Tuesday 27th June 2017,
Radio Deon Chicago

Najbardziej znany-nieznany gitarzysta na świecie. Roy Harper promował wielkie gwiazdy rocka

Rafal Muskala 06/12/2017 ZNANI - NIEZNANI
Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Roy Harper to brytyjski muzyk rockowy i folkowy, wokalista, gitarzysta, poeta i aktor. Uznawany jest za jednego z największych wirtuozów gitary akustycznej.

Urodził się 12 czerwca 1941 roku w Manchesterze w Wielkiej Brytanii. Trzy tygodnie po urodzeniu, zmarła jego matka. Pierwsze wiersze zaczął pisać już w wieku 12 lat. Swój pierwszy zespół z braćmi Davidem i Harrym założył dwa lata później.

Biografia według Rafała Muskała

Pierwszy album, który był zbiorem wierszy przygrywanych na akustycznej gitarze ujrzał światło dzienne w 1966 roku. Krążek Sophisticated Begger odniósł umiarkowany sukces na scenie muzycznej, jednak otworzył drogę Harperowi na następne albumy.

Przez kolejnych kilka lat jego reputacja zaczęła znacznie rosnąć a zauważać zaczęły go największe muzyki rockowej – Pink Floyd, czy Led Zeppelin. W 1970 roku menadżer Pink Floyd podpisał z nim długoterminowy kontrakt dzięki, któremu muzyk był jeszcze bliżej Gilmoura i Watersa. Efekt współpracy można było usłyszeć w 1975 roku, kiedy Harper zaśpiewał piosenkę „Have a Cigar” z albumu „Wish Your Were Here”.

Pink Floyd i Roy Harper – Have a Cigar

Pod nieobecność Roberta Planta z zespołu Led Zeppelin Roy zaczął pisać teksty do nowego albumu Jimmiego Page’a. Plant po stracie syna przestał tworzyć i na jakiś czas odsunął się w środowisku muzycznym. Po czasie jednak zebrał siły i wrócił do zespołu, a teksty Roy nie zagościły na nowej płycie. Led Zeppelin nigdy jednak nie zapomniało o wielkim Roy’u. Specjalnie dla niego skomponowano piosenkę Shake’ Em on Down, która miała podtytuł „Hats off to Roy Harper”.

Muzyk komponuje do dzisiaj. W jego dyskografii znajduje się kilkanaście albumów oraz wiele kompilacji i kolaboracji. Mimo tego, że nie osiągnął olbrzymiej popularności, to Roy jest bardzo ceniony w środowisku muzycznym.

Rafał Muskała
rmuskala@radiodeon.com

Źródło: wikipedia.org, youtube.com
Foto: wikipedia.org

 

Udostępnij
Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Share on LinkedInPin on Pinterest

Comments are closed.

Facebook