Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Ceremonia OTWARCIA w Soczi. Ślubowanie Polaków [zobacz wideo]

Radio Deon 02/07/2014 NEWS USA
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Igrzyska Olimpijskie rozpoczęte. W Rosji wielkie sportowe święto mimo, że podczas ceremoni otwarcia zgasło jedno z pięciu olimpijskich wielkich kół. Polska reprezentacja zaprezentowała się w jednolitych białych strojach z zimowymi elementami w szarych odcieniach i oczywiście z orzełkiem na piersi. Amerykanie byli bardziej kolorowi. Ubrani byli w białe sponie oraz bluze w barwach flagi narodowej. tymczasem jeszcze w Warszawie przed odlotem do Soczi polscy sportowcy złożyli przysięgę.

 

 

 

 

 

 

Pierwsze ślubowanie odbyło się na równo tydzień przed rozpoczęciem XXII zimowych igrzysk olimpijskich. W siedzibie PKOl-u nominacje olimpijskie odebrało siedemnaścioro sportowców, przedstawicieli snowboardu, łyżwiarstwa szybkiego i saneczkarstwa. W niedzielę 2 lutego wicemistrzyni świata w biathlonie Krystyna Pałka odczytała słowa ślubowania w imieniu największej, 27-osobowej grupy reprezentantów Polski i ich opiekunów. „To co tu się dzieje, ci wszyscy ludzie i ta podniosła atmosfera, hymn, skróty filmowe z Soczi, to jest naprawdę coś niesamowitego. Dopiero teraz sportowiec czuje, że jedzie reprezentować swój kraj” – powiedziała Natalia Wojtuściszyn, saneczkarka. Rywalizacja o medale potrwa do 23 lutego.


Zimowe igrzyska w Soczi oficjalnie rozpoczęte. Do samego końca nie wiadomo było kto zapali znicz olimpijski. W końcu na imponującym stadionie Fiszt pojawili się łyżwiarka figurowa Irina Rodnina oraz legendarny hokeista Władisław Trietjak – to oni byli głownymi bohaterami ceremoni zapalnia znicza olimpijskiego. Imonująca ceremonia otwarcia trwała dwie i poł godziny. W Soczi nasz kraj reprezentuje 59-osobowa grupa. Szanse na medale mamy spore  wydaje się jak nigdy dotąd. Pięć pierwszych kompletów medali olimpijskich rozdanych zostanie już w sobotę 8 lutego. Wystartuje między innymi Justyny Kowalczyk.

Przed oficjalną częścią uroczystości otwarcia igrzysk blisko 40 tys. kibiców podziwiało artystyczne widowisko, pełne kolorów i magii, a w warstwie merytorycznej zawierało historię Rosji od średniowiecza, poprzez okres caratu i rewolucję 1917 roku po czasy współczesne. Entuzjastycznej publiczności zaprezntował sie między innymi kozacki chór, balet oraz słynne już folklorystyczne Buranowskie Babuszki. Te igrzyska z pewnością przejdą do historii, chociażby przez fakt wydania na organizację aż 57,5 mld euro. Dla porównania ostatnie igrzyska w Vancouver kosztowały kanadyjczyków około 6 mld. dolarów.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: PKOL/-news
foto: flickr

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook