Thursday 27th July 2017,
Radio Deon Chicago
NEWS RADIO DEON CHICAGO 1080am

Przed startem piorun uderzył w samolot. To Boeing 737 w barwach linii lotniczych Delta. ZOBACZ FILM

Slawomir Budzik 08/20/2015 CIEKAWOSTKI, NEWS USA
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Do spektakularnego zjawiska doszło na płycie lotniska w Atlancie. Błyskawica trzasnęła w samolot Delty. We wtorek 18 sierpnia pilot wraz z załogą i pasażerami czekał na pozwolenie na start. Nad miastem szalała burza. Tego samego dnia, ale przed miesiącem inny piorun walnął w samolot lecący z Los Angeles do Waszyngotnu.

Ze względu na trudne warunki atmosferyczne na jednym z największych lotnisk w Stanach Zjednoczonych zrobiła się długa kolejka do startu. Jeden z pasażerów nagrywał przechodzącą burzę nad lotniskiem i przez przypadek telefonem komórkowym zarejestrował uderzenie błyskawicy w oczekujący na start samolot Delty. Samolot nie został uszkodzony. Nikomu nic się nie stało.

Na serwerze youtube film z tego zdarzenia Jacka Perkinsa zobaczyło już ponad 330 tysięcy osób. Do autora o zgodę na emisję w ogólnokrajowych stacjach telewizyjnych zwróciło się kilku producentów w tym chińska telewizja. Popularność nagrania wciąż rośnie.

Zobacz FILM Jacka Perkinsa

To już kolejny taki przypadek w tym sezonie. Dokładnie przed miesiącem 18 lipca piorun uderzył w samolot lini lotniczych „Alaska”, lecący z Los Angeles do stolicy Waszyngtonu. Na pokładzie było 159 osób. Pilot maszyny podjął wówczas decyzje o zawróceniu na lotnisko w Los Angeles. Lądowanie odbyło się w trybie awaryjnym. Nad stanem Kalifornia przechodził wówczas huragan „Dolores”.

Awaryjne lądowanie

Alaska Airlines numer lotu 6 opuścił główny port lotniczy w los Angeles (LAX) o godzinie 12:40 czasu miejscowego w sobotę 18 lipca. Samolot obrał kurs na lotnisko imienia prezydenta Reagana w stolicy Stanów zjednoczonych w Waszyngtonie. „Pół godziny po starcie pilot maszyny poinformował wierzę kontroli lotów, że został trafiony przez piorun.” – poinformowała rzecznik linii Lotniczych Alaska Bobbie Egan.

Na pokładzie samolotu Boeing 737 było 159 pasażerów, siedmiu członków załogi. Samolot miał paliwa na przynajmniej siedem godzin lotu. Samolot wylądował awaryjnie w Los Angeles o godzinie 13.35. „Pomimo, że wszystkie systemy działały poprawnie pilot podjął decyzje o powrocie na lotnisko w Kalifornii.” – dodała.

„Technicy musieli przeprowadzić kontrolę i szybką konserwację i oczywiście musieli zdecydować czy samolot jest sprawny w 100% i może odbyć kurs do Waszyngtonu.” – powiedziała Bobbie Egan. „Kapitan zawsze ma prawo zdecydowania, czy chce lecieć dalej czy jednak chce zawrócić. Nawet jeśli samolot nie został uszkodzony, to była to jego bardzo odpowiedzialna decyzja.” – powiedziała.

Czy pownniśmy się bać?

Czy w tym sezonie burzowym powinniśmy się obawiać latania samolotami? Czy wyładowania atmosferyczne są dla samolotów groźne? Eksperci ds. lotnictwa przypominają, że każdy samolot podobnie zresztą jak samochód jest tak zwaną klatką Faradaya. To nic innego jak metalowy ekran, który ma chronić człowieka przed polem elektrostatycznym, które powstaje w momencie wyładowania i uderzenia pioruna. Taka klatka jest miejscem najbezpieczniejszym podczas każdej burzy. Pomysłodawcą i zarazem konstruktorem tego wynalazku jest angielski fizyk Michael Faraday. W 1836 roku pokazał, że jego wynalazek może być skutecznym zabezpieczeniem przed błyskawicami.

Piorun strącił samolot do oceanu

W życiu była jednak różnie. W 2009 roku piorun trafił w samolot Air France, który leciał do Paryża z Ameryki Południowej. Uderzenie spowodowało zwarcie instalacji elektrycznej. Samolot spadł do Oceanu Atlantyckiego. Zginęło 228 osób.

Sławomir Budzik
sbudzik@radiodeon.com

źródło: ABC7, LA Times
foto: youtube/vidgeo, Jack Perkins

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook