Połącz się z nami

News Chicago

Rozdanie nagród w konkursie o Tadeuszu Kościuszce. „Józefinki” Rady Nauczycieli Polonijnych w Chicago

Opublikowano

dnia

20 uczniów szkół średnich i podstawowych zostało wyróżnionych przez Radę Nauczycieli Polonijnych za udział w konkursie na esej o Tadeuszu Kościuszce oraz za osiągnięcia artystyczne. Uroczystość wręczenia nagród była punktem kulminacyjnym tegorocznych „Józefinek” zorganizowanych przez radę w sali bankietowej Lone Tree Manor.

Relacja Andrzeja Baraniaka

„Stało się tradycją w ostatnich latach, że na św. Józefa przyznajemy nagrody za wypracowanie dla uczniów szkół licealnych i podstawowych z klas siódmych i ósmych oraz utalentowanej młodzieży, która albo gra, albo maluje lub wykonuje inne kreatywne zajęcia. W tym roku tematem był Tadeusz Kościuszko, bohater dwóch narodów. Młodzież miała ocenić jego zasługi w walce o niepodległość Polski i Stanów Zjednoczonych” – powiedziała prezes RNP prof. Lidia Filus.

Galeria zdjęć

Na konkurs napłynęło 35 prac. W kategorii liceów jury przyznało po dwie pierwsze, drugie i trzecie nagrody. Zdobyli je: Victoria Trojanowska ze szkoły im. Św. Trójcy, Kamil Jawor ze szkoły im. Św. Błażeja, Stanisław Eźlakowski, uczeń szkoły im. Tadeusza Kościuszki, Brajan Henzel ze szkoły im. Kazimierza Pułaskiego oraz Łukasz Szewczyk ze szkoły im. Juliusza Słowackiego i Tomasz Maślanka ze szkoły im. Św. Błażeja. Laureatami wyróżnień w języku polskim i angielskim zostali: Klaudia Cieślikowska, Paulina Czachor, Paweł Lacek i John Mikos. Pierwszą nagrodę za wypracowanie w języku polskim wśród uczniów szkół podstawowych zdobyła Nicole Jabłoński ze szkoły im. Tadeusza Kościuszki. W grupie angielskiej najwyżej ocenione zostały prace: Adama Cicierskiego ze szkoły im. 7 Eskadry Kościuszkowskiej, Daniela Plewy ze szkoły im. Czesława Miłosza i Moniki Pyki ze szkoły im. Tadeusza Kościuszki. Wyróżnienia odebrali Michael Orszulak i Laurain Matson. Nagrodami za zdolności artystyczne  wyróżnieni zostali: Mateusz Gromek, Nicole Kwaśny, Anna Ciecierski i Sebastian Szymański. Obok nagród rzeczowych laureaci trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody pieniężne w kwotach 300, 200 i 100 dolarów.

„Młodzież wykazała się bardzo dużym zasobem wiedzy. Prace były piękne, tylko gratulować. Niestety nie mogliśmy wszystkich nagrodzić, ale obok laureatów trzech pierwszych miejsc również pozostali uczestnicy otrzymali prezenty” – podsumowała konkurs jego organizatorka Ewa Jabłońska ze szkoły Kazimierza Pułaskiego.

Victoria Trojanowska w swojej pracy konkursowej, za którą otrzymała pierwszą nagrodę wśród licealistów starała się w sposób kompleksowy pokazać zasługi generała. „Ja chciałam pokazać, że Tadeusz Kościuszki jest nie tylko bohaterem Polski i Ameryki, ale także odegrał dużą rolę w Rosji skąd wykupił 25 tysięcy Polaków z więzienia” – powiedziała laureatka.

Kolejną akcję konkursową, tym razem dla studentów polonijnych z chicagowskich uczelni Rada Nauczycieli Polonijnych przygotowuje z okazji obchodów Miesiąca Dziedzictwa Polskiego. W części artystycznej ceremonii wręczenia nagród wystąpił stypendysta Rady, klarnecista i pianista Konrad Pawełek z koleżanką.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: Inf. własna
Zdjęcia: Andrzej Baraniak

News Chicago

„Wiosna nadeszła!” Festiwal Tulipanów na farmie Richardsona rusza w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Cieplejsza pogoda w tym tygodniu pobudziła zakwitanie tulipanów na farmie Richardson, a właściciele zdecydowali, że nadszedł już czas na otwarcie Festiwalu Tulipanów w 2024 roku. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 20 kwietnia.

„Wiosna nadeszła!” powiedział George Richardson, który prowadzi gospodarstwo wraz z żoną Wendy, bratem Robertem, żoną Roberta Carol, synem George’a Ryanem i żoną Ryana Kristen. „Cieplejsza pogoda w tym tygodniu naprawdę popchnęła tulipany do przodu w ich cyklu życiowym”.

Do połowy tygodnia zakwitło ponad 150 000 tulipanów z około miliona tych roślin oraz 50 000 żonkili – napisał Richardson w biuletynie farmy, dodając, że ciągu najbliższych kilku dni zakwitnie ich znacznie więcej.

Wendy Richardson przestrzegła, że biorąc pod uwagę niedawne deszcze, rozsądnym rozwiązaniem będzie założenie odpowiednich butów by wyjść na pola tulipanów w ten weekend. Na terenie festiwalu nad jeziorem pojawią się food trucki wraz z koncesjami na piwo i wino.

Otwarty również zostanie sklep z pamiątkami. Budynek, w którym się znajduje oferuje nowoczesne, ogrzewane toalety, a także bar z degustacją win, kawę, gorącą czekoladę i wiele upominków z wiosennymi dekoracjami i motywami tulipanów.

Godziny Festiwalu Tulipanów to: od 11:00AM do 6:30PM od wtorku do niedzieli, w poniedziałki zamknięte. Sklep z pamiątkami będzie otwarty do godziny 7:00PM. Wstęp wynosi 16 USD za osobę, w każdym wieku, od wtorku do piątku oraz 19 USD w soboty i niedziele dla osób w wieku 13 lat i starszych.

Wstęp dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat w soboty i niedziele kosztuje 16 dolarów. Dzieci do 3. roku życia mają wstęp bezpłatny.

Wszyscy płacący goście otrzymują jednego bezpłatnego tulipana, a bilet obejmuje również wstęp na pola kwiatowe, dostęp do obszaru piknikowego wokół jeziora, obszaru aktywnego z Giant Jenga i innymi grami na świeżym powietrzu i nie tylko.

Bilety można kupić w przedsprzedaży na stronie richardsonfarm.com.

Wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem Festiwalu Tulipanów 2024 na Richardson Farm zachęcamy do zapisania się do newslettera. Wystarczy wejść na stronę richardsonfarm.com, kliknąć zdjęcie z Festiwalu Tulipanów, a następnie kliknąć „Dołącz do naszego newslettera” w menu „Kontakt”.

Osoby zapisane jako jedne z pierwszych dowiadują się o wszelkich aktualizacjach festiwalu, w tym o przewidywanym czasie jego otwarcia.

Farma Richardsonów znajduje się pod adresem 909 English Prairie Road w Spring Grove.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Richardson Farm, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook daje Chicago 70 mln dolarów na wyżywienie migrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Rada Komisarzy Powiatu Cook jednomyślnie zatwierdziła przekazanie miastu Chicago do 70 milionów dolarów. Miasto planuje wykorzystać pieniądze do zapewnienia żywności migrantom.

Od sierpnia 2022 r. do Chicago przybyło ponad 39 000 migrantów. Prawdopodobnie jeszcze więcej migrantów zostanie wysłanych do Chicago z granicy z Teksasem, gdy miasto przygotowuje się do organizacji Narodowej Konwencji Demokratów w sierpniu. Chicago jest epicentrum zapewniania migrantom schronienia i innych usług.

W czwartek nie było debaty nad przekazanie funduszy. Jednak dzień wcześniej podczas przesłuchania w komisji niektórzy komisarze z większościowego zarządu Demokratów zaapelowali o większy nadzór nad sposobem wykorzystania pieniędzy przez miasto.

Obawiali się także reakcji wyborców i reprezentowanych przez nich mieszkańców, biorąc pod uwagę napięcie związane z reakcją na pomoc migrantom, zwłaszcza w społecznościach, które od dawna borykają się z trudnościami.

Miasto ma obowiązek przedstawiać miesięczne sprawozdania zawierające szczegółowe informacje na temat sposobu wydatkowania pieniędzy.

70 milionów dolarów pochodzi z nowego funduszu reagowania na klęski żywiołowe i odbudowy powiatu Cook, o wartości 100 milionów dolarów. Wcześniej przeznaczono je na pokrycie kosztów leczenia migrantów, ale teraz przywódcy okręgów twierdzą, że znajdą te pieniądze w swoim budżecie.

Publiczny system opieki zdrowotnej w powiecie Cook jest głównym podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną dla nowo przybyłych osób.

W piątek Rada Miejska ma debatować nad zatwierdzeniem 70 milionów dolarów z rezerw budżetowych Chicago na pomoc dla migrantów.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Protestujący w Chicago żądali zwolnienia funkcjonariuszy, którzy zastrzelili Dextera Reeda

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek 18 kwietnia, około 200 osób zebrało się przed główną siedzibą policji w Chicago przy 3510 S. Michigan, aby wziąć udział w proteście prowadzonym przez aktywistów Dextera Reeda.

Celem demonstracji było zwrócenie uwagi na palące problemy brutalności policji, rasizmu systemowego i potrzeby reformy policji w Chicago. Protestujący skandowali hasła, trzymali transparenty i dzielili się osobistymi historiami o spotkaniach z brutalnością policji.

Demonstranci domagali się sprawiedliwości dla ofiar przemocy policyjnej, wzywali do wdrożenia inicjatyw policyjnych kierowanych przez społeczność i wzywali miasto do zajęcia się problemami systemowymi, które utrwalają dysproporcje rasowe w egzekwowaniu prawa.

Protest miał spokojny przebieg.

W miarę jak napięcia między organami ścigania a społecznością wciąż maleją, aktywiści tacy jak obrońcy Dextera Reeda nadal angażują się w działania na rzecz znaczących zmian i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich.

O zastrzeleniu Dextera Reeda pisaliśmy 10 kwietnia.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

marzec 2017
P W Ś C P S N
 12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Popularne w tym miesiącu