Saturday 24th June 2017,
Radio Deon Chicago

Posypmy głowy popiołem. Salwatorianin Łukasz Kleczka o znaczeniu i sensie Środy Popielcowej

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Środą popielcową rozpoczyna się okres Wielkiego Postu przygotowujący chrześcijan do Świąt Wielkiej Nocy. Na znak pokuty Kościół posypuje głowy wiernych popiołem, wzywając ich do nawrócenia i pokuty.

O tym, co może pomóc nam w zbliżeniu się do Boga mówił salwatorianin, ojciec Łukasz Kleczka. Na antenie Radia Deon podkreślał, że środa popielcowa to dzień szczególny

images „To jest dzień szczególny dla wielu z nas. Rozpoczyna czas, który bardzo lubię nazywać drogą. To jest taka pielgrzymka w kierunku Wielkanocy. Ta pielgrzymka to bardzo ważny czas, bo daje nam okazję do pogłębionej refleksji nad swoim życiem. To także czas, w którym możemy zmierzyć się ze sobą, ze swoim egoizmem i wadami. Jest to generalnie czas szczególnego działania łaski Bożej”.

Ojciec Łukasz Kleczka mówi, że środa popielcowa ma nam przypominać o tym, jak kruche jest życie człowieka. Na znak marności ludzkiej egzystencji posypujemy w tym dniu głowy popiołem

„Środa popielcowa przypomina nam o kruchości naszego życia. To jest właśnie znaczenie popiołu, który przyjmujemy dziś na nasze głowy. On przypomina nam, że jesteśmy słabi, że powstaliśmy z prochu i w proch się obrócimy. Potrzeba nam więc w życiu dbać o jakieś większe wartości. Nie tylko o nasze ciało, nie tylko o to, żeby w życiu dobrze nam się działo. Musimy jednak ciągle  spoglądać w tę rzeczywistość nadprzyrodzoną, to znaczy szukać Boga i Chrystusa”.

Środa popielcowa przypomina nam o kruchości ludzkiego życia

Według ojca Łukasza Kleczki najważniejsze jest wewnętrzne pragnienie zmiany. Trzeba sobie także uświadomić, że w procesie zmieniania naszego życia na lepsze są z nami Bóg i Kościół

„Człowiek musi sam bardzo chcieć jakiejś zmiany, zwłaszcza gdy widzi, że jego dotychczasowe życie nie jest dobre, a może być lepsze. Musimy sobie też uświadomić,in-640517_960_720 że jeżeli tak będziemy do tego podchodzić to naszej zmiany będzie chciał także Bóg. Musimy wierzyć, że ta zmiana jest właśnie w Bogu zakorzeniona, więc trzeba Boga prosić o łaskę duchowej przemiany naszego życia i naszego serca. Pamiętajmy, że na tej drodze jest tez z nami wspólnota kościelna. Wtedy to co wydaje się niemożliwe okaże się nawet nie takie bardzo trudne”.

W czasie Wielkiego Postu chrześcijanie zaproszeni są do brania udziału w nabożeństwach pokutnych, takich jak: Droga Krzyżowa i Gorzkie Żale, a także do postu, modlitwy i jałmużny. Wszystko to ma kierować ich myśl ku Bogu, który dla zbawienia człowieka poświęcił Swego Syna, a także ku drugiemu człowiekowi, zwłaszcza potrzebującemu pomocy.

Marta Kędzior
mkedzior@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Rafał Muskała, Pixabay.com

 

 

 

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook