności polonijnej. Złożone przez uczniów i studentów wnioski rozpatruje komisja stypendialna, która w tym roku zakwalifikowała więcej uczestników, niż zakładał pierwotnie budżet i Rada Dyrektorów na ostatnim posiedzeniu zwiększyła pulę nagród o 20 tysięcy dolarów ustalając ją na historycznym poziomie 400 tysięcy.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodoen.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

Apollo’s 2000 w Little Village uzyskał status Chicago Landmark

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Rada Miejska głosowała za zatwierdzeniem wyznaczenia punktu orientacyjnego landmark dla obiektu Apollo’s 2000 w Little Village. Właściciele budynku, Javier i Lidia Galindo, świętowali tą decyzję.

Javier i Lidia Galindo prowadzą Apollo’s 2000 od 35 lat. O przyznanie mu statusu Chicago Landmark zaczęli się starać kilka lat temu.

Dawniej znany jako Marshall Square Theatre, budynek pod adresem 2875 W. Cermak Rd. został zbudowany w 1917 roku. Jak wynika z raportu przedłożonego miejskiej Komisji ds. Zabytków Chicago, zaprojektował go Alexander L. Levy, który studiował architekturę na Uniwersytecie Illinois i był „mistrzem projektowania kin”.

Levy zaprojektował także kilka innych budynków w całym Chicago, w tym żydowski dom sierot Marks Nathan w North Lawndale i co najmniej dwie synagogi, które stoją do dziś.

Na budynek Marshall Square Theatre duży wpływ miał styl architektury Beaux-Arts, często spotykany w budynkach takich jak dworce kolejowe, kluby i hotele. Detale w stylu Beaux-Arts można znaleźć we wnętrzu i na zewnątrz Apollo, w tym rzeźbione orły nad wejściem i zdobione sufity wewnątrz.

Właściciel, Frank De la Torre, sprzedał go w 1989 r. państwu Galindo, którzy ponownie wprowadzili teatr jako miejsce występów i wydarzeń pod nową nazwą: Apollo’s 2000. Para stwierdziła, że inspiracja dla nazwy pochodzi od dziadka Javiera Galindo, Apolinara Esparzy.

Od tego czasu Apollo’s 2000 był gospodarzem wielu wydarzeń, w tym hiszpańskich występów rockowych i popowych; cyklu o jazzie latynoskim; teatru dla dzieci; zbiórki pieniędzy na cele polityczne i spotkań partii. Odwiedzili go wiceprezydent Al Gore, były gubernator Pat Quinn, Kongresmen USA Jesús „Chuy” García i Senator Bernie Sanders.

Apollo’s 2000 to drugi punkt orientacyjny w Little Village, ale pierwszy budynek, który uzyskał ten status. Rodzina Galindo ma nadzieję, że decyzja przyciągnie więcej inwestycji do korytarza handlowego Little Village.

 

Źródło: suntimes
Foto: Apollo’s 2000
Czytaj dalej

News Chicago

Szalony „Sen nocy letniej” Ekmana zakończy ten sezon Joffrey Ballet

Opublikowano

dnia

Autor:

Joffrey Ballet kończy sezon 2023–2024 powrotem „Snu nocy letniej” Aleksandra Ekmana. Daleki od opowieści szekspirowskiej, balet Ekmana to oszałamiająca podróż do surrealistycznej krainy nieziemskich rozkoszy. Akcja rozgrywa się podczas tradycyjnego skandynawskiego festiwalu przesilenia letniego a tancerze świętują dzień hulanek i romansów pod słupem majowym, który wkrótce zamienia się w nieziemski sen.

Malownicze połączenie baletu klasycznego i współczesnego Aleksandra Ekmana zaciera granicę między rzeczywistością a wyobraźnią, sprawiając, że widzowie zastanawiają się, czy to wszystko było tylko snem..

„Sen nocy letniej” – „Midsummer Night’s Dream” zostanie zaprezentowany w Lyric Opera House pod adresem 20 North Wacker Drive w centrum Chicago w zaledwie dziesięciu przedstawieniach w okresie od 25 kwietnia do 5 maja.

Joffrey Ballet zaprezentował północnoamerykańską premierę „Snu nocy letniej” Ekmana w 2018 roku, a spektakl spotkał się z uznaniem krytyków.

Popularne przedstawienie w dwóch aktach zawiera partyturę zamówioną przez szwedzkiego kompozytora Mikaela Karlssona, kostiumy autorstwa Bregje van Balen oraz oryginalne projekty scenografii i oświetlenia autorstwa Linusa Fellboma.

W 2015 roku Królewski Balet Szwedzki wystawił światową premierę „Snu nocy letniej”. Od tego czasu spektakl uznawany jest powszechnie za najbardziej szalone i najbardziej odważne przedstawienie Aleksandra Ekmana. Oda autora do najdłuższego dnia w roku następuje po tradycyjnym święcie przesilenia letniego – od namiętnego, żywego świętowania za dnia, po burzliwy sen w nocy.

Dwugodzinny balet „Sen nocy letniej” obejmuje muzykę na żywo w wykonaniu Lyric Opera Orchestra pod dyrekcją Scotta Specka, dyrektora muzycznego The Joffrey Ballet.

Ceny biletów zaczynają się od 36 dolarów i można je kupić w kasie Lyric Opera pod adresem 20 N. Upper Wacker Dr., telefonicznie pod numerem 312.386.8905 lub online.

 

Źródło: chicagostarmedia
Foto: YouTube, Joffrey Ballet
Czytaj dalej

News Chicago

Elektryczne hulajnogi będą śmigać po ulicach Chicago także w nocy

Opublikowano

dnia

Autor:

W środę Rada Miejska z łatwością przegłosowała zniesienie zakazu poruszania się elektrycznymi hulajnogami po mieście w godzinach między północą a 5 rano. Zarządzenie wejdzie w życie prawdopodobnie wraz z podpisaniem nowej licencji z operatorami floty tych pojazdów w czerwcu.

Ekspansję wykorzystania hulajnóg elektrycznych poparli Burmistrz Brandon Johnson oraz liderzy miejskiego wydziału ds. biznesu i ochrony konsumentów, Departamentu Transportu Chicago oraz dwóch największych dostawców hulajnóg elektrycznych w mieście, Lime i Spin.

Kenneth J. Meyer, komisarz miejskiego wydziału spraw biznesowych, powiedział w zeszłym tygodniu, że udostępnienie hulajnóg elektrycznych po północy przyniesie korzyści głównie pracownikom dojeżdżającym do i z cmentarzy, oraz pracownikom szpitali miejskich.

Meyer dodał, że hulajnogi elektryczne są czynnikiem rozwoju gospodarczego miasta i ważną formą „mikromobilności”, która utrzymuje samochody z dala od dróg. Według niego od 2022 r. odnotowano ponad 4 miliony przejazdów z użyciem hulajnóg. Wg danych miasta na 100 tys. przejazdów na hulajnodze elektrycznej przypada około 14 przypadków doznanych w związku z nimi obrażeń.

Przedstawiciele Lime świętowali przyjęte rozporządzenie, zwłaszcza że miasto przygotowuje się do pracowitego sezonu letniego, w którym odbywają się różnorodne wydarzenia, festiwale i Narodowa Konwencja Demokratów. Firma planuje zainwestować kolejne 40 milionów dolarów w działalność lokalną i otworzyć nowy magazyn hulajnóg w West Side.

Rozporządzenie ustanowi również nową opłatę licencyjną za hulajnogi elektryczne: 250 000 dolarów – płatne z góry – w ramach dwuletnich umów dostępnych co drugi czerwiec. Miasto będzie nadal pobierać od firm miesięczne opłaty za usługę wypożyczania hulajnóg.

Zarządzenie zwiększy także liczbę firm zajmujących się hulajnogami działających w mieście.

Mali dostawcy mogą teraz zacząć działać w Chicago, pod warunkiem, że posiadają co najmniej 2000 hulajnóg, przejdą kontrolę licencyjną i udowodnią, że pomyślnie działają przez co najmniej rok w mieście w Stanach Zjednoczonych, w którym mieszka co najmniej 1 milion osób. Lime i Spin to jedyne dwie firmy posiadające hulajnogi elektryczne poza Downtown.

Hulajnogi elektryczne stały się dostępne w Chicago w ramach programu pilotażowego w 2019 r., który zebrał mieszane recenzje, co doprowadziło do drugiego pilotażu w 2020 r. Weszły na stałe w 2021 r.

 

Źródło: blockclubchicago
Foto: istock, Lime
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

czerwiec 2017
P W Ś C P S N
 1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  

Popularne w tym miesiącu