Połącz się z nami

News Chicago

Pierwszy Dzień Forum Polonii Amerykańskiej w Rzeszowie. Frank Spula „Spotkanie ma nas łączyć z Polską”

Opublikowano

dnia

Punktem kulminacyjnym pierwszego dnia obrad I Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce było przyjęcie stanowiska Sejmiku Województwa Podkarpackiego o Łączności Polonii z Macierzą. Radni w obecności delegatów KPA przyjęli stanowisko wyrażające głęboki szacunek dla środowisk polonijnych, które nieustannie łączą Polonię z Ojczyzną. Przyjęcie dokumentu poprzedziły liczne wypowiedzi gospodarzy, senatorów i gości.

W obliczu zmieniającej się rzeczywistości społeczno-gospodarczej w Polsce i Stanach Zjednoczonych środowiska zajmujące się szeroko rozumianą gospodarką liczą na większe zaangażowanie Kongresu Polonii Amerykańskiej w tę sferę. Mówił o tym prezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Warszawie Maciej Cybulski.

„Kongres Polonii Amerykańskiej ma swoje oddziały w całych Stanach zjednoczonych i myślę, że w wielu miejscach można byłoby się zająć pomocą polskiemu biznesowi, który chce wchodzić do Stanów, ale również polskim towarom, które mogą być tam sprzedawane. Ktoś, kto w Stanach Zjednoczonych zrobił już jakąś karierę, może wrócić tu do Polski i otwierać swoje biznesy. Jest na to miejsce, są na to fundusze i można z nich korzystać. Mamy firmę z Chicago, pana Lesa Surowca, który parę tygodni temu otworzył trzecią fabrykę materiałów budowlanych innowacyjnych. on dostał dotacje unijne na innowacyjność i to działa”.

Uczestników uroczystej sesji Sejmiku witał Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl.

„Szczególne powitania należą się członkom kongresu Polonii Amerykańskiej, który po raz pierwszy obradować będzie poza granicami Stanów Zjednoczonych. To bez watpienia wydarzenie bez precedensu. Jako przedstawiciele województwa podkarpackiego czujemy się dumni, ze Kongres wybrał właśnie Podkarpacie. Chcemy przedstawić wam nasze województwo przez pryzmat jego potencjału, dziedzictwa narodowego, gościnności jego mieszkańców. To właśnie z tych obszarów wielu naszych rodaków emigrowało za granice kraju. Decyzja o wyjeździe z ojczyzny jst zawsze trudna, dlatego tę skąplikowaną i bolesną historię będziemy dziś przypominali”.

Galeria zdjęć z I Dnia Forum Polonii Amerykańskiej

Przewodniczący Sejmiku Jerzy Cypryś przedstawił do głosowania przyjęty przez aklamację tekst stanowiska Sejmiku w sprawie „Łączności Polonii z Macierzą”.

„Łączność z Polonią jest jednym z podstawowych elementów budowania wspólnoty narodowej. Bez niej nie można mówić o współczesnym patriotyźmie, rozwoju i przyszłości Polski.Polonia swymi doświadczeniami wzbogaca nas wszystkich, a losy Polaków pozostających poza granicami kraju lub musieli go opuścić, przypominaja nam, że zachowanie tożsamości i pamiętanie o historii są zadaniami nieustannymi. Stanowią nasze dziedzictwo przekazywane następnym pokoleniom, zarówno w kraju, jak i poza nim”.

Pełniący honory gospodarza z ramienia administracji rządowej, wojewoda Ewa Leniart wyraziła satysfakcje z możliwości goszczenia uczestników Forum na ziemi podkarpackiej.

„Czuję się zaszczycona mogąc gościć delegatów Kongresu Polonii Amerykańskiej. Własnie tu, w Rzeszowie jest dziś historyczny moment. Wiążemy z tym wydarzeniem spore nadzieje, m.in. na nawiązanie bliskiej współpracy o charakterze gospodarczym. Mamy nadzieję, że będzie to  ważne przeżycie dla wszystkich, którzy przyjęli nasze zaproszenie. Ważne jest to dlatego, że będziecie mieli sposobność poznać nasz piękny region, w którym innowacja spotyka się z tradycją. Także będziecie mogli państwo doświadczyć wyjątkowej gościnności mieszkańców naszego województwa podkarpackiego”.

DSC_7780O pomocy Polski dla środowisk polonijnych i polskich na całym świecie mówiła przewodnicząca Komisji d/s Emigracji i Łączności z Zagranica, senator Joanna Sagatowska.

Marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl wskazywał, że obok polityki historycznej i charytatywnej sfera gospodarcza powinna być wiodącą w relacjach pomiędzy Polonią i macierzą.

W Rzeszowie rozpoczęło się pierwsze w historii Forum Polonii Amerykańskiej w Polsce. Od 25 lipca do 1 sierpnia około 100 uczestników Forum dyskutować będzie o relacjach Polonii z ojczyzną. W projekcie objętym opieką Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą uczestniczą przedstawiciele różnych organizacji polonijnych.

Obecna jest liczna grupa członków Rady Dyrektorów Kongresu Polonii Amerykańskiej, przedstawicieli Związku Klubów Polskich, Zrzeszenia Nauczycieli Polskich, Polsko Amerykańskiego Zrzeszenia Kontaktorów i Budowniczych oraz innych organizacji. Forum rozpoczęło spotkanie z władzami państwowymi. Wspólnie złożono kwiaty pod pomnikiem ofiar tragedii smoleńskiej.

Andrzej Baraniak
abaraniak@radiodeon.com

Źródło: inf. własna
Foto: Andrzej Baraniak, Flickr

 

News Chicago

„Wiosna nadeszła!” Festiwal Tulipanów na farmie Richardsona rusza w sobotę

Opublikowano

dnia

Autor:

Cieplejsza pogoda w tym tygodniu pobudziła zakwitanie tulipanów na farmie Richardson, a właściciele zdecydowali, że nadszedł już czas na otwarcie Festiwalu Tulipanów w 2024 roku. Wydarzenie rozpocznie się w sobotę, 20 kwietnia.

„Wiosna nadeszła!” powiedział George Richardson, który prowadzi gospodarstwo wraz z żoną Wendy, bratem Robertem, żoną Roberta Carol, synem George’a Ryanem i żoną Ryana Kristen. „Cieplejsza pogoda w tym tygodniu naprawdę popchnęła tulipany do przodu w ich cyklu życiowym”.

Do połowy tygodnia zakwitło ponad 150 000 tulipanów z około miliona tych roślin oraz 50 000 żonkili – napisał Richardson w biuletynie farmy, dodając, że ciągu najbliższych kilku dni zakwitnie ich znacznie więcej.

Wendy Richardson przestrzegła, że biorąc pod uwagę niedawne deszcze, rozsądnym rozwiązaniem będzie założenie odpowiednich butów by wyjść na pola tulipanów w ten weekend. Na terenie festiwalu nad jeziorem pojawią się food trucki wraz z koncesjami na piwo i wino.

Otwarty również zostanie sklep z pamiątkami. Budynek, w którym się znajduje oferuje nowoczesne, ogrzewane toalety, a także bar z degustacją win, kawę, gorącą czekoladę i wiele upominków z wiosennymi dekoracjami i motywami tulipanów.

Godziny Festiwalu Tulipanów to: od 11:00AM do 6:30PM od wtorku do niedzieli, w poniedziałki zamknięte. Sklep z pamiątkami będzie otwarty do godziny 7:00PM. Wstęp wynosi 16 USD za osobę, w każdym wieku, od wtorku do piątku oraz 19 USD w soboty i niedziele dla osób w wieku 13 lat i starszych.

Wstęp dla dzieci w wieku od 4 do 12 lat w soboty i niedziele kosztuje 16 dolarów. Dzieci do 3. roku życia mają wstęp bezpłatny.

Wszyscy płacący goście otrzymują jednego bezpłatnego tulipana, a bilet obejmuje również wstęp na pola kwiatowe, dostęp do obszaru piknikowego wokół jeziora, obszaru aktywnego z Giant Jenga i innymi grami na świeżym powietrzu i nie tylko.

Bilety można kupić w przedsprzedaży na stronie richardsonfarm.com.

Wszystkich zainteresowanych odwiedzeniem Festiwalu Tulipanów 2024 na Richardson Farm zachęcamy do zapisania się do newslettera. Wystarczy wejść na stronę richardsonfarm.com, kliknąć zdjęcie z Festiwalu Tulipanów, a następnie kliknąć „Dołącz do naszego newslettera” w menu „Kontakt”.

Osoby zapisane jako jedne z pierwszych dowiadują się o wszelkich aktualizacjach festiwalu, w tym o przewidywanym czasie jego otwarcia.

Farma Richardsonów znajduje się pod adresem 909 English Prairie Road w Spring Grove.

 

Źródło: dailyherald
Foto: Richardson Farm, YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Powiat Cook daje Chicago 70 mln dolarów na wyżywienie migrantów

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek Rada Komisarzy Powiatu Cook jednomyślnie zatwierdziła przekazanie miastu Chicago do 70 milionów dolarów. Miasto planuje wykorzystać pieniądze do zapewnienia żywności migrantom.

Od sierpnia 2022 r. do Chicago przybyło ponad 39 000 migrantów. Prawdopodobnie jeszcze więcej migrantów zostanie wysłanych do Chicago z granicy z Teksasem, gdy miasto przygotowuje się do organizacji Narodowej Konwencji Demokratów w sierpniu. Chicago jest epicentrum zapewniania migrantom schronienia i innych usług.

W czwartek nie było debaty nad przekazanie funduszy. Jednak dzień wcześniej podczas przesłuchania w komisji niektórzy komisarze z większościowego zarządu Demokratów zaapelowali o większy nadzór nad sposobem wykorzystania pieniędzy przez miasto.

Obawiali się także reakcji wyborców i reprezentowanych przez nich mieszkańców, biorąc pod uwagę napięcie związane z reakcją na pomoc migrantom, zwłaszcza w społecznościach, które od dawna borykają się z trudnościami.

Miasto ma obowiązek przedstawiać miesięczne sprawozdania zawierające szczegółowe informacje na temat sposobu wydatkowania pieniędzy.

70 milionów dolarów pochodzi z nowego funduszu reagowania na klęski żywiołowe i odbudowy powiatu Cook, o wartości 100 milionów dolarów. Wcześniej przeznaczono je na pokrycie kosztów leczenia migrantów, ale teraz przywódcy okręgów twierdzą, że znajdą te pieniądze w swoim budżecie.

Publiczny system opieki zdrowotnej w powiecie Cook jest głównym podmiotem świadczącym opiekę zdrowotną dla nowo przybyłych osób.

W piątek Rada Miejska ma debatować nad zatwierdzeniem 70 milionów dolarów z rezerw budżetowych Chicago na pomoc dla migrantów.

 

Źródło: suntimes
Foto: YouTube
Czytaj dalej

News Chicago

Protestujący w Chicago żądali zwolnienia funkcjonariuszy, którzy zastrzelili Dextera Reeda

Opublikowano

dnia

Autor:

W czwartek 18 kwietnia, około 200 osób zebrało się przed główną siedzibą policji w Chicago przy 3510 S. Michigan, aby wziąć udział w proteście prowadzonym przez aktywistów Dextera Reeda.

Celem demonstracji było zwrócenie uwagi na palące problemy brutalności policji, rasizmu systemowego i potrzeby reformy policji w Chicago. Protestujący skandowali hasła, trzymali transparenty i dzielili się osobistymi historiami o spotkaniach z brutalnością policji.

Demonstranci domagali się sprawiedliwości dla ofiar przemocy policyjnej, wzywali do wdrożenia inicjatyw policyjnych kierowanych przez społeczność i wzywali miasto do zajęcia się problemami systemowymi, które utrwalają dysproporcje rasowe w egzekwowaniu prawa.

Protest miał spokojny przebieg.

W miarę jak napięcia między organami ścigania a społecznością wciąż maleją, aktywiści tacy jak obrońcy Dextera Reeda nadal angażują się w działania na rzecz znaczących zmian i bardziej sprawiedliwej przyszłości dla wszystkich.

O zastrzeleniu Dextera Reeda pisaliśmy 10 kwietnia.

Tekst i zdjęcia: Jacek Boczarski
Czytaj dalej
Reklama
Reklama

Facebook Florida

Facebook Chicago

Reklama

Kalendarz

Popularne w tym miesiącu