Tuesday 27th June 2017,
Radio Deon Chicago

Steffi Graf. Królowa kortów. Niemiecka tenisistka kończy 48 lat

Admin 06/14/2017 ZNANI - NIEZNANI
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Steffi Graf to niemiecka tenisistka, jedna z najbardziej wybitnych zawodniczek w historii tej dyscypliny. Urodziła się 14 czerwca 1969 roku Mannheim w Niemczech. Pasję do tenisa zaczepił w niej ojciec, który pokazał jej jak machać drewnianą rakietą, kiedy Steffi miała zaledwie trzy lata. Pierwsze sukcesy pojawiły się już w 1982 roku, kiedy jako juniorka Steffi wygrała mistrzostwa Europy.

Biografia według Rafała Muskała

Profesjonalnie na korcie zadebiutowała w 1983 roku. W pierwszej imprezie wielkoszlemowej odpadła na kortach Rolanda Garosa w drugiej rundzie. Jednak już rok później w Berlinie tenisistka wyeliminowała rozstawioną z numerem jeden Bonnie Gadusek.

W lutym 1985 roku, Steffi odniosła imponującą serię zwycięstw nad wyżej klasyfikowanymi koleżankami po fachu podczas rozgrywek w Miami. Zdobyła także powszechne uznanie, znajdując się w półfinale wielkoszlemowego US Open, gdzie pokonała Pam Shriver. Awans do finału przegrała z Martiną Navratilową.

Wielki sukces przyszedł także na Olimpiadzie w Seulu w 1988 roku. Graf zdobyła nie tylko złoty medal w grze deblu, ale także pokonała w widowiskowym spotkaniu Gabrielę Sabatini.

Ostatni rok w swojej karierze rozegrała w 1999 roku. Mimo przegrania w Australian Open, Steffi pełna nadziei pojechała na turniej Rolanda Garosa. Tam udowodniła swoją klasę pokonując wszystkie, w tym wschodzącą wtedy gwiazdę Martinę Hingis.

Steffi Graf 

Graf ma na koncie dwadzieścia dwa zwycięstwa wielkoszlemowe w grze pojedynczej łącznie wygrała sto siedem turniejów w singlu i jedenaście w deblu. Rekordem jest długość przebywania przez nią na szczycie listy rankingowej; była liderką przez 377 tygodni, w tym 186 z rzędu. Jest jedyną zawodniczką, która wygrywała każdy z turniejów wielkoszlemowych przynajmniej cztery razy.

Po zakończeniu kariery Graf zaczęła udzielać się charytatywnie. Założyła także fundację, która wspiera chore dzieci Children for Tomorrow. W 2001 roku poślubiła inną gwiazdę tenisa lat 90-tych Andre Agassiego.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, youtube.com
Foto: Flickr.com/ Chris Eason

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook