Monday 26th June 2017,
Radio Deon Chicago

Nieszpory w Watykanie. Papież Franciszek na zakończenie 2016 roku

Admin 01/02/2017 KOŚCIÓŁ
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Ojciec Święty przewodniczył w Bazylice św. Piotra uroczystym nieszporom na zakończenie roku 2016. Franciszek powiedział, że „w Chrystusie Bóg nie przebrał się za człowieka, stał się człowiekiem”. Podkreślił, że Jezus Chrystus przyjmując na siebie ludzki los, pokazał nam całkowicie nowy typ myślenia.

„Żłóbek zaprasza, byśmy sobie przyswoili tę Bożą logikę. Nie jest ona skoncentrowana na przywileju, ustępstwach, protekcjach. Chodzi o logikę spotkania i bliskości. Stajenka zachęca nas do porzucenia logiki czynienia wyjątków dla jednych oraz alienacji drugich. Bóg przychodzi osobiście, aby zerwać łańcuch przywileju, który zawsze rodzi wykluczenie, aby zainaugurować czułość współczucia, prowadzącą do akceptacji i sprawiającą, że w każdej osobie jaśnieje godność, dla jakiej została ona stworzona. Dzieciątko w pieluszkach pokazuje nam moc Boga, który stanowi wyzwanie jako dar, ofiara, zaczyn i szansa, by tworzyć kulturę spotkania”.

Franciszek wskazał na szczególne wykluczenie, jakie przychodzi na myśl, gdy patrzy się na twarze Świętej Rodziny. Oblicza młodych rodziców, Maryi i Józefa, wskazują bowiem na trudności wielu żyjących obecnie podobnych im osób.

„Stworzyliśmy kulturę, która z jednej strony ubóstwia młodość, starając się uczynić ją wieczną. Ale paradoksalnie skazaliśmy naszych młodych na brak jakiejkolwiek przestrzeni prawdziwej integracji, ponieważ powoli usunęliśmy ich na margines życia publicznego, zmuszając do emigracji lub żebrania o zawody, które nie istnieją lub nie pozwalają zaplanować przyszłości. Daliśmy pierwszeństwo spekulacji a nie pracy godnej i autentycznej, pozwalającej im być czynnymi protagonistami w życiu naszego społeczeństwa. Mamy wobec nich oczekiwania oraz wymagamy, aby stanowili zaczyn przyszłości, ale ich dyskryminujemy i «skazujemy» na pukanie do drzwi, które przeważnie pozostają zamknięte”.

O. Paweł Kosiński
redakcja@radiodeon.com

Foto: CNS photo/Paul Haring

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook