Monday 26th June 2017,
Radio Deon Chicago

Rowan Atkinson to nie tylko Jaś Fasola. Znany komik śmieszy nas od kilkudziesięciu lat

Admin 01/06/2017 ZNANI - NIEZNANI
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Rowan Atkinson to brytyjski aktor, komik i scenarzysta, najbardziej znany z roli Jasia Fasoli. Atkinson urodził się 6 stycznia 1955 w Consett w Wielkiej Brytanii.  Jest absolwentem University of Newcastle a także magistrem nauk ścisłych na uniwersytecie Oxforda.

Podczas studiów działał w uczelnianych grupach teatralnych i kabaretach, gdzie poznał Richarda Curtisa i Howarda Goodalla, z którymi współpracował następnie przez całą swoją karierę. Po zakończeniu nauki został zawodowym komikiem, występując w całym kraju z programem zawierającym jego monologi, pantomimy oraz skecze.

Biografia według Rafała Muskała

W 1976 roku po raz pierwszy spróbował swoich sił w telewizji, występując w pilocie autorskiego serialu Rowan Atkinson presents… Canned Laughter, który ostatecznie nie wszedł jednak do stałej produkcji.

Najważniejszym przedsięwzięciem Atkinsona w latach 90. – i zarazem głównym źródłem jego trwającej do dziś międzynarodowej rozpoznawalności – był cykl produkcji, w których wcielał się w postać dobrotliwego, ale wyjątkowo niesfornego Jasia Fasoli.

Jaś Fasola zadebiutował na antenie pierwszego dnia roku 1990. Do końca roku 1995 nagrano 15 półgodzinnych filmów telewizyjnych z jego udziałem. W 1997 zrealizowano film pełnometrażowy, w którym tytułowy bohater udaje się do Stanów Zjednoczonych. Dziesięć lat później Atkinson powrócił do swej najsłynniejszej roli, występując w drugim obrazie kinowym pt. Wakacje Jasia Fasoli.

Jaś Fasola – kanapka

Kino stało się głównym polem aktywności zawodowej Atkinsona począwszy od przełomu XX i XXI wieku. Do najbardziej znanych filmów z jego udziałem należały Wyścig szczurów, Scooby-Doo i To właśnie miłość. W 2003 zagrał rolę tytułową w parodiującej przygody Jamesa Bonda produkcji Johnny English.

Z kolei w roku 2005 wystąpił w filmie Wszystko zostaje w rodzinie, gdzie odszedł nieco od swego czysto błazeńskiego wizerunku.

W czerwcu 2013 rok Atkinson otrzymał Order Imperium Brytyjskiego, przyznany w uznaniu zasług dla sztuki dramatycznej oraz działalności charytatywnej.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, youtube.com
Foto: CNS photo/Universal

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook