Thursday 29th June 2017,
Radio Deon Chicago
NEWS RADIO DEON CHICAGO 1080am

Rekordowa dziura w finansach. Rewident stanowy Susana Mendoza ostrzega mieszkańców Illinois

Admin 06/19/2017 NEWS USA
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Pełniąca od niedawna urząd rewidenta stanowego Susana Mendoza ma nie lada problem. Który z rachunków zapłacić skoro trzeci rok z rzędu Illinois działa bez zatwierdzonego budżetu? To właśnie tzw. comptroller wystawia czeki płacąc zobowiązania stanu, a dziura w finansach jest rekordowa.

Relacja Sławka Sobczaka

Mendoza ostrzegła publicznie, że sytuacja jest nader poważna – Illinois ma 15 miliardów dolarów długów i najniższy rating kredytowy. Agencje straszą obniżeniem oceny do poziomu „śmieciowego” co jeszcze podwyższy obsługę zadłużenia jeżeli nie dojdzie do natychmiastowego porozumienia uwikłanych w polityczny spór republikańskiego gubernatora Bruce’a Raunera z demokratycznym spikerem stanowej Izby Reprezentantów Michaelem Madiganem.

A już 1 lipca rozpocznie się kolejny rok fiskalny. „To nie jest fałszywy alarm. Kolejne sądy wydają werdykty niekorzystne dla władz, a w kasie pustki” – ostrzega Mendoza, która jest Demokratką. Nadzieją napawa wezwanie ustawodawców na specjalną sesję. Rauner ogłosił apel w nagraniu wideo na Facebooku wzywając polityków do pracy do skutku.

Sławek Sobczak
redakcja@radiodeon.com

Foto: Twitter.com/ Illinois Comptroller
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook